Zmiana formuły konkursu na fotkę tygodnia/miesiąca/roku

Dział poświęcony konkursowi fotograficznemu. Tutaj znajdziesz wszystkie informacje, a także ankiety dotyczące wyboru fotografii miesiąca i roku.

Re: Foto tygodnia - 14.09.2014, tydzień 37 - zgłoszenia

Postprzez rotpol13 » piątek, 12 września 2014, 20:52

Po tym co zostało napisane, zapewne Kolega Portalus - nawet jak wygra - będzie zniesmaczony.
Szkoda, bo parę zdjęć zasługuje na wyróżnienie.

Niniejszym proszę moderatora o usunięcie mojej nominacji :(

PS. Dobrze by było gdyby Apoloniusz wypowiedział się co o tym myśli.
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 09:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Reklama

Re: Foto tygodnia - 14.09.2014, tydzień 37 - zgłoszenia

Postprzez fragles » piątek, 12 września 2014, 21:18

Rotpol, nie histeryzuj.
Czym Portalus miałby być zniesmaczony? Że zrobił fajne fotki pierwszorzędnego modelu? Co najmniej jedna z nich - moim zdaniem oczywiście - jest naprawdę znakomita, i jest już zgłoszona do konkursu. A że akurat wywiązała się bardziej ogólna dyskusja w temacie konkursu, to chyba zrozumiałe. Gdyby zdjęcia Portalusa były do dupy, to nikomu nie chciałoby się nawet dotknąć klawiatury dla takiej wymiany zdań.
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Foto tygodnia - 14.09.2014, tydzień 37 - zgłoszenia

Postprzez spiton » sobota, 13 września 2014, 02:36

He, he , dawno mnie tu nie było, ale uważam, że Jeśli zdjęcia pochodzą z jednego tematu, to autor powinien mieć prawo decyzji, czy do konkursu dopuszcza jedno, czy kilka zdjęć. W końcu w konkursie chodzi oto, żeby go wygrać. Bo autor ma chyba jakieś prawa . Nie?
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Foto tygodnia - 14.09.2014, tydzień 37 - zgłoszenia

Postprzez fragles » sobota, 13 września 2014, 07:33

Spitonie, to może niech autor wskazuje, które foto ma wygrać. Po co zgłoszenia, głosowanie? Co? :shock:


spiton napisał(a): Bo autor ma chyba jakieś prawa . Nie?


Ma. Jest autorem. Może zaprezentować publicznie swoje dzieło, albo nie. Może zażądać kasy za możliwość korzystania z dzieła, albo nie. Może chronić swoje dzieło przed zmianami, albo nie. No nie?
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Foto tygodnia - 14.09.2014, tydzień 37 - zgłoszenia

Postprzez spiton » sobota, 13 września 2014, 20:44

fragles napisał(a):Spitonie, to może niech autor wskazuje, które foto ma wygrać. Po co zgłoszenia, głosowanie? Co? :shock:


spiton napisał(a): Bo autor ma chyba jakieś prawa . Nie?


Ma. Jest autorem. Może zaprezentować publicznie swoje dzieło, albo nie. Może zażądać kasy za możliwość korzystania z dzieła, albo nie. Może chronić swoje dzieło przed zmianami, albo nie. No nie?

Nie rozumiemy się.

1. Konkurs jest po to, żeby go wygrać.
2. Dobrze jeśli zasady konkursu sprawiają, ze wygrywa najlepszy.
3. Zgłaszanie kilku zdjęć z tej samej galerii rozprasza głosy, przez co zmniejsza szanse na zwycięstwo
4. Konkurent, może zgłosić kilka zdjęć, z galerii, z której zdjęć się "obawia" i w ten sposób, może takiego konkurenta pokonać sama taktyką. Czyli dopuszczenie do głosowania kilku zdjęć z tej samej galerii, niszczy konkurs.
5. Podobnie konkurent może nominować najgorsze zdjęcie z galerii w której znajduje się świetne zdjęcie. I w ten sposób znowu taktyka zwiększać swoje szanse.
6. Dlatego, autor ma prawo zgłosić do konkursu najlepsze swoim zdaniem zdjęcie.

Takie jest moje zdanie.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Foto tygodnia - 14.09.2014, tydzień 37 - zgłoszenia

Postprzez rotpol13 » sobota, 13 września 2014, 21:01

Post obraźliwy i obsceniczny- skasowany
P.D.
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 09:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Re: Foto tygodnia - 14.09.2014, tydzień 37 - zgłoszenia

Postprzez greatgonzo » sobota, 13 września 2014, 23:19

spiton napisał(a):
Takie jest moje zdanie.


A dlaczego tylko w jednym wątku? Autor ma prawa, ale tylko trochę? ;)

Poza tym autor może nie wiedzieć, że bierze udział w konkursie, może mieć konkurs gdzieś, albo np uważać, że zgłoszono jego najgorsze zdjęcia i nie chcieć wybierać spośród nich. Może też nie czuć się komfortowo w sytuacji, gdzie broni mu się prawa do zgłoszenia zdjęcia, a oczekuje się decyzji w zgłoszeniach dokonanych przez innych.

Myślę, ze prościej jest lepiej. A już jestem zupełnie przekonany, że tworzenie regulaminów mających zapobiec oszustwom uczestników w konkursie na forum hobbystycznym to nic więcej tylko wstyd ostatni i ostateczny sygnał do zlikwidowania konkursu.

Olek, pewnie, że łatwiej. Jak będzie można wybrać 80% fotek to będzie jeszcze łatwiej. Ale jeżeli konkurs ma mieć w swoim założeniu, że ma być jak najłatwiej głosującym, to warto o tym wspomnieć.

A opcja, w której głos Fraglesa był przypisany fotce, na którą nie głosował jest tak absurdalna, że wręcz niewiarygodna.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Foto tygodnia - 14.09.2014, tydzień 37 - zgłoszenia

Postprzez Solo » poniedziałek, 15 września 2014, 15:13

rotpol13 napisał(a):PS. Wykonawcą modelu jest ośmioletnia córka Kolegi Voltan.


No i to jest to o czym tu pisano.
Nie liczy się zdjęcie (słabe niestety), tylko model, albo - o czym pisał poniekąd Spiton - kto ten model zrobił.
Klasyczny przykład tego, że tutaj się niekoniecznie głosuje na najlepsze zdjęcia.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 09:05

Re: Foto tygodnia - 14.09.2014, tydzień 37 - zgłoszenia

Postprzez myszoskoczek » poniedziałek, 15 września 2014, 18:33

Solo napisał(a):
rotpol13 napisał(a):PS. Wykonawcą modelu jest ośmioletnia córka Kolegi Voltan.


No i to jest to o czym tu pisano.
Nie liczy się zdjęcie (słabe niestety), tylko model, albo - o czym pisał poniekąd Spiton - kto ten model zrobił.
Klasyczny przykład tego, że tutaj się niekoniecznie głosuje na najlepsze zdjęcia.


Ja wycisnąłem tyle:

Obrazek
Obecnie na warsztacie: A-7P Corsair II viewtopic.php?f=12&t=82622
Pamiętajcie, wszystko wygląda lepiej na żywo niż na zdjęciach
myszoskoczek
 
Posty: 994
Dołączył(a): poniedziałek, 9 września 2013, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zmiana formuły konkursu - Propozycje

Postprzez malinowski » wtorek, 16 września 2014, 11:16

Ponieważ pojawiły się w tym wątku twórcze uwagi dotyczące konkursu na fotkę tygodnia myślę że warto pociągnąć wątek dalej.

Z tego co widzę jest zarzut co do "multiwyboru". To akurat można zmienić w każdej chwili.

Drugi problem jest poważniejszy - przeprowadzenie rozdziału na linii model - fotka jest bardzo trudne. W obecnej sytuacji prowadzenie dodatkowego konkursu co tydzień jest dla nas za dużym obciążeniem. Więc to rozwiązanie odpada. Można pomyśleć na modyfikacją obecnego regulaminu dopuszczając kilka zdjęć tego samego modelu do głosowania. W obecnej chwili najlepszym pomysłem wydaje mi się zmiana konkursu na model tygodnia, model miesiąca i model roku. Możne jeszcze zrobić swego rodzaju hybrydę: konkurs na model miesiąca i model roku oraz konkurs na fotografię miesiąca - ale nie wiem czy to nie będzie zbyt pomieszane. Proszę zainteresownych o wypowiedź;)
na warsztacie:
Obrazek
Avatar użytkownika
malinowski
 
Posty: 2190
Dołączył(a): piątek, 26 października 2007, 13:49

Re: Zmiana formuły konkursu - Propozycje

Postprzez rotpol13 » wtorek, 16 września 2014, 11:40

malinowski napisał(a): W obecnej chwili najlepszym pomysłem wydaje mi się zmiana konkursu na model tygodnia, model miesiąca i model roku.


Jestem za :)
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 09:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Re: Zmiana formuły konkursu - Propozycje

Postprzez GUDMUNDUR » wtorek, 16 września 2014, 12:35

malinowski napisał(a):Możne jeszcze zrobić swego rodzaju hybrydę: konkurs na model miesiąca i model roku oraz konkurs na fotografię miesiąca - ale nie wiem czy to nie będzie zbyt pomieszane. Proszę zainteresownych o wypowiedź;)

Ponieważ jestem na forum po to żeby cieszyć oko ładnymi modelami myślę ,że mogę sią też wypowiedzieć :) .
Uważam , że nie ma sensu dzielić i mnożyć konkursów . Ta formuła która jest motywem konkursu jest całkowicie dobra . Wiadomo ,że taka forumowa demokracja przy wyborze zdjęcia kieruje się swoimi prawami i ciężko rozdzielić klasę zdjęcia od extra (z jakiegoś powodu) modelu . Zdjęcie które wygrywa będzie wizytówką forum i jeśli nie będzie powiedzmy np. "gry światła" na śmigle to nie znaczy , że model zaprezentowany nie przyciąga wzroku . Propozycje i uwagi Kolegów są już zawarte w regulaminie , np:

Stworzyliśmy dla Was na forum nowy konkurs - tym razem fotograficzny, w którym docenione zostaną Wasze umiejętności zarówno jako fotografów, jak i modelarzy.

Wystarczy się wczytać i myślę, że nie ma sprzeczności . Motyw przewodni mówi wszystko . Rozwiązanie mnożenia ilości zdjęć jednego modelu i autora też istnieje w regulaminie i jest całkowicie słuszne (decyzja administracji forum) . To raczej moderator ma lepsze oko do zdjęcia niż np. ja który dopiero co kupiłem aparat .

Co do modelu Portalusa to myślę , że w tym przypadku jak jest problem to można zrobić małą ankietę wśród zgłoszonych zdjęć .Swoją drogą nieregulaminowo (zgłoszonych). Osobiście propozycja Myszoskoczka jest dla mnie najlepsza i pierwsza . Reszte zdjęć można obejrzeć w wątku według załączonego linku .
Od siebie chciałbym dodać , że zdjęcia powinny mieć rygor formatu i podstawowych cech zdjęcia : naświetlenie , przejrzystość . O to powinien dbać moderator .
Przede wszystkim jest to konkurs fotograficzny .
Na pierwszej stronie portalu jest dział : Warsztaty Mistrzów . To działa , jest używane ? Może tam jest miejsce na super modele ?
Avatar użytkownika
GUDMUNDUR
 
Posty: 1209
Dołączył(a): poniedziałek, 5 maja 2014, 23:59
Lokalizacja: za siedmioma pędzelkami ...

Re: Zmiana formuły konkursu - Propozycje

Postprzez Solo » wtorek, 16 września 2014, 14:16

malinowski napisał(a):W obecnej chwili najlepszym pomysłem wydaje mi się zmiana konkursu na model tygodnia, model miesiąca i model roku.


Zdecydowanie, bo w praktyce na tym polega głosowanie.
Inna sprawa to głosowanie na modelarza, a nie na model czy na zdjęcie.
Tego nie da się po prostu załatwić, można tylko liczyć na uczciwość głosujących.
Ale to pobożne życzenia.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 09:05

Re: Zmiana formuły konkursu - Propozycje

Postprzez rotpol13 » wtorek, 16 września 2014, 14:36

Solo napisał(a):Inna sprawa to głosowanie na modelarza, a nie na model czy na zdjęcie.
Tego nie da się po prostu załatwić, można tylko liczyć na uczciwość głosujących.
Ale to pobożne życzenia.


Rozumiem, że głosując w wątku Wybieramy fotografię sierpnia 2014! - viewtopic.php?f=9&t=75106&start=0
nie brałeś pod uwagę sympatii do modelarza :mrgreen:
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 09:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Re: Zmiana formuły konkursu - Propozycje

Postprzez fragles » środa, 17 września 2014, 22:37

Co za bzdury! Panowie, włączcie trochę myślenia! To nie boli.
Co chcecie wybierać, oceniać? Model?? Na podstawie zdjęć, które autor zechciał nam pokazać? Przy współczesnej technice obróbki zdjęć? W jaki sposób chcecie wybrać model tygodnia/miesiąca/roku nie widząc go na żywo i, na przykład, nie mając możliwości stwierdzenia, że model nie ma „jednej nóżki bardziej niż drugiej” albo po prostu, czy jest od spodu nie pomalowany, a nie będzie to widoczne na zaprezentowanych zdjęciach? Toż to prosta droga do zwykłego ośmieszenia.

W tym konkursie można wybierać TYLKO obrazek. Poprawny technicznie, obrobiony w programach graficznych, dobrze skomponowany formalnie, efektowny lub efekciarski OBRAZEK. I nic więcej.
I tak się dzieje. Mój sprzeciw budzi tylko manipulowanie przy nominowanych obrazkach, co opisałem wcześniej.

Dla uzasadnienia, że ciągle jest to jednak wybór obrazka (i w ogólności całkiem dobrze prowadzony) popatrzcie sobie choćby na fotkę:
- Jajo Kolumba autorstwa Spitona z kwietnia 2012 r. (nb. omal nie została fotką roku) – model żaden, instalacja przestrzenna - zwykłe jajo, ale na tej jednej fotce świetnie zaaranżowany,
- RWD 5 autorstwa RAV-a z czerwca 2013 r. – też model przeciętny, ale foto fajne,
- kobieta Jaro 1941 z 33 tygodnia 2013 r. – tu modelu praktycznie nie ma, a fotka wygrała w ankiecie!
- Panzer III Ausf. E autorstwa Mariusza 72 z 9 tygodnia 2014 r. – w ogóle nie ma modelu, tyko fragment gąsienicy i kratka ściekowa przy krawężniku, ale foto znakomite, wręcz genialne,
- fragment chałupy i ogródka z malwami z 13 tygodnia 2014 r. – diorama nie najwyższych lotów była, ale foto fragmentu nieźle skadrowane i wygrywa,
- F-104 Spitona z 16 tygodnia 2014 r. – model marny, ale zdjęcie doskonałe (zresztą manipulacje iluzją przez Spitona są godne Wall Street),
- USS Constitution autorstwa red_key z 16 tygodnia 2014 r. – model taki sobie, ale ta jedna fotka efektowna i… wygrywa,
- Rapa nui autorstwa Piotra Dmitruka z 17 tygodnia 2014 r. – nie ma modelu, ale jest dobrze skomponowana fotka.
A co się działo w tygodniu 23 2014 r.? Wygrał zwykły pokrak i omal nie został fotką czerwca! Zresztą ten sam autor miał w ankiecie na foto października 2012 r. dwie efekciarskie fotki z kolejnych tygodni i faktycznie głosy na nie się rozłożyły – otrzymały odpowiednio 23 i 22 głosy, a wygrała fotka z 30 głosami. Czyżby to stąd te lamenty o rozpraszaniu głosów?


PS. 1. Zostałem umieszczony przez jakiegoś cfaniaczka jako autor tego wątku, sugerując, że to ja chcę zmiany formuły konkursu – a to nieprawda. Nie zakładałem wątku. Chcę tylko normalności: swobodny wybór obrazka i głosowanie jednym głosem.
PS.2. Właśnie trwa dziwaczna ankieta tygodnia 37, w której głosowanie odbywa się na zgłoszone fotki nr 1, 5 i 6. Tym samym pozbawiono możliwości wyboru co najmniej tych Kolegów, którzy zgłosili fotki nr 2, 3 i 4 jako – ich zdaniem – najlepsze. I co to za zasady, żeby zmuszać kogoś do głosowania na gorsze?
Franciszek Gleszyński - fra-gles
Avatar użytkownika
fragles
 
Posty: 1556
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:48
Lokalizacja: Rzeszów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Konkurs fotograficzny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości