LaGG-3, ICM 1/48 - Standard

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

LaGG-3, ICM 1/48 - Standard

Postprzez Michał Janik » poniedziałek, 1 lutego 2010, 17:57

Witam serdecznie.
Chciałbym zgłosić do konkursu model Łagga - 3 z ICMu. Prosty , niewielki, a wygląda na dość wdzięczny, o dobrze wykonanych detalach, tak więc jest czansa , że skończę. Jego in-box można znaleźć w wielu miejscach sieci, np.:

http://www.ipmsusa2.org/reviews/Kits/Aircraft/icm_48_lagg-3/icm_48_lagg-3.htm

http://aeroscale.kitmaker.net/modules.php?op=modload&name=Reviews&file=index&req=showcontent&id=3617

Jest również bardzo wyczerpująco po polsku:

http://www.plastikowe.pl/recenzje/48-lagg-3-seria-1-4-icm-48091-1

Model już jakiś czas u mnie leżał, ale dotychczas skleiłem jedynie skrzydła i pocieniłem krawędzie fotela, więc w zasadzie tyle co nic (jeśli moderatorzy uznają, że nie mogę przez to wystartować, to trudno, proszę o przesunięcie do "zwykłego" warsztatu. Po przeczytaniu regulaminu widzę, że model można wzbogacić blaszką "zoom", co bardzo mnie cieszy.
Odpowiedni zestaw nosi numer FE 427. Są to blaszki kolorowane i samoprzylepne, za czym akurat nie przepadam.
Planowane malowanie - prawdopodobnie "pudełkowe", jedna z maszyn Leonida Gałczenki. Która? Żona, od której dostałem model, w międzyczasie zeecyduje (żona jest "kociarą" zapaloną, więc sami rozumiecie - kot na staeczniku - rzecz obowiązkowa...). Bardzo ciekawy artykuł na temat tego pilota i jego Łaggów można znaleźć tutaj: http://mig3.sovietwarplanes.com/lagg3/g ... henko.html

Na początek pytanie, czy kolor wnętrza , który proponuje producent (Model Master 1731 , czyli Aircraft Grey) wydaje wam się OK?

Piewrwsze fotki wrzucę niebawem, jak będzie co pokazać.

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Lagg - 3 ICM 1/48 Standard

Postprzez Michał Janik » piątek, 12 lutego 2010, 15:23

Niestety, nie mogłem wcześniej żadnych fot wrzucać, dopiero teraz.
Pierwsze trzy zdjęcia , to taki trochę in-box, gołe ścianki. Jak widać, o wnętrze całkiem - całkiem ICM się postarało. Na początku całe wnętrze pomalowałem na czarno, a następnie położyłem kolor szaro - niebieski, który odpowiada moim wyobrażeniom o radzieckich wnętrzach.
Obrazek

Kanał lewy...
Obrazek
Kanał prawy...
Obrazek

Troszku więcej widać
Obrazek

I z zadniej strony
Obrazek

Za Komsomoł!

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: LaGG-3, ICM 1/48 - Standard

Postprzez Michał Janik » poniedziałek, 15 lutego 2010, 14:06

Prace nad kabiną trwają. Mam nadzieję, że wygląda ciekawiej niż na poprzednich zdjęciach. Myślę, że ok. 90% detali jest już na miejscu. Następne kroki - to wash, pigmenty etc. Niestety w zasadzie nic z za tylnich szybek nie będzie widać - są one bardzo grube. Chociaż może jakiś "mocniejszy makijaż" wewnętrznej konstrukcji kadłuba spowoduje, że i tam będzie warto zapuscić oko?
Oprócz "zooma" do wnętrza dodałem jeszcze trochę kabelków z cyny, kółek z zestawu Abera i rakietnicę, którą mam z resztek blaszki od "Karasia" Mirage'a.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: LaGG-3, ICM 1/48 - Standard

Postprzez Speedking » środa, 24 lutego 2010, 00:27

Ja nieśmiało wychylę się i zapytam, czy ten szaro-niebieski to jakaś konkretna farba czy raczej twój własny mix?

Sam też mam Łagga, tyle że South Frontu, tak więc obserwuję wątek!
Pozdrawiam, Krzysztof
"Student to już jest absolutne dno piramidy społecznej"
Avatar użytkownika
Speedking
 
Posty: 487
Dołączył(a): poniedziałek, 7 stycznia 2008, 01:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: LaGG-3, ICM 1/48 - Standard

Postprzez Michał Janik » środa, 24 lutego 2010, 12:25

Speedking napisał(a):Ja nieśmiało wychylę się i zapytam, czy ten szaro-niebieski to jakaś konkretna farba czy raczej twój własny mix?

Sam też mam Łagga, tyle że South Frontu, tak więc obserwuję wątek!


Miło mi, że pierwsi nieśmiali obserwują a wręcz się wychylają, może z czasem będzie ich coraz więcej!

Farba to oddolna inicjatywa, podjęta w obliczu rażących niedoborów materiałowych w zakresie regulaminowych lakierów do powierzchni wewnętrznych, przez kolektyw na zebraniu komitetu i natychmiast wdrożona przez zastęp oddanych pracownic pionu zakładowej lakierni.
Instrukcja poleca jakąś "średnio- szarą" farbę, gdzieś czytałem, że bywały również srebrne wnętrza Łaggów, na necie panuje wielka rozmaitość, jeśli chodzi o to jak ludzie swoje modele malują, zaś blacha Eduarda ma jeszcze jakiś dziwniejszy kolor, dość ciemny. Zresztą ten zoom to lekka porażka (tzw. padaka) jest. Obecnie zastanawiam się czy nie wyrzucić tych dwóch dźwigni z prawej burty, co Edek dostarczył i czy czegoś samodzielnie nie dorobić. W jakiejśsiermiężnej "72" takie części to może byłyby zadowalające, nie zaś w niezłej "48". Choć nie wiem, czy nie zostanę przez to przesunięty do "open".

South Front? To taka - wybacz - mydelnica ze skrzydłami? Hmmm, średnia życia 70parę lat to dość mało na takie modele, zwłaszcza że Łagg ICM - u kosztuje 30-40 zł. Ale podziwiam, podziwiam, do wieku 25 lat też myślałem, że skleję wszystko co mi w ręce wpadnie ;o) . Zresztą, skoroś demon, czy też król prędkości, to wszystko przed tobą!

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: LaGG-3, ICM 1/48 - Standard

Postprzez Speedking » środa, 24 lutego 2010, 16:59

Michał Janik napisał(a):South Front? To taka - wybacz - mydelnica ze skrzydłami? Hmmm, średnia życia 70parę lat to dość mało na takie modele, zwłaszcza że Łagg ICM - u kosztuje 30-40 zł. Ale podziwiam, podziwiam, do wieku 25 lat też myślałem, że skleję wszystko co mi w ręce wpadnie ;o) . Zresztą, skoroś demon, czy też król prędkości, to wszystko przed tobą!


E, bez przesady, nie jest tak źle. Przynajmniej plastik nie jest gumowy :P (za to oponki są!). A kupiłem okazyjnie, po cenie adekwatnej do jakości ;o)
Pozdrawiam, Krzysztof
"Student to już jest absolutne dno piramidy społecznej"
Avatar użytkownika
Speedking
 
Posty: 487
Dołączył(a): poniedziałek, 7 stycznia 2008, 01:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: LaGG-3, ICM 1/48 - Standard

Postprzez iras67 » czwartek, 25 lutego 2010, 17:20

Który samolot Galczenki robisz?
Czeka Ciebie pasowanie i szlifowanie płata i to jest jedyna poważna wada tego modelu, chyba że poprawili tą różnicę w ostatnich wypraskach...Pasowałeś wstępnie?
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: LaGG-3, ICM 1/48 - Standard

Postprzez Michał Janik » czwartek, 25 lutego 2010, 22:16

iras67 napisał(a):Który samolot Galczenki robisz?
Czeka Ciebie pasowanie i szlifowanie płata i to jest jedyna poważna wada tego modelu, chyba że poprawili tą różnicę w ostatnich wypraskach...Pasowałeś wstępnie?

Dzięki za podpowiedź. Istotnie, trzeba tam będzie dawać jakiejś szpachli w rodzaju Miliputa, takie są szpary (będę miał okazję przetestować po raz pierwszy dwuskładnikową szpachlówkę Tamiji). Ja swój model dostałem akurat zaraz po tym jak się ukazał, więc też nie wiem, czy tą wadę poprawiono w toku produkcji (ale raczej stawiałbym - że nie). Który Gałczenko? Nie wiem, sam się mocno nad tym zastanawiam - i to pachnie i to nęci. A Wy, co byście wybrali? ;-)
Wariant zimowy:
Obrazek

Obrazek

Wariant letni:
Obrazek

Obrazek

Schematy z: http://mig3.sovietwarplanes.com/lagg3/g ... henko.html

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: LaGG-3, ICM 1/48 - Standard

Postprzez iras67 » piątek, 26 lutego 2010, 00:38

Michał Janik napisał(a):... trzeba tam będzie dawać jakiejś szpachli w rodzaju Miliputa, takie są szpary (będę miał okazję przetestować po raz pierwszy dwuskładnikową szpachlówkę Tamiji).

Tam poza słabym spasowaniem górna połówka płata jest szersza od dołu w miejscu łączenia skrzydeł z kadłubem o kilka mm :mrgreen: .I tylko jedna połówka ma taką wadę.Blaszka Edka czasem nie jest do tych późniejszych wersji...chodzi mi przede wszystkim o tablicę przyrządów.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: LaGG-3, ICM 1/48 - Standard

Postprzez Mecenas » piątek, 26 lutego 2010, 09:59

Bardzo ładny kolorek wnętrza, gratuluję wyczucia. Reszta roboty też oczywiście niczego sobie.

Ja bym zdecydowanie wybrał wariant letni malowania - po prostu ze względu na gwiazdki zwycięstw na kadłubie a i jakoś bardziej lubię malowania z widocznymi śladami podmalówek lub korekt oryginału.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: LaGG-3, ICM 1/48 - Standard

Postprzez Jaho63 » piątek, 26 lutego 2010, 14:53

Mecenas napisał(a):Ja bym zdecydowanie wybrał

Zdecydowanie popieram.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: LaGG-3, ICM 1/48 - Standard

Postprzez Michał Janik » wtorek, 6 kwietnia 2010, 09:53

W międzyczasie coś sobie tam dłubałem i udało mi się zamknąć kadłub. Niestety, nie uważam, żeby ten model był jakoś rewelacyjnie spasowany. Do tego prawie wszystkie części pokrywa pomarańczowa skórka, którą trzeba zeszlifowywać. Wiem jedno - stęskniłem się za jakimś tamijowatym produktem. Ale wracając do chluby Wielikoj Oswoboditielnoj Wojny:


Wnętrze po patynowaniu. Pomyślałem, że skoro ICM zrobił niezłą fakturę kadłuba za kabiną pilota, fajnie byłoby ją podkreślić, tak by była widoczna przez boczne okienka. Stąd bardzo mocne jej zapuszczenie olejną farbą. Niestety, po sklejeniu kadłuba literalnie nic z tej pracy nie widać.
Dorobiłem jeszcze kilka elementów - proszę "żiuri", jeśli uważa za stosowne, przesunąć model do kategorii open.
Ponieważ po obu stronach chłodnice robiły się nieładne szpary przy widoku od tyłu, wkleiłem po bokach płytki z plastiku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I kilka zdjęć po sklejeniu kadłuba.

Obrazek

Na zdjęciu powyżej - płytka przy lewej burcie jeszcze nie wklejona, poniżej - na prawej burcie już na swoim miejscu, pomalowana.

Obrazek

Biały pasek to wklejony kawałek plastiku - połówki kadłuba nie chciały się zejść.
Obrazek

Na koniec pytanie:czy nie orientujecie się, na jaki kolor malowano felgi/dekle kół w Łaggach? W monografiach widać, że są one bardzo ciemne.

Za riewolucju!

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: LaGG-3, ICM 1/48 - Standard

Postprzez Michał Janik » niedziela, 18 kwietnia 2010, 22:22

Cóż , ze wstydem muszę przyznać, że nie zdążyłem. Jeszcze dziś rano miałem nadzieję, ale niestety... W tej chwili kończę malować dół, w ciągu dwóch dni wrzucę fotki postępów. Jeszcze raz przepraszam, że nie wyszło, natomiast dla mnie uczestnictwo w konkursie było bardzo fajnym dopingiem do pracy nad modelem. Wprawdzie się nie udało - ale tym razem było juz naprawdę blisko ukończenia- może dwa dni. Mam nadzieję, że uda się następnym razem.
Przy okazji chcę pogratulować wszystkim Kolegom, któym udało się skończyć swoje prace w terminie!
Ostatnio edytowano poniedziałek, 19 kwietnia 2010, 00:20 przez Michał Janik, łącznie edytowano 1 raz

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: LaGG-3, ICM 1/48 - Standard

Postprzez Jaho63 » niedziela, 18 kwietnia 2010, 22:51

Konkurs, konkursem... :)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: LaGG-3, ICM 1/48 - Standard

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » niedziela, 18 kwietnia 2010, 23:41

Tego łaga to chyba nabędę drogą kupna.. fajna maszyna
Kamil Feliks Sztarbała
 


Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości