Morane Saulnier Type G - 1/48 Maquette

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Morane Saulnier Type G - 1/48 Maquette

Postprzez Corsair » niedziela, 7 marca 2010, 17:14

Morane-Saulnier zaprojektowany jako samolot rozpoznawczy, nie był wyposażony w broń strzelecką. Początek Wielkiej Wojny to okres wielkich poszukiwań. Szereg konstruktorów i lotników na całym świecie głowiło się nad przemyślnymi urządzeniami służącymi do niszczenia okrętów powietrznych wroga. Bezpowrotnie minęły czasy z pierwszych dni Wielkiej Wojny, gdy piloci wrogich samolotów spotykając się w powietrzu pozdrawiali się serdecznie (bądź też wygrażali sobie pięściami). Na deskach projektantów znalazły się ciężarki na linach mające w zamyśle wplątywać się w śmigła wrażych samolotów, wymyślne haki i piły, przeznaczone do rozpruwania kadłubów wrogich aerostatów, a nawet wyrzutnie pocisków z gazem obezwładniającym. Szybko w dobrym tonie stało się strzelanie do wrogich maszyn ze służbowych rewolwerów, czy fuzji, śrutówek a nawet myśliwskich stucerów. Co bardziej zdesperowani awiatorzy zabierali ze sobą granaty ręczne, a nawet... kamienie, w nadziei na unicestwienie przeciwnika celnym rzutem...
Wyjątkową odwagą i poświęceniem wykazał się rosyjski sztabskapitan Piotr Nikołajewicz Niestierow. 8 września 1914 r. w rejonie wsi Wola Wysocka koło Żółkwi, Niestierow pilotujący samolot Morane-Saulnier, z premedytacją staranował austriackiego Albatrosa. W kolizji zginął zarówno rosyjski lotnik, jak i dwuosobowa załoga austriacka. Wrażenie w świecie było ogromne, ale na razie nikt nie kwapił się iść w ślady pierwszego „kamikadze”.
Model przedstawia maszynę ze szkoły lotniczej z Moskwy, rozbitą zimą 1919r.
Obrazek
W internecie oraz w instrukcji można znaleźć informację dotyczącą malowania, gdzie podane jest że kokardy zamalowane były białą farbą. Analizując fotografię stwierdziłem, kolor kokard jest ciemniejszy niż kolor poszycia. Wykluczyłem więc kolor biały. Biorąc pod uwagę fakt, że Nieuporty produkowane w Rosji malowane były na srebrno wysnułem wniosek, że srebrna farba była łatwo dostępna w warsztatach naprawczych, stąd kokardy zamalowałem na srebrno.
Obrazek
Sam model to produkt Maquette. Typowy short run. W założeniu powstał jako model treningowy w celu przećwiczenia kilku nowych technik modelarskich. Jednak z czasem dodałem kilka własnoręcznie wykonanych elementów, oraz uzupełniłem o częsci fototrawione. Z zestawu tak na prawdę dało się wykorzystać tylko kadłub i skrzydła. Silnik to wyrób Eduarda z zestawu Fokker E.III. Niestety mój ulubiony producent żywicznych silników - Karaya , nie posiadał odpowiedniego 7 cylindrowego silnika w swojej ofercie. Śmigło drewniane ręcznie robione. Znaczek MS na okapowaniu silnika to żywiczny "klon" znaczka z zestawu Eduarda Morane N. Malowanie farbami Misterkit - dedykowanymi lotnictwu WWI. Blachy to zestaw Eduarda BigEd , koła zestaw Parta. Samolot został mocno "spanachany" gdyż przedstawia maszynę eksploatowaną niemal od początku wojny, a pamiętać należy że silniki rotacyjne wręcz pluły olejem i spalinami.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Corsair
 
Posty: 154
Dołączył(a): piątek, 20 marca 2009, 09:02

Reklama

Re: Morane Saulnier Type G - 1/48 Maquette

Postprzez spiton » niedziela, 7 marca 2010, 17:19

Piękny !
Szczególnie podoba mi się śmigło i śruby rzymskie !
Bardzo estetycznie i dosyć odważnie pomalowany model ze świetnym detalem !
Gratulacje.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 8 marca 2010, 00:33 przez spiton, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Morane Saulnier Type G - 1/48 Maquette

Postprzez LazyCat » niedziela, 7 marca 2010, 17:44

Przepiekny!
Obrazek
Avatar użytkownika
LazyCat
 
Posty: 1119
Dołączył(a): czwartek, 11 października 2007, 17:41
Lokalizacja: Greensboro, North Carolina

Re: Morane Saulnier Type G - 1/48 Maquette

Postprzez ZIO BY NAITT » niedziela, 7 marca 2010, 21:29

O, znajomy z Bytomia :) - fajnie że zamieściłeś galerię, na żywo nie zauważyłem paru smaczków.

PZDR
Pozdrawiam - Konrad Kozioł
WARSZTAT :
Dzieci + dom rodzinny w skali 1/1
Avatar użytkownika
ZIO BY NAITT
 
Posty: 1239
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:15
Lokalizacja: Warthenau

Re: Morane Saulnier Type G - 1/48 Maquette

Postprzez bartek piękoś » niedziela, 7 marca 2010, 21:51

Świetny! Bardzo podobają mi się naciągi.
Nie podobają mi się za to zacieki przy nasadach skrzydeł.
..."a gdzie będziesz trzymał ten embrion, w pudełku?!"...
Avatar użytkownika
bartek piękoś
 
Posty: 800
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2008, 20:20
Lokalizacja: Radom

Re: Morane Saulnier Type G - 1/48 Maquette

Postprzez lejgo_inc » niedziela, 7 marca 2010, 22:28

Przy bliższym poznaniu wiele zyskuje - a to naturalne nieregularności drewienka przy osi śmigła, a to wypłowienia i zadry na powierzchni skrzydeł (w rejonie kokard), a to stalowy pierścień za silnikiem... jest na co popatrzeć.
Chyba faktycznie najbardziej kontrowersyjnym momentem są te zachlapania na skrzydłach - to bym chętnie porównał z jakimiś fotkami oryginałów. Obejrzałem sobie fotografie typów N, I, oraz V w Windsocku, i tam aż takiego zaolejenia nie da się zauważyć (troszkę jest, ale nie tyle ile narysowałeś). Jeżeli jakieś brudy się pojawiają, to bardziej błotko na spodzie skrzydeł i kadłuba. Ale nie wykluczam że typ G świnił na potęgę.
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 10:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Morane Saulnier Type G - 1/48 Maquette

Postprzez Corsair » niedziela, 14 marca 2010, 12:11

Dziękuję za opinie. Faktycznie, co do zabrudzeń, to w pewnym momencie przekroczyłem modelarski Rubikon, przesada jest podstawowym błędem. Przy brudzeniu wzorowałem się na fotografiach Fokkera E.III, bowiem nie posiadałem odpowiednich fotek Morane G. Uznałem, że są to niemalże bliźniacze konstrukcje, stąd wniosek, że brudziły się niemal tak samo. Na moje usprawiedliwienie powiem, że Morane miał być treningiem przed E.III i ćwiczyłem na nim różne techniki.
Faktycznie model wystawiony był w Bytomiu, jednak modele kolegów, którzy startowali w tej samej kategorii, biły go o głowę. Szkoda tylko, że było ich tak mało.
Obrazek
Avatar użytkownika
Corsair
 
Posty: 154
Dołączył(a): piątek, 20 marca 2009, 09:02

Re: Morane Saulnier Type G - 1/48 Maquette

Postprzez jwk » poniedziałek, 10 maja 2010, 18:02

Corsair napisał(a):[...]Malowanie farbami Misterkit - dedykowanymi lotnictwu WWI.[...]

Bardzo ciekawie wykonany model. Myśle, że powinieneś być zadowolony.

Chciałem zapytać, czy wiesz gdzie można kupić wspomniane przez Ciebie farby.

Leży u mnie na półce edkowy typ L - póki co w pudełku... od dłuższego czasu zastał mi się DrI, którego nie ma czym pomalować.
Z góry dzięki za wszelkie informacje.
jwk
 
Posty: 169
Dołączył(a): środa, 1 lipca 2009, 10:22

Re: Morane Saulnier Type G - 1/48 Maquette

Postprzez dewertus » poniedziałek, 10 maja 2010, 18:27

A mnie oprócz całego relingu dobiły... szprychy i malowanie płótna - super! Co do brudzenia się nie wypowiem, bo ta czasoprzestrzeń nie jest moją domeną. Gratuluję!
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Morane Saulnier Type G - 1/48 Maquette

Postprzez Corsair » poniedziałek, 10 maja 2010, 21:27

Co do farbek tu dowiesz się co i jak - http://www.karaya.ceti.pl/eng/mk_colors.html Musisz jednak zapytać czy nadal mają je w ofercie bowiem słyszałem, że ze względu na "niszowy" rynek mieli je wycofać.
Obrazek
Avatar użytkownika
Corsair
 
Posty: 154
Dołączył(a): piątek, 20 marca 2009, 09:02

Re: Morane Saulnier Type G - 1/48 Maquette

Postprzez jwk » wtorek, 11 maja 2010, 10:35

Przepraszam za zaśmiecanie wątku, ale skoro już pytałem... :-/
Sklep karaya męczę od przeszło roku z mniejszymi i większymi przerwami. Dostałem dziś maila, że mają jakieś farby, ale raczej nie do niemieckich i brytyjskich samolotów. W takim razie poprosiłem o spis dostępnych do francuskich i otrzymałem informację, że na jesień powinni domawiać.
Ciężki temat.
jwk
 
Posty: 169
Dołączył(a): środa, 1 lipca 2009, 10:22

Re: Morane Saulnier Type G - 1/48 Maquette

Postprzez waran » wtorek, 11 maja 2010, 11:44

Dla mnie te farby -bomba, jeszcze zostało mi trochę z zapasów i czekam aż Radek znowu coś będzie miał w ofercie .
Szmatopłaty ponad wszystko.
waran
 
Posty: 1623
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 07:02
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Morane Saulnier Type G - 1/48 Maquette

Postprzez Karaya » wtorek, 11 maja 2010, 12:59

waran napisał(a):Dla mnie te farby -bomba, jeszcze zostało mi trochę z zapasów i czekam aż Radek znowu coś będzie miał w ofercie .



Jutro postaram się zrobić "inwentaryzację" i będę mógł porozsyłać zainteresowanym spis dostępnych kolorów - niestety zainteresowanie nimi nie było duże, a firma Mister Kit nie ma stojaka do ekspozycji - wtedy moglibyśmy je wozić na imprezy, gdzie łatwiej jest u nas coś nabyć ... przy okazji za tydzień-dwa ruszy nowy sklep na www.karaya.pl ... proiszę zainteresowanych zakupem farb o kontakt via e-mail.

Radek
Karaya.
Avatar użytkownika
Karaya
 
Posty: 99
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 09:39
Lokalizacja: CK Galicja


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 18 gości