JAS-39D Gripen MPM 1:48 - Open

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

JAS-39D Gripen MPM 1:48 - Open

Postprzez Lucas HS » sobota, 10 października 2009, 20:57

Dziękuję koordynatorowi konkursu za dopuszczenie mojego zaczętego modelu. Zaczynam z tym oto zestawem.
Obrazek
Firma MPM Spakowała do jednego pudła wypraski Itraleri, kilka zestawów żywic CMK, tłoczoną owiewkę i metalowe golenie prawdopodobnie CMK, dwa arkusze blach, świetny arkusz kalkomanii, referencje zdjęciowe, plany, oraz bardzo czytelną i dokładną instrukcję. Dużym plusem takiego zestawu jest jedna instrukcja do całości, a nie instrukcja do modelu plastikowego + zestawu żywic 1 + 2 + 3 + instrukcji do blach. Pewnie nie szło by się połapać z tyloma dodatkami. Liczę, że powstanie czysto złożona i ładnie pomalowana kupa gotowych elementów z różnych materiałów. Ostatnio spróbowałem sił z dorabianiem kabiny pilotów oraz wnęk od podstaw w B-2, to teraz zrobię coś równie zdetalowanego, ale mniejszym wysiłkiem. Nie mówię, że będzie łatwo bo to moja pierwsza styczność na taką skalę z żywicą i druga z blachami. To teraz część zdjęciowa. Pokusiłem się o In-Boxa małego...
Obrazek

Zbliżenia na wybrane elementy plastikowe:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Żywiczne:
Obrazek
Obrazek

Blaszki:
Obrazek
Obrazek

Kalkomanie zawierające podobno każde oznaczenie eksploatacyjne:
Obrazek

Metalowe golenie:
Obrazek

"Szkło" Italeri i CMK:
Obrazek

Będę korzystał z takiej dokumentacji:
Obrazek
Obrazek

Zdjęcia szczegółów z Aero:
Obrazek
Obrazek

Fotki dołączone przez MPM do modelu:
Obrazek
Obrazek

Szczegóły instrukcji modelu:
Obrazek
Obrazek

Ja zdążyłem wkleić wnęki podwozia, hamulców aero, skleić połówki skrzydeł oraz wyciąć klapy.
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam i zapraszam do udzielania się. Zacznę z całej pary jak skończę MiGa-29, lub B-2, ale narazie będe powolutku dłubał.
Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas HS
 
Posty: 465
Dołączył(a): wtorek, 13 maja 2008, 21:34
Lokalizacja: Katowice

Reklama

Re: JAS-39D Gripen MPM 1:48 - Open

Postprzez spiton » sobota, 10 października 2009, 23:21

Super model-"avatarowy" ,-))
Nie wiedziałem, że Gripen ma takie śmieszne przednie kółko z "tacką" ,-))
Fajnie że jest już zaczęty. Jest szansa, że skończysz ,-))))))
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: JAS-39D Gripen MPM 1:48 - Open

Postprzez RAV » niedziela, 11 października 2009, 17:37

spiton napisał(a):Nie wiedziałem, że Gripen ma takie śmieszne przednie kółko z "tacką"

Żeby było jeszcze śmieszniej, to tylko dwumiejscowy ma takie.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: JAS-39D Gripen MPM 1:48 - Open

Postprzez spiton » niedziela, 11 października 2009, 18:35

RAV napisał(a):
spiton napisał(a):Nie wiedziałem, że Gripen ma takie śmieszne przednie kółko z "tacką"

Żeby było jeszcze śmieszniej, to tylko dwumiejscowy ma takie.

Szkoda. Prawie bym kupił model, żeby sobie tą "tackę", ze "stelażem" zrobić ,-))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: JAS-39D Gripen MPM 1:48 - Open

Postprzez Lucas HS » poniedziałek, 19 października 2009, 18:53

Cześć. Maluśki postęp. Między koncertem Comy, a próbami zespołu wpasowałem kabinę pilotów, było to małe wyzwanie dla mnie, robiłem to pierwszy raz i jest troszkę nierówno. Wkleiłem ją w jedną połówkę kadłuba i wziąłem się właśnie za malowanie. Złożyłem sobie bryłę, pasuje znośnie. Śliczna sylwetka, zamknę osłonę, żeby nie psuć :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas HS
 
Posty: 465
Dołączył(a): wtorek, 13 maja 2008, 21:34
Lokalizacja: Katowice

Re: JAS-39D Gripen MPM 1:48 - Open

Postprzez Lucas HS » czwartek, 22 października 2009, 17:58

Powróciłem :)
I trochę popędziłem. Poskładałem kokpit do kupy, pomalowałem go, dodałem tylną tablicę trawioną. Była barwiona, podoba mi się :) Z przednią tablicą poczekam, bo cały panel musi się grać z owiewką, której jeszcze nie wyciąłem (Vacu). Skleiłem model do kupy. Kadłub Contactą Revella, a skrzydła dokleiłem CA. I jestem już przekonany, ze wolę CA. Jeśli nałożyć go za dużo, to po oszlifowaniu zacieku nie musimy już szpachlować. Niestety okazało się, że zrobiłem błąd trochę krzywo sklejając wnęki podwozia głównego, co spowodowało takimi krzywiznami, że musiałem wkroczyć ze szpachlówką epoksydową dwuskładnikową. Przednią komorę wkleiłem na CA i zalewałem szpary CA i szlifowałem aż do uzyskania gładkiej powierzchni bez szpary. W sumie chyba 4 razy zalewałem. Musiałem wkleić też kawałek polistyrenu. Italeri tak zaplanowało coś...
Obrazek

Co miało wyglądać tak:
Obrazek

Więc załatałem i zrobiłem klapkę w pozycji zamkniętej.
Obrazek

Chciałem rozwiercić wloty powietrza, ale powstał taki uskok, że wloty zaślepię żółtą pokrywką jak w oryginale.
Obrazek

Proszę resztę :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I kabinka.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oczywiście model wymaga ogromu poprawek szpachlowo-szlifierskich, ale z grubsza mam już wykonaną tą robotę. Zostały szczelinki, niedoskonałości, niedobory, ryski.

Pozdrawiam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas HS
 
Posty: 465
Dołączył(a): wtorek, 13 maja 2008, 21:34
Lokalizacja: Katowice

Re: JAS-39D Gripen MPM 1:48 - Open

Postprzez spiton » czwartek, 22 października 2009, 19:03

Fajne te żywice!!!!
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: JAS-39D Gripen MPM 1:48 - Open

Postprzez Lucas HS » wtorek, 27 października 2009, 21:54

Jedziemy dalej.Jak widać stała się mała tragedia, z którą się uporałem. Gryf odbył dziewiczy lot podczas robienia zdjęć dwa dni temu. Zacząłem trasowanie linii. Wyszły gruuuuube, będę psikał surfacerem i szlifował. Wziąłem się za podstawkę. Elementy papierowe służą jako wizualizacja. Powierzchnia betonu i asfaltu będzie wykonana z polistyrenu.
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Macie jakieś uwagi odnośnie podstawki?
Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas HS
 
Posty: 465
Dołączył(a): wtorek, 13 maja 2008, 21:34
Lokalizacja: Katowice

Re: JAS-39D Gripen MPM 1:48 - Open

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 27 października 2009, 22:20

Po co wycinałeś te pęknięcia? Przecież to więcej roboty. Nie wystarczyłoby zalanie pęknięcia CA?

Ta podstawka to ma być fragment DOLu ?
Trochę to inaczej wygląda w realu, ale jako "licentia poetica" mogłoby być, tylko że ten samolot stoi prawie w poprzek drogi kołowania.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: JAS-39D Gripen MPM 1:48 - Open

Postprzez Lucas HS » wtorek, 27 października 2009, 23:31

piotr dmitruk napisał(a):Po co wycinałeś te pęknięcia? Przecież to więcej roboty. Nie wystarczyłoby zalanie pęknięcia CA?.

Tak uzyskałem większą powierzchnię klejenia. Coś w rodzaju klejenia drewna, które wcześniej w miejscu klejenia zostało wyfrezowane z zygzaka. Daje mocniejszą spoinę.

Owszem, to Dol. Robiłem mniej więcej wg tego zdjęcia. Samolot stoi zaraz przy pasie, na stojance.
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas HS
 
Posty: 465
Dołączył(a): wtorek, 13 maja 2008, 21:34
Lokalizacja: Katowice

Re: JAS-39D Gripen MPM 1:48 - Open

Postprzez Lucas HS » sobota, 12 czerwca 2010, 11:01

Żeby nie było, że przez ten cały czas nic nie robiłem. Choć w większości faktycznie nic nie robiłem... Mam już przetrasowany prawie cały model fajnymi, cieniutkimi liniami :) Uwaliłem statecznik pionowy i będę teraz kombinował co tam powrzucać. Zmieniła mi się wizja i będzie Gripen w fazie produkcyjnej :) Więc żadne DOLe w grę nie wchodzą.
Obrazek

W przyszłym tygodniu wkleję normalne zdjęcia, bo akumulatorki dożywotnie odmówiły współpracy.
Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas HS
 
Posty: 465
Dołączył(a): wtorek, 13 maja 2008, 21:34
Lokalizacja: Katowice

Re: JAS-39D Gripen MPM 1:48 - Open

Postprzez erkamo » sobota, 12 czerwca 2010, 11:57

Lucas HS napisał(a):Mam już przetrasowany prawie cały model fajnymi, cieniutkimi liniami :)

No to koniecznie pochwal się tymi liniami ;o)
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 22:56

Re: JAS-39D Gripen MPM 1:48 - Open

Postprzez spiton » sobota, 12 czerwca 2010, 14:04

Gripex to bardzo ładny samolocik. Fajnie by było zobaczyć go skończonego.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: JAS-39D Gripen MPM 1:48 - Open

Postprzez Lucas HS » środa, 16 czerwca 2010, 17:47

erkamo - jeśli nawiązujesz do dyskusji o liniach podziałowych, którą ostatnio wywołałem, to zdjęcia nie mają z jej tematem nic wspólnego. W dyskusji bowiem mowa była o robieniu linii delikatnych w dalszych etapach budowy modelu (grruuubo lakier). Po długim przemyśleniu doszedłem do wniosku, że idealnym rozwiązaniem byłoby szlifowanie modelu przed malowaniem w miejscach podziałów, aż będą płytkie i cieniutko lakier. I tak właśnie zrobię tutaj i przy innych modelach. Mówiłem, ze udało mi się wytrasować cieniutkie linie. Miałem na myśli "cienkie jak na własnoręczne trasowanie.

Tak model wygląda. Jeszcze nie wszystkie podziały ma i nie wszystkie są idealne, więc dużo do poprawy będzie :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas HS
 
Posty: 465
Dołączył(a): wtorek, 13 maja 2008, 21:34
Lokalizacja: Katowice

Re: JAS-39D Gripen MPM 1:48 - Open

Postprzez Lucas HS » niedziela, 18 lipca 2010, 04:01

Znów nieco podłubałem. Nieco przy liniach podziału, nieco przy powierzchni modelu, nieco przy detalach. Przykleiłem na całym modelu blaszkowe światła do lotu w szyku (w sumie 8 prostokącików), zalałem szczeliny między blaszką, a modelem CA, a później DEBONDEREM to zmyłem. Zrobiłem też trochę detali w miejscu mocowania statecznika pionowego. Ze zdjęć wynika, że bez statecznika jest tam na prawdę niewiele elementów. Toteż więcej nie zrobię. Wrzucam też fotę wlotu powietrza, który jest raczej w kiepskim stanie. W następnej aktualce pokażę poprawiony - mini szlifierką i nowymi frezami z "markietu". Bless!

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Lucas HS
 
Posty: 465
Dołączył(a): wtorek, 13 maja 2008, 21:34
Lokalizacja: Katowice

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości