Pytanie: Ognisko

Zestawy, relacje z budowy, galerie ukończonych modeli, porady i problematyka modelarstwa kolejowego.

Moderator: xenomorph

Pytanie: Ognisko

Postprzez Arander » sobota, 22 listopada 2014, 12:12

Witam,
jestem nowy na forum więc z góry przepraszam jeśli pytanie się pojawiło i jest gdzieś zakopane pod stertą starszych postów.

Mam następujący problem, a zasugerowano mi by spytać na forach modelarskich z naciskiem na osoby montujące 'kolejki', ale do rzeczy.
Potrzebuję wykonać lampkę (prosty układ: żółta dioda+ bateryjka od zegarka+ rezystor) tyle że ogólny zarys jest taki iż dioda powinna migać by symulować ognisko/płomień. Czy istnieje jakieś urządenie które stymulowałoby takie działanie diody?

I tu pojawiają się dwa problemy, otóż potrzebuję by było to stosunkowo niewielkich rozmiarów (~5cm^3), oraz by koszta nie sprawiły bym musiał wziąć kredyt (potrzebuję wykonać 5-6 takich układów).
Jeśli istnieje sposób by zrobić, tyle że wymaga to większej objętości to też chętnie go poznam

pozdrawiam,
Arander
Arander
 
Posty: 2
Dołączył(a): środa, 19 listopada 2014, 13:13

Reklama

Re: Pytanie: Ognisko

Postprzez rotpol13 » sobota, 22 listopada 2014, 12:31

Z grobu teściowej można ''pożyczyć'' sobie coś takiego :mrgreen:

Obrazek

Niekoniecznie taki jak na zdjęciu, jest cała masa różnistych. Elektronika z diodą mieszczą się na płytce o wymiarach około 1cm kwadratowego.
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 09:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Re: Pytanie: Ognisko

Postprzez Jaro1941 » sobota, 22 listopada 2014, 12:42

Totalnie się nie znam na elektronice a nawet można powiedzieć, że jej nie znosze :evil:
...ale, w szkole swego czasu mieliśmy warsztaty i wśród zajęć było min lutowanie. Musieliśmy sobie kupić w sklepie elektronicznym jakikolwiek układ i go złożyć. Były tam jakieś proste wzmacniacze, czujniki, i światełka. Sam robiłem układ zawierający migające serduszko (składające się z kilku diod). Ten układzik kosztował mnie ok 10-15zł więc jest to niedrogie i dostępne. Zajdź do elektronika i sam tranzystorek (chyba nie pomyliłem) odpowiadający za to możesz dostać pewnie za piątaka ;o)

EDIT: http://allegro.pl/ne002-migajace-serduszko-i4789695523.html
Avatar użytkownika
Jaro1941
 
Posty: 533
Dołączył(a): niedziela, 23 stycznia 2011, 21:51
Lokalizacja: Lublin/Lesko

Re: Pytanie: Ognisko

Postprzez Arander » sobota, 22 listopada 2014, 13:00

Dzięki wielkie, o tym nie pomyślałem ;)
Arander
 
Posty: 2
Dołączył(a): środa, 19 listopada 2014, 13:13

Re: Pytanie: Ognisko

Postprzez mnak24 » środa, 17 grudnia 2014, 17:18

Polecam użyć tranzystorów, schemat znajdziesz na necie i jeden taki układzik kosztuje ok. 2 zł.

EDIT: Najprościej tak: http://pfmrc.eu/uploads/monthly_03_2013/post-5319-0-55353500-1364743410.gif
"Nie ten jest mądry, kto nie popełnia błędów. Takich ludzi nie ma i być nie może. Mądry jest ten, kto popełnia błędy nie bardzo istotne i kto potrafi je łatwo i szybko naprawiać."

KW-1 zimowy HOBBYBOSS 1:48 Galeria
Tarpon mk. 1 Italeri + Eduard 1:48 Galeria
Avatar użytkownika
mnak24
 
Posty: 1918
Dołączył(a): środa, 28 grudnia 2011, 21:30
Lokalizacja: Прип'ять/ Brodnica k. Torunia

Re: Pytanie: Ognisko

Postprzez elatrybik » środa, 18 marca 2020, 21:53

Ostatnio robiłęm mini ognisko gdzie wiatraczek zrobiony z silniczka wibrującego z telefonu + lameta i diody SMD czerwona i pomarańczowa , bez zasilania zamknąłem się w rozmiarach 10x15mm, wyszło naprawdę fajnie
elatrybik
 

Re: Pytanie: Ognisko

Postprzez Kret69 » piątek, 20 marca 2020, 16:21

Najlepiej wziąć elektroniczne "tea light" (20 PLN za czteropak). Są już gotowe do użycia, z baterią i dostawą.
Kret69
 
Posty: 156
Dołączył(a): czwartek, 11 sierpnia 2011, 14:39


Powrót do Kolej

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości