[MiG] MiG-21MF Eduard 1:48

(7.02.2013-6.02.2014)

Re: [MiG] MiG-21MF Eduard 1:48

Postprzez Arcturus » wtorek, 8 stycznia 2013, 08:43

Gdy zabierałem się za ten model, patrząc na zawartość pudełka myślałem, że składał go będę z pół roku. Tymczasem główna bryła modelu już niedługo będzie gotowa pod podkład i malowanie (podkład będzie symboliczny, bo linie podziału są bardzo delikatne, i boję się ich zalania). Szybkość prac to przede wszystkim konsekwencja świetnego spasowania elementów i takiego zaprojektowania modelu, że bardzo niewiele jest miejsc potencjalnego szpachlowania/szlifowania
Obrazek
Mam kilka pytań do migofilów: wybrałem to radzieckie malowanie:
Obrazek
nie znalazłem w sieci żadnych materiałów dotyczących tego egzemplarza. Wg instrukcji jest to: 812th Training Squadron, Charków, 1991. Moje pytanie dotyczy prawdopodobnego malowania
-wnęk hamulców aerodynamicznych (kolor ten sam, co wnęk podwozia?)
-wewnętrznych powierzchni hamulców aerodynamicznych (żółty?)
No i kwestia podwieszeń. W profipacku mam ładne, żywiczne UB-16 i chciałbym je wykorzystać. Są ich dwie sztuki, tymczasem instrukcja sugeruje 4, na wszystkich pylonach skrzydłowych. Chciałbym je połączyć ze zbiornikiem (-ami) dodatkowymi. Więc rozsądne opcje to chyba:
1) pod kadłubem zbiornik 800 (albo 490) + dwa UB-16 pod skrzydłami
2) dwa UB-16 pod skrzydłami + dwa zbiorniki 490 pod skrzydłami;
czy przy opcji 1) można jeszcze coś podwiesić na zewnętrzne pylony skrzydłowe?
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 19:07
Lokalizacja: Chrobacya

Reklama

modele polskich samolotów

Re: [MiG] MiG-21MF Eduard 1:48

Postprzez young » wtorek, 8 stycznia 2013, 15:26

Wnęki hamulców aerodynamicznych, takie jak same hamulce od wewnętrznej strony. Kolory różne: jak wnęk podwozia, jak kamuflaż samolotu (srebrne, szare), żółty podkładowy (czyli ten amerykański) - nie zwykły żółty. Jeśli chodzi o uzbrojenie.
1) Możesz dodać np. 2x rakiety pow-pow (także do zbiornika 800l). Rakiety na wyrzutniach zewnętrznych.
2) Wariant ok
young
 
Posty: 570
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 13:49
Lokalizacja: Szczecin

Re: [MiG] MiG-21MF Eduard 1:48

Postprzez Paweł84 » wtorek, 8 stycznia 2013, 21:11

A czy możliwa była konfiguracja 2x MDB + 2x UB-16 i czy w ogóle po podwieszeniu tych 8 bomb coś jeszcze mógł on dźwignąć?
Avatar użytkownika
Paweł84
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 lipca 2008, 13:54

Re: [MiG] MiG-21MF Eduard 1:48

Postprzez young » wtorek, 8 stycznia 2013, 21:28

Wśród "typowych wariantów" jest 2x MBD2 + 2x FAB-100, lub 2x MBD2 i PTB-490. Czy zamiast FAB-100 mogły być UB-16, tego nie wiem, ponieważ nie znam ich wagi. Ja natomiast robię swojego M, już na "skraju możliwości" czyli 2x MBD2 + 2x R-60 + 490l.
young
 
Posty: 570
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 13:49
Lokalizacja: Szczecin

Re: [MiG] MiG-21MF Eduard 1:48

Postprzez Arcturus » wtorek, 8 stycznia 2013, 23:11

Dziękuję za odpowiedź. Te bomby też mnie kusiły i zastanawiałem się, czy nie da się ich połączyć z UB-16. Być może zmontuję zestaw bomb i zobaczę, jak to wygląda. A powinno kozacko, bo w blaszkach mam dodatkowe pierdółki do pylonów bombowych.
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 19:07
Lokalizacja: Chrobacya

Re: [MiG] MiG-21MF Eduard 1:48

Postprzez Arcturus » piątek, 11 stycznia 2013, 09:55

Aktualizacja, choć już nieaktualna (bo w rzeczywistości podkład już poszedł). Podoklejany drobiazg blaszkowy, przed Surfacerem. Mam nadzieję że to ostatnie takie kiepskie technicznie zdjęcia, bo dziś powinienem odebrać żarówki i namiot bezcieniowy...
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Przy składaniu "na sucho" wyszła niespodzianka - gdy zamontuje się na pylonie podkadłubowym dodatkowy zbiornik paliwa, nawet ten mniejszy, to nie można otworzyć hamulca aero (tego tylnego). A ja wkleiłem w kadłub element pod otwarty hamulec, w związku z czym sam hamulec nie pasuje w to "gniazdo", więc nie bardzo da się go teraz zrobić zamkniętym (bez rzezania plastiku). Kto ma ten model to pewnie wie, o co chodzi w tym mętnym wywodzie. Wniosek jest taki, że chyba dam na zewnętrzne pylony skrzydłowe dodatkowe zbiorniki, a na wewnętrzne wyrzutnie. Pylon podkadłubowy zostanie wolny.
Mam pytanie odnośnie malowania kamuflażu - myślicie że przejścia kolorów powinny być "ostre"?
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 19:07
Lokalizacja: Chrobacya

Re: [MiG] MiG-21MF Eduard 1:48

Postprzez piotr dmitruk » piątek, 11 stycznia 2013, 10:09

Arcturus napisał(a):Obrazek


A MOJ KA KA ! :(
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [MiG] MiG-21MF Eduard 1:48

Postprzez young » piątek, 11 stycznia 2013, 11:08

Arcturus napisał(a):Przy składaniu "na sucho" wyszła niespodzianka - gdy zamontuje się na pylonie podkadłubowym dodatkowy zbiornik paliwa, nawet ten mniejszy, to nie można otworzyć hamulca aero (tego tylnego). A ja wkleiłem w kadłub element pod otwarty hamulec, w związku z czym sam hamulec nie pasuje w to "gniazdo", więc nie bardzo da się go teraz zrobić zamkniętym (bez rzezania plastiku). Kto ma ten model to pewnie wie, o co chodzi w tym mętnym wywodzie. Wniosek jest taki, że chyba dam na zewnętrzne pylony skrzydłowe dodatkowe zbiorniki, a na wewnętrzne wyrzutnie. Pylon podkadłubowy zostanie wolny.
Mam pytanie odnośnie malowania kamuflażu - myślicie że przejścia kolorów powinny być "ostre"?

Haha ze znajomości konstrukcji s-tu 2!
Przy podwieszonym zbiorniku podkadłubowym, hamulec ten blokował się w pozycji złożonej. Natomiast przy niskim ciśnieniu w instalacji hydraulicznej, podczas postoju na ziemi, mógł się otwierać tak jak przednie i najzwyczajniej "kładł" się w częściowo otwartej pozycji na zbiorniku. I tak zrób, to najprostsze rozwiązanie sytuacji ;o)
young
 
Posty: 570
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 13:49
Lokalizacja: Szczecin

Re: [MiG] MiG-21MF Eduard 1:48

Postprzez Arcturus » piątek, 11 stycznia 2013, 11:42

piotr dmitruk napisał(a):
Arcturus napisał(a):Obrazek


A MOJ KA KA ! :(


Hmm, nawet Google Translator mi nie pomógł zrozumieć :) Domyślam się co to kaka, na obronę powiem że działko już trochę poprawiłem po surfacerze ;o)

young napisał(a):
Arcturus napisał(a):Przy składaniu "na sucho" wyszła niespodzianka - gdy zamontuje się na pylonie podkadłubowym dodatkowy zbiornik paliwa, nawet ten mniejszy, to nie można otworzyć hamulca aero (tego tylnego).

Haha ze znajomości konstrukcji s-tu 2!
Przy podwieszonym zbiorniku podkadłubowym, hamulec ten blokował się w pozycji złożonej. Natomiast przy niskim ciśnieniu w instalacji hydraulicznej, podczas postoju na ziemi, mógł się otwierać tak jak przednie i najzwyczajniej "kładł" się w częściowo otwartej pozycji na zbiorniku. I tak zrób, to najprostsze rozwiązanie sytuacji ;o)


Dzięki! Nie ukrywam, że jestem lewy z tej maszyny (jak z wszystkich rur, poniekąd), dlatego tak ucieszyłem się na projekt i wspólne dłubanie. Pomysł z opadniętym hamulcem ciekawy, chyba faktycznie tak zrobię.
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 19:07
Lokalizacja: Chrobacya

Re: [MiG] MiG-21MF Eduard 1:48

Postprzez Mecenas » piątek, 11 stycznia 2013, 12:20

Arcturus napisał(a):
piotr dmitruk napisał(a):
Arcturus napisał(a):A MOJ KA KA ! :(


Hmm, nawet Google Translator mi nie pomógł zrozumieć :) Domyślam się co to kaka, na obronę powiem że działko już trochę poprawiłem po surfacerze ;o)

Piotr chyba chciał powiedzieć, że wkleiłeś hamulce aerodynamiczne na lewą stronę.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: [MiG] MiG-21MF Eduard 1:48

Postprzez Arcturus » piątek, 11 stycznia 2013, 12:36

Mecenas napisał(a):
Arcturus napisał(a):
piotr dmitruk napisał(a):
Arcturus napisał(a):A MOJ KA KA ! :(


Hmm, nawet Google Translator mi nie pomógł zrozumieć :) Domyślam się co to kaka, na obronę powiem że działko już trochę poprawiłem po surfacerze ;o)

Piotr chyba chciał powiedzieć, że wkleiłeś hamulce aerodynamiczne na lewą stronę.


To nie są same hamulce, tylko ich wnęki. Trochę może koślawo wklejone (krawędzie), ale otwory na nie trzeba było własnoręcznie wyciąć. Ale już obrobiłem to trochę ładniej.
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 19:07
Lokalizacja: Chrobacya

Re: [MiG] MiG-21MF Eduard 1:48

Postprzez piotr dmitruk » piątek, 11 stycznia 2013, 12:48

No ale przednia część wklejona za płytko, dlatego wyszło Ci krzywo.
Obrazek
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [MiG] MiG-21MF Eduard 1:48

Postprzez Arcturus » piątek, 11 stycznia 2013, 13:01

Kurcze, fakt. Kiepsko to wygląda. Wkleiłem na pałę zamiast dobrze to sobie przed robotą obejrzeć na zdjęciach oryginału. W domu przymierzę hamulce, zobaczę czy da się to jakoś wyprowadzić..
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 19:07
Lokalizacja: Chrobacya

Re: [MiG] MiG-21MF Eduard 1:48

Postprzez portalus » piątek, 11 stycznia 2013, 17:31

Zamknąłeś kadłubowe pokrywy wnęk podwozia głównego?
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [MiG] MiG-21MF Eduard 1:48

Postprzez Arcturus » piątek, 11 stycznia 2013, 18:36

portalus napisał(a):Zamknąłeś kadłubowe pokrywy wnęk podwozia głównego?

Tylko na taśmie tamiyowskiej (wklejonej od wewnątrz), żeby tanim kosztem zaślepić je przed malowaniem.
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 19:07
Lokalizacja: Chrobacya

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do MiG i inne sowieckie wynalazki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości