M4A1 Sherman w. 5AITC wading trunk- Tasca 1:35

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Moderator: xenomorph

M4A1 Sherman w. 5AITC wading trunk- Tasca 1:35

Postprzez Grzegorz Zięcina » poniedziałek, 30 września 2013, 21:40

Witam,
Syn marnotrawny powrócił na łono Hobby ze starym, może nie odgrzanym, ale po latach ukończonym "kotletem"

Sherman taski z kominem do głębokiego brodzenia, Operacja "Husky" Sycylia.
Modelik najpierw miał być "pudełkowy", uzupełniony jedynie o lufę aluminiową LionMarc, niestety gdzieś po drodze ewoluował w kierunku odtworzenia go ze zdjęcia które przedstawia Shermana z kalek taski (np. w książce "US Tank Battles in North Africa and Italy 1943-45" Stevena Zalogi wyd Concord str. 25).

Doszły gąski Friulmodel, troki do narzędzi, "tacka" na kanistry na płycie nadsilnikowej, uszczelnienia wentylacji, osłony jarzma, portów KMów i otworów po reflektorach oraz klaksonu. Browning M2 to model z wczesną skrzynką na amunicję i wczesnym mocowaniem z dodatkowego zestawu Taski. Dodałem trochę ekwipunku oraz komin do głębokiego brodzenia wykonany wg. zdjęć, skrzyżowanych z diagramem z książki S. Zalogi "Modelling the US Army M4(75mm) Sherman Medium Tank". Generalnie, w.w. diagram, oprócz tego że nie trzyma skali to jest o kant taboretu rozbić. Z analizy różnych zdjęć Shermanów tak z kominami wykonanymi w warsztatach 5AITC jak i egzemplarzy z widocznymi pozostałościami po usuniętych kominach wyszedł mi taki układ jak widzicie na zdjęciach. Niestety wiele powstało modeli z konfiguracją wg. diagramu z w.w. książki. Troszkę mnie to mierzi i jak znajdę chwilę to narysuję to ustrojstwo w CADzie i wam tu podrzucę.

Układ plam kamuflażu podciągałem pod to co widać na zdjęciu, już po wpadce z malowaniem "pudełkowym" które jest odwrócone w lustrze i ogólnie chyba wyimaginowane...

"Kamandir" to figurka z kompletu, kierowca jest ze starego zestawu M4A1 Italeri, uzupełniony głową czołgisty z Horneta.

Pominąłem kilka detali, w większości świadomie: brakuje uszczelnienia wentylacji przedziału bojowego za wieżą (Steve Zaloga też ją pominął, brakuje wyraźnego zdjęcia itp ;)), nie założyłem brezentu na wylot lufy (mógł zostać już zdjęty jako pierwszy), nie dodałem "grzebienia" na osłonie transmisji (jest na zdjęciu oryginału, ale chyba nadal nie wiadomo do czego służył (?) a czas mnie gonił, jest też jakiś tobołek w miejscu prawego reflektora, nie bardzo widać niestety co to, też pominąłem...

Podstawka: jakiś kawał pustej plaży, moim skromnym zdaniem wystarcza żeby wyeksponować model, może w przyszłości dołożę "zasobniki"? w kształcie graniastosłupa o podstawie trójkąta z pościnanymi rogami, widoczne na jednym ze zdjęć z lądowania na Sycylii (ktoś wie co to dokładnie jest?).

Model w zasadzie kończyłem żeby pokazać się z nim i kilkoma wcześniejszymi w Kołczygłowach, niestety ślęczenie nad nim do 3 nad ranem w noc przed wyjazdem zebrało żniwo i szykując się do wyjścia upuściłem w korytarzu pudło z nim (i 8 innymi modelami)- było już po wyjeździe :( Żeby nie było, zdjęcia już po upadku i naprawie serwisowej, wszystkie modele albo już uratowane(bez uszczerbku na urodzie) albo niedługo będą, także tragedii (zbyt dużej) nie było.

Pierwszy model ukończony po 4 latach:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam,
Grzegorz Zięcina
Avatar użytkownika
Grzegorz Zięcina
 
Posty: 55
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:22
Lokalizacja: Gdynia

Reklama

Re: M4A1 Sherman w. 5AITC wading trunk- Tasca 1:35

Postprzez Vis13 » środa, 2 października 2013, 19:15

Grzesiu cieszę się z Twojego powrotu! Come back bardzo udany.
Mam nadzieję, że pojawisz się w listopadzie na memoriale w Gdańsku i pooglądam sobie Twoje cuda.
Vis13
 
Posty: 705
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 20:49
Lokalizacja: 3miasto/Tczew

Re: M4A1 Sherman w. 5AITC wading trunk- Tasca 1:35

Postprzez Grzegorz Zięcina » środa, 2 października 2013, 20:46

Witaj Krzysiu,
Postaram się pojawić, z Shermanem, chociaż po ostatnim, trochę boję się wyciągać modele z gablotek i pakować je do pudełek... ;)

W międzyczasie dorobiłem grzebień, o którym pisałem wyżej, okazuje się, że pozwalał on zaczepić linki blokujące hamulec.
W trakcie transportu (koleją lub statkiem) hamulec zablokowany był linkami poprowadzonymi przez otwór w osłonie zdemontowanego KMu kadłubowego, linki były zaczepione o tenże grzebień i można było zwolnić hamulec z zewnątrz pojazdu odczepiając w.w. linki:

Obrazek

Pozdrawiam,
Grzegorz Zięcina
Avatar użytkownika
Grzegorz Zięcina
 
Posty: 55
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:22
Lokalizacja: Gdynia

Re: M4A1 Sherman w. 5AITC wading trunk- Tasca 1:35

Postprzez Patryk » środa, 2 października 2013, 21:20

Przyjemny modelik fajnie wyszły Ci figurki, ale Grzesiu ta podstawka... :roll:
Obrazek
KLIKNIJ
Patryk Krupiński
Avatar użytkownika
Patryk
 
Posty: 1049
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 18:19
Lokalizacja: Lublin

Re: M4A1 Sherman w. 5AITC wading trunk- Tasca 1:35

Postprzez Grzegorz Zięcina » środa, 2 października 2013, 22:03

Aż tak źle? W rzeczywistości jest na niej trochę więcej półtonów, które zjadło oświetlenie tech fotek, ale to jest było nie było, po prostu kawał plaży.
Avatar użytkownika
Grzegorz Zięcina
 
Posty: 55
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:22
Lokalizacja: Gdynia

Re: M4A1 Sherman w. 5AITC wading trunk- Tasca 1:35

Postprzez Patryk » środa, 2 października 2013, 22:14

No tak kawał plaży ale tam też można to jakoś zróżnicować. Najgorsze że nie ma tam widocznej żadnej faktury.
Obrazek
KLIKNIJ
Patryk Krupiński
Avatar użytkownika
Patryk
 
Posty: 1049
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 18:19
Lokalizacja: Lublin

Re: M4A1 Sherman w. 5AITC wading trunk- Tasca 1:35

Postprzez Grzegorz Zięcina » środa, 2 października 2013, 22:42

Jeżeli masz na myśli fakturę piasku, to takie było założenie, że jej na tej podstawce nie ma, bo w 1:35 poszczególnych ziaren nie będzie chyba widać zbytnio.
Avatar użytkownika
Grzegorz Zięcina
 
Posty: 55
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:22
Lokalizacja: Gdynia

Re: M4A1 Sherman w. 5AITC wading trunk- Tasca 1:35

Postprzez avemark » poniedziałek, 21 października 2013, 18:29

Model świetny ,cieniowanie urządzenia do brodzenia super,podstawka nie powala
avemark
 
Posty: 16
Dołączył(a): niedziela, 13 października 2013, 11:38

Re: M4A1 Sherman w. 5AITC wading trunk- Tasca 1:35

Postprzez Grzegorz Zięcina » poniedziałek, 21 października 2013, 19:41

Dzięki za miłe słowo, póki co nie mam pomysłu co zrobić z podstawką, jak na coś wpadnę i ją poprawię, na pewno się pochwalę.

Pozdrawiam,
Grzegorz Zięcina
Avatar użytkownika
Grzegorz Zięcina
 
Posty: 55
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:22
Lokalizacja: Gdynia


Powrót do Pojazdy wojskowe - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości