MIG- 21FL Academy 1/48 [nowe poprawione fotki]

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

MIG- 21FL Academy 1/48 [nowe poprawione fotki]

Postprzez Czarny » niedziela, 11 lipca 2010, 00:39

Przedstawiam Wam model mojej porażki. Ulepienie tego i pomalowanie zajęło trochę czasu i przysporzyło mi umiejętności wymyślania dość ciekawych, acz obelżywych przekleństw.

Po kolei: Zestaw Academy składa się świetnie. Ma fajnie zrobione poszycie, chociaż gdzieniegdzie detalowanie kuleje. Postanowiłem wykonać go OOB jako raczej szybki projekt. Szło nieźle do malowania. Tu postanowiłem pomóc sobie używając cudem Gunzowskim a mianowicie maskolem (tym który ponoć tak świetnie da się ciąć skalpelem). Niestety raz położony już nie zszedł przez co mogłem pożegnać się z fajnie zrobionym preshadingiem i zacząć myśleć jak tą cholerę usunąć. Z pomocą przyszła mi ciepła woda ale rozpuszczony maskol zalał spód kadłuba i skrzydła pozostawiając brzydki nalot. Dół te z trzeba było przemalować. Do tego jeszcze moje aero zaczyna mieć poważne problemy egzystencjalne i malować nie chce.

Co to ma być za maszyna? W zamyśle wczesny Egipski PF, któremu udało się przeżyć 67 rok i brał udział w tzw Wojnie na Wyniszczenie. Po 67 Egiocjanie wpadli na to, że jednak trzeba kamuflowac samoloty. Nie mieli w tym żadnego doświadczenie aż w końcu wpadli na ten pomysł. Brak farb zrekompensowali sobie przejmując lakiernie mieszczące się przy fabryce samochodów w Heluanie. Powłoka nie miała czasu zbytno wypłowieć ponieważ schodziła całymi płatami z poszycia. Początki były naprawdę trudne, samoloty malowano w tzw Nile Valley Camo ale poszczególne maszyny różnią się znacznie od siebie zarówno kolorami pasów jak i ich grubością itd itp. Bardzo zróżnicowane jest również rozgraniczenie barw pomiędzy spodem a górą maszyny.

Model ten miał być początkiem serii związanej Konfliktem Bliskowschodnim, a pretekstem jest fakt, że egipskich 21, w troszkę nowszym wydaniu widziałem w locie już multum ponieważ biore udział w pracach wykopaliskowych na stanowisku Tell el-Farcha, które położone jest może z 10km od bazy lotniczej w Mansurze i niewiele dalej od Tanty.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Model ma trochę niedociągnięć, o których występowaniu jestem świadom. Nie sprawdzałem ilości nitów i nanometrycznej zgodności wymiarowej.Budowa tego modelu i efekt końcowy miały mi sprawić przyjemność bo jestem frajdolarzem i jestem z tego dumny.
Ostatnio edytowano wtorek, 13 lipca 2010, 01:42 przez Czarny, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: MIG- 21PF Academy 1/48

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 11 lipca 2010, 00:47

Jak nic jestem zawistny bo bardzo mi się podoba twoja porażka ;o)
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: MIG- 21PF Academy 1/48

Postprzez dewertus » niedziela, 11 lipca 2010, 00:52

W takim malowaniu próbowałem zrobić pędzlem Tupolewa Tu-16 w 1/72...

Miguś bardzo ładny, drobna uwaga do obramowania przedniej szyby - nie wiem czy to kwestia zdjęcia, ale mam wrażenie, że jest niedomalowana albo jest zbyt filigranowa.
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: MIG- 21PF Academy 1/48

Postprzez spiton » niedziela, 11 lipca 2010, 10:58

Rama pancernego jaja w kabince wydaje mi się za delikatna.
Podoba mi się od spodu. Natomiast od góry jest trochę za bardzo plastikowy.
Wydaje mi się, że Mig-21 najfajniej wygląda w naturalnych-mocno spatynowanych barwach.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: MIG- 21PF Academy 1/48

Postprzez young » niedziela, 11 lipca 2010, 11:49

Ładny cieszący oko szybki :D To co mnie najbardziej razi, to nie ten statecznik pionowy. Powinieneś budując wersję PF wybrać ten węższy, który jest w zestawie. Reszta na pierwszy rzut oka ok ;o)
young
 
Posty: 570
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 14:49
Lokalizacja: Szczecin

Re: MIG- 21PF Academy 1/48

Postprzez Jaho63 » niedziela, 11 lipca 2010, 12:26

Czarny napisał(a):jestem frajdolarzem

Chciałem coś napisać, co mi się podoba, ale jak już od pierwszego postu zaczynasz "zaczepki" to wolę "się nie odzywać" (no poza wyjaśnieniem, dlaczego). I do tego dojdziemy, że człowiek popatrzy, i nic nie napisze. :(
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: MIG- 21PF Academy 1/48

Postprzez K.Y.Czart » niedziela, 11 lipca 2010, 12:40

Jaho63 napisał(a):Chciałem coś napisać, co mi się podoba, ale jak już od pierwszego postu zaczynasz "zaczepki" to wolę "się nie odzywać" (no poza wyjaśnieniem, dlaczego). I do tego dojdziemy, że człowiek popatrzy, i nic nie napisze. :(


Czemu Janusz, ja tego tak nie odczułem. Manifest jak każdy inny. Przecież nie ma w nich nic złego. Model chyba ładny, ale zdjęcia nieostre, albo to mój coraz gorszy wzrok... :->
Avatar użytkownika
K.Y.Czart
 
Posty: 2172
Dołączył(a): środa, 2 grudnia 2009, 23:04

Re: MIG- 21PF Academy 1/48

Postprzez Jaho63 » niedziela, 11 lipca 2010, 12:41

Mówię tylko za siebie, zawsze. :)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: MIG- 21PF Academy 1/48

Postprzez jarekk » niedziela, 11 lipca 2010, 12:50

Mogę tylko poprzeć kolegę Young-a, że model nie przedstawia wersji PF.
Poprzez statecznik typowy dla PFM-a i jedno-częściową osłonę kabiny odpowiada on produkowanej w Indiach wersji FL którą Egipcjanie w małych ilościach również używali. Pod spodek kadłuba i na skrzydłach zagubiły się całkiem spore osłony anten.
Obrazek
Avatar użytkownika
jarekk
 
Posty: 259
Dołączył(a): środa, 18 lutego 2009, 09:19

Re: MIG- 21PF Academy 1/48

Postprzez Czarny » poniedziałek, 12 lipca 2010, 07:39

Statecznik to rzeczywiście wtopa z mojej strony, ale już teraz trudno jest ją poprawić :(

Nie rozumiem do końca tyrady na temat jednoczęściowej osłony kabiny. Jarku, czy chodzi ci o to, że ten typ statecznika pionowego + taka owiewka jest charakterystyczna dla wersji FL?

K.Y.Czartcie, masz rację, że zdjęcia nie są ostre. Niestety, co zauważyłem później, robiłem zdjęcia na zbyt niskiej przysłonie w aparacie co wpłynęło na głębie ostrości. Postaram się dzisiaj zrobić nowe fotki, jak tylko zdobędę, nowe, czarne tło.

Jaho, nie miałem zamiaru tymi słowami nikogo atakować a jedynie pokazać jakie jest moje podejście do modelarstwa. Chciałem też uniknąć tekstów w celu twój model jest zły bo nie dorobiłeś......... a kabina jest zestawowa a tam brak....... itd itp. Cenie sobie uwagi Jarkka i Young'a bo wskazują one na błędy jakie popełniłem ja robiąc model a academy konstruując zestaw. Chętnie usłyszę Twoja opinię na temat mojego modelu. Jeżeli poczułeś się tym urażony to przepraszam, nie miałem takiego zamiaru.
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Re: MIG- 21PF Academy 1/48

Postprzez jarekk » poniedziałek, 12 lipca 2010, 10:07

Jeśli chodzi o MIG-21FL to po modelarsku można go opisać jako MIG-21 ze statecznikiem z PFM-a i jednoczęściową kabiną z PF-a. Czyli, jeśli zmienisz tytuł z PF na FL to wszystko jest OK.

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
jarekk
 
Posty: 259
Dołączył(a): środa, 18 lutego 2009, 09:19

Re: MIG- 21FL Academy 1/48 [nowe poprawione fotki]

Postprzez Czarny » wtorek, 13 lipca 2010, 01:44

Udało mi się zrobić chyba troszkę lepsze fotki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Re: MIG- 21FL Academy 1/48 [nowe poprawione fotki]

Postprzez spiton » wtorek, 13 lipca 2010, 02:08

Fotki faktycznie niezłe. Takie miękkie. Choć kilka jest chyba trochę nieostrych.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: MIG- 21FL Academy 1/48 [nowe poprawione fotki]

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » wtorek, 13 lipca 2010, 02:13

Czarny napisał(a): Powłoka nie miała czasu zbytno wypłowieć ponieważ schodziła całymi płatami z poszycia.

..i tego w tym modelu brakuje
Kamil Feliks Sztarbała
 


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości