Lotus 78 skala 1:10

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: Lotus 78 skala 1:10

Postprzez Jacek Kempiński » piątek, 10 stycznia 2014, 06:55

Wielkie dzięki za doping :) Wiem gdzie popełniłem błąd .Przy założeniu że felga ma 18,5 cala nie dodaje się całej tej szerokości tylko szerokość miejsca styku opony z podłożem . Wyszło że opona powinna mieć średnice między 65 a 70 mm czyli muszę z toczyć 10 mm i będzie dobrze . Jak ztocze to pokarze do oceny . Jeszcze raz dzięki .Teraz pracuje nad makietą silnika . to co mam to pokaże do oceny .
Avatar użytkownika
Jacek Kempiński
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 maja 2012, 11:53

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Lotus 78 skala 1:10

Postprzez rotpol13 » piątek, 10 stycznia 2014, 10:47

Jacek Kempiński napisał(a):Wielkie dzięki za doping :) Wiem gdzie popełniłem błąd .Przy założeniu że felga ma 18,5 cala nie dodaje się całej tej szerokości tylko szerokość miejsca styku opony z podłożem . Wyszło że opona powinna mieć średnice między 65 a 70 mm czyli muszę z toczyć 10 mm i będzie dobrze . Jak ztocze to pokarze do oceny . Jeszcze raz dzięki .Teraz pracuje nad makietą silnika . to co mam to pokaże do oceny .


Nie bardzo rozumiem po co zawracasz sobie głowę przeliczaniem, skoro z dostępnych źródeł jasno wynika, że tylna opona miała średnicę 24'' (60cm) oraz szerokość 19'' (18'' w miejscu styku z podłożem).
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 09:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Re: Lotus 78 skala 1:10

Postprzez Jacek Kempiński » piątek, 10 stycznia 2014, 21:26

Obrazek
Obrazek
a teraz zgodnie z sugestią 61 mm a przednia 58 mm
Avatar użytkownika
Jacek Kempiński
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 maja 2012, 11:53

Re: Lotus 78 skala 1:10

Postprzez rotpol13 » piątek, 10 stycznia 2014, 21:34

I tak ma być :) Super!
Jak w oryginale.
Obrazek

EDIT: Zamieściłem wcześniej złe zdjęcie - poprawiam :)
Ostatnio edytowano sobota, 11 stycznia 2014, 10:31 przez rotpol13, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 09:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Re: Lotus 78 skala 1:10

Postprzez Marcin_Matejko » piątek, 10 stycznia 2014, 21:49

Od razu lepiej :D
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Lotus 78 skala 1:10

Postprzez Jacek Kempiński » piątek, 10 stycznia 2014, 22:05

Obrazek
chciałem zrobić tego lotus 78 a to dlatego że w tylnym zawieszeniu pozostał jeden drążek wleczony . Chciałem zrobić jego poprzednika co miał hamulce przednie w karoserii ale nie było by w nim miejsca na całą aparaturę a szczególnie na baterie .Ten też jest piękny . Podoba mi się przednie zawieszenie , mało jest o nim informacji o tym 79 jest o wiele więcej co pokazał rotpol13 . ale karoseria ma jeszcze czas .Najpierw chce zrobić silnik do niego mechanizm różnicowy i skrzynie biegów ,dlatego że zawieszenie wisi na nich.Ciesze się z kół nie wiem czy szablon AVON będzie pasował bo jak nie to trzeba isć do grawera i zrobić mniejszy ale może wcisnę stary .To co mam zrobione przy makiecie silnika to następnym razem mam parę pytań.
Avatar użytkownika
Jacek Kempiński
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 maja 2012, 11:53

Re: Lotus 78 skala 1:10

Postprzez Jacek Kempiński » sobota, 11 stycznia 2014, 13:19

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na razie tyle chyba jest półmetek .Stosuje śrubki M 2 nierdzewne są na imbus.Łepek toczę(te cztery do góry nie są z toczone) do 2,5 mm Ale są tam mniejsze i nie chcę kłaść M 1,5 mm Chciałem kupić pręt sześciokąt 1,5 mm i zrobić atrapki .Tylko one będą z mosiądzu i nie wiem jak je poczernić bo cała głowica jest czarna a chyba że je ocynkuje i będą widoczne tylko nie wiem czy przy czarnej głowicy nie będzie to razić. Co do rzeźby silnika to nie udało mi się znaleźć jednego i mam wiele modeli , i co silnik to inna rzeźba , tylko ogólne parametry się zgadzają . Pokazałem poprzednio wymiary silnika.Do środka włożę silnik od helikoptera bo jedynie on miał takie parametry . Będę miał jedynie kłopot ze zmniejszeniem obrotów z 9000 tys do około 1500
ale to potem,
Avatar użytkownika
Jacek Kempiński
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 maja 2012, 11:53

Re: Lotus 78 skala 1:10

Postprzez Marcin_Matejko » niedziela, 12 stycznia 2014, 09:58

Daj przekładnie planetarną :idea:
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Lotus 78 skala 1:10

Postprzez Jacek Kempiński » niedziela, 12 stycznia 2014, 12:46

Obrazek Obrazek
I tutaj zaczną się kłopoty .Jestem zależny od danych rozmiarów kół zębatych sprowadzam z Conrada z Niemiec.Musze podporządkować się jakie mają .Pokazałem na zdjęciu do góry przekładnie lecz nigdy takich nie spotkałem a nikt nie może udzielić informacji jak przesuwa się pierścień . Taką bym zrobił do regulacji obrotów . Może ktoś coś wie na ten temat.
Co do planetarnych brak kół zębatych o wewnętrznych zębach
Avatar użytkownika
Jacek Kempiński
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 maja 2012, 11:53

Re: Lotus 78 skala 1:10

Postprzez GTiStyle » środa, 15 stycznia 2014, 14:28

Kozak. Jako model budowany od podstaw. ;) Podglądam :0
Przykazanie 6. Nie jeździj szybciej niż Twój Anioł Stróż potrafi.
Avatar użytkownika
GTiStyle
 
Posty: 140
Dołączył(a): czwartek, 6 stycznia 2011, 13:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Lotus 78 skala 1:10

Postprzez Marcin_Matejko » środa, 15 stycznia 2014, 21:23

Zbudowanie małej i funkcjonalnej bezstopniowej przekładni jest marzeniem wielu ludzi :idea: jest to trudne zadanie dlatego ci nie polecam tego rozwiązania wątpię że ci sito uda, ale próbować możesz. Pierścień taki porusza się w specjalnie ułożyskowanym wodziku i jego budowa jak i budowa całej przekładni jest dosyć skomplikowana. Wielkie znaczenie ma tutaj rodzaj dobranego materiału oraz sztywność układu, nie wspominając o precyzji. Trochę prostsze są przekładnie CTV ale budowa specjalnego pasa transmisyjnego w miniaturze może być niewykonalna. Są też inne rodzaje wariatorów ale generalnie wszystkie te konstrukcje dosyć trudno przełożyć do modelarstwa w skuteczny sposób. W zasadzie to nie ma i po co ponieważ nowoczesne modelarskie silniki BLDC mają tak dobre parametry że wraz z odpowiednim regulatorem obrotów bardzo dobrze obsługują całą potrzebną charakterystykę prędkości i mocy, zależnie od typu modelu. Jest to tylko kwestia właściwego doboru i ewentualnego zestrojenia silnika z regulatorem, czasem dodaje się przekładnie redukcyjną w celu zmiany parametrów obrotów lub mocy. Jeśli już bardzo chcesz dać jakąś skrzynie biegów to daj mechaniczną będzie prostsza w budowie i bardziej niezawodna :D
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Lotus 78 skala 1:10

Postprzez Jacek Kempiński » piątek, 17 stycznia 2014, 20:45

Obrazek
co do silnika chciałem dać tego ma odpowiednią moc . Doszłem jednak że to by mijało się z celem aby wstawiać go nie zachowana by była skala i nie udało by się zrobić makiety silnika co w formule jest bardzo widoczne .Dlatego zrobic chce skrzynie biegów bo moc nowego silnika jest około 500 W i aby dorównać temu dużemu musi być skrzynia . Wykonanie czy mechanicznej czy bezstopniowej jest tak samo trudna.W Corvette pokazałem i mechaniczna i bezstopniową..
Obrazek
Chcę zrobić tą tylko że pasek będzie na zewnątrz oplatał dwa stożki.mechanizm przesuwu obmyśliłem.
Aktualnie pracuje nad mechanizmem różnicowym

Obrazek
Tylko się zastanawiam czy nie zrobić 3 satelity bo będzie obciążenie .Trochę bedzie to trudniejsze.
Avatar użytkownika
Jacek Kempiński
 
Posty: 300
Dołączył(a): niedziela, 20 maja 2012, 11:53

Re: Lotus 78 skala 1:10

Postprzez Marcin_Matejko » piątek, 17 stycznia 2014, 21:34

Na pewno nie trzeba przecież to nie terenówka :mrgreen:
A stosując przekładnię bezstopniową komplikujesz sobie życie bo to samo ci da stała przekładnia i regulator obrotów, nie wspominając o tym że działało by sprawniej.
Ale nie chce zapeszać zobaczymy :D
Musze przyznać że jesteś wirtuoz obróbki mechanicznej :shock:
Powodzenia :P
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Avatar użytkownika
Marcin_Matejko
 
Posty: 1335
Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 21:56
Lokalizacja: Świdnica

Re: Lotus 78 skala 1:10

Postprzez Greif » piątek, 17 stycznia 2014, 22:41

Czołem
Fajne ,będę podglądał, co do śrubek zobacz tutaj : scalehardware.com kupowałem kilka razy całkiem fajny asortyment
Zaglądam i pozdrawiam
Greif
 
Posty: 392
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 19:05
Lokalizacja: Motherwell/Scotland

Re: Lotus 78 skala 1:10

Postprzez Macio4ever » sobota, 18 stycznia 2014, 00:13

Bardzo ciekawy projekt! Chętnie będę popatrzę, w szczególności że robisz go sam. Co do śrubek - bez trudu można kupić śrubki od 0,5 (scalehardware) wzwyż, jak też narzynki/gwintowniki od M1 wzwyż są dostępne za grosze na Allegro. Śrubę można rzeczywiście stoczyć z pręta sześciokątnego albo zrobić łeb na frezarce ze stołem podziałowym.

Jak już idziesz na całość to kupuj frezy i rób zębatki sam :) Nie siedzę w RC ale skala 1/10 jest tam o ile dobrze pamiętam popularna, może da się coś wykorzystać z gotowych przekładni/napędów.
First Man Than Machine
Avatar użytkownika
Macio4ever
 
Posty: 3720
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości