Średniowieczna hufnica (XV wiek) 1:35

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Moderator: xenomorph

Średniowieczna hufnica (XV wiek) 1:35

Postprzez dymuwa » środa, 17 lipca 2013, 20:07

Trochę historii
Pierwotna nazwa - bombarda (fr. bombarde, wł. bombarda; nazwa pochodzi od greko-łacińskiego «bombos» - mocny huk). Krótkolufowa armata, pociskami do której służyły kamienne i żelazne kule. Szeroko stosowane od początku Wojny Stuletniej. Na początku XV wieku następuje podział na mobilne (czeskie i polskie nazwy hufnica, haufnica, hofnica, houfnica), służące do niszczenia przeciwnika w polu i stacjonarne - taraśnice, wykorzystywane do obrony/oblężenia twierdzy. Taraśnice zastosowali pod Grunwaldem Krzyżacy, lecz bezskutecznie ze względu na specyfikę tych armat.
Największy postęp w rozwoju nastąpił w okresie wojen husyckich (1419-1434) , kiedy to Jan Žižka z Trocnova zrobił z artylerii najbardziej skuteczną broń w walce z ciężkozbrojnym rycerstwem. Husyci stosowali armaty dosłownie do wszystkiego, poczynając od śrubownic do rozbijania murów, hufnic polowych,taraśnic i hakownic na wozach bojowych. Оk. 1430 г na polu walki pojawiły się ručnice, czyli muszkiety. Czeska nazwa houfnica pochodziła od przeznaczenia tej armaty - strzelano do huf'ów (albo hufców), czyli do oddziałów kawalerii. Pierwsze udokumentowane zastosowanie bojowe armat tego typu dotyczy 1426 r. (oblężenie Usti-nad-Labem).

Konstrukcyjnie lufa hufnicy składała się z szerokiej części, gdzie znajdowała się kula i wąskiej - zapalnej. Lufy pierwotnie były kute z żelaza, w związku z czym wewnętrzny otwór był wielokątem (8-, 9-). Później zaczęto stosować technologię odlewu z brązu. Za pomocą żelaznych pasów lufę mocowano na lawecie. Armaty miały standaryzowane kalibry. Możemy być dumni - !- w średniowieczu jednym z głównych importerów prochu armatniego w Europie Wschodniej była Polska.

Na początku lat 70-ch w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie znajdowały się znaleźne hufnica i taraśnica. Hufnica jest również eksponowana w Pradze Czeskiej.

Model był wykonany od podstaw z wykorzystaniem rysunków technicznych z "Modelarza" rocznik 1973 w ramach Projektu Grupowego "Artyleria" na jednym z rosyjskich forów. Tu można zobaczyć warsztat: http://karopka.ru/forum/forum300/topic15793/
Wykorzystane materiały: lipa, rurki aluminiowe, puszka od Coca-Coli, wykałaczki do zębów, szpilki krawieckie, gwoździki do listew, drut stalowy ø 0,5 i 0,8. Malowanie: bejca "Orzech", farbki i lakiery Humbrol.

Hufnica ma posłużyć za element centralny przyszłej dioramy "Pozycja ogniowa husytów". Mają w niej też być wykorzystane figurki rosyjskiej firmy EK Castings.

Rozmieściłem w tej rubryce po skonsultowaniu z Szanownym Mecenasem. Miłego oglądania!

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano piątek, 19 lipca 2013, 15:11 przez dymuwa, łącznie edytowano 3 razy
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 737
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 14:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Reklama

Re: Średniowieczna hufnica (XV wiek) 1:35

Postprzez Ave » środa, 17 lipca 2013, 21:11

:shock: Piękne! Super temat i nie dość, że od podstaw, świetnie wykonany, to jeszcze pomalowany tak, że wygląda toto jak prawdziwe.. Szacun.
Obrazek
Marcin
Avatar użytkownika
Ave
 
Posty: 504
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 01:58

Re: Średniowieczna hufnica (XV wiek) 1:35

Postprzez marder4 » środa, 17 lipca 2013, 21:33

BOMBA .
Avatar użytkownika
marder4
 
Posty: 729
Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:06
Lokalizacja: Gdynia

Re: Średniowieczna hufnica (XV wiek) 1:35

Postprzez Voltan » środa, 17 lipca 2013, 21:46

Świetna miniatura. Szczególnie podoba mi się lufa. Całość wygląda jak prawdziwa.
Warto byłoby zrobić zdjęcie z jakimś budynkiem (zamkiem) w tle. Koniecznie pokaż całość jak skończysz figurki.
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 19:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Średniowieczna hufnica (XV wiek) 1:35

Postprzez rob » czwartek, 18 lipca 2013, 00:02

Świetna robota!
Architektura, figurki, gadżety…
…i co mi w ten zakuty łeb wpadnie!
ROB
Avatar użytkownika
rob
 
Posty: 200
Dołączył(a): wtorek, 18 listopada 2008, 14:38
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Średniowieczna hufnica (XV wiek) 1:35

Postprzez gumowy01 » czwartek, 18 lipca 2013, 00:21

Ależ fajna odmiana, w całym tym załogu broni pancernej XX wieku, taka perełka średniowieczna jest jak wisienka na torcie. Brawo. Myślę że jak postęp prac będziesz na bieżąco relacjonował
Pozdrawiam Artek

Krakowska grupa modelarska "Grupa B"
https://www.facebook.com/GrupaBiezanowska
Avatar użytkownika
gumowy01
 
Posty: 483
Dołączył(a): niedziela, 25 listopada 2012, 01:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Średniowieczna hufnica (XV wiek) 1:35

Postprzez dymuwa » czwartek, 18 lipca 2013, 05:21

Panowie, dziękuję! Dodam jeszcze, że formalnie hufnica jest działająca. Jak naskrobałem siarki z zapałek, to nawet dało się "wystrzelić ślepakiem". Jedyny minus tego strzelania - farba przy otworze zapalnym nieco zżółkła od temperatury.
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 737
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 14:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: Średniowieczna hufnica (XV wiek) 1:35

Postprzez waran » czwartek, 18 lipca 2013, 05:30

Brawo. Budujący od podstaw to największy stopień modelarstwa.
Szmatopłaty ponad wszystko.
waran
 
Posty: 1623
Dołączył(a): piątek, 18 lipca 2008, 07:02
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Średniowieczna hufnica (XV wiek) 1:35

Postprzez Aero74 » czwartek, 18 lipca 2013, 08:45

Po prostu niezwykła . Jak żywa i w dodatku zbudowana od podstaw. Zazdroszczę umiejętności i podziwiam.

pozdrawiam
RG
Avatar użytkownika
Aero74
 
Posty: 443
Dołączył(a): piątek, 9 marca 2012, 15:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Średniowieczna hufnica (XV wiek) 1:35

Postprzez kub » czwartek, 18 lipca 2013, 09:54

Świetne, po prostu świetne -temat i wykonanie
Avatar użytkownika
kub
 
Posty: 255
Dołączył(a): wtorek, 14 sierpnia 2012, 11:52
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski

Re: Średniowieczna hufnica (XV wiek) 1:35

Postprzez dymuwa » czwartek, 18 lipca 2013, 13:48

Szanowni Koledzy, bardzo wdzięcznym za ciepłe słowa.
Średniowieczne rekonstrukcję - to moja druga pasja poza modelarstwem lotniczym, stąd takie "zmiany nastroju" :mrgreen:
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 737
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 14:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: Średniowieczna hufnica (XV wiek) 1:35

Postprzez OKOKI » czwartek, 18 lipca 2013, 19:51

Cycuś :mrgreen:
OKOKI
 
Posty: 222
Dołączył(a): niedziela, 29 maja 2011, 17:01
Lokalizacja: MYŚLENICE

Re: Średniowieczna hufnica (XV wiek) 1:35

Postprzez Aero74 » czwartek, 18 lipca 2013, 20:26

Aż mnie naszło żeby wrócić po latach do sagi Sapkowskiego o wojnach husyckich :)
Znów oglądam i nie mogę się napatrzyć.

pozdrawiam
RG
Avatar użytkownika
Aero74
 
Posty: 443
Dołączył(a): piątek, 9 marca 2012, 15:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Średniowieczna hufnica (XV wiek) 1:35

Postprzez dymuwa » czwartek, 18 lipca 2013, 20:57

Okoki, dziękuję!
Aero74, też jestem fanem Sapkowskiego! Swoją pierwszą pracę na ten temat robiłem właśnie pod wrażeniem "Trylogii" viewtopic.php?f=26&t=23007
Avatar użytkownika
dymuwa

Anim_Ukr
 
Posty: 737
Dołączył(a): piątek, 25 maja 2012, 14:10
Lokalizacja: Rogoźno Wlkp.

Re: Średniowieczna hufnica (XV wiek) 1:35

Postprzez obłok » niedziela, 21 lipca 2013, 10:44

Nie jest to co prawda samolot - boć i te "wychodzą" Ci bardzo realistycznie - ale też modelarstwo militarne i historyczne. Ktoś kto zachwyca się maźnięciami Picassa czy "innego" Rembrandta pewnie zgorszyłby się, ale to dzieło sztuki użytkowej jest naprawdę piękne w swojej użyteczności i prostocie. Kiedyś sam zostałem zadziwiony stwierdzeniem, iż "ten czołg jest naprawdę piękny w swojej funkcjonalności...", ale ta armata naprawdę ma "coś w sobie" (szczególnie gdy się ją naładuje) :mrgreen:
PS. Ktoś mi ostatnio powiedział, że lato nie sprzyja działaniom modelarskim. Chyba się jednak mylił...
Avatar użytkownika
obłok
 
Posty: 206
Dołączył(a): piątek, 27 sierpnia 2010, 18:29

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości