Savoia-Marchetti SM.79 Sparviero, SMER 1/50 (edukacyjnie)

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Savoia-Marchetti SM.79 Sparviero, SMER 1/50 (edukacyjnie)

Postprzez dewertus » środa, 13 lutego 2013, 12:15

Model powstał "przez przypadek" ze szczątków (dosłownie) Smerowego "Krogulca" w skali 1/50. Otóż nabywając drogą kupna od znajomego inny model jako "bonus" trafiły w moje ręce marne szczątki SM.79. Model pierwotnie był sklejony przez młodocianą latorośl owego kolegi kilkanaście lat temu w ramach zajęć praktyczno-technicznych w szkole. Po spełnieniu obowiązku szkolnego model trafił "na szafę", potem za szafę a w końcu po zmianie wystroju wnętrza w stanie agonalnym wylądował w pudle w piwnicy. Na światło dzienne powrócił przy zamianie lokum i związaną z tym koniecznością opróżnienia owej piwnicy.

Model Smera nawet w stanie firmowo nienaruszonym nie prezentuje sobą niczego specjalnego a ten egzemplarz miał za sobą jeszcze nieudolne sklejenie, lata poniewierania i na koniec nieumiejętne "rozczłonkowanie" - jednym słowem gdy trafił w moje ręce przedstawiał sobą obraz nędzy i rozpaczy.

Brak wielu części (garb, boczne oszklenie, kilka łopat śmigieł, zastrzały, kokpit, wydechy) oraz mocne uszkodzenia pozostałych elementów sprawiły, że postanowiłem skleić bez specjalnej staranności tylko bryłę modelu, która miała posłużyć mi jako poligon do nauki malowania "włoskich wężyków i ciapek". W kolejce czekają MC.200, MC.202 i Trumpeterowa SM.79 - więc taki darmowy tester wydał mi się w sam raz.

W trakcie relaksacyjnego składania towarzyszył mi mój szkrab, któremu od samego początku bardzo przypadł do gustu rozmiar i kształt "Krogulca" - w niedługim czasie zadał pytanie, które miało kolosalny wpływ na los modelu - "czy ten model jest dla ciebie, czy może być dla mnie?" i oczywiście strzelił mi cielęce spojrzenie :mrgreen: W takiej sytuacji nie pozostało mi nic innego jak zgodzić się na odstąpienie Savoi. Tym sposobem zostałem zmuszony do naprawienia kilku elementów, dorobienia głównych braków (garb, boczne oszklenie, zastrzały, częściowo podwozie), poszpachlowanie (niemałe!) całego modelu i przerycie kilku linii. Mimo to model nadal traktowałem luźno, a głównym celem (oprócz sprawienia frajdy synkowi) była chęć potrenowania "wężykowania aerografem".

Model malowany akrylami i lakierami Agamy oraz akrylami Pacrty (biały, żółty). Muszę przyznać, że kolory podstawowe Pactry są lepsze od Agamy - znacznie lepiej kryją i trzymają się powierzchni. Pierwszy kładłem ciemny brązowy - miałem wrażenie, że farba była za gęsta do wężykowania (rozrobiłem ją tak samo jak do "zwykłego" malowania), przy zmniejszonym skoku spustu i głębiej wsuniętej iglicy (tylko taką regulację posiadam) dość szybko aero się przytykało, przez co częściej niż zwykle musiałem oczyszczać wylot dyszy. Przy zielonym postanowiłem nieco bardziej rozcieńczyć farbę, ale jak widać nie była to chyba najlepsza decyzja - farby "szło" więcej, przez co trudniej mi było zachować delikatność wężyków. Próbowałem to kontrować ustawieniem iglicy, ale nie bardzo mi to szło. Może macie jakiś patent na tego typu malunki wykonywane aero ze stałym wydatkiem powietrza?

Wash wykonany Dark Wash'em MIG'a, Niewielkie filtrowanie i brudzenie to z kolei Neutral Wash MiG'a, okopcenia wykonane pędzlem i olejami VanGhoga.

Ostatecznie, po sprawdzeniu posiadanych kalkomanii, których nie będę używał okazało się że mogę "wykończyć" model w barwach 11 Squadriglia BT, 26 Gruppo BT, 9 Stormo BT, operującej z lotniska Viterbo w kampanii francuskiej 1940.

Dla 11 Squadriglia BT udział w kampanii francuskiej 1940 był chrztem bojowym. W trakcie tej kampanii głównym celem jej działania były akcje przeciw instalacjom i jednostkom francuskim na Korsyce. Po upadku Francji jednostka została przeniesiona na Sardynię, skąd operowała przeciw celom na Balearach, skąd następnie trafiła do Libii wspierając wojska lądowe w zdobyciu Sidi Barrani. Wykorzystanie jednostki do zadań, do którego posiadany sprzęt jak i umiejętności załóg się nie nadawały (bezpośrednie wsparcie wojsk i ataki "szturmowe" na cele w Egipcie) spowodowało duże straty w sprzęcie i personelu. W efekcie już w styczniu 1941 11 Squadriglia BT zostaje odesłana do Włoch i rozwiązana. Jednostka zostaje reaktywowana we wrześniu tego samego roku, lecz jej wyposażenie stanowią teraz samoloty Cant Z.1007. Z nowym personelem i sprzętem 11 Squadriglia BT zostaje skierowana na Sycylię, gdzie do sierpnia 1942 bierze udział w nocnych nalotach na Maltę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano środa, 13 lutego 2013, 18:26 przez dewertus, łącznie edytowano 1 raz
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: Savoia-Marchetti SM.79 Sparviero, SMER 1/50 (edukacyjnie)

Postprzez Pafko » środa, 13 lutego 2013, 16:04

Opis sugerował gniota...aż bałem się co zobaczę na zdjęciach. Fotki zaś bardzo fajny model :mrgreen: . Gratulacje ;o) .
Pozdrawiam, Paweł.
Avatar użytkownika
Pafko
 
Posty: 517
Dołączył(a): poniedziałek, 8 września 2008, 19:58
Lokalizacja: Oleśnica k/Wrocławia

Re: Savoia-Marchetti SM.79 Sparviero, SMER 1/50 (edukacyjnie)

Postprzez Voltan » środa, 13 lutego 2013, 16:33

Opis zapowiadał, że zaraz wypadnie jakiś "trup z szafy" ale model wyszedł świetny. Nie znam dobrze konstrukcji, może model jest uproszczony, ale wygląda sympatycznie. Jaki lakier kładłeś na koniec?
Na końcu skrzydła plamy trochę odstają od reszty, ale było pisane że ćwiczyłeś :)
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 19:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Savoia-Marchetti SM.79 Sparviero, SMER 1/50 (edukacyjnie)

Postprzez Mecenas » środa, 13 lutego 2013, 17:12

Jak na reanimowanie trupa zza szafy to pełen wypas. Widać, że jednak się postarałeś.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Savoia-Marchetti SM.79 Sparviero, SMER 1/50 (edukacyjnie)

Postprzez Slash » środa, 13 lutego 2013, 17:25

Mecenas napisał(a):Jak na reanimowanie trupa zza szafy to pełen wypas. Widać, że jednak się postarałeś.

+1
Avatar użytkownika
Slash
 
Posty: 3046
Dołączył(a): środa, 28 maja 2008, 16:50

Re: Savoia-Marchetti SM.79 Sparviero, SMER 1/50 (edukacyjnie)

Postprzez topik77 » środa, 13 lutego 2013, 17:32

Jak to ma być edukacyjnie........
topik77
 
Posty: 271
Dołączył(a): piątek, 28 stycznia 2011, 22:15

Re: Savoia-Marchetti SM.79 Sparviero, SMER 1/50 (edukacyjnie)

Postprzez skusz » czwartek, 14 lutego 2013, 18:28

..... to jak będzie wyglądał konkursowy jakiś? Malowanie bajka, śliczne zróżnicowane natężenie kolorów, gdzie potrzeba mniej
jest mniej, gdzie więcej to więcej. Brawo. Oczy aż się same uśmiechają, a buźka ślini.
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : viewtopic.php?f=207&t=20734
Avatar użytkownika
skusz

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3142
Dołączył(a): sobota, 3 stycznia 2009, 16:27
Lokalizacja: Roztocze

Re: Savoia-Marchetti SM.79 Sparviero, SMER 1/50 (edukacyjnie)

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » czwartek, 14 lutego 2013, 19:52

Slash napisał(a):
Mecenas napisał(a):Jak na reanimowanie trupa zza szafy to pełen wypas. Widać, że jednak się postarałeś.

+1

+2 ;o)
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 16:29

Re: Savoia-Marchetti SM.79 Sparviero, SMER 1/50 (edukacyjnie)

Postprzez hacz » czwartek, 14 lutego 2013, 20:25

Popieram przedmówców fajny.
Avatar użytkownika
hacz

BoB 3 miejsce
 
Posty: 1416
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 18:32
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Savoia-Marchetti SM.79 Sparviero, SMER 1/50 (edukacyjnie)

Postprzez Grzegorz2107 » czwartek, 14 lutego 2013, 21:13

Prosto, czysto, bezpretensjonalnie. Kiedyś też tak będę :mrgreen:
Gratulacje!
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:19

Re: Savoia-Marchetti SM.79 Sparviero, SMER 1/50 (edukacyjnie)

Postprzez LazyCat » czwartek, 14 lutego 2013, 21:18

No prosze, czy to jest ten sam czlowiek ktory twierdzil ze nigdy pedzla nie odda? :lol:
Badzo ladnie ci to wyszlo, a zeby oddac poprawnie ksztalt tych Wloskich ciapek i wezykow poprostu trzeba zabrac sie za rysowanie. Tego nie da sie zrozumiec to trzeba cwiczyc.

Brawo!
Ostatnio edytowano czwartek, 14 lutego 2013, 23:29 przez LazyCat, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Avatar użytkownika
LazyCat
 
Posty: 1119
Dołączył(a): czwartek, 11 października 2007, 17:41
Lokalizacja: Greensboro, North Carolina

Re: Savoia-Marchetti SM.79 Sparviero, SMER 1/50 (edukacyjnie)

Postprzez spiton » czwartek, 14 lutego 2013, 21:54

Słodziak ,-))
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Savoia-Marchetti SM.79 Sparviero, SMER 1/50 (edukacyjnie)

Postprzez Murek » czwartek, 14 lutego 2013, 22:34

Bardzo udane zmartwychwstanie ;o)
Dodanie do Pactry Mr. Levelling thinera Gunze znacznie poprawi komfort malowania :D
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Savoia-Marchetti SM.79 Sparviero, SMER 1/50 (edukacyjnie)

Postprzez Aleksander » piątek, 15 lutego 2013, 00:10

No Hubert - zrobienie ze smerowego "klocka" TAKIEGO modelu to niezły wyczyn - może nie leżeć w planach, może nie być "akuratny", ale prezentuje się bardzo fajnie - młody pewnie jest zachwycony.
A gdybyś wstawił ten model do galerii, bez opowiadania o nim historii, to pewnie nikt by nie zauważył, że to ogólnie pogardzany Smer.
Gratuluję warsztatu!
Obrazek
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7946
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: Savoia-Marchetti SM.79 Sparviero, SMER 1/50 (edukacyjnie)

Postprzez Voltan » piątek, 15 lutego 2013, 14:04

Mi jest smutno - mi tata modeli nie malował :(

:mrgreen:
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 19:37
Lokalizacja: Wrocław

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 28 gości