Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez RAV » niedziela, 16 listopada 2008, 22:45

Grzegorz2107 napisał(a):Patrząc na Twoje dzieła , trudno oczekiwać, że znajdziesz kogoś, kto w budowie starych modeli przebije Ciebie zaangażowaniem, wkładem pracy , pomysłowością i czasem ...desperacją.

Ale mi posłodziłeś... Ale bez przesady - sklejanie niektórych starych modeli bywa prostsze niż niektórych współczesnych (np. F-16 Hobbycraftu/Mastercraftu/Intechu/Smera). Poza tym w moim mniemaniu projekt grupowy to nie konkurs ani wyścigi, tylko wymiana wrażeń i doświadczeń na jakiś temat. A temat, jak widać, jest ciekawy.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez spiton » niedziela, 16 listopada 2008, 23:12

Ja moje pierwsze modele malowałem farbkami dołączonymi do zestawu kosynierów. Ciekaw jestem, czy ktoś tych kosynierów jeszcze pamięta??
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez djack » niedziela, 16 listopada 2008, 23:17

Jacek Bzunek napisał(a):
djack napisał(a):To jeszcze Łoś z niebieskiego plastiku.

Rocznik 1985

Prawie trafiłeś. :) Październik 1983. Jest nawet cena - 140 zł
djack
 
Posty: 338
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 21:52

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez fragles » poniedziałek, 17 listopada 2008, 00:46

spiton napisał(a):Ja moje pierwsze modele malowałem farbkami dołączonymi do zestawu kosynierów. Ciekaw jestem, czy ktoś tych kosynierów jeszcze pamięta?


Co tam pamięta! Mam ten zestaw jeszcze, i to w fazie nieustająco "wykańczanej" od ponad 20 lat. :mrgreen: W zestawie były figurki kosynierów z kosami luzem (z takiego zielonego tworzywa), konna figurka Naczelnika, farby i koszmarny pędzelek. Farb, pędzelka i pudełka już nie mam, ale figurki zostały.
Pamiętam, jaki byłem wkurzony po zakupie i otwarciu pudełka w domu - na pudełku były pięknie przedstawione figurki piechoty liniowej z okresu napoleońskiego, więc byłem przekonany, że właśnie taki zestaw kupiłem, a tu... kosynierzy.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 17 listopada 2008, 18:36

erkamo napisał(a):No i nie mowilem?
Ten projekt graficzny opakowania to wypisz wymaluj Hasegawa. Ciekawe kto, u kogo podpatrzyl?
Grzegorzu, Twoja kolekcja powoduje mocniejsze bicie serca. Na dodatek odswiezylem swoja pamiec, bo jak widac MiG-15 byl produkowany w Kobylce k.W-wy, a nie , jak myslalem w Siedlcach.
O ile pamietam, to RUCH produkowal tez cos, co przypominalo Caravelle. :)


Pudełko polskiego modelu pochodzi z przełomu lat 60 i 70-tych . Nie wiem, czy Hasegawa puściła swojego MiGa wcześniej?

Co do miejsca produkcji modeli RUCHu , to były conajmniej trzy: Warszawa ul. Wolności 17 , Kobyłka ul. Napoleona i potem ( ok. 1971 roku?) formy przejęły PZW Siedlce i to już nie podlegało pod "RUCH" . Nie jest więc błędem Twojej pamięci, że myślałeś o Siedlcach.

U góry starsza Iskra z Kobyłki , na dole z Siedlec.

Obrazek

Obrazek

Smaczkiem jest dziób z odlanymi na stałe osłonami podwozia.
Obrazek

I "urokliwe" kalkomanie.
Obrazek
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:19

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez RAV » poniedziałek, 17 listopada 2008, 20:43

Grzegorz2107 napisał(a):Zbliżenie pokazuje 7 rur wydechowych .
Ot mała aszybka.
Obrazek

Niekoniecznie... Późniejsze wersje Jaka-3, z silnikiem WK-107, miały po 7 rur na stronę. Pierwsza para była wylotem z systemu chłodzenia.
Obrazek
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 17 listopada 2008, 23:33

RAV napisał(a):
Grzegorz2107 napisał(a):Zbliżenie pokazuje 7 rur wydechowych .
Ot mała aszybka.
Niekoniecznie... Późniejsze wersje Jaka-3, z silnikiem WK-107, miały po 7 rur na stronę. Pierwsza para była wylotem z systemu chłodzenia.][/url]


Czyli model był lepszy niż sądziłem:)

Następne eksponaty:


"ŚMIGŁOWIEC"

Pierwsza edycja sprzed ok. 40 lat.
Obrazek

Chyba najbardziej znana w moim pokoleniu z Siedlec:
Obrazek

Tutaj pierwowzór z Airfixa
Obrazek


Zbliżenie Anglika:
Obrazek

Polak:
Obrazek
Kultowe popiersia pilotów... :D

Ten model miałem z edycji z początku lat 80-tych w "opakowaniu zastępczym" , czyli szarym kartoniku , z papierową banderolą na której była niebieska pieczęć z nazwą artykułu, ceną i informacją , że to opakowanie zastępcze...W niejasnych okolicznościach ten model mi niestety zaginął.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:19

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez djack » poniedziałek, 17 listopada 2008, 23:46

fragles napisał(a):Co tam pamięta! Mam ten zestaw jeszcze, i to w fazie nieustająco "wykańczanej" od ponad 20 lat.
To wprawdzie dział lotniczy ale mógłbyś pokazać zdjęcie?
djack
 
Posty: 338
Dołączył(a): wtorek, 9 września 2008, 21:52

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Frosty » poniedziałek, 17 listopada 2008, 23:50

Co jak co, ale przynajmniej w "naszym" dolne okno nie jest w kształcie "kopniętego kwadratu"... A i linie nitów jakby równiejsze :)
Ale rzeczywiście "popiersia" są zabijające
"Deliberty planned fighter sweep went just as we hoped. The Mig's came up. The Mig's were aggressive. We tangled. They lost"
- Col. Robin Olds, shortly after operation "Bolo", Ubon, Thailand
Avatar użytkownika
Frosty
 
Posty: 578
Dołączył(a): piątek, 3 października 2008, 22:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 18 listopada 2008, 00:35

Grzegorz2107 napisał(a): Obrazek



POLSKIE LINIE LOTNICZE RUCH :!: :mrgreen:
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez fragles » wtorek, 18 listopada 2008, 00:36

djack napisał(a):
fragles napisał(a):Co tam pamięta! Mam ten zestaw jeszcze, i to w fazie nieustająco "wykańczanej" od ponad 20 lat.
To wprawdzie dział lotniczy ale mógłbyś pokazać zdjęcie?


Mógłbym, gdyby udało mi się założyć wreszcie konto na photobucke-cie. Niestety, moje dotychczasowe kilkukrotne próby założenia takiego konta spełzły na niczym - w sumie chyba kilkadziesiąt razy wypełniałem jakiś formularz sprawdzający czy nie jestem bootem, i nic. :( Tylko się poirytowałem. Po prostu jestem za cienki w te klocki.


Małe pytanie do Grzegorza 2107:
Czy Twoja imponująca kolekcja staroci to tylko samoloty i śmigłowce? W tym samym okresie, z którego pochodzą zaprezentowane modele "Ruch", jak pamiętam, były jeszcze osiągalne: Dźwig portowy, Okręt podwodny i Kontrtorpedowiec. No i, oczywiście, P 11c, którego siedlecka wytwórnia aktualnie znów pakuje w nowe pudełka.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Marwaw » wtorek, 18 listopada 2008, 09:55

Ja miałem Ułanów Księstwa Warszawskiego, nawet pomalowałem szkapę i jeźdźca, o jakości nie wspomnę. Z modeli RUCHu jeszcze trzeba pamiętać o Caravelle,z tego co pamiętam była sympatyczna i jeszcze do niedawna można ja było kupić, w innym pudle w ...kioskach Ruchu :lol:
A jak już wspominamy kultowe pozycje to nie sposób wspomnieć o modelach firmy Kruzgor czy coś takiego :lol: w każdym razie CCCP, jeszcze pamiętam wiąchy jakie Ojciec rzucał klejąc dla mnie Tu-104, masakra. Poza tym specjałem w ofercie mieli Iła -18, Mi-8, Ana-24 i Iła -2 w skali 1/około48, również bez podwozia. Kapitalny był An-10A z tarczami z przeźroczystego tworzywa zamiast śmigieł, ale za to numery i oznaczenia były od razu wytłoczone na kadłubie i płatach w formie wypukłych linii :lol:

Były czasy, a teraz człowiek marudzi na statecznik i koła w Foce Eduarda :D

Taka jedna historia mi się jeszcze nasuwa: Tak kleiłem to co udało mi się dorwać w Białogardzie i okolicach, aż pewnego dnia odwiedziła nas dawna uczennica mojej Mamy, która z czasem wyjechała do Stanów i tam założyła rodzinę. Przyjechała z mężem i dziećmi. Pokazałem im moja kolekcję ze szczególnym naciskiem na Tempesta i Havoca z Mtchboxu kupione za ciężkie pieniądze, oglądali i stwierdzili, że skoro tak to po powrocie kupią mi jakiś model i wyślą do Polski. Fajnie, choć za bardzo na to nie liczyłem. Po kilku miesiącach przychodzi do mnie paczka z USA. Szok! A w środku Dauntles z MAtchboxa w 1/32. Wypas nie przeciętny, byłem Prezesem w szkole, nikt takiej fury nie miał! Mam ją do tej pory, tylko w stanie totalnego rozkładu, ale może doczeka się jeszcze reaktywacji.
Pozdrawiam.
Obrazek
"Kiedy wylądujecie w Normandii będziecie mieli tylko jednego przyjaciela: Boga"
- Gen. James M. "Jumpin' Jim" Gavin
Avatar użytkownika
Marwaw
 
Posty: 227
Dołączył(a): wtorek, 20 maja 2008, 10:50
Lokalizacja: Koszalin

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » wtorek, 18 listopada 2008, 10:17

Marwaw napisał(a):Kapitalny był An-10A z tarczami z przeźroczystego tworzywa zamiast śmigieł, ale za to numery i oznaczenia były od razu wytłoczone na kadłubie i płatach w formie wypukłych linii

oo, dzięki.. cały czas próbowałem sobie przypomnieć co to była za maszyna.. uroczy model:>
lakierem do paznokci go sklejałem..:>
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez fragles » wtorek, 18 listopada 2008, 10:33

Kamil Feliks Sztarbała napisał(a):...lakierem do paznokci go sklejałem..:>


Ooo! Ty też lakierem?! :D Widzę, że ten pomysł dość szeroko musiał być rozpropagowany. Do tej pory myślałem, że klejenie lakierem do paznokci to był lokalny pomysł jednego znajomego mojego ojca. Pamiętam, że spoina nie za bardzo mocna była.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wspomnień czar, czyli modele w PRL'u

Postprzez Grzegorz2107 » wtorek, 18 listopada 2008, 10:50

Kamil Feliks Sztarbała napisał(a):
Marwaw napisał(a):Kapitalny był An-10A z tarczami z przeźroczystego tworzywa zamiast śmigieł, ale za to numery i oznaczenia były od razu wytłoczone na kadłubie i płatach w formie wypukłych linii

oo, dzięki.. cały czas próbowałem sobie przypomnieć co to była za maszyna.. uroczy model:>
lakierem do paznokci go sklejałem..:>


Chłopcy w Bydgoszczy też kleili na lakier do paznokci...

Ja pamiętam jeszcze małego chyba z Krugozoru(? ) An-24 z takimi śmigłami.
Podobno An-12 z Plasticartu ma takie jako alternatywne , obok klasycznych śmigieł, ale ja jeszcze swojego Anteusza nie otworzyłem...Jest ciągle w folii.

Małe pytanie do Grzegorza 2107:
Czy Twoja imponująca kolekcja staroci to tylko samoloty i śmigłowce? W tym samym okresie, z którego pochodzą zaprezentowane modele "Ruch", jak pamiętam, były jeszcze osiągalne: Dźwig portowy, Okręt podwodny i Kontrtorpedowiec. No i, oczywiście, P 11c, którego siedlecka wytwórnia aktualnie znów pakuje w nowe pudełka.


Siedlce dorobiły się nowego P-11c przed ok. 20 laty, ale może na fali nostalgii pakują teraz również stare wypraski?
Nigdy nie widziałem "Dźwigu portowego" ani "Okrętu podwodnego" , mam natomiast "Kontrtorpedowiec". Zresztą ten model ciągle żyje, jako "Niszczyciel klasy H" w skali 1:500 i jest produkowany przez MasterCraft.

Moja kolekcja to głównie Matchboxy. Pamiątki PRL i inne "artefakty" to drobny element.
Avatar użytkownika
Grzegorz2107
 
Posty: 3305
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 16:19

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości