A-10 Thunderbolt II Italeri 1/72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

A-10 Thunderbolt II Italeri 1/72

Postprzez raptorf22 » niedziela, 9 października 2011, 20:51

Wreszcie ukończony model Thunderbolta.

Malowanie trójbarwne typu Lizard, w takim kamo ten samolot wygląda naprawdę jak prawdziwy szturmowiec!
Plamy malowane z ręki, bez szablonów farbami Testors oraz Pactra. Sama składalność zestawu jak na swoje lata dobra, niewielkie przesunięcia form i nadlewki. Zastosowałem kalki HDL i to był duuuuży błąd, są twarde, łamliwe i strasznie grube, gdzieniegdzie pomimo płynów do kalkomani wdały się małe srebrzenia. Z modelu jestem zadowolony, dał wiele frajdy z malowania i cieniowania. Oryginalny samolot obecnie stoi zakonserwowany w Arizonie.
Miłego oglądania.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
raptorf22
 
Posty: 482
Dołączył(a): niedziela, 5 października 2008, 22:04
Lokalizacja: Poznań

Reklama

Re: A-10 Thunderbolt II Italeri 1/72

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 9 października 2011, 22:21

To jest to co Tygrysy lubią najbardziej!
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9940
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: A-10 Thunderbolt II Italeri 1/72

Postprzez tomek_chacewicz » poniedziałek, 10 października 2011, 00:17

piotr dmitruk napisał(a):To jest to co Tygrysy lubią najbardziej!

Zgadza się :)
pozdrawiam
Tomek
Avatar użytkownika
tomek_chacewicz
 
Posty: 1827
Dołączył(a): poniedziałek, 17 marca 2008, 14:47
Lokalizacja: Warszawa - Odolany

Re: A-10 Thunderbolt II Italeri 1/72

Postprzez Kermit Żaba » poniedziałek, 10 października 2011, 10:39

Piękny brzydal :mrgreen: Mógłbyś napisać jakich konkretnie farb używałeś?
Pozdrawiam Kuba Pionko
Avatar użytkownika
Kermit Żaba
 
Posty: 45
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 16:41
Lokalizacja: Zgierz

Re: A-10 Thunderbolt II Italeri 1/72

Postprzez ariel007 » poniedziałek, 10 października 2011, 10:45

Bardzo ładny model - gratulacje :mrgreen: . Brak mi tylko w Twojej relacji jakiegoś zdjęcia "od spodu".
Obecnie też robię ten model (mój będzie w malowaniu pudełkowym jako oa-10). Myślałem nad kalkami hdl-a, ale jak je zobaczyłem (niestety już po zakupie) to zapłakałem i postanowiłem użyć kalek z zestawu - są o wiele lepszej jakości.
Niech się rury pną do góry...
In thrust we trust!
ariel007
 
Posty: 199
Dołączył(a): niedziela, 29 sierpnia 2010, 19:09
Lokalizacja: Wawer

Re: A-10 Thunderbolt II Italeri 1/72

Postprzez Przemek - MaXus » poniedziałek, 10 października 2011, 15:39

Piękna robota!
Fajnie wyszedł kamuflaż - bardzo lubię to malowanie.
Też mam ten model. To zdaje się przepak Revell'a, o 1/3 zresztą droższego, ale z kolei kalki ma lepsze.
Dołączam do prośby o kolory.
Avatar użytkownika
Przemek - MaXus
 
Posty: 964
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 15:11
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: A-10 Thunderbolt II Italeri 1/72

Postprzez lejgo_inc » poniedziałek, 10 października 2011, 15:51

E, no ładna świnka. Prosto z pudła jak widzę, ale elegancko pomalowana.
European One to zdecydowanie najlepszy kombinezonik dla Warthoga. Jeszcze był jeden ciekawy a'la pustynny (75-262), z serii wczesnych malowań JAWS.
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: A-10 Thunderbolt II Italeri 1/72

Postprzez raptorf22 » poniedziałek, 10 października 2011, 19:38

A więc jeżeli chodzi o kolorystkę to jest z tym związana pewna ciekawosta, mianowicie jedna farba , której użyłem pochodzi jeszcze z października 1997 r, użyłem wtedy jej do malowania pierwszego Warthoga, przetrwałą tyle lat, ale po 2 otwarciach słoiczka zwyczajnie wyschła na kamień!
Farby wyglądają następująco:

podkład Gunze,
pre-cień Nato Black Tamiya,
jasny zielony Testors 1716,
ciemny zielony Testors 1764,
szary Pactra 86 czyli RLM 66,
cienie Tamiya Smoke,
zacieki to farby olejne i ścierane patyczkami do uszu,
wasz to mieszanka suchych pasteli z płynem do naczyń i wodą.

Samo malowanie po wykonaniu na "czysto" zmęczyłem mieszankami farb bazowych z białym i szarym. Starałem się zrobić to delikatnie, nie przesadzać zeby nie było zbyt "ostro". Na finisz położyłem mieszankę sido z bezbarwną Pactrą matową dla satynowego efektu. Żadna tam technika tajemna, przyznam że tak naprawdę to był pierwszy model gdzie zrobiłem cieniowanie na trój kolorowym malowaniu.
Jedna moja uwaga, sam Lizard to 3 różne wersje układu plam (zbliżonych) i kolorów szczególnie szary się zmienia (raz jest fs 36081 a raz 36 118 .Na dodatek zdjęcia samolotów pokazują różne podmalówki i każdy samolot ma plamy w swoim charakterystycznym układzie.
Przy budowie miałem pod ręką monografię PKL oraz zdjecia z netu. Zapewne ktoś znajdzie jakiś błąd merytotyczny , ale myślę że nie będzie tragedii.
raptorf22
 
Posty: 482
Dołączył(a): niedziela, 5 października 2008, 22:04
Lokalizacja: Poznań

Re: A-10 Thunderbolt II Italeri 1/72

Postprzez nobie1973 » wtorek, 11 października 2011, 09:30

raptorf22 napisał(a):Jedna moja uwaga, sam Lizard to 3 różne wersje układu plam (zbliżonych) i kolorów szczególnie szary się zmienia (raz jest fs 36081 a raz 36 118 .Na dodatek zdjęcia samolotów pokazują różne podmalówki i każdy samolot ma plamy w swoim charakterystycznym układzie.


W trakcie eksploatacji samolotu A-10 trzykrotnie były wykonywane zmiany w położeniu niektórych plam koloru kamuflażu Europen I. Kolorem ciemno szarym który był używany fabrycznie był numer FS 36081. Kolor ciemno szary FS 36118 był zastosowany tylko w schemacie prototypowym kamuflażu Europen I (nazywanym w tym czasie nieoficjalnie Charcoal Lizard). Faktem jest jednak że USAF zamówiły dwóch dostawców emalii lakierniczych, były to firmy Desoto i Deft i kolorystyka dostarczanych farb różniła się pomiędzy firmami, pomimo tej samej numeracji wg. FS :shock: ! (podobna sytuacja miała miejsce z polskimi Su-22 malowanymi po remoncie w WZL-2 w Bydgoszczy :mrgreen: ). Stąd powstały widoczne różnice kolorystyczne pomiędzy samolotami pomalowanymi w kamuflażu Europen I.

Moje gratulacje !
Piękny model !
Avatar użytkownika
nobie1973
 
Posty: 560
Dołączył(a): czwartek, 25 września 2008, 19:46
Lokalizacja: Londyn

Re: A-10 Thunderbolt II Italeri 1/72

Postprzez el Rozito » wtorek, 11 października 2011, 10:09

Mistrzowskie malowanie i wykonanie. 72kowi modelarze patrzcie i uczcie się... i podziwiajmy :mrgreen: .
Pozdrawiam, Michał.
Avatar użytkownika
el Rozito
 
Posty: 464
Dołączył(a): poniedziałek, 15 marca 2010, 18:42
Lokalizacja: Łódź

Re: A-10 Thunderbolt II Italeri 1/72

Postprzez Murek » wtorek, 11 października 2011, 11:53

Bardzo fajny, myślałem, że to 1/48 :D
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3000
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: A-10 Thunderbolt II Italeri 1/72

Postprzez erkamo » wtorek, 11 października 2011, 13:48

No, a propos uczenia się. Nie mogę znaleźć warsztatu do tego pięknego modelu :-> Spadł z nieba, po prostu? :lol: Poszę o link. :)

nobie1973 napisał(a):Faktem jest jednak że USAF zamówiły dwóch dostawców emalii lakierniczych, były to firmy Desoto i Deft i kolorystyka dostarczanych farb różniła się pomiędzy firmami, pomimo tej samej numeracji wg. FS :shock:


Ja pierniczę. :shock: To wspaniała informacja dla purystów kolorystów, którzy np. na podstawie fotek modeli próbują rostrząsać prawidłowość odcieni kolorów ;o)
Ciekawe czy raptor22 malował wg Desoto czy wg Deft? A do tego jeszcze podmalówki firmy "Airfield Cottage":mrgreen:
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 23:56


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości