Fw 190 A-8/R2 Czarna Trzynastka - Eduard 1:48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Fw 190 A-8/R2 Czarna Trzynastka - Eduard 1:48

Postprzez Ostach » sobota, 10 stycznia 2009, 15:45

Witam

Model przedstawia maszynę Wernera Gertha mającego na koncie wg większości źródeł 27 zestrzeleń, z czego 22 to czterosilnikowe bombowce. Gerth został 11 razy zestrzelony i zawsze wracał do walki. Za 12 razem musiał skakać ale spadochron odmówił posłuszeństwa. Skoro już mowa o bombowcach to ta wersja Wurgera (Dzierzby) została stworzona specjalnie do walki z nimi. Charakteryzowała się dodatkowym opancerzeniem kokpitu, zmienionym uzbrojeniem, szybami pancernymi na owiewce. Dodatkowe obciążenie nie pozawalało im skutecznie walczyć z Mustangami lecącymi jako osłona bombowców. Rekompensowały to lecące ze Sturmbockami (tak nazywano wersję R2 - Taran) Bf 109 które miały za zadanie zająć czymś Mustangi. Stworzono kilka Staffeln nazywanych Sturmstaffeln, których głównym zadaniem było właśnie niszczenie bombowców. Piloci mieli rozkaz w razie potrzeby po prostu staranować bombowiec, byle tylko nie doleciał do celu.

Mój model to maszyna z II.(Sturm)/JG 3 "Udet" z lipca 1944.

Kilka słów o zestawie. Jest to Eduard w skali 1:48. Momentami model jest spasowany bardzo średnio i trzeba sporo się nadłubać by części pasowały. W innych miejscach spasowanie jest dobre. W zestawie dostajemy też blaszki (głównie kokpit - lepiej zostawić plastikowy bo blaszki tu są biedne) i maski na owiewkę. Straciłem przy nim sporo nerwów ale głównie przez mój brak umiejętności.
Malowany w RLM74/75/76 farbami Model Mastera authentic. Pierwszy raz malowałem aero. RLM74 był chyba zbyt szary, w każdym razie nie było w nim ani nutki zieleni więc dodałem od siebie trochę - nie wiem czy wygląda to tak jak ma być. Kalki zestawowe, współpracowały ze mną bardzo dobrze.
Model generalnie jest dobrze zdetalowany i posiada wszystko co Sturmbock powinien mieć (tak mi się wydaje przynajmniej). Dostajemy owiewki zamknięte i otwarte, odwzorowane są płyty pancerne i szklane a także dodatkowe uzbrojenie.
Moje modyfikacje to otwarty panel przy silniku, waloryzowany blaszką z puszki wedle mojego widzimisię :P Dodałem też antenę, tym razem zrobiłem element pionowy :D Model ma wiele błędów, ale z daleka prezentuje się dobrze według mnie. Jak na pierwsze malowanie aero to wyszło chyba znośnie.

Werner Gerth:
Obrazek

I jego maszyna:
Obrazek

No i moja interpretacja:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I kilka fotek z warsztatu:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam i zapraszam do komentowania!
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 01:19
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: Fw-190A-8/R2 Czarna Trzynastka - Eduard 1:48

Postprzez Maciej Gruca » sobota, 10 stycznia 2009, 17:18

Witam.
Naprawdę przyjemnie wyglądający model. Ostatnio miałem wielką chęć kupić sobie tego Edka, ale skończyło się na MiGu-21(zdecydowanie ładniejszym od Foki) :) Przyjemnie wyglądają delikatne podniszczenia. Brakuje mi jednak okopceń przy lufach i wylotach łusek. Co do samych luf, to chyba są one pełne (nie nawiercone)? Widać również miejsce klejenia dwóch połówek skrzydeł (tego prawdziwe maszyny chyba nie miały). Czemu kolektory wylotowe są takie...czerwone? Zarumieniły się podczas sesji zdjęciowej? ;o) Jak bym miał oceniać model szkolną skalą, to dałbym mu bardzo mocne 4. Naprawdę dobra robota. Gratuluję.

Pozdrawiam i wracam co swoich gratów :)
Avatar użytkownika
Maciej Gruca
 
Posty: 666
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 09:20

Re: Fw-190A-8/R2 Czarna Trzynastka - Eduard 1:48

Postprzez Ostach » sobota, 10 stycznia 2009, 17:33

Lufy są nawiercone aczkolwiek dość słabo. Jak opanuję obróbkę igieł to je wymienię. Ah no i okopcenia też chyba zrobię. Dzięki!
Co do wydechu to jest troche mniej czerwony niż na modelu, ale chyba rzeczywiście przyciemnię. Trochę się w luku silnika wszystko błyszczy, dać tam matowy lakier?
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 01:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fw-190A-8/R2 Czarna Trzynastka - Eduard 1:48

Postprzez Maciej Gruca » sobota, 10 stycznia 2009, 20:18

Ja osobiście cały ten samolot bym styrał, podobnie jak mojego Phantoma (patrz temat Phantom FG Mk.1). Jest to jednak kwestia osobistych preferencji. Co do wnętrza, to nie wiem jakimi farbami było malowany, kamuflażowe RLMy były delikatnie błyszczące (co widać). Ale nie będąc tego pewny, zachlapałbym osłony wszelkimi olejami, spalinami i byłoby matowo :) Co do kolektorów, to spróbuj je zrobić bardziej rdzawe, trochę jakby przepalone (chodzi o kolor metalu) i okopcone na samych końcówkach. Tak ja próbowałbym go zrobić.
Na koniec dodam słowa uznania za pierwsze malowanie aerografem, wyszło dobrze (na tyle na ile pokazują zdjęcia)

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Maciej Gruca
 
Posty: 666
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 09:20

Re: Fw-190A-8/R2 Czarna Trzynastka - Eduard 1:48

Postprzez Aleksander011 » sobota, 10 stycznia 2009, 20:56

Modelik zrobiony z rozmachem, aczkolwiek rażą pewne niedociągnięcia:
-nie ugięte opony
-zbyt gruba linka antenowa,
-za "srebrne" głowice silnika
-mało widoczne okopcenia od wydechów -ich brak?(powinny kontrastować)!
-brak uposażenia goleni podwozia (linki-hydraulika)

jednak ogółem model przyjemny dla oka.... :)
Modelarza poznać po tym jak kończy ,a nie zaczyna
Obrazek
Avatar użytkownika
Aleksander011
 
Posty: 583
Dołączył(a): poniedziałek, 26 listopada 2007, 12:02
Lokalizacja: Grodzisk Wlkp

Re: Fw-190A-8/R2 Czarna Trzynastka - Eduard 1:48

Postprzez Ostach » niedziela, 11 stycznia 2009, 21:51

Maciej Gruca napisał(a):Co do kolektorów, to spróbuj je zrobić bardziej rdzawe, trochę jakby przepalone (chodzi o kolor metalu) i okopcone na samych końcówkach. Tak ja próbowałbym go zrobić.
Na koniec dodam słowa uznania za pierwsze malowanie aerografem, wyszło dobrze (na tyle na ile pokazują zdjęcia)

Kolektory w rzeczywistości są sporo ciemniejsze niż na zdjęciach. Okopcenia przy końcach to dobry pomysł! Zrobię je :) Może w ogóle wszystkie otwarte luki dać matem?

Linkę poprawię jak mi przypadkiem odpadnie. Szkoda mi ją psuć po wielu przejściach z pionowym fragmentem.
Dzięki za porady i sugestie, postaram się je wykorzystać w następnym modelu - F4U-1 :)

pozdrawiam
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 01:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fw-190A-8/R2 Czarna Trzynastka - Eduard 1:48

Postprzez Timi » niedziela, 11 stycznia 2009, 22:40

Bardzo fajna foka. Też chce robić ten zestaw tylko tą pomarańczową :P
To może warsztat Corsaira wrzucisz też na tym forum?? ;o)
pozdrawiam
Tomasz Modłasiak
(a) Bułki (i tak) nie pikają!!

http://timimodelfactory.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Timi
 
Posty: 1614
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:49
Lokalizacja: Częstochowa[K.M. Rozbitek:]

Re: Fw-190A-8/R2 Czarna Trzynastka - Eduard 1:48

Postprzez Ostach » niedziela, 11 stycznia 2009, 22:49

Timi napisał(a):Też chce robić ten zestaw tylko tą pomarańczową :P
To może warsztat Corsaira wrzucisz też na tym forum?? ;o)
Tego nielota chcesz robić? :D ale w sumie z ciekawą historią. Warsztatu F4U to nie dam bo na innym forum jest w konkursie. Poza tym jestem bardziej do tamtego przywiązany :)

pozdro
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 01:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fw-190A-8/R2 Czarna Trzynastka - Eduard 1:48

Postprzez Timi » niedziela, 11 stycznia 2009, 23:55

Ano tak konkurs ;o)
Ja wiem że jesteś do tamtego przywiązany, ale dział lotnictwa na tym jest dużo bardziej rozwinięty ( nie przekonasz się dopóki sam warsztatu nie zamieścisz :P )
Koniec OT zwłaszcza o forach bo będzie dym
pozdrawiam
Tomasz Modłasiak
(a) Bułki (i tak) nie pikają!!

http://timimodelfactory.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Timi
 
Posty: 1614
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:49
Lokalizacja: Częstochowa[K.M. Rozbitek:]

Re: Fw 190 A-8/R2 Czarna Trzynastka - Eduard 1:48

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 12 stycznia 2009, 11:03

Drobna uwaga - nie KOLEKTORY tylko RURY, ten silnik nie miał kolektora wydechowego.
Z cylindrów wychodziły pojedyncze rury. I nie żadne rdzawe tylko po prostu w kolorze wyżarzonego metalu.

Tak patrzę na ten i inne modele Fw 190 zbudowane z zestawu Eduarda i zastanawiam się, czy nie lepiej montować je w formie "zamkniętej".
Otwarte pokrywy działek pokazują błędny obrys samej komory, silnik jest bardzo ubogi (Eduard cwanie pograł, wydał blaszkę która zawiera m.in. brakujące elementy na głowice cylindrów) a otwarta pokrywa nijak ma się do rzeczywistości.

Niegłupio też byłoby popatrzeć na zdjęcia Rammjagerów (widzę, że czytałeś troszkę o nich) i wyłapać charakterystyczne smaczki.
Z rzeczy, które rzucają się w oczy: rury wylotowe na lufach MK 108 były krótsze i grubsze. Tutaj aż się prosi o użycie odpowiedniej igły lekarskiej. Można je nadpiłować pilinikiem i przełamywać. Potem tylko wyrównać krawędź i gotowe. Prawdziwe rury miały u wylotu jeszcze dwa otworty do mocowania pręta do wykręcania ale to już tak nawiasem.
Razi strasznie linka antenowa. Można zrobić łatwiej linkę w ten sposób, że rozciągnięty element ramki kleisz do zwijarki na osłonie i masztu na stateczniku tak, zeby lekko zwisał. Przystawienie do linki (bez dotknięcia)rozgrzanego np. gwoździa czy skalpela spowoduje naprężenie tworzywa i linka wygląda świetnie.

Można co nieco o kolorystyce podzespołów pogadać, w skrócie wewnętrzne powierzchnie pokryw silnika czy działek oraz ich wnęk raczej powinny być w kolorze metalu. Niespecjalnie nawet zabrudzone, przynajmniej na zdjęciach na takie nie wyglądają. Zbiornik podwieszany można śmiało malować zupełnie inną farbą niż spód samolotu, można go umazać i wybrudzić. Kolorystyka pylonu także warta jest uwagi nast. razem :)

Do tego jeszcze zwróć uwagę na czystość montażu elementów i będzie nieźle.

Powodzenia.
Kuba

ps. oczywiście + wszystkie problemy Eduarda, które tu widać: za wąskie koła, za niską osłonę kabiny, śmigło i inne o których pisałem przy okazji Fw 190 A-6 gdy budował go Wojtek.

ps2 - nie Fw-190A-8/R2 a Fw 190 A-8/R2 :)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Fw 190 A-8/R2 Czarna Trzynastka - Eduard 1:48

Postprzez Ostach » poniedziałek, 12 stycznia 2009, 19:41

Dzięki Kuba za uwagi. Może coś uda się zmienić. :)

A słuchaj, co myślisz o RLM74, który mi tu wyszedł?
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 01:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fw 190 A-8/R2 Czarna Trzynastka - Eduard 1:48

Postprzez Kuba P. » poniedziałek, 12 stycznia 2009, 20:22

Bardzo proszę, jakbyś budował kolejnego 190 to śmiało pokaż, zawsze chętnie podpowiem o ile potrafię.
Co do RLM 74, chyba jest OK. Wprawdzie tej farby na żywo na żadnym elemencie nie widziałem ale na ile kolorowe zdjęcia z epoki mogą być jakimś tam odniesieniem to kolor wygląda dobrze.
Ja bardzo lubię olejne Testorsy (rozumiem, że nimi malowałeś) i podobają mi się odcienie ich RLM'ów.

Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Fw 190 A-8/R2 Czarna Trzynastka - Eduard 1:48

Postprzez Ostach » poniedziałek, 12 stycznia 2009, 20:54

Kuba Plewka napisał(a):Bardzo proszę, jakbyś budował kolejnego 190 to śmiało pokaż, zawsze chętnie podpowiem o ile potrafię.
Wątpię żebym budował kolejną krótką Fokę, a i na długą też się nie zanosi bo średnio mi się podobają. Ale jak będę budować to pokażę :)

No RLM74 oryginalnie był bez krzty zieleni, i dodałem nieco matowej zieleni 48 od Revella :P Ale nie polecam takich eksperymentów nikomu - średnio się kładła.
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Avatar użytkownika
Ostach
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek, 8 grudnia 2008, 01:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fw 190 A-8/R2 Czarna Trzynastka - Eduard 1:48

Postprzez Brunner » wtorek, 13 stycznia 2009, 12:44

Model bardzo mi się podoba. mam w magazynie foczkę Eduarda i powoli się do niej przymierzam, chociaż, z tego co obserwuję na forum czeka mnie dużo radosnej pracy...

Co do samego modelu, to czy ten egzemplarz nie miał przypadkiem dodatkowego opancerzenia na burtach kadłuba na wysokości kabiny pilota?
Pozdrawiam,
Piotr "Brunner" Dudek
Avatar użytkownika
Brunner
 
Posty: 13
Dołączył(a): czwartek, 15 maja 2008, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fw 190 A-8/R2 Czarna Trzynastka - Eduard 1:48

Postprzez Michał U. » wtorek, 13 stycznia 2009, 16:47

Brunner napisał(a):Co do samego modelu, to czy ten egzemplarz nie miał przypadkiem dodatkowego opancerzenia na burtach kadłuba na wysokości kabiny pilota?

Owszem miał i te elementy są wykonane przez Edka, tylko tutaj są częściowo zasłonięte.

Model bardzo ładny, fajnie wykonany. Jak na pierwsze malowanie aero wyszło świetnie a i z zestawem dałeś sobie radę. I z ciekawości jak zmieścił Ci się silnik na właściwe miejsce? Bo jak ja robiłem to miałem "małe" problemy - silnik wystawał!! I w ogóle była zabawa z tym zestawem, ale w końcu się udało i moja foczka wylądowała na dioramce jako "Czarna Dziesiątka" Karla Spensta.

Gratuluję i pozdrawiam
Michał
Avatar użytkownika
Michał U.
 
Posty: 162
Dołączył(a): czwartek, 23 października 2008, 15:07

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości