Zlin Z-42M, HobbyBoss 1/72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Zlin Z-42M, HobbyBoss 1/72

Postprzez dewertus » niedziela, 31 października 2010, 14:02

Witam,
Tym razem chciałbym Wam przedstawić model, który zbudowałem dla mojego szkraba. Jest nim Zlin Z-42M w skali 1/72 wykonany z zestawu Hobbybossa. Model klei się bardzo przyjemnie - jak widać producent w kolejnych modelach serii "Easy..." sukcesywnie zwiększa ilość detali (zwłaszcza kabiny) nie odchodząc przy tym od głównej idei - czyli praktycznie samoczynnego składania, w którym klej zaczyna być traktowany, jako dodatek. Niestety problemem w produktach HB jest zawsze możliwość "wyważenia" modeli z przednim kółkiem - w tym przypadku ilość ołowiu, jaka była by potrzebna mogła uszkodzić mimo wszystko wątłe podwozie. To a także fakt, że model ma wisieć spowodowały, że odpuściłem sobie wyważanie - co jest widoczne na zdjęciach w postaci "podpórki" pod ogonem ;o)

Malowanie to taki mały SF choć wsparty odrobiną realizmu. W jakiś artykule prezentującym siły lotnicze państw europejskich, które nie są członkami żadnego układu / paktu (w tym właśnie JRViPVO) mignęła mi wzmianka, że kilka Zlinów Z-42 było wykorzystywanych w Szkole Wojskowej im. Marszałka Tity w Mostarze do czasu wprowadzenia rodzimej konstrukcji UTVA-75, (która jest mocno do Zlina podobna). Nie mam żadnego zdjęcia, które prezentowałoby właśnie tą wersję Zlina w barwach jugosłowiańskich (dostępne są zdjęcia Z-26 i Z-526). Samo malowanie wzorowałem na schemacie malowania Zlinów Z-42M służących w lotnictwie DDR (pierwotnie planowałem wykonać go właśnie w takim malowaniu, ale okazało się, że oznaczenia lotnictwa DDR, które mam sa za duże) i Węgier. Kolorystkę wzorowałem na zdjęciach innych samolotów i śmigłowców w służbie jugosłowiańskie w tym okresie.

Model malowany pędzlem farbami Agamy (kolory podstawowe kamuflażu oraz lakiery bezbarwne), Revella (czerwień na skrzydłach, kadłubie i stateczniku), Humbrolla (środek i podwozie). Lekki wash wykonałem "neutral wash'em" MIG'a. Kalki to mieszanina Revella (oznaczenia) i HB ("dywaniki" na skrzydłach).


Model został "oblatany" przez nowego właściciela, po czym dołączył do podsufitowej kolekcji.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


A tutaj sesja na płycie lotniska, które zaczynam sobie na boczku budować.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: Zlin Z-42M, HobbyBoss 1/72

Postprzez Jaho63 » niedziela, 31 października 2010, 16:34

Najważniejsze, że właściciel linii jest zadowolony.
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 00:39

Re: Zlin Z-42M, HobbyBoss 1/72

Postprzez Murek » niedziela, 31 października 2010, 18:14

Bardzo udany modelik, przydała by się jakaś moneta lub zapałka dla uzmysłowienia wielkości (czy raczej maleńkości) samolotu :)
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Zlin Z-42M, HobbyBoss 1/72

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 31 października 2010, 21:55

Rozumiem że malowanie to SF ale w Jugosławii zarówno przedwojennej jak i titowskiej a także w dzisiejszej Serbii i Chorwacji znaki rozpoznawcze maluje się po amerykańsku tylko na lewym płacie.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zlin Z-42M, HobbyBoss 1/72

Postprzez dewertus » niedziela, 31 października 2010, 22:51

Jacek Bzunek napisał(a):w Jugosławii zarówno przedwojennej jak i titowskiej a także w dzisiejszej Serbii i Chorwacji znaki rozpoznawcze maluje się po amerykańsku tylko na lewym płacie.


A tego to nie wiedziałem - zdjęcia które mam nie przedstawiają samolotów tak aby było widać oba skrzydła, a innych po prostu nie szukałem...
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zlin Z-42M, HobbyBoss 1/72

Postprzez spiton » niedziela, 31 października 2010, 23:14

Fajny. Ale z ostatnich Twoich produkcji najbardziej podoba mi się ruski Łagg.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości