Pnąca roślina w 1/35 SBS

FAQ - prawdy objawione. Najczęściej zadawane pytania, porady, tematy związane generalnie z modelarstwem redukcyjnym. Forum moderowane, posty będą oczekiwały na akceptację przez Moderatorów lub Administratorów.

Pnąca roślina w 1/35 SBS

Postprzez Korowiow » piątek, 27 czerwca 2014, 00:09

W związku z pracami nad sceną z Włoch robiłem pnącą roślinkę. Postanowiłem podzielić się małym SBS-em jak sobie samemu zrobić coś takiego.

Potrzebne będą :

Korzeń trawy, kawałki szypułki nasiennej brzozy, klej (ja użyłem CA), penseta, nożyczki.

Zaczynamy od odcięcia z korzenia trawy kawałka, który ma imitować nasza roślinkę :

Obrazek

Obrazek

Po uformowaniu odciętego fragmentu doklejamy więcej "gałązek' tak aby uzyskać odpowiednio gęstą "sieć", by mieć gdzie przyklejać liście.

Następnie rozpoczynamy przyklejanie liści. Ja zaczynam od przyklejenia liści do wszystkich zakończeń przygotowanych wcześniej gałęzi a następnie dogęszczam krzak tak aby uzyskać możliwie realistyczny wygląd.
Należy wziąć pod uwagę fakt, że brzoza ma różne szypułki nasienne, różniące się wielkością i kształtem, zatem należy dobrać takie które w danym momencie pozwolą nam uzyskać najbardziej zadowalający efekt :

Obrazek

Różnica w wielkości i kształcie o których pisałem wyżej :

Obrazek

Po przyklejeniu liści roślina wygląda następująco :

Obrazek

Obrazek

Na zdjęciu widać przygotowany mocap (makietę) imitującą budynek ,na którym roślina zostanie finalnie umieszczona. Przygotowanie takiej atrapy pozwala na uzyskanie kształtu rośliny lepiej dopasowanego do miejsca przeznaczenia i ułatwia późniejsze malowanie. Na tym etapie prac roslina przymocowana jest do atrapy na tzw. tack it.

Kolejny etap to malowanie, ja używam kilku odcieni zielonego. Na koniec podmalowuję łodygi aby nadać im trochę inny kolor niż liściom :

Obrazek

Do scenki z Włoch uzupełniłem mój bluszcz o kwiaty tak aby uzyskać roślinę na kształt clematisu lub czegoś takiego. Kwiatki to roślina, którą znalazłem na spacerze. Nie malowałem jej - znalazłem ją w takim stanie - ususzoną i w takich kolorach :

Obrazek

Obrazek

Ostateczny wygląd rośliny, umieszczonej na dioramie :

Obrazek

Mam nadzieję, ze komuś się przyda :)
Obrazek
Tomek Rojek
Avatar użytkownika
Korowiow
 
Posty: 2633
Dołączył(a): niedziela, 20 marca 2011, 09:02
Lokalizacja: Gdańsk

Reklama

Re: Pnąca roślina w 1/35 SBS

Postprzez Vis13 » piątek, 27 czerwca 2014, 20:07

Dzięki Tomu, super!
Vis13
 
Posty: 705
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 20:49
Lokalizacja: 3miasto/Tczew

Re: Pnąca roślina w 1/35 SBS

Postprzez Radek Pituch » sobota, 28 czerwca 2014, 18:24

Wygląda ekstra, niemniej moim ulubionym sbsem pozostaje ten kotleciany :)
Avatar użytkownika
Radek Pituch
 
Posty: 2152
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pnąca roślina w 1/35 SBS

Postprzez STIG » niedziela, 29 czerwca 2014, 09:33

Pięknie! Właśnie naturalne materiały najlepiej oddają charakter takich rzeczy. Te wszystkie druciane krzaczki mogą się schować. Miło że się podzieliłeś przepisem. ;o)
Avatar użytkownika
STIG
 
Posty: 75
Dołączył(a): wtorek, 5 lutego 2013, 17:43

Re: Pnąca roślina w 1/35 SBS

Postprzez Adamerio » niedziela, 29 czerwca 2014, 11:26

Świetny poradnik, wszystko dobrze opisane :)
Orientuje się ktoś czy można gdzieś przez internet kupić owe szypułki nasienne brzozy :?:
Avatar użytkownika
Adamerio
 
Posty: 311
Dołączył(a): czwartek, 17 kwietnia 2014, 08:15
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pnąca roślina w 1/35 SBS

Postprzez Korowiow » niedziela, 29 czerwca 2014, 20:39

Kłaniam się. ;o)
Obrazek
Tomek Rojek
Avatar użytkownika
Korowiow
 
Posty: 2633
Dołączył(a): niedziela, 20 marca 2011, 09:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pnąca roślina w 1/35 SBS

Postprzez fragles » poniedziałek, 30 czerwca 2014, 10:54

Adamerio napisał(a): Orientuje się ktoś czy można gdzieś przez internet kupić owe szypułki nasienne brzozy :?:


:mrgreen:
Adamerio, oderwij się na chwilę od komputera, przejdź się na spacer - tylko nie po barach - i gwarantuję Ci, że po 1-2 godzinach nazbierasz pod brzozami ze 2 kg tych szypułek. Po wczorajszym wietrze leży tego mnóstwo.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - FAQ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości