F-16 w 1/72 - prośba o rekomendację

F-16 w 1/72 - prośba o rekomendację

Postprzez porfirion » piątek, 20 kwietnia 2012, 10:40

Witam wszystkich!
Melduje się Marek. Ostatnim modelem jaki zrobiłem był P51D mustang w 1:48 w siódmej klasie podstawówki (nie pamiętam producenta zestawu). Teraz sam jestem nauczycielem, mam wolne wieczory i skromny budżet. Chciałbym wrócić do hobby, przeglądając to forum powoli zbieram narzędzia i farby. Wygrzebałem z piwnicy nietknięty zestaw A-10 Thunderbolt II Academy, w pobliskim modelarskim dopadłem dwa szmaciaki Revella po 13 złotych sztuka (tradycyjnie, Nieuport 28 i Fokker E. III) - wszystko w 1:72. Przy następnym zakupie narzędzi (Tamiya Extra Thin, zgodnie z forumową rekomendacją) planuję wziąć jeszcze Hellcata Italieri, nowy Harrier Airfixa i jakiś F-16. Do tego ostatniego mam ogromny sentyment z powodu godzin wylatanych na symulatorach Falcon 3.0 i 4.0.

Tu prośba o rekomendację: jaki zestaw F-16 byłby godzien polecenia? Zastanawiam się nad wersją D Hasegawy:
http://www.mojehobby.pl/products/F-16D- ... alcon.html

Zauważyłem też dużo "szesnastek" w asortymencie Academy. Cena wszystkich oscyluje wokół 95 złotych. Czy są warte uwagi?
http://www.mojehobby.pl/products/Genera ... fence.html
http://www.mojehobby.pl/products/Genera ... birds.html

Wersja samolotu nie robi mi na razie większej różnicy. Chciałbym rozruszać modelarskie kości ale też jednocześnie nie męczyć się ze słabym zestawem. Z góry dzięki!
Avatar użytkownika
porfirion
 
Posty: 7
Dołączył(a): poniedziałek, 9 kwietnia 2012, 21:34
Lokalizacja: Białystok

Reklama

Re: F-16 w 1/72 - prośba o rekomendację

Postprzez karambolis8 » piątek, 20 kwietnia 2012, 12:23

Nie miałem w rękach Academy, ale z pewnością od Hasegawy o wiele lepszy jest Revell:
http://www.mojehobby.pl/products/F-16A- ... rsary.html
W cenie Hasegawy, 2 razy tańszy niż Aca, a detalami bije Hasegawę na głowę. Spasowanie też bardzo dobre. Inbox na stronie sklepu tego nie pokazuje z powodu złego oświetlenia ramek, ale elementy są po prostu śliczne :mrgreen:
karambolis8
 
Posty: 2257
Dołączył(a): poniedziałek, 21 września 2009, 07:24

Re: F-16 w 1/72 - prośba o rekomendację

Postprzez RAV » piątek, 20 kwietnia 2012, 13:10

Potwierdzam Revella. Na razie zrobiłem jednego, ale na szafie leży jeszcze sześć. Planowane:
  • F-16A Thunderbirds,
  • F-16A holenderski pokazowy z Radomia 2005,
  • F-16B norweski z Tiger Meet,
  • F-16C Jastrząb,
  • F-16D Jastrząb,
  • F-16C, któremu jeszcze nie wybrałem malowania (być może pudełkowy, amerykański z Tiger Meet).
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: F-16 w 1/72 - prośba o rekomendację

Postprzez Jaho63 » piątek, 20 kwietnia 2012, 13:18

karambolis8 napisał(a):są po prostu śliczne

Panowie ja przy okazji mam pytanie. Czy ten F-16:
Obrazek
To te same wypraski? Te śliczne?
Bo mam ten model jeszcze w ramkach, więc zbyt wiele powiedzieć nie mogę, jednynie to, że lekko rozczarowała mnie jakość wyprasek (po wcześniejszym zapoznaniu się z Revellowskim F-4 i Hunterem).
Ten (holenderski) jest z 1995 roku, więc nie byłem jakoś specjalnie zdziwiony, ale po Waszych wpisach zwątpiłem, czy aby nie ma modelu F-16 Revell'a, "nowej generacji"?
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 00:39

Re: F-16 w 1/72 - prośba o rekomendację

Postprzez RAV » piątek, 20 kwietnia 2012, 13:25

Wcześniej była mowa o "nowym" Revellu, wydawanym w kilku "wersjach pudełkowych" (jako A, B i C). Ten Twój jest stary.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: F-16 w 1/72 - prośba o rekomendację

Postprzez porfirion » piątek, 20 kwietnia 2012, 13:47

Dzięki za porady! Wezmę tego Revella w wersji A. "Tiger Meet" wygląda wspaniale (zwłaszcza gotowy model Rava, chapeau bas), ale to za wysokie progi na moje umiejętności władania pędzlem.

Jeszcze jedno pytanie: czy istnieje strona katalogująca przepaki, nowe edycje i zmiany wyprasek etc., w modelach? Czy po prostu trzeba to wszystko śledzić?
Avatar użytkownika
porfirion
 
Posty: 7
Dołączył(a): poniedziałek, 9 kwietnia 2012, 21:34
Lokalizacja: Białystok

Re: F-16 w 1/72 - prośba o rekomendację

Postprzez RAV » czwartek, 5 lipca 2012, 17:51

Odkopuję wątek, ponieważ ruszyłem ze swoimi Jastrzębiami oraz Norwegiem i przy tej okazji zrobiłem porównanie garbów i zbiorników konforemnych (CFT) firm Model Alliance i CMK. Ja używam MA (na zdjęciach poniżej: model z tymczasowo założonym statecznikiem pionowym). Ten drugi to przyszły norweski F-16B, na którego chwilowo nałożyłem garb i jeden CFT z CMK (CFT jest przyklejony Maskolem, żeby nie zjeżdżał).

Dopiero po zmontowaniu poniższych obrazków zauważyłem, że w widoku z boku CFT z Model Alliance jest za wysoki w przedniej części. Myślę, że dam radę to skorygować. Za to CMK w tym samym miejscu jest nieco zbyt płaski, za to za bardzo wyoblony w okolicy działka. Zbyt wysoki profil garba CMK może wynikać z tego, że jest on projektowany pod Academy i do Revella nie bardzo pasuje (tym bardziej, że nie jest przyklejony).
Obrazek
Oba garby mają łukowaty profil przedniej części, czego nie widać w oryginale. Garb MA to jedna całość, natomiast CMK ma doklejany "talerz" GPS, wlot powietrza i owiewki anten. CMK jest też szerszy w rzucie z góry, zwłaszcza w okolicy 60-70% długości. MA jest z kolei za wąski u podstawy statecznika - ten błąd udało mi się skorygować przez nałożenie żelu cyjanoakrylowego.

Widok z przodu potwierdza wcześniejsze uwagi.
Obrazek

Na pewnym odcinku garb i CFT powinny się niemal stykać i tak jest w MA. CFT CMK są zbyt wąskie od strony garba i nie sięgają do niego.
Obrazek

W tym ujęciu dobrze widać "ociężałość" garba CMK.
Obrazek

Na koniec trzy fotki Revella z dodatkami Model Alliance.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Lockheed (F-16)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość