Leichte Panzerjager 38 (t), Dragon 1:35

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Moderator: xenomorph

Leichte Panzerjager 38 (t), Dragon 1:35

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 24 grudnia 2007, 16:15

Witam serdecznie w wigilijny wieczór.

Znajomi pytają mnie, czy coś ostatnio zbudowałem. Jaki model udało mi się skończyć. Z natury więcej modeli zaczynam niż kończę, ale trafił mi się wyjątek.
Udało mi się szczęśliwie skończyć model Hetzera. Mam nadzieję, że zaiteresuje również Was.

Model powstał z zestawu Dragona. Wymieniłem lufę na toczoną, błotniki to fototrawione elementy Abera. Wykorzystałem również aberowski zestaw detali do Hetzera. Gąsienice zostały wymienione na „wczesne” produkcji Friul'a.
Model budowałem na podstawie dość popularnego zdjęcia przedstawiającego pojazd wczesnych serii.W modelu musiałem nieco przerobić kształt osłony jarzma działa oraz układ zapasowych gąsienic na tylnej płycie.
Model pomalowany został w całości fabami Vallejo, ślady eksploatacji wykonałem tymi też farbami (Model Color, seria Patina) a także farbami olejnymi rozcieńczanymi w white spirit i terpentynie. Użyłem także pigmentów Mig'a.
Nie jestem w pełni zadowolony z efektu końcowego i z pewnością niektóre rzeczy zrobiłbym teraz nieco inaczej. Na szczęscie Hetzerów jeszcze kilka w szafie mam, więc będzie okazja.

W zasadzie model wymaga jeszcze drobnych uzupełnień (lina, podnośnik) i te pojawią się gdy zdobędę brakujące elementy.

Wątek warsztatowy znajduje się na FMR
http://www.fmr.net.pl/forum/viewtopic.php?t=1455

zapraszam do oglądania fotografii w nadziei, że mój Hetzer Wam się również spodoba.
Przy okazji, wszystkiego najlepszego i wesołych świąt!

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Obrazek

...docelowo model stoi sobie na takim oto klocku :)

ObrazekObrazekObrazek


Jakub Plewka
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Leichte Panzerjager 38 (t)

Postprzez rzelu » poniedziałek, 24 grudnia 2007, 17:53

Jakiś niezbyt fotogeniczny ten prosiak.
Szkoda że te gąsienice na grzbiecie psiknięte z całą resztą...
Oczywiście kawał porządnej roboty.
www.ostfrontminiature.blogspot.com
Avatar użytkownika
rzelu
 
Posty: 528
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:16
Lokalizacja: Dziki Zachód

Re: Leichte Panzerjager 38 (t)

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 24 grudnia 2007, 18:10

Gąsienice zgodnie z prawdą historyczną i procesem produkcji pomalowane razem z pancerzem. Widać nawet na zdjęciach ślady po zdjętej linie malowanej razem z pojazdem.
Efekt jak najbardziej zamierzony :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Leichte Panzerjager 38 (t)

Postprzez Jonak » poniedziałek, 24 grudnia 2007, 19:11

Jak już kiedyś pisałem - naprawdę świetny model!

Mam jedną wątpliwość:
Kuba Plewka napisał(a):Gąsienice zgodnie z prawdą historyczną i procesem produkcji pomalowane razem z pancerzem.


Jesteś pewny, że to była reguła? Bo jest dość znane zdjęcie gotowych, pomalowanych kadłubów stojących na zewnątrz zakładów BMM i widać, że zapasowe ogniwa są nie zamontowane. Podobnie jak na zdjęciu z ich hali montażowej - pierwszy pojazd wydaję się nie mieć zamontowanych ogniw.
Jonak
 

Re: Leichte Panzerjager 38 (t)

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 24 grudnia 2007, 19:38

Wiesz, pewny nie jestem bo sam Hetzerów nie montowałem. Rozmawiałem z kilkoma osobami i starałem się ustalić jak to wyglądało. Jeśli to jest jednak błąd, nie będzie problemu z poprawieniem (gąsienica jest założona, nie przyklejona) a zdobytą wiedzę wykorzystam przy budowie kolejnych, tym razem późnych, Hetzerów.
Tak więc dziękuję Wam za zwrócenie na to uwagi i będę szczerze zobowiązany za pomoc w ustaleniu możliwie precyzyjnie stanu faktycznego.

Dzięki za zainteresowanie!
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Leichte Panzerjager 38 (t)

Postprzez rzelu » poniedziałek, 24 grudnia 2007, 21:32

Nie myśl że piszę o tej gąsienicy przez typową forumową zawiść, po prostu bryła pojazdu jest dość monotonna, schemat malowania również, więc taki detal uprzyjemnia i ożywia model.
www.ostfrontminiature.blogspot.com
Avatar użytkownika
rzelu
 
Posty: 528
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:16
Lokalizacja: Dziki Zachód

Re: Leichte Panzerjager 38 (t)

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 24 grudnia 2007, 22:04


PostWysłany: Dzisiaj 21:32 Temat postu:
Nie myśl że piszę o tej gąsienicy przez typową forumową zawiść, po prostu bryła pojazdu jest dość monotonna, schemat malowania również, więc taki detal uprzyjemnia i ożywia model.


Nie no, jasna sprawa :)
Muszę przyznać, że bardzo długo i usilnie szukałem kolorowego schematu malowania dla Hetzera który występowałby w tej konfiguracji - tj, wczesna osłona jarzma, wczesne koła i gąsienice, perforowana osłona na tłumiku itp. i nie byłby to Chwat.
Przez krótki czas byłem niemalże zdecydowany na znanego Hetzera o imieniu Hilde. Pech niesamowity - ten wóz miał już późniejszy, uproszczony wydech. Nie pasował.
Chcąc niechcąc zostało mi malowanie jednokolorowe wzorowane jak wspomniałem wyżej - na zdjęciu.
Jako drobny smaczek dodałem kolorowy boczny fartuch. Na zdjęciu jest taki, z tym że nie wiadomo czy to kamuflaż czy po prostu błoto. Zaryzykowałem - mam kamuflaż.

O gąsienicach starałem się też czegoś dowiedzieć, bo miałem dokładnie takie samo przekonanie jak Wy. Dowiedziałem się, że najprawdopodobniej gąsienice malowano jednak podczas końcowego montażu razem z płytą nadsilnikową. Tak też zrobiłem swoje.
Hetzer jest jednobarwny ale starałem się możliwie urozmaicić jego wygląd, stąd tyle śladów użytkowania na nomen omen starym wozie.

Kolejnego Hetzera (a mam dwa jeszcze) z pewnością zbuduję już w późniejszej wersji. Z pełnym kolorowym kamuflażem.
;o)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Leichte Panzerjager 38 (t)

Postprzez Krzysztofoslaw » piątek, 28 grudnia 2007, 13:50

mi podobają się plamy po oleju... koła już troszkę mniej, w szczególności napędowe.
Włazy na dachu jakby słabo zarysowane, aczkolwiek Twoja praca dała dobry rezultat.
p.s. - dobrze jest z tym bocznym fartuchem...
Krzysztofoslaw
 

Re: Leichte Panzerjager 38 (t)

Postprzez CzarekB » piątek, 28 grudnia 2007, 15:36

Bardzo fajny jest ten Hetzer, prosty, zwyczainy, bez wodotryskow, taki jaki powinien byc.
Kawal dobrej roboty,
Czarek.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 22:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: Leichte Panzerjager 38 (t)

Postprzez Krzysztofoslaw » piątek, 28 grudnia 2007, 20:39

odpowiednio schludny... to jest odpowiednie określenie... :)
Krzysztofoslaw
 

Re: Leichte Panzerjager 38 (t)

Postprzez Claoodiush » sobota, 29 grudnia 2007, 19:51

Gąsienice zgodnie z prawdą historyczną i procesem produkcji pomalowane razem z pancerzem. Widać nawet na zdjęciach ślady po zdjętej linie malowanej razem z pojazdem.

może odbiegam od tematu ale to dowód, że modele muszą być czasem doskonalsze od oryginałów :-/ :lol:
A tak w ogóle, gratuluje wyników pracy, świetny "zwykły" pojazd.

J.Lu
Ostatnio edytowano sobota, 29 grudnia 2007, 21:38 przez Claoodiush, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Claoodiush
 
Posty: 80
Dołączył(a): wtorek, 11 grudnia 2007, 22:32
Lokalizacja: Ruda śląska

Re: Leichte Panzerjager 38 (t)

Postprzez Akahoshi » sobota, 29 grudnia 2007, 20:07

Bardzo ładny i, jak to napisał Krzysztosław, schludny. Bez nadmiaru obić, błocka i tym podobnych "wodotrysków". W końcu nie każdy pojazd na froncie wyglądał, jakby "przeżył" nalot dywanowy.
Gratulacje
Pozdrawiam
Artur
Avatar użytkownika
Akahoshi
 
Posty: 1645
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Leichte Panzerjager 38 (t)

Postprzez Marcin Starszewski » sobota, 9 lutego 2008, 14:12

No i fajnie Ci on Kubo wyszedł. Zaiste schludny jak na to co na niego kładłeś i w ilu etapach :)

Pozdrawiam.
Warsztat: Spitfire Mk.Vb 1:32 Hobby Boss ... się robi
Marcin Starszewski
 
Posty: 322
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:03
Lokalizacja: Elbląg


Powrót do Pojazdy wojskowe - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości