F-106A Revell 1/144

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

F-106A Revell 1/144

Postprzez net_sailor » sobota, 27 czerwca 2015, 01:06

Dawno, dawno temu zlepiłem sobie taki samolocik w jeden wieczór. Pomaziałem pędzelkiem, okleiłem kalkami, zrobiłem typowe "zzzziuuu" dookoła pokoju i odstawiłem na półkę. W miarę jak kolekcja się rozrastała model zaczął odstawać jakością od reszty eksponatów i wylądował na zesłaniu w pudle. Niedawno postanowiłem powtórzyć maleńkiego F-106, lecz ku mojemu zdziwieniu nigdzie nie mogłem dostać nowego modelu. Chcą nie chcąc odgrzebałem starego, nieco już zwraczonego egzemplarza i postanowiłem odświeżyć. Podczas mycia w kreciku większość drobnych części ładnie odeszła i nic się nie pogubiło. Mogłem więc przystąpić do ponownego montażu. Przy okazji odkryłem kilka ciekawostek. Model jest dość wyraźnie inspirowany dwukrotnie większą Hasegawą. Zarówno pod względem kształtu jak i niektórych detali. Posiada komorę uzbrojenia, która niestety jest bardzo płytka, przez co wysunięte rakiety wręcz szorują po ziemi. Jeśli ktoś chce zrobić ją otwartą (do czego niejako przymusza nas producent, nie dając alternatywnych zamkniętych drzwi!) i zgodną z rzeczywistością będzie musiał się nieźle napracować. Ja swoją zamknąłem, bo nie pasowała mi do koncepcji samolotu rekordowego. Z kolejnych uchybień to przednia goleń podwozia jest stanowczo za krótka (o jakiś 1-1,5 mm) i samolot nienaturalnie węszy nosem przy ziemi. U siebie przedłużyłem goleń o ok. 0,7 mm, ale jeszcze 0,5 mm by nie zaszkodziło. Najciekawsze zostawiłem na koniec. Otóż okazuje się, że podwozie główne nie posiada zewnętrznych osłon, które modelarz musi wyrzeźbić sobie sam. To tyle na temat samego lepienia.
Ponieważ oryginalne kalkomanie straciłem przy myciu (i tak były bardzo kiepskie) zamówiłem nowy komplet w Melius Manu. Ponieważ wybrałem samolot, na którym ustanowiono światowy rekord prędkości, największe wyzwaniem było wykonanie charakterystycznych obwódek wokół gwiazd i napisów. Udało się zaprojektować bardzo precyzyjne maski, przy pomocy których obwódki zostały namalowane tym samym kolorem co kamuflaż. Do pomalowania pomarańczowych paneli, które zwiększały widzialność samolotu podczas bicia rekordu użyłem fluorescencyjnej farby Revell 332.
To tyle wstępu. Dla tych, co przez niego przebrnęli w nagrodę porcja fotek:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:01
Lokalizacja: Elbląg

Reklama

Re: F-106A Revell 1/144

Postprzez Solo » sobota, 27 czerwca 2015, 10:49

Całkiem przyjemny model, no i to jest 106, który ogromnie lubię.
Trochę tylko ten pomarańcz bije po oczach, nie warto było go odrobinę zgasić?
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 09:05

Re: F-106A Revell 1/144

Postprzez net_sailor » sobota, 27 czerwca 2015, 11:22

Ale po co, skoro on taki był? To nie jest malowanie arktyczne tylko z bicia światowego rekordu prędkości. Samolot pomalowano specjalną farbą fluorescencyjną, aby go było lepiej widać. Odblask był tak silny, że niektóre czarno-białe aparaty zarejestrowały ten pomarańcz jako biały!
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: F-106A Revell 1/144

Postprzez Solo » sobota, 27 czerwca 2015, 11:24

A to zwracam honor, faktycznie to była żarówa.
Tym większe słowa uznania za fajny model.
Ile toto ma długości w tej skali? 3 centymetry? :)
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 09:05

Re: F-106A Revell 1/144

Postprzez KRL » sobota, 27 czerwca 2015, 11:25

Bardzo ciekawy i świetnie wykonany model co do kolorów faktycznie ten kolor w oryginale to Fluo więc musi razić ;o)
Gratuluję bardzo ładnego modelu.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na warsztacie
wietrzenie
Avatar użytkownika
KRL
 
Posty: 1098
Dołączył(a): sobota, 21 marca 2015, 23:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: F-106A Revell 1/144

Postprzez net_sailor » sobota, 27 czerwca 2015, 11:44

Solo napisał(a):Ile toto ma długości w tej skali? 3 centymetry?

Było blisko, bo pomyliłeś się o 1. Bez rurki pitota ma 13 cm :mrgreen:
Mimo wszystko to był jednak kawał samolotu, a w tym kolorku na pewno nie przepadnie w natłoku innych modeli w większych skalach. Swoją drogą faktycznie dla porównania powinienem położyć obok jakiś przyrząd pomiarowy w postaci zapałki. Spróbuję coś zaradzić.
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: F-106A Revell 1/144

Postprzez net_sailor » sobota, 27 czerwca 2015, 12:46

Jak widać na poniższych obrazkach wielkość to rzecz względna. Przy zapałkce model wydaje się malutki, ale już w zestawieniu z Albatrosem skali 1:72 (a więc w dwukrotnie większej!) F-106 prezentuje się całkiem pokaźnie.
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: F-106A Revell 1/144

Postprzez Grzesiek. K » sobota, 27 czerwca 2015, 18:12

Fajne maleństwo i Albatros też :).
Pozdrawiam
Grzesiek

Warsztat :
Avatar użytkownika
Grzesiek. K
 
Posty: 196
Dołączył(a): poniedziałek, 18 listopada 2013, 18:02
Lokalizacja: Warszawa EPBC

Re: F-106A Revell 1/144

Postprzez net_sailor » sobota, 27 czerwca 2015, 19:04

Dzięki. Albatros jest jeszcze do dopracowania, bo coś sobie przypomniałem. Niedługo wrzucę galerię.
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: F-106A Revell 1/144

Postprzez donalyah00 » sobota, 27 czerwca 2015, 20:59

Bardzo fajnie to wyszło! Gratulacje za tak efektowny wynik nierównej walki z gniotem Revella!

Na przyszłość, jeżeli kogoś zainteresowała taka tematyka polecam model produkcji(konfekcji) F-Toys.
Do kupienia na ebaju albo w Radjapan za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Trochę się również trzeba przy nim napracować, ale jego bryła zdecydowanie bardziej wygląda na F-106.
Dodam, że model ma bardzo delikatne wklęsłe linie podziałowe oraz bardzo cienkie krawędzie spływu.

Odnośnie kalkomanii - warto zerknąć na stronę Draw Decal.
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
Avatar użytkownika
donalyah00
 
Posty: 898
Dołączył(a): środa, 11 lutego 2009, 13:54
Lokalizacja: WRO

Re: F-106A Revell 1/144

Postprzez net_sailor » sobota, 27 czerwca 2015, 21:37

Fakt, że Revell to słaby model, ale jak pisałem był bardzo inspirowany bryłą modelu Hasegawy (ma na stanie to mogłem porównać). Np. rzuca się w oczy ten sam plaskaty brzuch, który w Revellu zaokrągliłem w newralgicznym miejscu narzucając ostro szpachli i milliputa (akurat samolot rekordowy nie miał haka z tyłu kadłuba, więc nie musiałem go odtwarzać). Nos też wymagał ostrej ingerencji chirurgicznej - potrzebna była 1 mm wstawka u podstawy, aby go przedłużyć i dopasować do kadłuba, bo był po prostu za mały. Tak więc z grubsza bryłę wyprowadziłem na prostą:
Obrazek
Z detali uzupełniłem całą kinematykę podwozia głównego (z oryginału zostały tylko koła i główne golenie, też niezbyt ładne), dorobiłem płyty oddzielające warstwę przyścienną na wlotach powietrza. Same wloty też korygowałem względem kształtu. Linie o dziwo dość ładne i wklęsłe, choć nie sprawdzałem zgodności ich przebiegu z planami żeby się bardziej nie dołować :roll: . Szkoda, że nie znałem modelu F-Toys to ominęłoby mnie większość tej przyjemności.
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: F-106A Revell 1/144

Postprzez Solo » sobota, 27 czerwca 2015, 21:43

Ależ mi smaka narobiłeś na ten samolot, choć naturalnie w skali 1:48.
Żałuję tylko, ze nie ma do niego żadnych ciekawych kalkomanii.
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 09:05

Re: F-106A Revell 1/144

Postprzez net_sailor » sobota, 27 czerwca 2015, 21:50

Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: F-106A Revell 1/144

Postprzez Solo » sobota, 27 czerwca 2015, 21:53

Miałem raczej na myśli ciekawe malowanie tego myśliwca ale raczej w standardowej, nie wyścigowej wersji. :)
Solo
 
Posty: 6005
Dołączył(a): środa, 19 grudnia 2012, 09:05

Re: F-106A Revell 1/144

Postprzez net_sailor » sobota, 27 czerwca 2015, 22:17

Jest tego trochę:
http://modelingmadness.com/others/decals/ishec48024.htm
http://www.internetmodeler.com/2000/nov ... rofile.jpg
https://www.scalemates.com/kits/609319- ... 106-part-1

Tutaj jest zębaty F-106:
https://www.scalemates.com/kits/173393- ... terceptors

Ten na samym dole wygląda zachęcająco, chociaż pewnie powiesz, że wyścigówka:
https://www.scalemates.com/kits/346914- ... -dart-pt-2


A jak nie podobają Ci się gotowce, to tutaj masz kolekcję zdjęć do wyboru, do koloru:
http://www.cloud9photography.us/keyword ... er%20jets/
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:01
Lokalizacja: Elbląg

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 16 gości