[Aeronautica Italiana] Macchi MC.200 Saetta - (Italeri 1:48)

Re: [Aeronautica Italiana] Macchi MC.200 Saetta - (Italeri 1:48)

Postprzez Ajak » wtorek, 24 grudnia 2013, 21:25

Zmieniłem trochę koncepcję, jako pierwsza powstanie wersja z serii wcześniejszych z pełną owiewką: Obrazek
Wyciągając wnioski z poprzedniego kokpitu kolejny pomalowałem lekko inną mieszanką farb polish blue i duck egg green, zmieniłem washa na czarny - faktycznie lepszy. Dodałem dość charakterystyczne butle - gaśnica i hydraulika podwozia za fotelem - będą ledwie widoczne ale trochę wypełnią pustkę ziejącą za fotelem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Ajak
 
Posty: 266
Dołączył(a): poniedziałek, 18 października 2010, 13:44
Lokalizacja: EPMO

Reklama

Re: [Aeronautica Italiana] Macchi MC.200 Saetta - (Italeri 1:48)

Postprzez Ajak » niedziela, 29 grudnia 2013, 11:35

Dodałem okablowanie i jakieś zbiorniczki "wwe wnękach podwozia, żeby tak pustką nie ziało. Uff mnóstwo rzeźby z tym było, przydałyby się kolorowe druciki bo z malowaniem było trochę zabawy bo farba odchodziła przy przeciąganiu
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oryginał, chyba z tydzień można rzeźbić :-))
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Ajak
 
Posty: 266
Dołączył(a): poniedziałek, 18 października 2010, 13:44
Lokalizacja: EPMO

Re: [Aeronautica Italiana] Macchi MC.200 Saetta - (Italeri 1:48)

Postprzez Arcturus » niedziela, 29 grudnia 2013, 12:04

Fajnie sobie poczynasz :) Jeśli mogę tylko zwrócić na jedną rzecz uwagę, to ułóż jakoś realistyczniej pasy na fotelu, bo na razie lewitują. Przegapiłem ten wątek, ale teraz będę zaglądał z ciekawością.
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 19:07
Lokalizacja: Chrobacya

Re: [Aeronautica Italiana] Macchi MC.200 Saetta - (Italeri 1:48)

Postprzez Ajak » niedziela, 29 grudnia 2013, 13:32

Arcturus napisał(a):Fajnie sobie poczynasz :) Jeśli mogę tylko zwrócić na jedną rzecz uwagę, to ułóż jakoś realistyczniej pasy na fotelu, bo na razie lewitują. Przegapiłem ten wątek, ale teraz będę zaglądał z ciekawością.

Dzięki! No ba, po to wklejam te fotki żeby ludzie uwagi wtrącali - oczywiście masz rację z pasami, na razie lewitują. Nie giałem ich bo jeśli okażą się dostatecznie długie położę je na burtach tak jak na wielu fotkach w realu było bo tak się łatwiej wsiadało
Obrazek
Avatar użytkownika
Ajak
 
Posty: 266
Dołączył(a): poniedziałek, 18 października 2010, 13:44
Lokalizacja: EPMO

Re: [Aeronautica Italiana] Macchi MC.200 Saetta - (Italeri 1:48)

Postprzez Klugi » środa, 22 stycznia 2014, 15:55

Też jakoś to przegapiłem, oglądam z ciekawością.
Avatar użytkownika
Klugi
 
Posty: 490
Dołączył(a): czwartek, 7 listopada 2013, 20:36
Lokalizacja: Kitchener, Ontario, Kanada

Re: [Aeronautica Italiana] Macchi MC.200 Saetta - (Italeri 1:48)

Postprzez Ajak » sobota, 12 kwietnia 2014, 17:17

Zaczynam myśleć o schemacie malowania - czy ktoś się spotkał z omówieniem lub profilem barwnym tego ciekawego samolotu?
Obrazek
Ma radiostację pierwotnego typu z antenami do skrzydeł, nie wiem jednak z jakiej jest eskadry i jakie miał numery dokładnie. Na końcu na pewno jest zero zatem coś czyżby więc xx-10?. Jest godło 1 Stormo a więc albo coś z 6 gruppo - 79, 81, 88 squadrilla albo 17 gruppo 71,72 lub 80. Wszystkie miały już Saetty w podobnym okresie, wszystkie na Sycylii były.
Avatar użytkownika
Ajak
 
Posty: 266
Dołączył(a): poniedziałek, 18 października 2010, 13:44
Lokalizacja: EPMO

Re: [Aeronautica Italiana] Macchi MC.200 Saetta - (Italeri 1:48)

Postprzez Ajak » środa, 16 kwietnia 2014, 17:45

Może ktoś ma przypadkiem np Charles Duning Courage Alone: The Italian Air Force 1940-1943 i mógłby mi sprawdzić kiedy dokładnie eskadry ww z 1 stormo dostały MC 200?
Avatar użytkownika
Ajak
 
Posty: 266
Dołączył(a): poniedziałek, 18 października 2010, 13:44
Lokalizacja: EPMO

Re: [Aeronautica Italiana] Macchi MC.200 Saetta - (Italeri 1:48)

Postprzez Marek » środa, 16 kwietnia 2014, 19:00

Wg Duninga 6 Gruppo dostało Saetty jako pierwsza jednostka RA (29 maszyn do 1 listopada 1939) ale po dwóch wypadkach śmiertelnych na czas śledztwa wszystkie maszyny uziemiono. 17 Gruppo dostało pierwsze Saetty 15 września 1940, a ich pierwszą misją była osłona włoskich Ju87 z 96 Gruppo nad Maltę. Była to też prawdopodobnie pierwsza misja w której w kontakt z przeciwnikiem weszły MC200 z 6 Gruppo. Co do samego samolotu u Duninga jest foto wczesnej MC200 praktycznie identycznej jak na tym zdjęciu (emblematy, wczesny ciemny kamuflaż) z czarnym numerem eskadry na burcie (tam: 81 squadriglia, tu być może 80 jakby patrzeć przez analogię?)
Avatar użytkownika
Marek
 
Posty: 17
Dołączył(a): piątek, 6 stycznia 2012, 08:40

Re: [Aeronautica Italiana] Macchi MC.200 Saetta - (Italeri 1:48)

Postprzez Ajak » środa, 16 kwietnia 2014, 21:15

Marek napisał(a):(emblematy, wczesny ciemny kamuflaż) z czarnym numerem eskadry na burcie (tam: 81 squadriglia, tu być może 80 jakby patrzeć przez analogię?)

Bardzo ci dziękuję za sprawdzenie, myślałem nad zakupem tej książki powiedz czy tam są przydziały podane wg eskadr czy grup?

Wydaje mi się że skoro widziałeś tam podobny samolot z 81 sq to jest spora szansa że ten wyżej to raczej 81-10 niż 80-coś bo widać zero a na nr samolotu nie ma już miejsca a powinno być przed godłem 1 Stormo. Jedno z moich źródeł podaje że ten na zdjęciu jest właśnie z 81 z wrześna 1940r. jako jedna z 1 maszyn dostarczonych Tylko nie wiem czy lotnisko się zgadza bo 80 była chyba we wrześniu '40 w Trapani a 81 w Catanii ?? Ech brak książki ...
Avatar użytkownika
Ajak
 
Posty: 266
Dołączył(a): poniedziałek, 18 października 2010, 13:44
Lokalizacja: EPMO

Re: [Aeronautica Italiana] Macchi MC.200 Saetta - (Italeri 1:48)

Postprzez Marek » czwartek, 17 kwietnia 2014, 03:19

No właśnie na tamtym zdjęciu praktycznie nie widać numeru samolotu - jest samo 81 (może nr samolotu na czerwono i dlatego nie widać...?) i duże godło 1 Stormo bezpośrednio na kamuflażu. Z kolei na planszach barwnych znalazłem MC200 z oznaczeniem 80-10, ale: godło 1 Stormo jest na białym pasie a numery są dopiero dalej w stronę ogona (80 na czarno, -10 na biało). Najlepiej wyślij mi na PW swojego maila to postaram się podesłać i może będzie to w jakiś sposób pomocne.
Avatar użytkownika
Marek
 
Posty: 17
Dołączył(a): piątek, 6 stycznia 2012, 08:40

Re: [Aeronautica Italiana] Macchi MC.200 Saetta - (Italeri 1:48)

Postprzez LazyCat » piątek, 18 kwietnia 2014, 03:21

Pytasz o malowanie... a jaki masz ster kieronku w tym modelu?
Pierwsze Saetta mialy bez wywazenia rogowego, to byly te ktore mialy sporo wypadkow.
Obydwa warianty byly produkowane przez Macchi i Breda, roznia sie kamuflarzem. Macchi to "sadzone jajka" czyli na zielonym tle piaskowe plamy z brazowym centrum, Breda to plamki zachodzace na siebie - tak jak na tym zdjeciu.

Mashroom wydalo niedawno monografie z wieloma barwymi planszami.
http://www.scalemodellingnow.com/br-aircraft-macchi-c200-saetta

Na tej stronie znajdziesz szereg malowan, wiekszosc skopiowana z ALI E COLORI #2 Macchi C.200
http://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=53&t=43830

Natomiast porownanie farb jest tutaj: http://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=53&t=2475

Have FUN :D
Obrazek
Avatar użytkownika
LazyCat
 
Posty: 1119
Dołączył(a): czwartek, 11 października 2007, 17:41
Lokalizacja: Greensboro, North Carolina

Re: [Aeronautica Italiana] Macchi MC.200 Saetta - (Italeri 1:48)

Postprzez Ajak » piątek, 18 kwietnia 2014, 11:49

LazyCat napisał(a):Pytasz o malowanie... a jaki masz ster kieronku w tym modelu?
Pierwsze Saetta mialy bez wywazenia rogowego, to byly te ktore mialy sporo wypadkow.
Obydwa warianty byly produkowane przez Macchi i Breda, roznia sie kamuflarzem. Macchi to "sadzone jajka" czyli na zielonym tle piaskowe plamy z brazowym centrum, Breda to plamki zachodzace na siebie - tak jak na tym zdjeciu.


W modelu Italeri jest 'seria2' co jest pewnym hasłem i znaczy dla producenta ze stałym kółkiem ogonowym, sterem wyważonym rogowo, i dużym kozłem kapotażowym pod owiewką.

Ale rozważam zrobienie z tego 'serii1' czyli z pierwszych 100 samolotów Macchi bo bardzo chciałbym mieć maszynę z trzypaskowym sterem kierunku co nie jest łatwe bo C.200 miało tylko parę eskadr przed czerwcem 1940 kiedy to zmieniono paski na krzyż i niewiele jest dobrych fotek / profili a jeszcze mniej kalek - będę chyba drukował. A jakby jeszcze radio miało bajer :-)

Nie wiedziałem że tak łatwo poznać wytwórcę po kamo - o kształcie krzyża na sterze czytałem tylko. Książkę Mushrooma, posiadam ale linków nie znałem - przydadzą się dzięki!
Avatar użytkownika
Ajak
 
Posty: 266
Dołączył(a): poniedziałek, 18 października 2010, 13:44
Lokalizacja: EPMO

Re: [Aeronautica Italiana] Macchi MC.200 Saetta - (Italeri 1:48)

Postprzez LazyCat » sobota, 19 kwietnia 2014, 03:46

No to do roboty :mrgreen:

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
LazyCat
 
Posty: 1119
Dołączył(a): czwartek, 11 października 2007, 17:41
Lokalizacja: Greensboro, North Carolina

Poprzednia strona

Powrót do [GT] Aeronautica Italiana - Lotnictwo włoskie 1939-1945

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości