[MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

(7.02.2013-6.02.2014)

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez Mecenas » piątek, 23 sierpnia 2013, 22:05

W pracach z MiGiem leciałem może przez jakieś trzy "sesje", głównie związane z polerowaniem i obrabianiem spoin oraz tablicą przyrządów. Do wyklejenia zegarów użyłem zestawu firmy Airscale. Kalki są super, znakomicie się kładą, szybko odchodzą od papieru, dobrze pracują z płynami Microscale Set i Sol. Nośnik jest praktycznie niewidoczny, pokrywa się z nadrukiem znaku. Niestety mało które zegary odpowiadają wielkością temu co zaproponował Wolfpack w swojej wersji tablicy. Najpierw próbowałem jakoś kombinować, obcinać, układać tak, aby oddać prawdziwy układ przyrządów, ale bardzo szybko się poddałem. Może dwa lub trzy zegary są tam gdzie powinny, reszta to czysta fantazja. Pocieszam się, że po wklejeniu na miejsce mało co widać. Po przyklejeniu zegarów i wyschnięciu zalałem każdy z nich kroplą bezbarwnego lakieru błyszczącego, potem lekki wash z Vallejo i wsio. Tak to wygląda:

Obrazek

Przymierzyłem tą część do kadłuba i wiatrochronu po czym się zafrapowałem i utknąłem. Wkleiłem ją tak jak pokazuje instrukcja Wolfpack'a. Zastanawiam się jednak czy nie jest ona osadzona za nisko i za bardzo "do tyłu"w kierunku pilota. Patrzę już tak długo, że sam nie wiem co widzę dlatego bardzo proszę Was o opinie i sugestie. Na zdjęciach tablica ciut ucieka w dół bo jest słabo chwycona klejem, trzyma się na "aby aby".

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Reklama

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez Mecenas » czwartek, 5 września 2013, 20:16

Walka trwa nadal choć bez spektakularnego przełamania frontu. Uzupełniłem i pomalowałem przednią część kokpitu pod wiatrochronem. Ostatnie zdjęcie tego co zostało chwilę potem przykryte wiatrochronem. Reszta detali i duperelków zostanie na koniec. W tej chwili dolepiłem do modelu trochę mniejszych detali jak jakieś antenki, rurka Pitota i położyłem podkład na całość. temu Dzięki podkładowi mogę teraz zabrać się za usuwanie wszystkich rysek, zadrapań i śladów po pilnikach, których niestety trochę zostało. Robota może i głupia, ale za to pewna.

A tymczasem przedstawiam ostatnią fotkę z wnętrza kokpitu przed dolepieniem wiatrochronu.
Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez Mecenas » czwartek, 26 września 2013, 18:50

Update trochę z kronikarskiego obowiązku niż wewnętrznej potrzeby, ale pokazuję co zdziałałem. Model zapodkładowany. Pierwszy raz w życiu użyłem na modelu pokładu do lakierowania zderzaków w sprayu. Efekt był bardzo fajny, ale trzeba tak przygotować model, żeby nie nakładać wielu warstw po kolejnych poprawkach bo zalewa linie podziałowe i nity. Choć kto wie, może na nowych modelach Airfixa w 1:72 (MiG-15, Spitfire I, Zero) być to zaleta... Próby na boku na jakimś wraku wykazały dobre przyleganie podkładu do plastiku oraz farb do pokładu - ciężko było zerwać warstwę farby. Robiłem testy na Gunze H, Vallejo Air, Pactra, Humbrol.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez RAV » czwartek, 26 września 2013, 19:41

Mecenas napisał(a):nie nakładać wielu warstw po kolejnych poprawkach bo zalewa linie podziałowe i nity. Choć kto wie, może na nowych modelach Airfixa w 1:72 (MiG-15, Spitfire I, Zero) być to zaleta...

Też tak myślałem, jak robiłem Spitfire'a z Airfixa. Specjalnie walnąłem kilka konkretnych warstw Surfacera 500 z puszki. Efekt - model wygląda jak die-cast z gazetki. Nie polecam. Kolegom, którzy nie stosowali tej metody, modele z tego zestawu powychodziły lepiej.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez young » czwartek, 26 września 2013, 20:20

Wiele można przełknąć w tym strasznym modelu, ale zbiorniki podwieszane dobijają mnie zupełnie. Porównaj ich kształt z rzeczywistymi. Wypadają okropnie. Jedyne co mi przyszło do głowy kiedyś, to skrócić chociaż o połowę wysokość stabilizatorów. Powinno trochę poprawić ich sylwetkę.
Znacznie lepsze są te w zestawie OEZa. Oczywiście gabarytowo, ponieważ tam przydaje się przerycie linii podziału blach. Ja taki użyłem właśnie do mojego starego academy.
young
 
Posty: 570
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 13:49
Lokalizacja: Szczecin

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez portalus » czwartek, 26 września 2013, 21:17

No teraz to mam nadzieję, że ruszysz z malowaniem i będą częstsze aktualizacje.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 17:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez Mecenas » piątek, 27 września 2013, 06:23

Nie wiem czy mi się będzie chciało przerabiać te zbiorniki paliwa. Nie zwracałem na nie do tej pory specjalnie uwagi, poza szpachlowaniem i polerowaniem na połączeniu połówek bo w moim modelu było ono tragiczne. Poza tym ćwiczyłem na nich sprayowanie. Mając teraz bryłę jako tako obrobioną mogę pomyśleć i pokombinować z ich przerabianiem.

portalus napisał(a):No teraz to mam nadzieję, że ruszysz z malowaniem i będą częstsze aktualizacje.

Obawiam się, że będzie wprost przeciwnie. W związku z wieloma zmianami życiowymi mam mocno ograniczony dostęp do warsztatu i czasu na modele. O ile do tej pory coś tam sobie mogłem wieczorem w kącie podłubać po parę minut to teraz musiałbym mieć nieco więcej miejsca i prywatności. Na pewno się jednak nie poddam zbyt łatwo. :)
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez young » piątek, 27 września 2013, 10:39

Tu masz dla porównania zbiornik z eduarda. Widać jak niskie są stabilizatory, a w academy wysokie. Jak uważasz, moim zdaniem wiele by to poprawiło ;o)
Obrazek
young
 
Posty: 570
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 13:49
Lokalizacja: Szczecin

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez Mecenas » piątek, 27 września 2013, 14:19

young napisał(a):Tu masz dla porównania zbiornik z eduarda. Widać jak niskie są stabilizatory, a w academy wysokie. Jak uważasz, moim zdaniem wiele by to poprawiło ;o)

Dziękuję bardzo. Temat jest otwarty dla mnie, na pewno nie mówię nie. Oprócz ulepszenia stabilizatorów to tak na szybko nie pasuje mi jeszcze kształt całej tylnej części zbiornika. Muszę kwity sobie jednak pozbierać wcześniej i przysiąść zad nad nimi. Zdjęć w necie jest sporo, ale jak mówiłem wcześniej tego tematu jeszcze ani trochę nie zgłębiałem.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez young » piątek, 27 września 2013, 16:44

O ingerencji w bryłę nawet nie śnię. Szkoda czasu. Jakieś uzbrojenie do tego?
young
 
Posty: 570
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 13:49
Lokalizacja: Szczecin

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez Mecenas » sobota, 28 września 2013, 15:51

Dostałem info, że ponoć leci do mnie Eduardowy PFM więc może zamiast się męczyć z przeróbką zbiorników z Academy wezmę z niego zbiorniki do MF-a a PFM-a zrobię może bez podwieszeń albo jakiś inny zestaw. Zobaczymy, jak zobaczę i pomacam zawartość pudełka PFM-a i skonfrontuję ze zdjęciami to wtedy podejmę decyzję co dalej. Nie pamiętam z głowy co tam ciekawego 39plm podwieszał pod swoje PFM-y.

Co do uzbrojenia Miecznika to planuję 2x RS-2US plus zbiorniki paliwa, w zależności od tego co uda mi się sensownie przeszczepić z PFM-a. Ze zdjęć mi wynika, że na ramkach w PFM-ie są też zbędne RS-y więc ten przeszczep nie powinien być zbyt bolesny dla dawcy.

Bajdewej: nie mam zdjęć, ale machnąłem czarny preshading - kolejny krok do przodu.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez young » niedziela, 29 września 2013, 10:44

Eduard oferuje 2x 490 i 2x 800. Będziesz miał dylemat. Zawsze możesz zrobić miecznika z PTB-800 i 2x RS-2US, może ciekawie wyglądać. Zestaw PFM ma 2x RS-2US, zbędnych nie widzę.
W Mierzęcicach standard, dyżur 2x R-3S lub 2x RS-2US, zbiornik. Poligon P-50, UB-16 i od święta coś cięższego. Ponieważ to był pułk OPK, z niczym innym niż rakietami powietrze-powietrze go nie widzę. I zapomniałbym o GP-9. Z gondoli strzelali do celów naziemnych. Co innego w czasie konfliktu.
I poczekaj cierpliwie na kalki z tygryskiem. Obecnie ustalam czy miał wtedy namalowany znaczek LZR-3 8-)
Miecznik ustrzelony tydzień temu:
Obrazek
young
 
Posty: 570
Dołączył(a): piątek, 21 września 2007, 13:49
Lokalizacja: Szczecin

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez Mecenas » czwartek, 2 października 2014, 19:55

Hej,
dawno mnie nie było na forum. Z aktualizacją warsztatów było jeszcze gorzej. Na szczęście los był tak uprzejmy i pozwolił mi dokończyć jeden z modeli - tego oto prezentowanego w tym wątku MIGacza. Na razie na szybko tylko jedno zdjęcie na poparcie powyższych słów. Do przyklejenia zostały tylko zbiorniki paliwa - zrobię to dopiero po "galeryjnej" sesji foto bo niestety zasłaniają RS-y, które prezentują się dość fajnie. Osłona kabiny nie będzie przyklejona żeby można było bezboleśnie pokazać wnętrze kokpitu. Nie mam jednak już siły żeby bawić się w jej waloryzację i na półce model będzie stał z zamkniętą osłoną.

Zbiorniki paliwa, koła oraz RS-y wziąłem z plastikowego modelu Eduarda. Wózek to żywiczny produkt Aerobonus. Niby do podwieszania uzbrojenia, ale jak ulał pasuje na niego Eduardowy zbiornik paliwa. Zastanawiam się nad postawianiem obok MiGa jeszcze tego wózka ze zbiornikiem, ale trzeciego już niestety nie mam.

Przemalowałem też trochę stożek we wlocie powietrza na bardziej soczysty i jaśniejszy odcień zielonego, bardziej dopasowując jego kolor do innych elementów dielektrycznych.

Kalkomanie to Cartograf wzięty prosto z modelu Academy. Trochę nie bardzo pasowały w kilku miejscach i to niestety widać. Tak już jednak zostanie, drugiego nie będę kupował a na podmalowania nie mam już po prostu siły - Eduardowy PFM z toną Brassinów już czeka w kolejce.

Malowanie to Humbrol 127 na jakimś byle jakim preshadingu, zapuszczony lekkim washem z Vallejo i w całości zawerniksowany Vallejo "Matt varnish" z takim lekko satynowym sznitem. Jakichś specjalnych śladów eksploatacji nie robił bo i zdjęcia oryginału ich nie zdradzały, po prostu tu i ówdzie jakiś lekki wyciek olejną i tyle.

Proszę Państwa, oto MiG:
Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez Mecenas » środa, 8 października 2014, 20:42

Zdjęcia zrobione, model w zasadzie już też. Podczas sesji w plenerze uszkodziłem jednak conieco model więc do ponownego przyklejenia mam dwie antenki a podczas robienia zdjęć od spodu zorientowałem się, że przecież zostały mi jeszcze do wklejenia dwa "szkiełka" - światła do lądowania na spodzie skrzydeł.

Na zachętę przed końcową galerią.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 14:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: [MiG] MiG-21MF "6814", Academy, 1:48

Postprzez GUDMUNDUR » środa, 8 października 2014, 20:49

Extra , czekam na galerie :D .
Avatar użytkownika
GUDMUNDUR
 
Posty: 1209
Dołączył(a): poniedziałek, 5 maja 2014, 23:59
Lokalizacja: za siedmioma pędzelkami ...

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do MiG i inne sowieckie wynalazki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości