Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez Sergionex » sobota, 5 stycznia 2008, 10:38

Witam!
Przeglądając forum MiG'a natrafiłem na bardzo ciekawe informacje o farbach akrylowych TAMIYA które jak się okazuje nie są akrylami - są to bardzo wyjątkowe i ciekawe farby...

Zapewne większość malujących Tamką rozcieńcza farbę dedykowanym rozcieńczalnikiem X-20A czyli alkoholem technicznym lub zwykłym alkoholem spożywczym. Okazuje się, że jest to najgorszy dla tych farb rozcieńczalnik, ale Tamiya promuje go ze względów bezpieczeństwa czyli komercyjnych-po prostu chcą sprzedać więcej farb! To co wyciąga z tych farb prawdziwe ich możliwości to TAMIYA LACQUER THINNER (z żółtą nakrętką), lub rozcieńczalniki Mr. Color - a najlepiej Mr. Color Leveling Thinner zawierający 10% retardera i specjalnie stworzony do malowania aerografem. Ja malując Tamiyą rozcieńczaną alkoholem miałem zawsze problem z dużą ziarnistością tych farb, dopiero dodanie CLEARu do mieszanki, rozcieńczanie 1:8 i malowanie wieloma cienkimi warstwami pomagało. Okazuje się, że zupełnie niepotrzebnie. Odpowiedzią jest rozcieńczalnik do lakierów w proporcji 60:40 i malujemy zapominając o problemach! Zapraszam do lektury tego co na ten temat napisał Adam Wilder:

Tamiya acrylics are not acrylics. Tamiya advertises them as acrylics so they will appear safer for children and families. Making the paint look safer to children will broaden the customer range. Tamiya simply wants to sell more paints. That is why Tamiya offers an alcohol type thinner for thier paints. But actually the alcohol is not the best means of thinning Tamiya paints. That is why Tamiya manufactures the lacquer thinner in the bottle with the yellow cap.

All paints are made up of two basic components. The pigments and the agglutinant. In fact, it is actually the type of agglutinant that gives oils, enamels, water colors, pastels and acrylics their different properties. The agglutinant in oils and enamels is a type of oil. The agglutinant in actual acrylics is a type of resin. The agglutinant in pastels is a something called Arabic rubber.

The agglutinant used in Tamiya paints is actually unique. You can thin Tamiya with alcohol or even water without destroying it. You can also to some extent thin Tamiya paints with enamel thinners. MIG told me that you can actually successfully mix Tamiya colors with Humbrol enamels. The mix might not be as effective as mixing enamels with oils but it can be done.

Actual acrylics such as Vallejo again have a type of resin agglutinant. If you try to thin Vallejo, an actual acrylic, with alcohol it will destroy the paint.

Again, Tamiya manufactures the lacquer thinner specifically for their paints. I have been thinning the Tamiya paints to about 60 lacquer thinner and 40 paint.
Ostatnio edytowano sobota, 5 stycznia 2008, 19:28 przez Sergionex, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Avatar użytkownika
Sergionex
 
Posty: 263
Dołączył(a): poniedziałek, 15 października 2007, 10:40
Lokalizacja: Łódź

Reklama

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » sobota, 5 stycznia 2008, 11:34

a to ci ciekawostka..
inna sprawa, ze ja do rozcienczania tamiyi nie używam ich roizcienczalnika, od kiedy zniknął ze sklepów ten w dużych opakowaniach. przerzuciłem sie natomiast na zmywacz do paznokci- mix wody, alkocholu i acetonu. zresztą aceton od zawsze dodawałem do akryli- pactrom to na przykład bardzo służyło. choć akryle 'dla plastyków' i vallejo ani acetonu, ani alkocholu nie trawią- farba się ścina, a w najlepszym razie nie miesza
Ostatnio edytowano sobota, 5 stycznia 2008, 19:27 przez Kamil Feliks Sztarbała, łącznie edytowano 1 raz
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez Sergionex » sobota, 5 stycznia 2008, 11:58

Kamil Feliks Sztarbała napisał(a):choć akryle 'dla plastyków' i vallejo ani acetonu, ani alkocholu nie trawią- farba się ścina, a w najlepszym razie nie miesza


Dokładnie-masz rację. Z tego co pisał Wilder te prawdziwe akryle są oparte na żywicy i tylko woda im nie szkodzi.
Obrazek
Avatar użytkownika
Sergionex
 
Posty: 263
Dołączył(a): poniedziałek, 15 października 2007, 10:40
Lokalizacja: Łódź

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez PiotrekM » niedziela, 6 stycznia 2008, 00:31

A czym są jeśli nie akrylami?
Nie znam składu farb tamiya ani też ich rozcienczalnika do lakierów ale podejrzewam że są one na bazie żywicy. Jakoś nie przekonuje mnie ten tekst.

Jak czegoś nie wiesz, a tylko podejrzewasz to proszę nie dziel się swoimi wątpliwościami na forum. Tylko wprowadzasz zamieszanie.
wojtek_fajga
Ostatnio edytowano niedziela, 6 stycznia 2008, 11:05 przez PiotrekM, łącznie edytowano 1 raz
PiotrekM
 

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez Sergionex » niedziela, 6 stycznia 2008, 05:18

Jeśli Cię nie przekonuje ten tekst to trudno, ja tam spróbowałem bo miałem w domu i Tamiyowski rozcieńczalnik do lakierów i Gunze Mr. Leveling Thinner. Rozcieńczyłem 40% farby 60% rozcieńczalnika i się zdziwiłem! Farba zachowuje się jak inny-lepszy produkt. ;o)
Obrazek
Avatar użytkownika
Sergionex
 
Posty: 263
Dołączył(a): poniedziałek, 15 października 2007, 10:40
Lokalizacja: Łódź

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez wuen » niedziela, 6 stycznia 2008, 07:58

Czy te proporcje stosowałeś z obydwoma rozcieńczalnikami?
Ciekawe czy tak samo zachowają się farby Gunze H lub C z tymi rozcieńczalnikami...
Chyba że robiłeś już takie testy - jeśli tak to jakie są efekty ?
człowiek bez pasji to producent g...
Avatar użytkownika
wuen
 
Posty: 2400
Dołączył(a): sobota, 20 października 2007, 07:44
Lokalizacja: okolice Halinowa ok. 25 km od Wawy

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez subgrafik » niedziela, 6 stycznia 2008, 11:02

z wlasnych doswiadczen:
mr leveling thiner jest dedykowany gunze C / bo sa one na bazie rozpuszczalnikow
naturalnych, zywicznych czyli smierdza :) ale mimo wszystko to dalej FARBY AKRYLOWE,
gunze H sa "wodne" i nietoksyczne i maja swoj rozpuszczalnik Hobby color thinner ...
zdecydowanie tez bardziej przypominaja w zapachu Tamiye. Teraz patrzac na wlasciwosci
lepiej malowac "duze powierzchnie" pedzlem seria C /lakierami / bo mniej smuza - co
zapewne jest efektem uzycia organicznego rozpuszcalnika jako bazy.
Firmowy retarder gunze jest dedykowany do seri C ale dodanie go do seri H powoduje, ze
wlasciwosci farby sie poprawiaja - powierzchnia jest gladsza. Wnioskuje tez, ze wlewac
mozna wszystko do gunze serii H czy tamiya bo to i tak "wyparuje jak woda" - dajac lepszy lub gorszy efekt koncowy. Natomiast wydaje mi sie ze juz nie
rozcienczymy seri C woda.


Nie bardzo wierze w te wywody ze tamiya wcale nie jest akrylowa,
i ze to marketingowa sciema, bo dlaczego zatem gunze robie dwie serie farb akrylowych
C (z zywicami) i H z czyms na bazie wody lub alko, ktore sa podbne do tamiyii.

Co do textu, wydaje mi sie ze to kwestia medium podobna - jak chociazby w przypadku
szeroko stosowanych oleji artystycznych, ze zaleznie od medium /white spiryt, bezyna itd)
delikatnie inaczej zachowuje sie farba, co umozliwia uzyskanie innych efektow.

... dzis moze zrobie testy + foty jak sie zachowuja farby serii H z leveling thinnerem. /jak ktos zainteresowany prosze o PW.
Avatar użytkownika
subgrafik
 
Posty: 1788
Dołączył(a): środa, 12 grudnia 2007, 15:46
Lokalizacja: Wolne Miasto Wroclaw

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez Sergionex » niedziela, 6 stycznia 2008, 11:37

wuen napisał(a):Czy te proporcje stosowałeś z obydwoma rozcieńczalnikami?


Tak, wydaje mi się iż większych różnic nie widzę między nimi natomiast wielką różnicę w porównaniu do wcześniej używanego rozcieńczalnika alkoholu X-20A...
Obrazek
Avatar użytkownika
Sergionex
 
Posty: 263
Dołączył(a): poniedziałek, 15 października 2007, 10:40
Lokalizacja: Łódź

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez Darek Trzeciak » niedziela, 6 stycznia 2008, 21:26

Kamil Feliks Sztarbała napisał(a):... vallejo ani acetonu, ani alkocholu nie trawią- farba się ścina, a w najlepszym razie nie miesza

Hmmm, zastanawiające i to bardzo :? bo ja rozcieńczam akryle Vallejo właśnie gorzałą lub "duchem" rozcieńczonym wodą destylowaną i efektu ścinania nie zauważyłem a miesza się dobrze :)
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 22:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez PiotrekM » niedziela, 6 stycznia 2008, 23:16

subgrafik napisał(a):z wlasnych doswiadczen:
mr leveling thiner jest dedykowany gunze C / bo sa one na bazie rozpuszczalnikow
naturalnych, zywicznych czyli smierdza :) ale mimo wszystko to dalej FARBY AKRYLOWE,
(...)
Nie bardzo wierze w te wywody ze tamiya wcale nie jest akrylowa,
i ze to marketingowa sciema, bo dlaczego zatem gunze robie dwie serie farb akrylowych
C (z zywicami) i H z czyms na bazie wody lub alko, ktore sa podbne do tamiyii.

Właśnie o to mi chodziło.

Wojtku z całym szacunkiem ale autor tego tekstu też nie zna dokładnego składu tych farb, a jednak wysuwa stwierdzenie, że nie są to farby akrylowe. Dokładny skład tych farb znzny jest pewnie tylko producentowi.

Dla mnie dowód na to, że są to farby akrylowe jest taki, że można je rozcieńczać wodą lub alkoholem.
Nie znam się na Japońskich normach prawnych ale chyba nawet tam nie wolno dowolnej farby nazwać akrylową jeżeli tak nie jest.
PiotrekM
 

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez Sergionex » poniedziałek, 7 stycznia 2008, 07:59

Darek Trzeciak napisał(a):Hmmm, zastanawiające i to bardzo :? bo ja rozcieńczam akryle Vallejo właśnie gorzałą lub "duchem" rozcieńczonym wodą destylowaną i efektu ścinania nie zauważyłem a miesza się dobrze :)


Na innym forum dyskutowaliśmy na ten temat i doszliśmy do wniosku, że wódzitsu do 40% ok-ale czysty spirytus czy rozcieńczalnik tamki (czyli alkohol techniczny) ścinają farbę...
Obrazek
Avatar użytkownika
Sergionex
 
Posty: 263
Dołączył(a): poniedziałek, 15 października 2007, 10:40
Lokalizacja: Łódź

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez mr.jaro » poniedziałek, 7 stycznia 2008, 08:40

Hmm, faktycznie ciekawostka.

O rodzaju farby (akrylowe, czy tez inne) nie decyduje przeciez rodzaj rozcienczalnika ani pigmentu, lecz rodzaj spoiwa. W farbach akrylowych glownym skladnikiem spoiwa sa zywice akrylowe. Kto wie, byc moze wlasnie zywice akrylowe nie sa zawarte w spoiwie farb Tamiya lub stanowia tylko niewielka czesc spoiwa. Wowczas farby te rzeczywiscie nie zaliczalyby sie do akrylowych, bez wzgledu na to, czym mozna je rozcienczac.
Jarek M
Avatar użytkownika
mr.jaro
 
Posty: 2028
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Hannover

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez Sergionex » poniedziałek, 7 stycznia 2008, 08:44

mr.jaro napisał(a):Wowczas farby te rzeczywiscie nie zaliczalyby sie do akrylowych, bez wzgledu na to, czym mozna je rozcienczac.
O tym właśnie pisze Wilder - o spoiwie które nazywa -uniklanym- czy -wyjątkowym- ...
Obrazek
Avatar użytkownika
Sergionex
 
Posty: 263
Dołączył(a): poniedziałek, 15 października 2007, 10:40
Lokalizacja: Łódź

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez Darek Trzeciak » poniedziałek, 7 stycznia 2008, 09:35

Sergionex napisał(a):Na innym forum dyskutowaliśmy na ten temat i doszliśmy do wniosku, że wódzitsu do 40% ok-ale czysty spirytus czy rozcieńczalnik tamki (czyli alkohol techniczny) ścinają farbę...


Kiedyś zmieszałem LifeColora spirytusem i... zwarzyłem farbę :( więc postanowiłem na przyszłość dla bezpieczeństwa mieszać spiryt z wodą destylowaną do wszystkich farb akrylowych i jest gitara:)
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 22:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Bardzo, bardzo ciekawe informacje na temat farb TAMIYA

Postprzez Macio4ever » poniedziałek, 7 stycznia 2008, 11:50

Ciekawe, ciekawe.

Czytałem o tym ze dwa lata taemu, chyba na Fine Scale. Chwalili użycie rozpuszczlnika do lakierów z Tamkami ale jednym z efektów (poza pozytywnymi) było znikanie połysku.

Czy ktoś testował z połyskiem?

Ja sam z ciekawości to zrobię. Użycie innego rozcieńczalnika skróci też pewnie czas schnięcia.
First Man Than Machine
Avatar użytkownika
Macio4ever
 
Posty: 3720
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości