FM-2 Ralpha Elliotta Jr., HobbyBoss 1/48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

FM-2 Ralpha Elliotta Jr., HobbyBoss 1/48

Postprzez Tomasz » wtorek, 28 lipca 2009, 20:00

Po prawie roku od skończenia Hellcata wreszcie udało mi się skończyć następny model. Tym razem to FM-2 HobbyBossa w skali 1/48. Niestety o ile wczesne Wildcaty HB są znośnie, pominąwszy wściekłe chińskie nitowanie, to FM-2 jest niewypałem. Wszystke elementy, którymi FM-2 różnił się od poprzedników, zostały przez HobbyBossa schrzanione. Trochę błędów poprawiłem, inne zignorowałem. Mam nadzieję, że mój Wildcat przynajmniej trochę przypomina oryginał.
Obrazek
Obrazek

Model reprezentuje FM-2 najskuteczniejszego wildcatowego asa US Navy Ralpha Elliotta Jr. Opis budowy można znaleźć tutaj:
http://www.pme.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=295&Itemid=1
Artykuł o Ralphie Elliotcie i wyjaśnienie na jakich podstawach odtworzyłem jego malowanie jest tu:
http://www.pme.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=296&Itemid=1

Tomek

P.S. Choć na pme.org.pl model wisi już od kilkunastu dni nie dawałem tu zajawki, bo miałem nadzieję poprawić dwa babole, które zauważyłem dopiero po zrobieniu sesji zdjęciowej. Pierwszy to ziejące pustką dziury na karabiny maszynowe, a drugi to nieco zdeformowana owiewka. Ten pierwszy błąd wyniknął z tego, że docelowo otwory miały być zaklejone białą taśmą, tak jak na zdjęciu oryginału, ale po prostu zapomniałem tego zrobić. Ten drugi to efekt odkształcenia bardzo wiotkiej owiewki tuż przed sesją. Muszę nieco wzmocnić ramkę z przodu i z tyłu. Tak jak powiedziałem, miałem nadzieję na poprawienia baboli, ale widzę, że zabiore się do tego pewnie po wakacjach, więc póki co w galerii zostaje to, co jest.
Tomek Gronczewski
http://www.pme.org.pl
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 148
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01

Reklama

Re: FM-2 Ralpha Elliotta Jr., HobbyBoss 1/48

Postprzez dewertus » wtorek, 28 lipca 2009, 20:46

Bardzo schludny model :mrgreen:

Skoro zrobiłeś okopcenie od rur wydechowych, czy konsekwentnie nie powinieneś dodać także okopceń od k-mów, zacieków ekspolatacyjnych, odrapań, itp? W końcu to samolot asa, a więc nie mielił powietrza bezcelowo :lol: tylko ciężko tyrał na chwałę USN.

pzdr.
Hubert
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 01:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: FM-2 Ralpha Elliotta Jr., HobbyBoss 1/48

Postprzez Jaho63 » wtorek, 28 lipca 2009, 21:08

Tomek! Model piękny, malowanie perfekt, extra DETAL (ale nie powiem, który ;o) ) itd., itd.
Ale najważniejsze, że jest malowanie do Elliotta!!! Jedno z tych, co już myślałem, że "po ptakach" :)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: FM-2 Ralpha Elliotta Jr., HobbyBoss 1/48

Postprzez spiton » wtorek, 28 lipca 2009, 21:45

Fajny samolot!!! mam go w planach ;-)). Te zwycięstwa pewnie mocno przesadzone, ale maszyna fajna. A podwozie super!!!!
Zwłaszcza pękate koła wyglądają kozacko!!!
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: FM-2 Ralpha Elliotta Jr., HobbyBoss 1/48

Postprzez Jaho63 » wtorek, 28 lipca 2009, 22:02

spiton napisał(a):Te zwycięstwa pewnie mocno przesadzone

Jak każde inne :)
24.10.44 4 Frances - uwierzyłbym
25.10.44 2 Ki-44 - troszkę mniej
27.10.44 1/2 Val - spoko
15.12.44 1 Ki-43 - może
05.01.45 1/2 Ki-61 & 1/2 Jack & Jill - no dobra trochę przesadzone :)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: FM-2 Ralpha Elliotta Jr., HobbyBoss 1/48

Postprzez spiton » wtorek, 28 lipca 2009, 23:26

Te cztery bombowce z misją kamikaze są dla mnie podjrzane :-)), wszystkie się z pewnością rozbiły, ale z jakich powodów......
Postawa lotniskowców eskortowych pod Leyte to świetny przykład, że trzeba być optymistą.
Kurita miał grypę po przymusowej kąpieli ,ale to nie usprawiedliwia, że dał się pogonić kilku Wildcatom ;-))
Czy raczej 180 Wildcatom i stu paru Avengerom........ sam już nie wiem....
Dodam jeszcze, że genialnie prowadzony warsztat !!!!Rewelacja!!!!!
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: FM-2 Ralpha Elliotta Jr., HobbyBoss 1/48

Postprzez greatgonzo » wtorek, 28 lipca 2009, 23:36

Janusz, jesteś ostatnią osobą, po której spodziewałbym się tak nieentuzjastycznej wypowiedzi :( . Twój proasowski entuzjazm był dla mnie inspiracją, a tu takie coś! Oczywiście nie mogę mieć do Ciebie pretensji ale, Bóg mi świadkiem, chciałbym!
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: FM-2 Ralpha Elliotta Jr., HobbyBoss 1/48

Postprzez Jaho63 » środa, 29 lipca 2009, 00:24

greatgonzo napisał(a):Twój proasowski entuzjazm

Nic tego nie zmienia, przeczytaj mój pierwszy post :) Szukałem materiałów na FM-a Elliotta i się poddałem a tu trzask wyskakuje Tomek jak ze świątecznym prezentem ;o)
greatgonzo napisał(a):był dla mnie inspiracją

Wezmę to za dobrą monetę, ale aż się boję, do czego ta inspiracja :)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: FM-2 Ralpha Elliotta Jr., HobbyBoss 1/48

Postprzez greatgonzo » środa, 29 lipca 2009, 01:24

Tylko dobrą!
Inspiracją do pozytywnego myślenia. Zero spisku, knucia i ironii. Tylko zachwyt i poparcie!
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: FM-2 Ralpha Elliotta Jr., HobbyBoss 1/48

Postprzez Tomasz » środa, 29 lipca 2009, 20:02

Dzięki za opinie!

Hubert, nie dałem smug przy karabinach, bo nie widywałem takowych na zdjęciach granatowych FM-2. Te samoloty bardzo rzadko strzelały. Pewnie ten egzemplarz strzelał w sumie jakieś kilkanaście minut :) Ale może faktycznie jakieś bardzo delikatne ślady dodam. Na modelu są odpryski, ale jest ich bardzo niewiele i są głównie na górnej powierzchni skrzydeł. Mimo wypalonej farby za rurami wydechowimi i okopceniami dalej na kadłubie, ten Wildcat wygląda na zdjęciach jak nówka, mimo że zdjęcia były robione podczas drogi powrotnej po turze bojowej.

Janusz, odtwarzanie malowania Ralpha Elliotta było mozolne. Potrwało ładnych kilka tygodni. W zasadzie na trop naprowadził mnie jego syn, który skontaktował mnie z kolegami Ralpha Elliotta z VC-27. Jak się okazało, jeden z nich miał ksero (sic) zdjęcia Wildcata Elliota w całej okazałości pokazujące numer na osłonie silnika. To zdjęcie jest gdzieś w czyichś zbiorach i podobno raz zostało opublikowane wiele lat temu w wewnętrznej broszurze weteranów VC-27. Nikt nie potrafi sobie jednak przypomnieć gdzie jest oryginał. Po narysowaniu profilu konsultowałem go potem z załogą VC-27 i oni mi wskazali kilka charakterystycznym detali (że mieli śmigła bez kołpaków, że mieli zaczepy pod HVARy, że mieli zaczepy pod zbiorniki itp.)
Tomek Gronczewski
http://www.pme.org.pl
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 148
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:01

Re: FM-2 Ralpha Elliotta Jr., HobbyBoss 1/48

Postprzez Jaho63 » środa, 29 lipca 2009, 20:57

Tomasz napisał(a):było mozolne

I chwała Ci za to.
Tomasz napisał(a):Nikt nie potrafi sobie jednak przypomnieć gdzie jest oryginał

No nie dziwmy się, i tak cieszy fakt ile Ci panowie jeszcze pamiętają. ;o)
A teraz, kiedy już się tak dobrze dogadujesz z amerykańskimi "dziadkami" skontaktuj się jeszcze i zapytaj o:
Tomas Lynch – P-400
George Duncan – SOC
William Harris - SB2C-1
Burnall Adams – P-70
Lance Wade - Hurricane IIc
Judge Wolfe – P-47N
John Herbst – P-40N
Wiliam Lamb – F9F-3
Cecil Harris – F6F-5 albo F4F-4
Robert Hanson - F4U-1A(pewny)
Donald Aldrich - F4U-1(pewny)
Marion Carl – F4F-3
James Kasler – F-105
Donald Kumings – A-36A
A! I pozdrów ich od nas :)
P.S. Prędzej czy później będę robił kolejny model w skali 1:2! :D
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 01:39

Re: FM-2 Ralpha Elliotta Jr., HobbyBoss 1/48

Postprzez spiton » środa, 29 lipca 2009, 23:29

Tomasz napisał(a):Dzięki za opinie!

Hubert, nie dałem smug przy karabinach, bo nie widywałem takowych na zdjęciach granatowych FM-2. Te samoloty bardzo rzadko strzelały. Pewnie ten egzemplarz strzelał w sumie jakieś kilkanaście minut :) Ale może faktycznie jakieś bardzo delikatne ślady dodam.

smugi robiły się po każdym strzelaniu, tak że jak samolot wracał i miał okopcone wyloty luf, to wszyscy wiedzieli że strzelał.
Potem okopcenia ścierano szmatą , i tak w kółko.
A opowieść o poszukiwaniu materiałów źródłowych imponująca !!!!!!!!
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości