F-16C block 52+ "4050" 1/72 Revell

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

F-16C block 52+ "4050" 1/72 Revell

Postprzez pik » wtorek, 7 sierpnia 2012, 16:42

Obrazek
(zdjęcie: http://www.minireplika.pl/uzupelnienia-korekty/189-polskie-f-16-z-godami )

Polski F-16 w malowaniu okolicznościowym upamiętniającym 70. rocznicę "Bitwy o Anglię", sfotografowany 11 października 2010 roku w czasie Zlotu Dowódców w Krzesinach. Oznakowanie zaprojektowane przez Andrzeja Olejniczaka zostało naniesione na dwie maszyny "4050" - 303 dywizjon i "4043" - 302 dywizjon. Niestety oznaczenia wykonano przy pomocy folii samoprzylepnej, dzięki czemu okazało się bardzo "okolicznościowe". Już podczas startu "stickersy" zostały zdmuchnięte z kadłubów...

Więcej informacji i zdjęć w linku podanym wyżej.

Model

Okres wakacji sprzyja wypoczynkowi i oderwaniu się od rutynowych czynności, stąd mój absolutnie nietypowy projekt modelarski. Bo ostatnią "rurę" skleciłem jakieś 30 lat temu (Su-7 enrdowskiego Plasticarda), pozostając wiernym tematyce II W.Ś. Ale uległem urokowi polskich Jastrzebi i spróbowałem swoich sił w zupełnie obcej mi tematyce.

Model wykonany w oparciu zestaw Revella, w zasadzie prosto z pudła. Model Revella jest bardzo fajny i umożliwia wykonanie niemal każdej wersji F-16, w tym "Polaka" z naprawdę minimalnymi poprawkami. Malowanie Humbrolami, dark wash, werniks akrylowy. Kalkomanie to głównie Techmod.

Mam nadzieję, że model przypadnie Wam do gustu. W każdym razie ja bawiłem się świetnie podczas budowy! :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 18:32

Reklama

Re: F-16C block 52+ "4050" 1/72 Revell

Postprzez RAV » wtorek, 7 sierpnia 2012, 17:41

Wyszło bardzo fajnie. Jak malowałeś kamuflaż? Jestem ciekawy, czy Twój pomysł był podobny do mojego, bo akurat też mam na warsztacie 4050 z tej samej imprezy. Wydaje mi się tylko, że obwódki plam wyszły za mocno i za ostro. Na moim Jastrząbku wyszło podobnie, dlatego rozważam pewną modyfikację...

W swoim modelu zamierzam zachować podwieszenia z jedynego startu w tym malowaniu. Będą to 2 zbiorniki, 2 puste TERy, CATM, AIM-9X i SNIPER. Trochę "łyso" (żal zwłaszcza pustych szyn na końcówkach skrzydeł, gdzie powinny być AMRAAMy), ale skoro robię model z tak konkretnej chwili, to postawiłem na zgodność historyczną także w tej kwestii.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: F-16C block 52+ "4050" 1/72 Revell

Postprzez pik » wtorek, 7 sierpnia 2012, 18:16

Wyszło bardzo fajnie
Dzięki. Zauważyłem, że jak robię model spokojnie, na luzie, to zawsze efekt jest lepszy. I tak było z tym F-16.

Jak malowałeś kamuflaż?
W skali 1/72 odtworzenie ciemnej obwódki to wcale nie taka banalna sprawa, tym bardziej że mistrzem aerografu nie jestem. Nie byłem pewien czy to zadziała, ale zdecydowałem się na wałki blu-tacka, które najpierw pomalowałem ciemniejszą farbą po kątem, a później podstawowy kolor prostopadle do powierzchni. Efekt może nie jest idealny, ale innego pomysłu nie miałem.

postawiłem na zgodność historyczną także w tej kwestii
Ja właśnie dałem sobie trochę luzu w tej kwestii i zrobiłem model bardziej "ideowo" niż "konkretnie". Użyłem komplet 4 AMRAAMów z niebieskim szkolnymi oznaczeniami (choć rozważałem także oznaczenie ich jako bojowych) bo były w zestawie. AIM-9X trzeba by było wystrugać samemu albo zakupić w jakimś zestawie. Na środkowy pylon miały trafić zestawowe GBU-10 albo AGM-65 (z Mastercrafta), ale nie mogłem się zdecydować i został pusty... ;o)

Z ciekawością będe czekał RAV na Twojego "4050"! :)
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 18:32

Re: F-16C block 52+ "4050" 1/72 Revell

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 7 sierpnia 2012, 18:59

Do uwag Rafała dodałbym jeszcze niezbyt przekonujący wash, podkreślający nierówne łączenie części kadłuba na grzbiecie, a także błysk- "Jastrząbki" są cholernie matowe. Niektórzy dorzuciliby jeszcze brudzenie.
Plus za podejście do odtworzenia przejść kolorów. Ja w swoim rzuciłem od ręki- na jasny kolor rzuciłem najciemniejsze plamy, kierując strumień zawsze w kierunku środka plamy, a potem to samo zrobiłem ze średnim kolorem.
viewtopic.php?f=158&t=6490&hilit=jajaszczomb
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: F-16C block 52+ "4050" 1/72 Revell

Postprzez pik » wtorek, 7 sierpnia 2012, 19:49

Z washowaniem to jest pewien problem w Revellu, bo już znać pierwsze ślady zużycia form, objawiające m.in. zróżnicowaniem głębokości linii podziałowych. W kilku miejscach poprawiłem te linie, ale nie wszędzie. Zapewne jak ktoś ma wcześniejszą edycję F-16C sprzed kilku lat, to nie będzie miał tego problemu.

błysk- "Jastrząbki" są cholernie matowe.
Tu akurat się nie zgodzę. F-16ki mają bardziej satynowe wykończenie, które starałem się odtworzyć. Model na żywo nie jest zbyt błyszczący, zdjęcia są robione z fleszem, także przy makro refleksów nie da się uniknąć. Tym bardziej że pod warstwą satyny jest warstwa błyszcząca dla kalek i pod mocnym oświetleniem "wyłazi".

Obrazek

Obrazek
(źródło: internet)

Niektórzy dorzuciliby jeszcze brudzenie.
Faktycznie "4050" ma nawet osmalenia od działka! :) Ale jak napisałem robiłem model nieco "ideowo", a generalnie polskie F-16ki są bardzo zadbane, także odpuściłem ślady eksploatacyjne.

W każdym razie dzięki za uwagi.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 18:32

Re: F-16C block 52+ "4050" 1/72 Revell

Postprzez spiton » wtorek, 7 sierpnia 2012, 20:19

piotr dmitruk napisał(a):Ja w swoim rzuciłem od ręki- na jasny kolor rzuciłem najciemniejsze plamy, kierując strumień zawsze w kierunku środka plamy, a potem to samo zrobiłem ze średnim kolorem.
viewtopic.php?f=158&t=6490&hilit=jajaszczomb

Niezły patent. Ja będę malował aerografem, to gdzieś to zastosuje.

PIK. fajny ten Twój elf(czy jak tam mu jest) Dobrze mieć w swojej kolekcji taki fajny myśliwiec z szachownicą.
Twoja interpretacja jest może ciutkę za "ostra" ale i tak cieszy oko.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: F-16C block 52+ "4050" 1/72 Revell

Postprzez Seweryn » wtorek, 7 sierpnia 2012, 21:26

Podoba mi się ten samolot, choć nie jestem fanem oznaczeń okolicznościowych. Formy faktycznie juz się im zużyły, mam w ramkach tego 52 z pierwszego tłoczenia oraz tego z ostatniej redycji Tigermeet - na tym drugim część lini na grzbiecie jest pozalewana :cry:
Ja swojego buduję na Academy :)
Seweryn
Avatar użytkownika
Seweryn
 
Posty: 2067
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 19:05
Lokalizacja: Ustroń

Re: F-16C block 52+ "4050" 1/72 Revell

Postprzez pik » wtorek, 7 sierpnia 2012, 21:50

Wg "specuniów" z F-16.net model Academy ustępuje nie tylko Revellowi, ale i leciwej Hasegawie, także ja w ogóle ten koreański zestaw odpuściłem, choć ma wiele przydatnych opcji (np AIM-9X albo zasobnik Sniper). Za to Hasegawę też kupiłem (w sumie to najtańsza opcja! :D ), i mimo że w pewnych aspektach ma przewagę nad Revellem (np osłony podwozia głównego z wybrzuszeniem, albo "bajerancka" drabinka w komplecie), to jednak wolałem wybrać produkt niemiecki. Ale może kiedyś złożę także Hasę...

Jakoś mało jest zrobionych F-16ek na forum, szczególnie w skali 1/72, ale jakby kogoś interesowała ta tematyka to mogę polecić recenzję Academy: http://www.f-16.net/f-16_forum_viewtopic-t-10295.html oraz ciekawe porównanie Revella i Hasegawy: http://www.rollmodels.net/ninbox/airplanes/oharef16/72revf16aaa.php .
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 18:32

Re: F-16C block 52+ "4050" 1/72 Revell

Postprzez Seweryn » wtorek, 7 sierpnia 2012, 22:14

Czytałem tę recenzję Academy już wcześniej.
Ustępuje Revellowi albo i nie widziałeś to:
http://s362974870.onlinehome.us/forums/air/index.php?showtopic=159446
Academy :)
Prócz Snipera i Aim-9x ma jeszcze jako jedyny zestaw 1/72 poprawne koła i pokrywy podwozia występujące w naszych F-16.
Nie jestem fanem liczenia nitów itp więc Academy dla mnie jest OK, felerną osłonę radaru mam razem z kalapmi z Wolpacka, czytałem, że kadłub na wysokości kabiny jest ciut za szeroki, porównywałem z Revellem i jest identyczny, do skorygowania pozostaje wlot na łączeniu z kadłubem, ale mnie to nie przeszkadza, ładna osłona kabiny i ogólnie detale ładniejsze niż w Revellu.
Seweryn
Avatar użytkownika
Seweryn
 
Posty: 2067
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 19:05
Lokalizacja: Ustroń

Re: F-16C block 52+ "4050" 1/72 Revell

Postprzez pik » wtorek, 7 sierpnia 2012, 22:55

Ja tam nie z tych, co poprawiają błędy producenta Seweryn! Jakbym sklejał Academy, to też z pudła, ale skoro miałem możliwość wyboru... ;o)

Co do detali, to ogólnie miałem wrażenie że już Revell jest "przedetalowany" jak na swoją skalę. Ma sporo naprawdę drobnych części, trudnych w obróbce, łatwych w zgubieniu, ukruszeniu itp. Przy wykończeniu trzeba bardzo uważać podczas manewrowania modelem, aby czegoś nie odłamać! :) Jak dla mnie model mógłby być nieco bardziej uproszczony.
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 18:32

Re: F-16C block 52+ "4050" 1/72 Revell

Postprzez spiton » wtorek, 7 sierpnia 2012, 23:20

No i chyba revell jest tańszy.....
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: F-16C block 52+ "4050" 1/72 Revell

Postprzez pik » wtorek, 7 sierpnia 2012, 23:39

Academy sprzedaje swój zestaw za bajońską kwotę około 90-100 pln, także to najdroższy F-16 na rynku! F-16C Hasegawy można kupić za połowę tej ceny, a Revell jest dokładnie pomiędzy nimi.

Moim zdaniem żaden z tych zestawów nie jest idealny, także należy mieć nadzieję, że Tamiya kiedyś zeskaluje swój świetny F-16 z 1/48 do 1/72 i będzie go oferowała taniej niż... Academy! ;o)
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 18:32

Re: F-16C block 52+ "4050" 1/72 Revell

Postprzez raptorf22 » środa, 8 sierpnia 2012, 09:35

Widuję efki praktycznie codziennie, sklejałem tego Revella kiedyś, nawet jest galeria na PWM. Istotnie linie podziału i panele już są lekko zużyte, widać to na modelu.
Moje uwagi dotyczą głównie kolorystyki, kolor plam ciemnych coś zbyt mocno kontrastuje z resztą, mimo wszystko brakuje mi minimalnego rozmycia plam, nasze efki nie są tak ostro malowane.
Malowanie tylko na wałeczki powoduje że wygląda trochę jak kartonówka, do tego nie trafiłeś z washem, zbyt ciemny, powinien być raczej grafitowy, ciemno szary ale nie prawie czarny. W 1/72 ostre plamy da się to wymalować z igłą na wierzchu, tym bardziej farbą typu Humbrol.
Brakuje mi w nim klasycznego brydu i wycieków oleju lub innych płynów, okopceń pod spodem. Powierzchnia powinna być matowa, sam samolot ma warstwę farby o takiej chropowatości jak papier ścierny, dlatego tak załazi syfem. Owszem jakaś satynowa powierzchnia się trafi ,ale to sporadycznie, Efki są matowe do bólu.
No i fotel do poprawy oraz owiewka do lekkiego pryśnięcia od wewnątrz.
Ogólnie model na plus, ja zabiorę się za Kinetika i Academy.
raptorf22
 
Posty: 482
Dołączył(a): niedziela, 5 października 2008, 21:04
Lokalizacja: Poznań

Re: F-16C block 52+ "4050" 1/72 Revell

Postprzez pik » środa, 8 sierpnia 2012, 13:51

W sumie można by jeszcze na ten model nanieść ślady eksploatacyjne i potraktować bardziej matowym werniksem, ale generalnie efekt końcowy z grubsza odpowiada moim założeniom, także zapewne zostawię jak jest. Ale zamierzam popełnić kiedyś jeszcze jednego F-16, także być może będzie okazja nanieść te i inne poprawki.

W kwestii wałków i rozmycia to mam zbyt małe doświadczenie. Zdejmowanie maskowania po malowaniu było nader emocjonującym momentem, bo nie do końca wiedziałem czego moge oczekiwać, a efekt był dla mnie niespodzianką. Generalnie jestem zadowolony, nawet jeśli przyciemnienie brzegów nie jest idealne, rozmycie jest zbyt małe itp, to uważam że pewne przybliżenie udało mi się uzyskać i o to mi właśnie chodziło. Myślę że w skali 1/72 uproszczenia są nieuniknione, szczególnie jeśli buduje się model wprost z pudła, relaksacyjnie, w relatywnie krótkim czasie (budowa bez pospiechu zajęła mi około miesiąca).

Ten model to mój absolutny debiut jeśli idzie o odrzutowce, nie "czuję" ich tak jak maszyn drugowojennych, ale dzięki raptor za cenne uwagi, z pewnością będą pomocne w przyszłości.

Aha, jeszcze jedno...
No i fotel do poprawy oraz owiewka do lekkiego pryśnięcia od wewnątrz.

O co chodzi z tym fotelem??? Moge wrzucić fotki wnętrza, bo cyknałem przed zamknięciem:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Darek
Na warsztacie 1/72: Ar-234 (Dragon), Ju-88 (Revell), FW-190 (Revell+Hasegawa)
Portfolio: http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=207&t=17429
Avatar użytkownika
pik
 
Posty: 1377
Dołączył(a): piątek, 12 marca 2010, 18:32


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 26 gości