Tiger late 1/48 AFV

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Moderator: xenomorph

Tiger late 1/48 AFV

Postprzez okaz1981 » czwartek, 5 kwietnia 2012, 14:35

Witam, model poźnego Tygrysa firmy AFV w skali 1:48. Pojazd przedstawia maszynę z 3 kompanii 505 batalionu czołgów ciężkich w malowaniu z lata 1944.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 5 kwietnia 2012, 16:15 przez okaz1981, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
okaz1981
 
Posty: 87
Dołączył(a): środa, 8 czerwca 2011, 21:18
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

Re: Tiger late 1/48 AFV

Postprzez Georg01 » czwartek, 5 kwietnia 2012, 15:58

To nie był batalion SS tylko Wehrmachtu. Po prostu sPz.Abt. 505. A model bardzo przyzwoity :) .
Avatar użytkownika
Georg01
 
Posty: 1034
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 12:03

Re: Tiger late 1/48 AFV

Postprzez okaz1981 » czwartek, 5 kwietnia 2012, 16:15

Masz 100% rację, u Waldemara Trojcy w książce "Tigers in Color" też jest podpisane jako 505 batalion natomiast na barwnych planszach dołączonych do kalekTechmodu figuruje oznaczenie 505 batalionu SS stąd moja pomyłka w opisie. :)
Avatar użytkownika
okaz1981
 
Posty: 87
Dołączył(a): środa, 8 czerwca 2011, 21:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tiger late 1/48 AFV

Postprzez Patrol » czwartek, 5 kwietnia 2012, 17:37

Podoba mi się kamuflaż, jego wykonanie w zasadzie :D a co do modelu, użyłeś gąsienic z zestawu czy może dokupiłeś te dedykowane ogniwkowe ? Jeśli jednak użyłeś zestawowych to wypowiedz się proszę na temat ich dopasowania

pozdrawiam
Avatar użytkownika
Patrol
 
Posty: 34
Dołączył(a): piątek, 30 marca 2012, 07:26
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tiger late 1/48 AFV

Postprzez okaz1981 » czwartek, 5 kwietnia 2012, 18:00

Gąsienice to zestawowe gumiaki, powiem Ci tak - jedna gąsienica wchodzi na straszny wcisk ale jak już dobrze siądzie to da się uformować zwis z drugą natomiast nie ma problemów. Ogólnie jest to mój 3 tiger AFV i w każdym egzemplarzu był ten problem więc jest to jak przypuszczam wada produkcyjna. Co do samych gąsienic - bez problemu dało się je przykleić klejem cyjanoakrylowym do kól tak aby imitować opadanie gąsienicy więc przy cenie modelu w okolicach 65 złotych nie ma moim zdaniem sensu dokupywać ogniw.
Avatar użytkownika
okaz1981
 
Posty: 87
Dołączył(a): środa, 8 czerwca 2011, 21:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tiger late 1/48 AFV

Postprzez Patrol » czwartek, 5 kwietnia 2012, 19:20

No racja, cena dość atrakcyjna. No a właśnie po zdjęciach widać, że nie był to element o 3 cm za krótki ani nic z tych rzeczy, ładnie leżą, a fakt ten mnie interesuje ponieważ rozważam spróbować i Tygrysa z tej firmy i przede wszystkim (co nawet bardziej mnie ciągnie) Sturmtigera :D a podwozia w obu przypadkach są te same więc i pewnie firma ma podobny schemat wytwarzania gąsienic :)
Avatar użytkownika
Patrol
 
Posty: 34
Dołączył(a): piątek, 30 marca 2012, 07:26
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tiger late 1/48 AFV

Postprzez Modelarz » czwartek, 5 kwietnia 2012, 23:04

Co Wy z tymi Tygrysami ? Wszędzie gdzie spojrzę tam Tygrysy w 1:48, nawet na biurku jednego mam :D

okaz1981 napisał(a):jedna gąsienica wchodzi na straszny wcisk ale jak już dobrze siądzie to da się uformować zwis z drugą natomiast nie ma problemów

Gąsienice jak to gumiaki, w moim egzemplarzu jest podobnie... ale gorzej.

Też się zastanawiałem nad tym malowaniem, skąd masz kalkomanie ? Czy powierzchnia pod galopującym rycerzem nie powinna być gładka, bez zimmeritu ?
"Przeklęte części, czyż nigdy nie wyzwolę się z was, o, co za bogactwo części i co za bogactwo mąk!" W.Gombrowicz, "Ferdydurke"
Avatar użytkownika
Modelarz
 
Posty: 991
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:20
Lokalizacja: Toruń

Re: Tiger late 1/48 AFV

Postprzez okaz1981 » piątek, 6 kwietnia 2012, 08:04

Kalkomanie są firmy Techmod http://www.mojehobby.pl/products/Pz.Kpfw.VI-Tiger-Ausf.E-Late-Production-Model.html

ze zdjęcia :
Obrazek
nie wynika ,żeby powierzchnia pod rycerzem była gładka,ponadto w książce W.Trojcy "Tigers in Color":
Obrazek

jest taka oto barwna plansza, chociaż jak to z planszami bywa mogą byc błędy,jednak w tym przypadku zdjęcie potwierdza malowanie tego konkretnego egzemplarza chociaż bazowym kolorem u Trojcy jest Dunkelgelb natomiast fotka przedstawia jakiś kolor typu sand yellow czy piaskowy. Wątpliwości miałem co do kamuflażu lufy, Trojca przedstawia ja w malowaniu czarnym natomiast ze zdjęcia ciężko się dopatrzeć faktycznego koloru więc pozostałem przy kolorze kamuflażu bazowego :)
Avatar użytkownika
okaz1981
 
Posty: 87
Dołączył(a): środa, 8 czerwca 2011, 21:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tiger late 1/48 AFV

Postprzez Modelarz » piątek, 6 kwietnia 2012, 09:43

Aha, dzięki za informacje. Ta lufa na zdjęciu i rysunku jest szara - pomalowana tylko podkładem, co jakiś czas trzeba było lufę wymienić na nową a czasu na malowanie kamuflażu mogło zabraknąć. Twoja i tak jest ok, jeszcze jej nie wymienili.
"Przeklęte części, czyż nigdy nie wyzwolę się z was, o, co za bogactwo części i co za bogactwo mąk!" W.Gombrowicz, "Ferdydurke"
Avatar użytkownika
Modelarz
 
Posty: 991
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:20
Lokalizacja: Toruń

Re: Tiger late 1/48 AFV

Postprzez Patrol » piątek, 6 kwietnia 2012, 20:07

No właśnie lufa nie powinna nosić znamion kamuflażu, najlepiej jak by była bazowo rdzawa albo szara, ewentualnie jak w kolorach kamuflażu to jednolicie piaskowa. Co do Herbu faktycznie te barwne plansze nie są zbyt miarodajne ponieważ zimmerit faktycznie był zdrapywany w miejscu gdzie znajdował się herb, jest o tym słów kilka w książce "Barwy i znaki Panzerwaffe", niestety nie potrafię się doszukać tego cytatu, nawet gdzieś zdjęcie widziałem które faktycznie to ukazywało. Co więcej jakaś firma robi blaszki zimmeritu do tygrysów 1:72 z Pz Abt 505 gdzie na wieży jest wycięty prostokąt pod herb :D
No i jeszcze tak finalnie na szybko znalazłem jedno zdjęcie na googlach żeby nie być gołosłownym

Obrazek

pozdrawiam
Avatar użytkownika
Patrol
 
Posty: 34
Dołączył(a): piątek, 30 marca 2012, 07:26
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tiger late 1/48 AFV

Postprzez Tomek Hejmo » piątek, 6 kwietnia 2012, 20:26

Patrol napisał(a):No właśnie lufa nie powinna nosić znamion kamuflażu, najlepiej jak by była bazowo rdzawa albo szara, ewentualnie jak w kolorach kamuflażu to jednolicie piaskowa. Co do Herbu faktycznie te barwne plansze nie są zbyt miarodajne ponieważ zimmerit faktycznie był zdrapywany w miejscu gdzie znajdował się herb, jest o tym słów kilka w książce "Barwy i znaki Panzerwaffe", niestety nie potrafię się doszukać tego cytatu, nawet gdzieś zdjęcie widziałem które faktycznie to ukazywało. Co więcej jakaś firma robi blaszki zimmeritu do tygrysów 1:72 z Pz Abt 505 gdzie na wieży jest wycięty prostokąt pod herb :D
No i jeszcze tak finalnie na szybko znalazłem jedno zdjęcie na googlach żeby nie być gołosłownym

Obrazek

pozdrawiam


A to że wrzucasz zdjęcie Tygrysa Królewskiego nie ma znaczenia? Lufa nigdy nie była "bazowo rdzawa", a Zimmeritu pod godła nie zdrapywali tak często jak Ci się wydaje, ten KT to raczej wyjątek i podejrzewam, że tego fragmentu nie pokryli w fabryce.

Tu jest zdjęcie Tygrysa I, ja osobiście godło zrobiłbym na Zimmericie.

Obrazek

Edit
Tu ktoś się kontrastem pobawił i ładniej widać wzór pasty
Obrazek
Avatar użytkownika
Tomek Hejmo
 
Posty: 2062
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:00

Re: Tiger late 1/48 AFV

Postprzez okaz1981 » piątek, 6 kwietnia 2012, 20:57

Akurat to, że godło w wypadku tego egzemplarza było naniesione na zimmerit to wątpliwości nie miałem :) na powierzchnię bez zimmeritu było naniesione godło w Tygrysie o numerze 301 z Pz.Abt.505 ;o)
Poza tym wydaję mi się,że miejsce na godło było raczej na pewno skrobane ponieważ w fabryce nie wiedzieli do jakiej jednostki trafi dany egzemplarz czołgu więc pokrywali całą powierzchnię czołgu a nie specjalnie zostawiali z boku wiezy miejsce ,żeby sobie chłopaki z 505 mogli swojego rycerzyka machnąć :) no chyba,że był to jakiś wyjątkowy przypadek,że zimmerit nałozono w warsztacie polowym na pojazd po remoncie.
Avatar użytkownika
okaz1981
 
Posty: 87
Dołączył(a): środa, 8 czerwca 2011, 21:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tiger late 1/48 AFV

Postprzez Patrol » piątek, 6 kwietnia 2012, 21:48

Skrobanie zimmeritu w fabryce ? Kolega dobrze napisał, że w fabryce raczej nie wiedzieli do jakiej jednostki maszyna będzie przydzielona ;) a skrobanie zimmeritu nie było schematem dla tygrysa królewskiego tylko PzAbt 505 ;) lecz nie przy każdym pojeździe, bo jak już wspomnieliśmy nie było fabryczne a zależało od załogi ;) a kolor rdzawy lufy zdarzał się i owszem, chociaż może w tym przypadku tyczyło się to już tylko KT ;) I finałowo dopiszę, że nie stwierdziłem również, że czołg jest merytorycznie zły, napisałem jedynie, że bywało, że zdrapywano zimmerit ;) A na ten konkretny, kolega ma dowody, że nie był zdrapywany no to Okej, i super w takim razie, że wszystko jest zgodne ;)

pozdrawiam i życzę wesołych świąt ;)
Avatar użytkownika
Patrol
 
Posty: 34
Dołączył(a): piątek, 30 marca 2012, 07:26
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tiger late 1/48 AFV

Postprzez mayu » poniedziałek, 9 kwietnia 2012, 09:35

Jeśli robisz tygrysa na podstawie tej fotki wypadało by dołożyć drewnianą belkę....
Avatar użytkownika
mayu
 
Posty: 45
Dołączył(a): środa, 9 listopada 2011, 22:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tiger late 1/48 AFV

Postprzez Modelarz » wtorek, 10 kwietnia 2012, 10:00

Jeżeli zimmerit był to tym bardziej podoba mi się Twój model, bo nałożenie kalki na tą/tę chropowaciznę łatwe nie jest.

Jeśli robisz tygrysa na podstawie tej fotki wypadało by dołożyć drewnianą belkę....

Ja bym nie przesadzał, belka jak belka - element tymczasowy.
"Przeklęte części, czyż nigdy nie wyzwolę się z was, o, co za bogactwo części i co za bogactwo mąk!" W.Gombrowicz, "Ferdydurke"
Avatar użytkownika
Modelarz
 
Posty: 991
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 21:20
Lokalizacja: Toruń


Powrót do Pojazdy wojskowe - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości