Albatros D.III (Oeffag 253), Eduard WE, 1/48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Albatros D.III (Oeffag 253), Eduard WE, 1/48

Postprzez Vierbein » niedziela, 19 stycznia 2014, 01:33

Po długich zmaganiach przedstawiam mój najnowszy model:
Oeffag D.III 253 w barwach 7 eskadry im. T. Kościuszki w 1920 r. Pilot Merian C. Cooper. Jest to jedna z dwóch maszyn tego pilota, jak widać na poniższym zestawieniu:
Obrazek

Próbowałem wykonać wersję z białym szewronem, mam nadzieję, że to jest ta późniejsza, z 1920 r. z okresu wyprawy kijowskiej, co tłumaczyłoby nieco ślady zużycia, jakie starałem się wykonać.

Model to Albatros D.III Oeffag 253 WE Eduarda, 1/48. Wykonany niemal OOB, z wykorzystaniem niektórych blaszek do Albatrosa D.III ale niemieckiego (takie błędnie zamówiłem). Kalkomanie Print Scale. Niektóre co delikatniejsze części tradycyjnie zastąpiłem metalowymi, choć w tym modelu nie było wielkiego manewru ze względu na specyficzny kształt goleni podwozia czy zastrzałów. Malowanie akrylami Revella, werniks sprejami Gunze i Vallejo. Zapraszam do galerii i komentarzy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I mały żarcik historyczno-fotograficzny:

Obrazek
PORTFOLIO
"The nice thing about P.C.10 is nobody can prove you wrong"
Avatar użytkownika
Vierbein

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 290
Dołączył(a): środa, 20 czerwca 2012, 10:57
Lokalizacja: znowu Stambuł

Reklama

Re: Albatros D.III (Oeffag 253), Eduard WE, 1/48

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 19 stycznia 2014, 02:03

Oryginalne malowanie i bardzo ciekawe ślady eksploatacji. BSP.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Albatros D.III (Oeffag 253), Eduard WE, 1/48

Postprzez bartek33365 » niedziela, 19 stycznia 2014, 09:53

Piękny Albatrosik. :)
Pozdrawiam Bartek Stawski :)
Warsztat: Wszystko po trochu
Zapraszam na My Models
Avatar użytkownika
bartek33365
 
Posty: 842
Dołączył(a): poniedziałek, 2 lipca 2012, 18:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Albatros D.III (Oeffag 253), Eduard WE, 1/48

Postprzez radoslaw6363 » niedziela, 19 stycznia 2014, 10:33

Pozazdrościć takiego modelu na półeczce :!: Tym bardziej że Merian C. Cooper to wyjątkowa postać !
Może taka ciekawostka .
Czy wiecie że popularny w PRL pisarz autor kryminałów Joe Alex to syn Coopera. http://pl.wikipedia.org/wiki/Joe_Alex
Pod nazwiskiem Słomczyński jako jedyna osoba na świecie przetłumaczył wszystkie dzieła Williama Szekspira.
Urodził się roku 1920 w Warszawie http://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_S%C ... y%C5%84ski
Sam Merian C. Cooper o swoim dyw.i o polsce nie zapomniał stąd np. wizyta w 303 podczas wojny
.http://pl.wikipedia.org/wiki/Merian_Cooper
http://wiadomosci.onet.pl/prasa/jak-mer ... adka/4tlnv
Ostatnio edytowano niedziela, 19 stycznia 2014, 11:06 przez radoslaw6363, łącznie edytowano 1 raz
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2543
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 13:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Re: Albatros D.III (Oeffag 253), Eduard WE, 1/48

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » niedziela, 19 stycznia 2014, 11:03

Niesamowity. Piękna replika. BSP
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 17:29

Re: Albatros D.III (Oeffag 253), Eduard WE, 1/48

Postprzez Adam » niedziela, 19 stycznia 2014, 14:01

Wspaniały model.

Adam.
Obrazek
Avatar użytkownika
Adam
 
Posty: 2929
Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 11:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Albatros D.III (Oeffag 253), Eduard WE, 1/48

Postprzez xmald » niedziela, 19 stycznia 2014, 22:02

Napiszę i tutaj... Model jest świetny i zdecydowanie warto było czekać tak długo na twój kolejny szmatopłat.
Gratulacje!
Avatar użytkownika
xmald

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 1847
Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 09:33

Re: Albatros D.III (Oeffag 253), Eduard WE, 1/48

Postprzez Łukasz Kędzierski » poniedziałek, 20 stycznia 2014, 08:11

Bardzo ladny model, lubie takie klimaty.
Pozdrawiam.
Łukasz
www.pme.org.pl
Avatar użytkownika
Łukasz Kędzierski
 
Posty: 256
Dołączył(a): poniedziałek, 2 czerwca 2008, 09:10
Lokalizacja: Melbourne, Australia

Re: Albatros D.III (Oeffag 253), Eduard WE, 1/48

Postprzez Vierbein » poniedziałek, 20 stycznia 2014, 13:38

Dziękuję za przychylne komentarze, tym bardziej, że pochodzą jak widzę, od znawców tematu. Cieszę się, że kolega Radosław 6363 przypomniał ciekawostkę związaną z Cooperem. Sam przyogtowałem nawet taką minibiografię do wstępu, ale jej nie wykorzystałem. Może więc teraz jest dobry moment aby przypomnieć sylwetkę Meriana Caldwella Coopera (24.10.1893 – 21.04.1973), którego życiorys stanowi gotowy scenariusz filmowy, na miarę Aviatora:

Podczas pierwszej wojny światowej był pilotem DH-4 na froncie zachodnim, zestrzelony w 1918 spędził resztę wojny w obozie jenieckim. Od lutego 1919 r. przebywał w Polsce jako członek misji ARA, realizującej pomoc dla krajów zniszczonych wojną. Wspólnie Cedrickiem Fauntleroy'em doprowadził do stworzenia oddziału ochotników amerykańskich, którzy swoją służbą spłaciliby dług honorowy za służbę Kościuszki i Pułaskiego w wojnie o niepodległość USA. Pierwszych 7 pilotów amerykańskich zostało przydzielonych do 7 eskadry myśliwskiej w Lewandówce pod Lwowem we wrześniu 1919 r. Cooper do 1920 r. był dowódcą klucza Pułaski. Uczestniczył w walkach z Ukraińcami o Lwów, później w wyprawie kijowskiej przeciw bloszewikom, podczas której piloci 7 eskadry wykonywali zadania rozpoznawcze i zwalczania z powietrza otriadów Armii Konnej S. Budionnego. Do wiosny 1920 latał na samolocie Oeffag D.III, później na Ansaldo Balilla. W lipcu 1920 został zestrzelony za liniami bolszewików i wzięty do niewoli. Tam przesłuchiwany m.in. przez pisarza-czekistę Izaaka Babla. Przy pomocy dwóch polskich żołnierzy udało mu się zbiec z niewoli na Łotwę w kwietniu 1921 r.
Podczas pobytu w Polsce związany z Małgorzatą Słomczyńską, z którą miał syna Macieja Słomczyńskiego, znanego później w Polsce jako autor kryminałów Joe Alex. Po powrocie do USA (Słomczyńska nie zdecydowała się wyjechać z Polski) Cooper był m.in. dyrektorem linii lotniczych Pan Am oraz reżyserem filmowym. Jego największym sukcesem kinowym był film "King Kong" z 1933 r. Cooper sam wystąpił w nim jako pilot jednego z samolotów atakujących małpę na szczycie Empire State Building. W czasie II. wojny był m.in. oficerem łącznikowym USAAF w Indiach, zaangażowanym w organizację rajdu płk. Doolitle'a na Tokio, służył także w Chinach jako szef sztabu China Air Task Force gen. Chennaulta. Za swoje zasługi w dniu 2 września 1945 r. był obecny na pokładzie pencernika Missouri podczas podpisywania kapitulacji Japonii. Nosił już wtedy wysoki stopień brygadiera. Jego doświadczenia z wojny polsko-bolszewickiej i niewoli u Moskali sprawiły, że w latach 50-tych popierał antykomunistyczną krucjatę senatora Mc Carthy'ego, uderzającą m.in. w lewicujące środowiska artystów i intelektualistów, bedącą do dziś przedmiotem kontrowersji. Odznaczony polskim Virtuti Militari oraz odznaczeniami amerykańskimi. Za całokształt twórczości filmowej otrzymał statuetkę Oskara w 1952 r.
PORTFOLIO
"The nice thing about P.C.10 is nobody can prove you wrong"
Avatar użytkownika
Vierbein

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 290
Dołączył(a): środa, 20 czerwca 2012, 10:57
Lokalizacja: znowu Stambuł

Re: Albatros D.III (Oeffag 253), Eduard WE, 1/48

Postprzez DUDE » poniedziałek, 20 stycznia 2014, 15:04

coraz bardziej mi się podoba Twoja replika!!
No i ten spód-miód :mrgreen: świetne wyczucie!!
Cóż będzie następne?
pozdrawiam
D
Obrazek
Avatar użytkownika
DUDE

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 581
Dołączył(a): czwartek, 24 listopada 2011, 11:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: Albatros D.III (Oeffag 253), Eduard WE, 1/48

Postprzez hacz » poniedziałek, 20 stycznia 2014, 15:19

Super sprawa podoba się bardzo.
Avatar użytkownika
hacz

BoB 3 miejsce
 
Posty: 1416
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 19:32
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Albatros D.III (Oeffag 253), Eduard WE, 1/48

Postprzez RAV » poniedziałek, 20 stycznia 2014, 15:24

Vierbein napisał(a):Podczas pobytu w Polsce związany z Małgorzatą Słomczyńską, z którą miał syna Macieja Słomczyńskiego, znanego później w Polsce jako autor kryminałów Joe Alex. Po powrocie do USA (Słomczyńska nie zdecydowała się wyjechać z Polski) Cooper był m.in. dyrektorem linii lotniczych Pan Am oraz reżyserem filmowym.

Z tego, co piszesz, wynika, że Małgorzata była Polką, a Słomczyńska to było jej nazwisko panieńskie. Tymczasem...

Wikipedia o Macieju Słomczyńskim napisał(a):Był synem amerykańskiego reżysera i producenta filmowego Meriana Coopera i Marjorie Crosby, Angielki (później Marjorie Crosby-Słomczyńska). Nazwisko Słomczyński nosił po ojczymie, Aleksandrze Słomczyńskim, za którego wyszła jego matka, kiedy nie zdecydowała się na wyjazd do USA z M. Cooperem.

I kto ma rację?
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Albatros D.III (Oeffag 253), Eduard WE, 1/48

Postprzez Vierbein » poniedziałek, 20 stycznia 2014, 15:50

RAV napisał(a):I kto ma rację?


Ja wiem, czy wynika? Przyznam, że swoją notkę opracowywałem na podstawie Wikipedii angielskiej i polskiej o Cooperze, nie Słomczyńskim. Nie wnikałem w narodowość Słomczyńskiej i nie będę się o to spierać. W angielskiej Wiki używają tylko polskiego nazwiska (Małgorzata Słomczyńska) lub imienia Nina. Piszą jeszcze, że Cooper do konca swojego życia zapewnił jej coś w rodzaju renty. Takie to były czasy i tacy ludzie.

I taka refleksja: gdzieś (nie w Wikipedii :mrgreen: ) wyczytałem, że kraksa na DH-4 podczas Wielkiej wojny zostawiła na rękach Coopera ślady poparzeń. To (i pożyczony sweter) uratowało go w czasie niewoli u bolszewików, którzy myśleli, że jest żołnierzem o robotniczym pochodzeniu, a nie oficerem. Tyle brakowało, i nie mielibyśmy King Konga!
Obrazek
PORTFOLIO
"The nice thing about P.C.10 is nobody can prove you wrong"
Avatar użytkownika
Vierbein

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 290
Dołączył(a): środa, 20 czerwca 2012, 10:57
Lokalizacja: znowu Stambuł

Re: Albatros D.III (Oeffag 253), Eduard WE, 1/48

Postprzez LordDisneyland » poniedziałek, 20 stycznia 2014, 16:53

Vierbein napisał(a):Tyle brakowało, i nie mielibyśmy King Konga!

Rewelacyjne podsumowanie :D

Piękny model, szczególnie podobają mi się ślady eksploatacji. Gratuluję kunsztu, panie majster. Jak pracowało ci się z kalkomaniami Printscale?
Born to lose - out to lunch
- Ian "Lemmy" Kilmister
Avatar użytkownika
LordDisneyland
 
Posty: 904
Dołączył(a): piątek, 25 kwietnia 2008, 12:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Albatros D.III (Oeffag 253), Eduard WE, 1/48

Postprzez Vierbein » poniedziałek, 20 stycznia 2014, 17:48

DUDE napisał(a):Cóż będzie następne?


wielkiego wyboru nie ma. W szafie tylko dwa pudełka: Avia B.534 Eduarda i od niedawna Spad XIII Revella (czyli tez Eduarda), którego dostałem od żony w prezencie. Na razie na żaden nie mam pomysłu. Avii nie dam rady bez aero. Spad ma atrakcyjne malowanie pudełkowe, ale porozglądam sie jeszcze za polskim.

LordDisneyland napisał(a):Jak pracowało ci się z kalkomaniami Printscale?

Bardzo dobre kalkomianie. Warto dać biały podkład pod szachownice, bo inaczej spiralki prześwitują. Ja w tych miejscach nie przyklejałem spiralek, tylko kwadraty białej kalkomanii i dopiero na to szachownice. Gorzej z cyframi i godłem eskadry. Tam był pędzelek retuszerski z białą farbą w robocie już po nałożeniu kalki.
PORTFOLIO
"The nice thing about P.C.10 is nobody can prove you wrong"
Avatar użytkownika
Vierbein

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 290
Dołączył(a): środa, 20 czerwca 2012, 10:57
Lokalizacja: znowu Stambuł

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 30 gości

cron