Pojazd straży pożarnej RAF Crossley 1/48 Accurate Armour

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Moderator: xenomorph

Pojazd straży pożarnej RAF Crossley 1/48 Accurate Armour

Postprzez robert.bednarczyk » wtorek, 2 kwietnia 2013, 21:15

Witam Szanownych Kolegów. Przedstawiam całkowicie żywiczny model pojazdu straży pożarnej RAF z okresu II Wojny Światowej Crossley Tender Fire szkockiej firmy Accurate Armour. Model zdecydowanie należy do trudnych, jak to na ogół żywica. Zdecydowałem się go zrobić gdyż obejmuje nieco niszowy temat. Samolotów mamy wiele ale już sprzętu z szeroko rozumianej obsługi logistycznej jak na lekarstwo. Tę lukę w 1/48 wypełnia właśnie Accurate Armour. Model zaproponowany przez producenta nie ozdwierciedla kompletnego wyposażenia pojazdu - zwłaszacza jeśli idzie o armaturę braki są aż nadto wyraźne - do wykonania niezbędnych (moim zdaniem) uzupełnień w tym zakresie posłużyły informacje z internetu. Jeśli idzie o przewody elektryczne czy te na substancję gaśniczą prowadzące do butli z tlekiem węgla (to te czarne bo bokach beczki) sporo musiałem popracować sam gdyż producent tych elementów nie przewidział. Moim zdaniem jak na tak dobry model, w sporej cenie (na nasze z przesyłką ok. 350 zł.) to jednak Accurate Armour się nie przyłożył.
Generalnie jednak model w skali od 1 do 6 oceniam na 5.... no może 4 +.
Prezentowany pojazd ma oznakowanie i malowanie z okresu po inwazji w Normandii, przypisany jest do 11 Grupy Myśliwskiej, o czym świadczy oznaczenie F/11. Figurki to już moja robota - mieszanina rąk, nóg, głów i własnej roboty rzeźbiarskiej. Kierowca ma tradycyjny granatowy kombinezon personelu naziemnego RAF mojej produkcji. Kapral obok ma tradycyjny mundur i furażerkę RAF oraz spodnie z gaśniczego kombinezonu azbestowego, będącego na wyposażeniu RAF. Na kolanie trzyma rękawice. Kolejna, górna część kombinezonu zostanie wyrzeźbiona. Pojazd z założenia ma stanowić element dioramy, której szczegóły to moja tajemnica. Pozdrawiam. RB.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
robert.bednarczyk
 
Posty: 628
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 13:05

Reklama

Re: Pojazd straży pożarnej RAF Crossley 1/48 Accurate Armour

Postprzez robert.bednarczyk » środa, 3 kwietnia 2013, 12:36

Właśnie Kolega zwrócił mi uwagę, że na moich fotkach słabo widać koła - faktycznie. Dorzucam jeszcze jedno zdjęcie, na którym ten element jest nieco lepiej widoczny. Chętnie poznam opinie Kolegów na temat modelu. RB.


Ciach! Zdjęcie wklejone niezgodnie z regulaminem.
Xenomorph
robert.bednarczyk
 
Posty: 628
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 13:05

Re: Pojazd straży pożarnej RAF Crossley 1/48 Accurate Armour

Postprzez spiton » środa, 3 kwietnia 2013, 14:21

Bardzo mi się podoba zarówno model jak i sam pojazd. Lubie takie konstrukcje. Proste do bólu. Model pewnie niewielki. Fajnie pocieniowany. Realistyczny mino braku obić. Co nie oznacza, że obicia nie dodały by mu jeszcze więcej klasy.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Pojazd straży pożarnej RAF Crossley 1/48 Accurate Armour

Postprzez robert.bednarczyk » środa, 3 kwietnia 2013, 16:00

Dzięki Sebastian za dobre słowo :D. Model faktycznie jest mały - zdjęcie nr 7 (od góry) pokazuje go w proporcjach 1/1. Uwielbiam poobijane modele ale w przypadku tego Crossleya, na dodatek w służbie brytyjskiej nie bardzo miało to uzasadnienie. Pojazd przemierzał bardzo niewielkie dystanse - głównie w obrębie lotniska, a przede wszystkim pozostawał w gotowości. Poza tym jak wiadomo "Brytole" solidnie malowali i raczej dbali o sprzęt. Znalazłem parę (zaledwie) fotek tych pojazdów i wszystkie były w "dobrej formie". Poza tym ten model wozu gaśniczego wszedł do służby dopiero w 1940 r. Np z okresu Bitwy o Anglię w ogóle brak dokumentacji fotograficznej potwierdzającej, że Crossleye już były w użyciu.Tak więc z bólem zaledwie lekko go pocieniowałem i równie lekko "złoszowałem". Mam z Accurate Armour jeszcze pięknego Bedforda- cysternę (oczywiście 1/48) i już mnie kusi żeby z nim ruszyć - póki co jednak muszę trochę odpocząć od żywicy i zrobić coś prostszego. Pozdrawiam. RB.
robert.bednarczyk
 
Posty: 628
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 13:05

Re: Pojazd straży pożarnej RAF Crossley 1/48 Accurate Armour

Postprzez Domi » środa, 3 kwietnia 2013, 17:15

Cześć,

Bardzo fajny i nietypowy model! Duży plus za poprzerabiane figurki, sam dłubię w zasadzie tylko w tej skali ale do figurek nie mam siły :-) Jak ogólnie oceniasz żywice Accurate? Swego czasu ostrzyłem sobie zęby na Scammella i Matadora ale po oglądnięciu na żywo ich detali do konwersji Cromwelli odpuściłem - jakość odlewów na kolana nie powalała...
Jakim kolorem malowałeś tego Crossley'a? Zastanawiam się czy pojazd stacjonujący na wyspach, szczególnie pożarniczy, nie powinien być bardziej odpicowany/błyszczący...ale to tylko takie moje gdybanie :-)

Pozdrawiam

Dominik
Avatar użytkownika
Domi
 
Posty: 245
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 17:46
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pojazd straży pożarnej RAF Crossley 1/48 Accurate Armour

Postprzez robert.bednarczyk » środa, 3 kwietnia 2013, 19:26

Domi napisał(a):Cześć,

Bardzo fajny i nietypowy model! Duży plus za poprzerabiane figurki, sam dłubię w zasadzie tylko w tej skali ale do figurek nie mam siły :-) Jak ogólnie oceniasz żywice Accurate? Swego czasu ostrzyłem sobie zęby na Scammella i Matadora ale po oglądnięciu na żywo ich detali do konwersji Cromwelli odpuściłem - jakość odlewów na kolana nie powalała...
Jakim kolorem malowałeś tego Crossley'a? Zastanawiam się czy pojazd stacjonujący na wyspach, szczególnie pożarniczy, nie powinien być bardziej odpicowany/błyszczący...ale to tylko takie moje gdybanie :-)

Pozdrawiam

Dominik


Dzięki. Model oceniam na 4+, a może nawet bliżej 5. Żywica i jakość samych odlewów była dobra. Żadnych zdeformowanych części. Spasowanie dobre choć wiadomo, że skalpel i pilnik bywał w robocie (jak to przy żywicy). Były ze 2-3 drobne ubytki w odlewach ale na luzie do zalepienia. Relingi z robiłem z wykorzystaniem zestawowych części fototrawionych, którym nadałem obły kształt poprzez nałożenie kilku warstw surfacera Gunze i finalnie spolerowanie. Co istotne reling w tej części za kabiną nie jest prosty (jak pokazuje instrukcja) ale wygięty symetrycznie w kierunku platformy dla załogi (jednoznacznie potwierdzaja to wszystkie znane mi zdjęcia tych pojazdów). Tak więc na Twoim miejscu nie odpuściłbym Scammela, a zwłaszcza Matadora, który jest po prostu piękny (planuję go zamówić w najbliższym czasie). Nie wiem czy pojazd straży pożarnej powinien być jakoś specjalnie wymuskany. Dokumentacja zdjęciowa Crossleya z okresu wojny jest b.uboga - znane mi pojazdy nie były specjalnie zużyte, czy poobijane ale też nie wyglądały jak z salonu. Zdecydowanie malowane były farba matową. Swój model malowałem farbami Tamiyi - mieszaniną ciemnej zieleni, ze znacznym dodatkiem ciemnooliwkowej, a na koniec rozjaśnioną jasnym khaki. Jeśli chcesz podam dokłdnie numery farb.Pozdrawiam. RB.
robert.bednarczyk
 
Posty: 628
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 13:05

Re: Pojazd straży pożarnej RAF Crossley 1/48 Accurate Armour

Postprzez Domi » czwartek, 4 kwietnia 2013, 10:01

Cześć,

Pytałem o farbę, bo zastanawiam się czy nie powinna bardziej w brązy wpadać? Na Twoich zdjęciach /...i na moim monitorze/ kolor wpada bardziej w amerykański OD. Wydaje mi się że te pojazdy były raczej malowane SCC2, ale to już moje gdybanie. Mam nadzieję że odbierzesz tego jak czepialstwo...
Zwróciłem jeszcze uwagę na opony. Czy w prawdziwym pojeździe na kołach przedniej osi były one montowane odwrotnie w stosunku do tyłu?
Nad Scammellem i Matadorem będę się w takim razie zastanawiał. Coś chodzą ostatnio za mną te brzydkie brytyjskie ciężarówki, tylko najpierw trzeba będzie wypełnić skarbonkę ;-)

pozdrawiam

Dominik
Avatar użytkownika
Domi
 
Posty: 245
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 17:46
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pojazd straży pożarnej RAF Crossley 1/48 Accurate Armour

Postprzez robert.bednarczyk » czwartek, 4 kwietnia 2013, 10:34

Domi napisał(a):Cześć,

Pytałem o farbę, bo zastanawiam się czy nie powinna bardziej w brązy wpadać? Na Twoich zdjęciach /...i na moim monitorze/ kolor wpada bardziej w amerykański OD. Wydaje mi się że te pojazdy były raczej malowane SCC2, ale to już moje gdybanie. Mam nadzieję że odbierzesz tego jak czepialstwo...
Zwróciłem jeszcze uwagę na opony. Czy w prawdziwym pojeździe na kołach przedniej osi były one montowane odwrotnie w stosunku do tyłu?
Nad Scammellem i Matadorem będę się w takim razie zastanawiał. Coś chodzą ostatnio za mną te brzydkie brytyjskie ciężarówki, tylko najpierw trzeba będzie wypełnić skarbonkę ;-)

pozdrawiam

Dominik


Cześć. Strasznie łamałem sobie głowe tym malowaniem ale generalnie jestem zadowolony. Na fotkach jest niemal OD ale to przekłamanie - w realu pojazd nie ma takiego oliwkowego odcienia. Z tego co wyczytałem w odniesieniu do Crossleya, na przestrzeni pięci lat wojny "Brytole" stosowali chyba ze 4 różne zielenie, a w pewnym okresie także kolor bardzo zbliżony do OD. Przed wojną i zaraz po jej zakończeniu pojazdy RAF generalnie były szaro - niebieskie. Niby prosty temat brytyjskie malowanie , a jednak.....
Co do kół, a w szczególności układu bieżnika wyczytałem, że bywało róznie - dla zapewnienia lepszych właściwości trakcyjnych na twardej nawierzchni bieżniki były założone identycznie na wszystkich czterech napedowych kołach (Crossley miał napę 4x4), ale już dla poprawienia zdolności poruszania sie w trudnym terenie zakładano odwrotnie. Fotki dowodzą, że w warunkach polowych w ogóle chłopaki wymyślali różne cuda. Zerknij na to zdjęcie
http://www.google.com/imgres?q=crossley ... ,s:0,i:333

Pokazuje przeciwne ułożenie bieżnika na przednich kołach :!: :roll: . Można pomyśleć - cóż oni wymyślili - a jednak fota nie kłamie. W dziśiejszych realiach rzecz niemal nie do pomyślenia, a jednak. Myślę, że mechanicy nie przykładali do tego większej wagi. Crossley, który jadąc do akcji wiózł 4-5 strażaków nie mógł gnać zbyt szybko, gdyż 2-3 załogantów znajdowało sie na platformie w pozycji stojącej, trzymając się relingu. RB
robert.bednarczyk
 
Posty: 628
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 13:05

Re: Pojazd straży pożarnej RAF Crossley 1/48 Accurate Armour

Postprzez imek46 » czwartek, 4 kwietnia 2013, 18:58

Bardzo fajny i nietypowy model. Mi nie pasują te srebrne groty. Ładniej by wyglądały pociągnięte np. gun metalem, a tak wyglądają ja aluminiowe.

Pozdrawiam.
Pozdrawiam I.Z.
imek46
 
Posty: 923
Dołączył(a): piątek, 28 września 2007, 10:13
Lokalizacja: Lublin

Re: Pojazd straży pożarnej RAF Crossley 1/48 Accurate Armour

Postprzez robert.bednarczyk » czwartek, 4 kwietnia 2013, 19:42

imek46 napisał(a):Bardzo fajny i nietypowy model. Mi nie pasują te srebrne groty. Ładniej by wyglądały pociągnięte np. gun metalem, a tak wyglądają ja aluminiowe.

Pozdrawiam.


No niestety one mi też nie leżą i coś tu trzeba zmienić. Niby pociągnięte "żelazem" Vallejo ale jakieś takie do kitu. Dzięki bardzo - pozdrawiam krajana. RB.
robert.bednarczyk
 
Posty: 628
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 13:05

Re: Pojazd straży pożarnej RAF Crossley 1/48 Accurate Armour

Postprzez imek46 » czwartek, 4 kwietnia 2013, 20:01

Ja zawsze maluję metalowe części Humbrolem - metalizerem. On ma takie 5 - cyfrowe oznaczenie. Ale skleroza nie boli i nie pamiętam numeru.

Ja również pozdrawiam :D :D :D :D :D
Pozdrawiam I.Z.
imek46
 
Posty: 923
Dołączył(a): piątek, 28 września 2007, 10:13
Lokalizacja: Lublin

Re: Pojazd straży pożarnej RAF Crossley 1/48 Accurate Armour

Postprzez Grzegorz H. » sobota, 6 kwietnia 2013, 13:22

Bardzo ładny model ciekawego pojazdu.
W Twoich pracach podoba mi się coś jeszcze - przygotowanie merytoryczne, zarówno w pojazdach jak i w figurach.
Avatar użytkownika
Grzegorz H.
 
Posty: 490
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2007, 12:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Pojazd straży pożarnej RAF Crossley 1/48 Accurate Armour

Postprzez waran » sobota, 6 kwietnia 2013, 16:06

Z wielką przyjemnością oglądam i czytam Twoje tematy Robercie.
Szmatopłaty ponad wszystko.
waran
 
Posty: 1623
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 07:02
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Pojazd straży pożarnej RAF Crossley 1/48 Accurate Armour

Postprzez spiton » sobota, 6 kwietnia 2013, 16:13

Jeszcze uwaga na przyszłość. Najsłabszym elementem modelu są butle z gazem, a raczej sposób w jaki je poobijałeś. Fachowe obicie tych elementów dodałoby modelowi sporo.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Pojazd straży pożarnej RAF Crossley 1/48 Accurate Armour

Postprzez robert.bednarczyk » sobota, 6 kwietnia 2013, 18:05

Dzięki serdeczne Koledzy za wszystkie uwagi. Cieszę się, że model generalnie jest dobrze oceniany bo musiałem się przy nim trochę nagimanastykować. Sebastian (Spiton) nie jesteś odosobniony w negatywnym odbiorze sposobu poobijania butli, choć ja początkowo byłem z nich zadowolony. Kolega, który oglądał Crossleya na forum i na żywo, który nie jest też zachwycony kołami, stwierdził, że te obicia zubełnie mu nie pasują. No i daje mi to do myślenia - byłbym wdzięczny gdybyś napisał w czym wg Ciebie tkwi główny problem - czy odpryski są za duże, czy umieszczone w nieuzasadnionych miejscach ? Model i tak wraca na warsztat do drobnych poprawek i uzupełnień to i temat butli też postaram się poprawić. RB
robert.bednarczyk
 
Posty: 628
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 13:05

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości