[GAL] Spitfire Mk. Vb Trop 1/48 Tamyia

(...-08.04.2009)

[GAL] Spitfire Mk. Vb Trop 1/48 Tamyia

Postprzez Daniel iceman Gronowski » czwartek, 12 marca 2009, 20:51

Witam i zapraszam do obejrzenia sycylijskiego Spita z 417 eskadry. Model powstał w ekspresowym dla mnie tempie 1,5 miesiąca, później już tylko z premedytacją zwolniłem tempo pracy by czegoś nie skopać. No i udało się :mrgreen: Mój trzeci jak dotychczas model w cztery ósemce i chyba najlepszy w całej kolekcji. Wogóle zauważyłem, że są modele przy których nic nie wychodzi, jak i te przy których idziesz z pracą jak burza, a i z efektów swojej pracy czerpiesz satysfakcję. Złośnica zdecydowanie należy do tych drugich.
Dla przypomnienia parę faktów z procesu tworzenia:
- świetny model Tamyia prosto z pudła z dorobionymi pasami pilota,
- malowany olejnymi autentykami MM,
- malowanie wzorowane na tej fotce
Obrazek

, które z pomocą kolegów z forum zostało świetnie zinterpretowane (za co jeszcze raz serdecznie dziękuje Panowie!).
Po więcej szczegółów zapraszam do prześledzenia wątku warsztatowego tutaj.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I coś dla fanów czarnego tła ;o)
Obrazek
Obrazek

Jeszcze raz dziękuje za kibicowanie i wszelką pomoc. Trzymam kciuki za pozostałych konkursowiczów!!!

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław

Reklama

Re: [GAL] Spitfire Mk. Vb Trop 1/48 Tamyia

Postprzez Krystian Ciechowicz » czwartek, 12 marca 2009, 21:04

Witam.
Daniel, Twój poprzedni model był na prawdę dobry, ten jest bardzo dobry !! Wszystko z umiarem. Wszystko na bardzo wysokim poziomie, zaczynam się bać takiej konkurencji, chociaż każdy ma swój indywidualny i niepowtarzalny styl ! I Ty również zaczynasz wypracowywać to "coś", coś indywidualnego !

GRATULUJĘ !!

Teraz popracuj nad nitowaniem i robieniem naciągów.
Dociśnij, o ile się da maszt anteny za owiewką bo odstaje.

Pozdrawiam
K.
Avatar użytkownika
Krystian Ciechowicz

BoB 2 miejsce
 
Posty: 1477
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:41
Lokalizacja: Łódź

Re: [GAL] Spitfire Mk. Vb Trop 1/48 Tamyia

Postprzez Arkady72 » piątek, 13 marca 2009, 08:07

Bardzo dobry model. Zwraca uwagę szczególna dbałość o detale występujące w oryginalnej maszynie. Ale napisz mi co z uchylaną szybką na osłonie kabiny ?
- owiewka nad głową pilota powinna być w wersji z uchylaną szybką (tak mi wyszło z analizy zdjęcia)
Tworzona dziś przyszłość będzie naszą teraźniejszością!
Avatar użytkownika
Arkady72

WM2
 
Posty: 1910
Dołączył(a): sobota, 19 stycznia 2008, 10:27

Re: [GAL] Spitfire Mk. Vb Trop 1/48 Tamyia

Postprzez Daniel iceman Gronowski » piątek, 13 marca 2009, 08:44

Witam Panowie.
Śliczne dzięki Krystian :oops: Nad nitowaniem mam zamiar popracować w kolejnym modelu, którym będzie P-400 od Edka. Zauważyłem, że skończyłeś ostatnio podobny temat, także korzystając z okazji poprosiłbym Cię o jakieś plany z układem nitowania tej maszyny. Z góry dziękuje!

Artur owiewka z uchylaną szybką powinna być, ale podczas maskowania pod malowanie skalpel mi się omsknął i zrobiłem krechę przez prawie cały wiatrochron :? Wiem, że takie błędy można poprawić, wypolerować itp., ale mi się już nie bardzo chciało i sięgnąłem po taką osłonę jak u Ciebie ;o)

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: [GAL] Spitfire Mk. Vb Trop 1/48 Tamyia

Postprzez Dominik » piątek, 13 marca 2009, 08:54

Daniel model bardzo mi się podoba. Powinna być w Projekcie a nie tutaj, ale co tam. Najważniejsze, że pięknie wyszła.
Dwie uwagi. Pierwsza, to wspomniane przez Krystiana odstawanie masztu antenowego. Druga, choć tu nie jestem pewien do końca (choć dużo na to wskazuje), to kolor światła pod kadłubem - wydaje mi się, że powinno być czerwone a nie białe.

A na koniec...
Daniel iceman Gronowski napisał(a):z uchylaną szybką


Ta szybka nie służyła do uchylania tylko do wybijania. Występowała w owiewkach z płaskimi bokami. A "okienko" wybijało się by zaburzyć opływ powietrza i łatwiej odsunąć/odrzucić tą owiewkę.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 17:16

Re: [GAL] Spitfire Mk. Vb Trop 1/48 Tamyia

Postprzez Daniel iceman Gronowski » piątek, 13 marca 2009, 09:57

Dzięki Dominik za informacje o owiewce. Nie wiedziałem, że do tego ta szybka służyła :) Maszt poprawię, a światełko uwierz mi jest czerwone ;o)

Ps. W projekcie jest już śliczna Złośnica Artura. Moja nie lubi tłoku i jest tutaj :lol:

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: [GAL] Spitfire Mk. Vb Trop 1/48 Tamyia

Postprzez greatgonzo » piątek, 13 marca 2009, 12:15

No patrz! A ja byłem pewien, że idea plegała na odpychaniu tego okienka w celu wyrównania ciśnień. Nie wiesz czy wystarczał cios ręką, czy właśnie stanowiło ono komplecik ze słynnym łomikiem?

Niniejszym konkurs uznał się za ważny. Jak dotąd bezdyskusyjnym zwycięzcą jest Daniel :mrgreen: .

Lepsze w tym pięknym modelu mogloby, wg mnie, być bardziej hm... wykoncypowane podejście do efektów analizy zdjęcia, o której wspominasz. Wszystko wygląda bardzo jednolocie i podmalówki, na przykład, zupełnie zlewają się z kamuflażem i wyglądają jakby położono je razem z głównymi farbami. Łatwo jeszcze mi się mądrzyć bo moje podmalówki dopiero przede mną ale już wiszą mi nad karkiem ;o) . Wątpliwości moje budzą też czerwone okolice wylotów uzbrojenia. Myślę, że powinny być zaklejone, albo rozerwane pociskiem. Być może jednak jest też jakaś faza pośrednia.

Powiedz, czy osłony wlotów powietrza do kabiny były w zestawie? Czy przecieniowanie przy klapach od spodu to efekt preshadingu? Było o tym w warsztacie ale ciekawy jestem czy nie zrobiłeś jakiejś warstwy poza kamerą.

Na mnie ten model robi wrażenie obiektu, na którym wykonano zestaw technik modelarskich nic nie pomijając ale i nie odnosząc ich do określonego celu. Tak jakby efekt każdego etapu z założenia był niespodzianką. Myślę, że przez to brakuje nieco tego tchnienia autentyczności. Smrodu spalonego oleju i jęku umęczonej blachy.

Technicznie model niemal bez zarzutu. Jeżeli moje zdanie cokolwiek waży to Spitfire z klasą!
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: [GAL] Spitfire Mk. Vb Trop 1/48 Tamyia

Postprzez Daniel iceman Gronowski » piątek, 13 marca 2009, 14:20

Niniejszym konkurs uznał się za ważny. Jak dotąd bezdyskusyjnym zwycięzcą jest Daniel :mrgreen:


Zapomniałeś dodać i JEDYNYM :lol: (jak narazie mam nadzieję!)

Wracając do Twojej ciekawej oceny Złosnicy przyznaję, że rzeczywiście pewne elementy można było dopracować, zrobić lepiej itp. Długa i kręta jest droga do perfekcji, ale mnie to nie martwi ;o)

Powiedz, czy osłony wlotów powietrza do kabiny były w zestawie? Czy przecieniowanie przy klapach od spodu to efekt preshadingu? Było o tym w warsztacie ale ciekawy jestem czy nie zrobiłeś jakiejś warstwy poza kamerą.


Wszystko co na zdjęciu jest w zestawie.
Cienie przy klapach to mieszanka pre i postshadingu, washa i wcierania "sztyftu sand" Tamyia.

Na mnie ten model robi wrażenie obiektu, na którym wykonano zestaw technik modelarskich nic nie pomijając ale i nie odnosząc ich do określonego celu. Tak jakby efekt każdego etapu z założenia był niespodzianką.


Wiesz Gonzo, jestem członkiem tej modelarskiej braci dopiero od 3 lat, także dopiero się uczę przenosić swoje pomysły i wizje na plastik. Jak widać z różnym skutkiem ;o)

Dziękuję Ci za ciekawy komentarz i mam nieśmiałą (wręcz beszczelną :lol: ) prośbę o sporządzenie dla mnie jednego z takich dzieł jak masz w podpisie (oczywiście odpłatnie i z dedykacją :lol: ).

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: [GAL] Spitfire Mk. Vb Trop 1/48 Tamyia

Postprzez siara1939 » piątek, 13 marca 2009, 14:29

Piekny model. Nic dodac, nic ujac. Odwzorowales go wspaniale. :shock:
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: [GAL] Spitfire Mk. Vb Trop 1/48 Tamyia

Postprzez Kuba P. » piątek, 13 marca 2009, 14:33

greatgonzo napisał(a):Myślę, że przez to brakuje nieco tego tchnienia autentyczności. Smrodu spalonego oleju i jęku umęczonej blachy.


...i okrzyków Bloody Gerries, 12'o clock high :)

Sorrki Gonzo ale rozbrajają mnie czasem Twoje komentarze :) Tak pozytywnie oczywiście.

A sam Spitfire bardzo przyjemny i ładny. Miło się ogląda.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: [GAL] Spitfire Mk. Vb Trop 1/48 Tamyia

Postprzez greatgonzo » sobota, 14 marca 2009, 00:20

Kuba Plewka napisał(a):...i okrzyków Bloody Gerries, 12'o clock high


No masz! Zapomniałem dodać! Oczywiście, że tego brakuje, od razu widać. Dzięki za pomoc :D .

Daniel, odpłatnie? Jesteś pewien?

Daniel iceman Gronowski napisał(a):Długa i kręta jest droga do perfekcji, ale mnie to nie martwi

To chyba sprawia, że całe to modelarstwo jest fajne.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: [GAL] Spitfire Mk. Vb Trop 1/48 Tamyia

Postprzez Kuba P. » sobota, 14 marca 2009, 01:10

greatgonzo napisał(a):No masz! Zapomniałem dodać! Oczywiście, że tego brakuje, od razu widać. Dzięki za pomoc :D ..



Ups, ale obciach, oczywiście miało być 12 o'clock :) :oops:
Idę się zawstydzić.
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): niedziela, 11 listopada 2007, 00:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: [GAL] Spitfire Mk. Vb Trop 1/48 Tamyia

Postprzez Daniel iceman Gronowski » sobota, 14 marca 2009, 10:22

Daniel, odpłatnie? Jesteś pewien?


Podaj mi cenę na privie, a ja Ci powiem czy mnie stać :mrgreen:

Ps. Myślałem, że sam coś zaproponujesz w ramach wyróżnienia, za pierwszy skończony konkursowy model, ale rozumiem kryzys i te sprawy, każdy orze jak może :lol:
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 10:23
Lokalizacja: Inowrocław


Powrót do Wielki ;) Konkurs Wielkiego Gonza

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości