Spitfire Mk.IXc, Airfix 1/72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Spitfire Mk.IXc, Airfix 1/72

Postprzez kowaltom99 » poniedziałek, 9 stycznia 2012, 11:30

Witam

Przedstawiam mój ostatni skończony model – Spitfire Mk IXC ZXo6 z Eskadry C 145 SQ – czyli z „Cyrku Skalskiego”

Model to Airfix (nowe formy) 1/72. Cena zestawu około 20PLN i jakość odpowiada cenie – czyli bez rewelacji. Linie podziału wgłębne, ale lekko za szerokie. Wnętrza kabiny praktycznie brak – za to jest figurka pilota 
W modelu są załączone kalki dla samolotu z szachownicą, ale sam model nie odpowiada oryginałowi. Model z PFT to była wczesna IX –ka przerobiona z V-tki
Przeróbki:
1. Zmiana bąbli osłon działek na szerokie
2. Przeróbka sterów wysokości
3. Zmiana podziału okapotowania silnika
4. Przeróbka lusterka na prostokątne
5. Przeróbka wlotu powietrza na krótki (pomimo przeznaczenia dla Afryki nie zamontowano w tych Spitach filtrów powietrza)

Model potraktowałem trochę lajtowo – jako poligon doświadczalny dla nowego dla mnie typu farb – Gunze (dostałem komplet kolorków dla RAF). Maluje się nimi rewelacyjnie, poza jednym. Tak dobrze kryją, że po jednej warstwie zniknął mi cały preshading – nic nie widać.
Wnętrza w ogóle nie robiłem - pomalowałem pilota i go tam wkleiłem – zasłonił wszystko 
Malowanie wziąłem z jednego z ostatnich numerów Minirepliki – jest tam zdjęcie Spita ZXo6 z sześcioma swastykami.
Kalkomanie użyłem z Airfixa – całkowita porażka. Kalki grube, kompletnie nie reagujące na płyny SET i SOL Microscale. Kolor żółty na kokardzie na kadłubie po położeniu okazał się pomarańczowy. Dopiero posmarowanie kalkomanii zmywaczem Wamod (bez rozcieńczania) spowodowało, że kalki w końcu się ułożyły.
Swatyki jako oznaczenie zestrzeleń Airfix dał – ale w formie tylko białych krzyżyków. Musiałem pożyczyć inne z zestawu Mastercraft. Niestety Mastercraft zrobił te swastyki o jakieś 10% za małe. Nie miałem innych i takie musiały wystarczyć.
Zastosowałem kółka z zestawu – wg dokumentacji powinny mieć pełne „kapsle” – jak taki trafią mi w ręce to dokleję.
Ogólnie Airfixowy Spifire IX mogę polecić początkującym, jako model do ćwiczeń.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kowaltom99
 
Posty: 118
Dołączył(a): niedziela, 26 października 2008, 09:30

Reklama

Re: Spitfire Mk IXc Airfix 1/72

Postprzez spiton » poniedziałek, 9 stycznia 2012, 12:08

Model wygląda przyjemnie. Z tego co widziałem "dziewiatka" airfixa, a chyba najdelikatniejsze linie podziału z ostatnich wypustów tego producenta. Słowem ta relacja zachęca mnie do kupna.
Zdjęcia trochę słabe. Może byś je lekko podciągnął, wykadrował, żeby było model lepiej widać.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Spitfire Mk IXc Airfix 1/72

Postprzez RAV » poniedziałek, 9 stycznia 2012, 12:39

Miałem podobne doświadczenia z preshadingiem pod Gunze. Problem rozwiązałem radykalnie - odpuściłem sobie preshading, całe cieniowanie itp. robiąc po malowaniu, a częściowo również po kalkach. Polecam.

Twój model, mimo prostych środków, wygląda OK. Gratuluję udanych przeróbek wersji. Tylko żółte krawędzie natarcia są, moim zdaniem, niepotrzebne. Anteny IFF (te po bokach) chyba też. Ja w swoim ZX-1 ich nie robiłem.

Lepsze kalki do tego egzemplarza robi Techmod.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Spitfire Mk IXc Airfix 1/72

Postprzez kowaltom99 » poniedziałek, 9 stycznia 2012, 13:24

RAV napisał(a):Tylko żółte krawędzie natarcia są, moim zdaniem, niepotrzebne. Anteny IFF (te po bokach) chyba też. Ja w swoim ZX-1 ich nie robiłem.

Lepsze kalki do tego egzemplarza robi Techmod.


Co do żółtych krawędzi - właśnie ich brak w schematach malowania został w Minireplice wykazany jako błąd. Z resztą jak pobawiłem się zdjęciami ZXo6 w Gimpie, to po odcieniach szarości widać, że na krawędziach coś jednak było.
kowaltom99
 
Posty: 118
Dołączył(a): niedziela, 26 października 2008, 09:30

Re: Spitfire Mk IXc Airfix 1/72

Postprzez hadzi » poniedziałek, 9 stycznia 2012, 14:51

Bardzo ładny Spitek. Zestaw faktycznie trochę rozczarowuje, ale za tę cenę jest ok.
Stawiam miodek na tego Spita 8-)
pozdrawiam
Jerzy Ciupek
Avatar użytkownika
hadzi
 
Posty: 437
Dołączył(a): poniedziałek, 8 października 2007, 07:56
Lokalizacja: Rybnik

Re: Spitfire Mk IXc Airfix 1/72

Postprzez skusz » poniedziałek, 9 stycznia 2012, 18:29

Prosty model, prosta recenzja. Bardzo ładny.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : viewtopic.php?f=207&t=20734
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3142
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 16:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Spitfire Mk IXc Airfix 1/72

Postprzez Darek Trzeciak » poniedziałek, 9 stycznia 2012, 20:05

Bardzo elegancka Złośnica. Efekt troszkę psuje ta mandaryna w kadłubowych kokardach. Pytałeś na forum o kalki? Coś byśmy poradzili. Czy podwozie nie wyjechało zanadto do przodu?
Obrazek
Na krawędziach natarcia łopat są srebrne przetarcia?
Pozdrawiam Darek
"Doświadczenie powiększa naszą mądrość, nie zmniejsza jednak naszej głupoty." - Josh Billings
***** ***
Avatar użytkownika
Darek Trzeciak
 
Posty: 2216
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 22:23
Lokalizacja: EPWA

Re: Spitfire Mk IXc Airfix 1/72

Postprzez kowaltom99 » poniedziałek, 9 stycznia 2012, 20:42

Darek Trzeciak napisał(a):Bardzo elegancka Złośnica. Efekt troszkę psuje ta mandaryna w kadłubowych kokardach. Pytałeś na forum o kalki? Coś byśmy poradzili. Czy podwozie nie wyjechało zanadto do przodu?
Na krawędziach natarcia łopat są srebrne przetarcia?


Podwozia nie da się wkleić pod niewłaściwy kątem, Airfix o to zadbał. Golenie mają długie czworokątne wypusty, które na wcisk wchodzą w czworokątne otwory w skrzydłach. Takze golenie ustawiają się same - nie ma możliwości zmiany kąta zaklinowania goleni bez interwencji "chirurgicznej"

Tak, na krawędziach łopat są srebrne przetarcia.
kowaltom99
 
Posty: 118
Dołączył(a): niedziela, 26 października 2008, 09:30


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 13 gości