CAC Boomerang SH 1:72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

CAC Boomerang SH 1:72

Postprzez Flyzloty » sobota, 21 czerwca 2014, 19:36

W momencie wybuchu wojny na Pacyfiku w Australii produkowano tylko dwa typy samolotów – treningowy CAC Wirraway i licencyjny bombowiec Bristol Beaufort. Ponieważ australijskie siły powietrzne RAAF , nie mogły liczyć na żadne dostawy samolotów myśliwskich ani z Anglii (która ledwo nadążała z produkcja na własne potrzeby), ani ze Stanów Zjednoczonych (gdzie przemysł dopiero wtedy zaczął się przestawiać na produkcje wojenną), postanowiono jak najszybciej zaprojektować i rozpocząć budować własny myśliwiec.

Dwusilnikowy Bristol Beaufort nie nadawał się do przerobienia na samolot myśliwski, ale za to był wyposażony w udany silnik gwiazdowy Pratt & Whitney Twin Wasp o mocy 890 kW. Aby skrócić czas projektowy, postanowiono w nowym samolocie wykorzystać silniki Pratt & Whitney, natomiast kadłub oparto na konstrukcji CAC Wirraway.

Prace projektowe rozpoczęły się 21 grudnia 1941, RAAF zamówił 105 "Bumerangów" 2 lutego 1942, a pierwszy lot nowego samolotu odbył się 29 maja 1942.

CA-12 był raczej małym samolotem, długim na 7,8 m, ze skrzydłami o rozpiętości 11 m. Pomimo że początkowo planowano użyć jak najwięcej części z treningowego Wirraway, ostatecznie nowo powstały samolot, pomimo zewnętrznego podobieństwa, miał całkiem inną konstrukcję, z krótszymi skrzydłami i kadłubem, a sam kadłub miał aluminiowy szkielet.

Boomerang miał znakomite własności pilotażowe i był bardzo zwrotny. Jak na ówczesne czasy był znakomicie uzbrojony w 2 działka 20 mm i 4 karabiny maszynowe 7,7 mm i dobrze opancerzony. Jednakże z powodu stosunkowo małej mocy silnika, braku turbosprężarki, a także dużego przekroju poprzecznego był samolotem powolnym. Już na wysokości 4600 m jego maksymalna prędkość wynosiła tylko 490 km/h co nie było wystarczające do skutecznej walki z japońskimi Zero. W tym czasie najlepsze myśliwce osiągały 650 km/h, a nawet stosunkowo powolne F4F czy P-40 Warhawk były szybsze od Boomeranga.

W momencie jego wejścia do służby do Australii zaczęły docierać pierwsze partie importowanych myśliwców – amerykańskich P-40 Warhawk i angielskich Spitfire V. Także pomimo niezwykłej szybkości z jaką zaprojektowano i rozpoczęto produkcję Boomerangów, stały się konstrukcją nieodpowiadającą potrzebom RAAF. Zdecydowano się jednak wyposażyć w stacjonujące w Australii dywizjony 83. i 85., a później także stacjonujący w Nowej Gwinei 84. dywizjon, który jednak po kilku miesiącach przezbrojono na P-40.

"Bumerangi" okazały się raczej nieudanymi myśliwcami, ale już po dostarczeniu ich do Nowej Gwinei okazało się, że ich daleki zasięg, znakomita manewrowość, stosunkowo ciężkie uzbrojenie, dobre opancerzenie i łatwość w pilotażu sprawiły, że świetnie sprawdzały się w rolach samolotów szturmowych i współpracy w piechotą. Atakując większe zgrupowania nieprzyjaciela często współpracowały one z większymi samolotami jak np. F4U Corsair, "Bumerangi" oznaczały pozycję wroga małymi dziewięciokilogramowymi bombami dymnymi, a F4U dokonywały ataków na tak wybrane dla nich cele.
-źródło wikipedia
O short runach napisano już chyba wszystko.Ten okaz to typowy przedstawiciel krótkoseryjnej familii.Z ciekawostek napisze że modelu nie lakierowałem tylko wypolerowałem pastą polerską a pozostałość po brązowej paście "robi" za wash :mrgreen:
Ogólnie cieszy oko w krainy kangurów.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Image
Avatar użytkownika
Flyzloty

Zimna Wojna 2
 
Posty: 1285
Dołączył(a): sobota, 25 lutego 2012, 01:13
Lokalizacja: Kraków

Reklama

Re: CAC Boomerang SH 1:72

Postprzez Murek » sobota, 21 czerwca 2014, 19:47

Samolot mi się nie podoba, model owszem :D
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3003
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: CAC Boomerang SH 1:72

Postprzez Flyzloty » niedziela, 22 czerwca 2014, 12:25

Murek napisał(a):Samolot mi się nie podoba, model owszem :D

Miło że komuś podoba sie wykonanie tego mało urodnego samolociku.W swoich poszukiwaniach lotniczych inspirują mnie mniej znane czasem brzydkie konstrukcje. :)
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Image
Avatar użytkownika
Flyzloty

Zimna Wojna 2
 
Posty: 1285
Dołączył(a): sobota, 25 lutego 2012, 01:13
Lokalizacja: Kraków

Re: CAC Boomerang SH 1:72

Postprzez agalant » niedziela, 22 czerwca 2014, 22:42

A mi podoba się zarówno model, jak i oryginał :) Krępy i zwarty, ze zgrabnym usterzeniem. I bardzo oryginalny w swej inności od innych samolotów tego samego przeznaczenia. Brawo!
agalant
 
Posty: 170
Dołączył(a): wtorek, 21 grudnia 2010, 13:22

Re: CAC Boomerang SH 1:72

Postprzez Kamil232 » niedziela, 22 czerwca 2014, 23:39

Bardzo ciekawie wyszła ta satynka po polerowaniu. A powiedz jak ze spasowaniem? Ostatnio zbieram opinie na temat sklejalności modeli spod szyldu SH lecz doniesienia nie są zbyt obiecujące.
Avatar użytkownika
Kamil232
 
Posty: 101
Dołączył(a): piątek, 13 czerwca 2014, 12:49
Lokalizacja: Radom

Re: CAC Boomerang SH 1:72

Postprzez TK » czwartek, 26 czerwca 2014, 08:43

Interesujący temat, bardzo ciekawy samolot i świetne wykonanie. Doskonale zrobione linki - szczególnie to widać na łączeniach. Dobra robota :)
Avatar użytkownika
TK
 
Posty: 191
Dołączył(a): niedziela, 18 lipca 2010, 12:48
Lokalizacja: Kraków

Re: CAC Boomerang SH 1:72

Postprzez Voltan » czwartek, 26 czerwca 2014, 15:45

A mnie się bardzo podoba tak samolot jak wykonanie. Dawno temu próbowałem popełnić Boomeranga z vacu, ale skończyło się porażką.

Nie podobają mi się tylko zdjęcia na błękitnym tle, ale to szczegół.
Voltan
 
Posty: 1728
Dołączył(a): piątek, 12 października 2012, 20:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: CAC Boomerang SH 1:72

Postprzez Flyzloty » piątek, 27 czerwca 2014, 19:00

agalant napisał(a):A mi podoba się zarówno model, jak i oryginał :) Krępy i zwarty, ze zgrabnym usterzeniem. I bardzo oryginalny w swej inności od innych samolotów tego samego przeznaczenia. Brawo!

No...miss universe to nie jest,bardziej Conchita Wurst :mrgreen:
Kamil232 napisał(a):Bardzo ciekawie wyszła ta satynka po polerowaniu. A powiedz jak ze spasowaniem? Ostatnio zbieram opinie na temat sklejalności modeli spod szyldu SH lecz doniesienia nie są zbyt obiecujące.

Ja tam lubię szpachlę więc SH też :)
Jak widać na zdjęciach dało się wszystko wyprowadzić,wielkich szpar nie ma.Jedyny zonk jest na łączeniu kabiny z grzbietem tylnej części kadłuba,oczywiście jeszcze zbyt grube krawędzie spływu.
TK napisał(a):Interesujący temat, bardzo ciekawy samolot i świetne wykonanie. Doskonale zrobione linki - szczególnie to widać na łączeniach. Dobra robota :)

Szkoła 700 procentuje w 72 :D
Voltan napisał(a):A mnie się bardzo podoba tak samolot jak wykonanie. Dawno temu próbowałem popełnić Boomeranga z vacu, ale skończyło się porażką.

Nie podobają mi się tylko zdjęcia na błękitnym tle, ale to szczegół.

W tym sezonie błękitny jest modny ;o)
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Image
Avatar użytkownika
Flyzloty

Zimna Wojna 2
 
Posty: 1285
Dołączył(a): sobota, 25 lutego 2012, 01:13
Lokalizacja: Kraków

Re: CAC Boomerang SH 1:72

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 7 lipca 2014, 12:23

agalant napisał(a):A mi podoba się zarówno model, jak i oryginał :) Krępy i zwarty, ze zgrabnym usterzeniem. I bardzo oryginalny w swej inności od innych samolotów tego samego przeznaczenia. Brawo!

No właśnie - do jednej "paki" zaliczyłbym Boomeranga, Bufflo i "Iszaka" - zawsze mi się wszystkie trzy podobały, a że Boomerang jest z mojego ulubionego kraju/kontynentu, to tym większy mam do niego sentyment - szkoda tylko, że wybrałeś taki "monotonny" schemat malowania, ale to jedyny wyraźny "zarzut" z mojej strony.
Niech żyje Royal "Stammer" Air Force (czyli RAAF) :lol:
Obrazek
ObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7968
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: CAC Boomerang SH 1:72

Postprzez Flyzloty » wtorek, 8 lipca 2014, 08:02

Aleksander napisał(a):No właśnie - do jednej "paki" zaliczyłbym Boomeranga, Bufflo i "Iszaka" - zawsze mi się wszystkie trzy podobały, a że Boomerang jest z mojego ulubionego kraju/kontynentu, to tym większy mam do niego sentyment - szkoda tylko, że wybrałeś taki "monotonny" schemat malowania, ale to jedyny wyraźny "zarzut" z mojej strony.
Niech żyje Royal "Stammer" Air Force (czyli RAAF) :lol:

Trochę jednak się tam dzieje ;o) ,ale trudno mi zrobić dobre zdjęcia ciemno zielonego obiektu.Nie widać np że są miejsca nie wypolerowane np klapy ster kierunku, są też drobne obicia itp.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Image
Avatar użytkownika
Flyzloty

Zimna Wojna 2
 
Posty: 1285
Dołączył(a): sobota, 25 lutego 2012, 01:13
Lokalizacja: Kraków

Re: CAC Boomerang SH 1:72

Postprzez Aurel » wtorek, 8 lipca 2014, 10:56

Do grupy małych brzydali dodałbym jeszcze Re.2000
Model zrobiony bardzo ładnie, podoba mi się, egzotyka w pełni.
Sam samolot to już rzecz gustu...ale doceniam wybór, zawsze to coś innego
Pozdrawiam
Tomek
Na warsztacie Fokker F.VII 3M Valom 1/72 - 30%
Heinkel He-51A ICM 1/72 - 20%
Kawasaki Ki-10 ICM 1/72 - 25%
Arado Ar-76 RS Models 1/72 - 25%
Avatar użytkownika
Aurel
 
Posty: 49
Dołączył(a): piątek, 7 sierpnia 2009, 21:41
Lokalizacja: Poznań

Re: CAC Boomerang SH 1:72

Postprzez agalant » wtorek, 8 lipca 2014, 11:34

Flyzloty napisał(a):
agalant napisał(a):A mi podoba się zarówno model, jak i oryginał :) Krępy i zwarty, ze zgrabnym usterzeniem. I bardzo oryginalny w swej inności od innych samolotów tego samego przeznaczenia. Brawo!

No...miss universe to nie jest,bardziej Conchita Wurst :mrgreen:


Na Miss Universe mogę sobie z daleka popatrzeć, może zjeść kolację, ale jeśli mam dłużej poobcować, to nie ma to jak zdecydowany charakterek i parę krągłości :) A Pani/Pan Kiełbacha to jeszcze inna bajka, zero siły nośnej, nielot taki :)

Poczytajcie historię samolotu. Taki na pierwszy rzut oka niedoceniany, ale waleczny i uparty żołnierzyk. Jak Mały Rycerz.

Tak w ogóle, temat trochę mało doceniany, bo wszyscy lubią myśliwce, niektórzy także szturmowe, czy bombowe, ale takie łącznikowe, rozpoznawcze, obserwacyjne odwalały kupę niesłychanie ważnej roboty; często latając nisko, blisko wroga i pod ostrzałem, gdzie każdy mający trochę oleju w głowie rasowy myśliwiec przebywa tylko tak krótko, jak jest to niezbędne...

Aurel napisał(a):Do grupy małych brzydali dodałbym jeszcze Re.2000
Model zrobiony bardzo ładnie, podoba mi się, egzotyka w pełni.

Oburącz się podpisuję.
agalant
 
Posty: 170
Dołączył(a): wtorek, 21 grudnia 2010, 13:22

Re: CAC Boomerang SH 1:72

Postprzez Aleksander » wtorek, 8 lipca 2014, 21:17

Flyzloty napisał(a):Trochę jednak się tam dzieje ;o) ,ale trudno mi zrobić dobre zdjęcia ciemno zielonego obiektu.Nie widać np że są miejsca nie wypolerowane np klapy ster kierunku, są też drobne obicia itp.

Nie, nie - ja nie twierdzę, że Twój model jest monotonny, czy jedynie pomalowany "na zielono" :lol:
Ja chciałem tylko powiedzieć, że Boomerangi były również kamuflowane i te - z mojego punktu widzenia, rzecz jasna - wydają mi się ciekawsze jako potencjalne wzorce do zrobienia modelu.
Życzę Tobie natomiast równie ciekawego zakończenia historii Twojego Boomeranga, jak mi się trafiło :lol: - więcej tutaj:
http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?p=221515#p221515
Obrazek
ObrazekObrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Avatar użytkownika
Aleksander

Animal Planet
 
Posty: 7968
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:14
Lokalizacja: "Miasto Meneli"

Re: CAC Boomerang SH 1:72

Postprzez Flyzloty » czwartek, 10 lipca 2014, 22:18

Aleksander napisał(a):Życzę Tobie natomiast równie ciekawego zakończenia historii Twojego Boomeranga, jak mi się trafiło :lol: - więcej tutaj:
viewtopic.php?p=221515#p221515

To jest Twoje i chyba nie do powtórzenia.Taka kropka nad "i" tego co robimy.Super historia :)
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Image
Avatar użytkownika
Flyzloty

Zimna Wojna 2
 
Posty: 1285
Dołączył(a): sobota, 25 lutego 2012, 01:13
Lokalizacja: Kraków

Re: CAC Boomerang SH 1:72

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 14 lipca 2014, 01:04

Ciekawostka, mi się właśnie dziś przydarzyło coś podobnego
viewtopic.php?f=13&t=155&p=883372#p883372
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9941
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości