Fw 190 A-3, Tamiya 1:72 (galeria)

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Fw 190 A-3, Tamiya 1:72 (galeria)

Postprzez Daniel iceman Gronowski » czwartek, 18 września 2008, 18:13

Ufff... W końcu udało mi się znaleść trochę czasu na modelarstwo. Efektem jest maleństwo z forumowego projektu Fw 190, a dokładniej: Fw 190 A-3, Tamiya 1:72 (W.Nr 2181, 'Schwarze 13+-, 8./JG 2). Model bardzo przyjemny w montażu, przyspożył mi wiele radości podczas składania. Wstyd przyznać, ale było to moje pierwsze spotkanie z produktem Tamyia. Pierwszy raz także sięgnąłem po chemię Gunze (podkłady o gradiacji 500 i 1200).

Malowanie wybrałem pudełkowe, bo jest piękne! :) Użyte farby to olejne autentyki MM (kołpak i śmigło akryl Tamyia). Świetnie się nimi maluje. Wykonując prace malarskie starałem się uzyskać delikatne wypłowienia poszczególnych kolorów, co uważam po części mi się udało.
Model brudziłem w całości aerografem. Okopcenia to lakier bezbarwny z kilkoma kroplami czarnej. Resztę utytłałem pactrą weathering. Wash to mieszanka plakatówki czarnej i sieny palonej. Werniks to półmat akrylowy MM.

Antenę zmajstrowałem z czarnych rajstop. Patent sprzedany już dawno przez Przemola sprawdza się do dziś ;o) Część km-ów i rurka Pitota to igły lekarskie. Antena podkadłubowa to wyciągnięty kawałek ramki.

Więcej grzechów nie pamiętam ;o)

Ps. Model robiłem wzorując się na foczce Kuby Plewki, zamieszczonej w jednym z numerów SM. Szkoda, że tak ładny model został tak słabo sfotografowany :( Tym samym mam nadzieję, że swoimi zdjęciami nie zaniżę wysokiego poziomu forum ;o)
Ps.2 Dziękuje wszystkim kolegom za pomoc podczas budowy.

Zapraszam do oglądania i komentowania!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław

Reklama

Re: Fw 190 A-3, Tamiya 1:72

Postprzez Krystian Ciechowicz » czwartek, 18 września 2008, 18:57

Witam.

Daniel, jak to mówią: Koń jaki jest, każdy widzi. Ja widzę bardzo solidną robotę !
Słusznie zrobiłeś stosując "nową" chemię modelarską - na prawdę pomaga !

Ja również popełniłem model w tym samym malowaniu, jakiś miesiąc temu, chociaż mój nie jest taki ładny ...

Obrazek

Pozdrawiam
K.
Avatar użytkownika
Krystian Ciechowicz

BoB 2 miejsce
 
Posty: 1477
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Fw 190 A-3, Tamiya 1:72

Postprzez Jendrek » czwartek, 18 września 2008, 19:20

Świetny! Super wyszło wypłowienie kolorów, brudzenie zresztą też :) ten zaciek na spodzie troszeczkę bym jednak pociemnił.
A zdjęcia są ok, wszystko widać to co trzeba. Z fotografowaniem 72 też miałem dużo problemów :twisted: Fajnie przyciemnione linie podziału, naprawdę bardzo podoba mi się powierzchnia modelu. Ja miałem troszkę problemów z autentykami od MM - czym je rozcieńczałeś? U mnie często farba zasychała zanim doleciała do modelu, szczególnie w trudno dostępnych miejscach.
Tyle mojego :) Gratuluje udanego modelu!
Ostatnio edytowano piątek, 19 września 2008, 09:37 przez Jendrek, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Jendrek
 
Posty: 122
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:13
Lokalizacja: Łęczna k. Lublina

Re: Fw 190 A-3, Tamiya 1:72

Postprzez Daniel iceman Gronowski » czwartek, 18 września 2008, 19:42

Krystian :arrow: Dziękuje i poproszę o więcej zdjęć Twojej foki, bo również widzę tam kawał dobrej roboty.

Jendrek :arrow: Dziękuje. Ten zaciek miał być połączony z okopceniami, jednak w miejscu, w którym składałem samolot do kupy (rodzinny Inowrocław) nie mam żadnych narzędzi i farb. Wiele rzeczy bym jeszcze dopracował, ale niestety musi już tak zostać.
Co do MM to jak już pisałem wyżej malowało mi się nimi świetnie. Nie miałem żadnych problemów z kładzeniem. Cały kamuflaż kładłem z ręki na w miare niskim ciśnieniu. Rozcieńczałem zwykłą benzyną lakową z zielonej butelki w proporcjach 3:1 (benzyna:farba). Ot i cały sekret :D

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Fw 190 A-3, Tamiya 1:72

Postprzez _iceboy » czwartek, 18 września 2008, 19:43

No i śliczna foczunia, ale pytanie, dlaczego odrapałeś łopaty śmigła na krawędzi spływu łopat? Troszeczkę nielogiczne, odrapane powinny być, i to na prawdę sporo ale na krawędzi natarcia !
Avatar użytkownika
_iceboy
 
Posty: 987
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:22
Lokalizacja: Konin/Warszawa

Re: Fw 190 A-3, Tamiya 1:72

Postprzez Jendrek » czwartek, 18 września 2008, 19:47

Heh, może rzeczywiście to jest sekret udanego malowania ;o) teraz czekam na równie ładnie pomalowanego Emilka :idea:
Avatar użytkownika
Jendrek
 
Posty: 122
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:13
Lokalizacja: Łęczna k. Lublina

Re: Fw 190 A-3, Tamiya 1:72

Postprzez Grzegorz2107 » czwartek, 18 września 2008, 20:50

_iceboy napisał(a):No i śliczna foczunia, ale pytanie, dlaczego odrapałeś łopaty śmigła na krawędzi spływu łopat? Troszeczkę nielogiczne, odrapane powinny być, i to na prawdę sporo ale na krawędzi natarcia !


Pod warunkiem , że akurat nie byłoby to śmigło drewniane,,,
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Fw 190 A-3, Tamiya 1:72

Postprzez _iceboy » czwartek, 18 września 2008, 20:53

No z tego co mi wiadomo Fw 190 A-3 drewnianych nie posiadało... jeżeli chodzi o poparcie fotografiami, mogę podesłać zdjęcia metalowych łopat śmigieł samolotów użytkowanych w GA, średnio 2-3 h dziennie. Farba trzyma się ok miesiąca. To samo tyczy się drewnianych, które mają okucia, a jeżeli nie mają okuć to widać po prostu drewienko.

Serdecznie pozdrawiam
Ostatnio edytowano czwartek, 18 września 2008, 22:03 przez _iceboy, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
_iceboy
 
Posty: 987
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 22:22
Lokalizacja: Konin/Warszawa

Re: Fw 190 A-3, Tamiya 1:72

Postprzez Jacek Bzunek » czwartek, 18 września 2008, 21:29

Podoba się :!:
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: Fw 190 A-3, Tamiya 1:72

Postprzez erkamo » czwartek, 18 września 2008, 23:17

Model piekny i skala bardzo mi odpowiada :D Takie maluchy maja swoj urok.

Naprawde uzyles 2 podkladow Gunze. Myslalem, ze stosuje sie je glownie do akryli (1000 i 1200) lub ewentualnie do wygladzenia niezbyt gladkich powierzchni (np. po szlifowaniu itp). Tamiya jest raczej gladka, wiec mozna malowac olejami bezposrednio na plastik. Przynajmniej tak mi sie wydawalo :?
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 23:56

Re: Fw 190 A-3, Tamiya 1:72

Postprzez Grzegorz2107 » czwartek, 18 września 2008, 23:20

_iceboy napisał(a):No z tego co mi wiadomo Fw 190 A-3 drewnianych nie posiadało... jeżeli chodzi o poparcie fotografiami, mogę podesłać zdjęcia metalowych łopat śmigieł samolotów użytkowanych w GA, średnio 2-3 h dziennie. Farba trzyma się ok miesiąca. To samo tyczy się drewnianych, które mają okucia, a jeżeli nie mają okuć to widać po prostu drewienko.

Serdecznie pozdrawiam



Modelik jest bardzo ładny. Na pewno najlepszy jaki zaprezentowałeś do tej pory. Ta moja uwaga o śmigłach nie ma związku z Twoim FW.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Fw 190 A-3, Tamiya 1:72

Postprzez Kuba P. » piątek, 19 września 2008, 02:11

Grzegorz, bój się Boga, A-3 i drewniane śmigło? :D
Poza tym nasz kolega Olek (iceboy) ma to wielkie szczęście latać - pilotować (moje uznanie!) małymi samolotami i oglądać śmigła. Dobrze prawi.

Sam model jak na skalę 1:72 jest bardzo dobry, to bardzo fajne że Daniel zbudował Focke-Wulfa i to tak przyjemnego. Może pora na modele w skali 1:48?

Dobranoc, budujcie Focke-Wulfy! :D
Kuba
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Fw 190 A-3, Tamiya 1:72

Postprzez Grzegorz2107 » piątek, 19 września 2008, 13:25

Kuba Plewka napisał(a):Grzegorz, bój się Boga, A-3 i drewniane śmigło? :D

Dobranoc, budujcie Focke-Wulfy! :D
Kuba


A gdzie ja coś takiego napisałem, że drewniane w A-3 :lol: Zaznaczyłem może niezbyt wyraźnie, że uwaga nie dotyczy prezentowanego modelu. Faktem jest , że zdarzało sie obserwować konstrukcje drewniane odwzorowane z odpryskami odsłaniającymi metaliczne podłoże...Wybaczcie niepotrzebną dygesję.

Ten model to jedyny FW jaki posiadam i zamierzam kiedyś popełnić... (poza FW Matchboxa, który pozostanie w pudełku po wsze czasy)

Mam jeszcze pytanie: Czy kolory tej maszyny, nie powinny być bardziej kontrastowe względem siebie? I w ogóle jaki schemat został na nich użyty? Spotkałem się nawet z intepretacją , że na górze miał 70/71...
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Re: Fw 190 A-3, Tamiya 1:72

Postprzez Kuba P. » piątek, 19 września 2008, 13:49

Grzegorz2107 napisał(a):A gdzie ja coś takiego napisałem, że drewniane w A-3 :lol: Zaznaczyłem może niezbyt wyraźnie, że uwaga nie dotyczy prezentowanego modelu.


Nie zaznaczyłeś wcale, stąd można było tak pomyśleć, ale ok, zostawmy to ;)


Spotkałem się nawet z intepretacją , że na górze miał 70/71...


Wyjątkowo karkołomna, gdzie coś takiego spotkałeś, z ciekawości pytam?
Kolorowe zdjęcia A-3 z tego okresu raczej wskazują na standard dla dziennych myśliwców, 74/75.

ps - jak wszyscy pokazują swoje "trzynastki" to i moja, fotka ad hoc na stoliku :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Fw 190 A-3, Tamiya 1:72

Postprzez Grzegorz2107 » piątek, 19 września 2008, 16:12

Wyjątkowo karkołomna, gdzie coś takiego spotkałeś, z ciekawości pytam?


Żadne poważne źródło. Ot jedna z wielu interpretacji. Mnie też nie przekonuje.
http://www.ipmsstockholm.org/magazine/2 ... fw190a.htm

Natomiast również na Twoim modelu RLM74 jest takie mało zielone ( przynajmniej to co mi się wyświetla na monitorze...) . Tak powinno być? Gunze proponuje więcej zieleni w tym kolorze...
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:19

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 16 gości