Bf 109 G6 żółta "5" z Kassel Eduard 1/48

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Bf 109 G6 żółta "5" z Kassel Eduard 1/48

Postprzez raptorf22 » środa, 1 lipca 2015, 21:24

Model uważam za skończony. Generalnie stał dobre 3 miesiące w stanie już pomalowanym, ale brakowało mi drygu żeby dokończyć pracę przy nim.
Przyznam że trochę mnie zmęczył, głównie pod względem malowania i oddania tego co widać na zdjęciach. Godziny szukania w sieci zdjęć, czegokolwiek aby trafić w schemat kolorów i krótką notkę o samej maszynie .
Model przedstawia samolot zdobyty przez Amerykanów w stanie prawie nie naruszonym na terenie Flugmotorenfabrik w Kassel, maj 1945. Zdjęcia oryginału zamieszczam jako odniesienie do malowania i dywagacji jak mógł wyglądać w tamtym czasie.
Model to zestaw overtress zakupiony od kolegi potez, dorzuciłem od siebie blaszki z zestawu AML, dorobiłem w komorach podwozia strukturę wewnętrzną oraz instalację.
Malowany farbami Gunze H w schemacie : dół RLM 76, góra RLM 76 (póżny mieszanka RLM 76+ piaskowy+biel) RLM 81 oraz 83. Skrzydła od góry RLM 74 (udaje to Dark See Grey) oraz RLM 83.
Krzyże malowane od szablonów, żółta "5" to czysta kalka z natryskiem od szablonu. Całość malowana z ręki jak mam w zwyczaju, aero Hansa 281. Obicia to srebrna kredka, ale zwykła nie akwarelowa.
Czy mi się udało? ocenicie na zdjęciach w niniejszej galerii, wszelkie uwagi mile widziane. Pewnie jakieś babole się znajdą, jak w każdym modelu 109 -tego , nic nie ukrywam następny będzie lepszy. :oops:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
raptorf22
 
Posty: 482
Dołączył(a): niedziela, 5 października 2008, 21:04
Lokalizacja: Poznań

Reklama

Re: Bf 109 G6 żółta "5" z Kassel Eduard 1/48

Postprzez Murek » środa, 1 lipca 2015, 21:35

Bardzo fajny :D Elegancki, świetnie i z wyczuciem pomalowany, bardzo fajny efekt delikatnego zróżnicowania powierzchni na spodzie, miodzio :P
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Bf 109 G6 żółta "5" z Kassel Eduard 1/48

Postprzez net_sailor » środa, 1 lipca 2015, 22:15

Teraz mogę powiedzieć, że wygląda świetnie. Bardzo realistycznie i wiernie odwzorowane malowanie no i wybrudzony w wyczuciem. Jakbyś jeszcze miał ochotę, to dorób popychacz sterujący klapką na sterze kierunku i będzie perfekt. :)
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: Bf 109 G6 żółta "5" z Kassel Eduard 1/48

Postprzez Kuba P. » środa, 1 lipca 2015, 22:46

Nie ten ster kierunku. To jakaś hybryda tego wczesnego z póżnym z lampką gdy oryginał ma na oko moje typowy późny kanciaty z lampką i klapką ster. Edek go chyba daje?

ps - malowanie super, brawo za tak dokładną rekonstrukcję! ;o)
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 G6 żółta "5" z Kassel Eduard 1/48

Postprzez net_sailor » środa, 1 lipca 2015, 23:15

Edek daje typ zaokrąglony, bez lampki i z blaszką wyważającą. Wiem, bo sam zamieniałem go na typ późny doklejając u dołu narożnik i lampkę oraz ścinałem blaszkę.
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: Bf 109 G6 żółta "5" z Kassel Eduard 1/48

Postprzez xspace » czwartek, 2 lipca 2015, 00:07

Świetnie pomalowany, zwłaszcza spód mi się podoba, bardzo realistycznie wygląda, jak robiłeś linkę ?
xspace
 
Posty: 415
Dołączył(a): wtorek, 22 stycznia 2013, 01:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Bf 109 G6 żółta "5" z Kassel Eduard 1/48

Postprzez raptorf22 » czwartek, 2 lipca 2015, 09:54

Z tym sterem kierunku, to na moje oko był ok, a zapewne nie wyłapuję takich niuansów z różnych wersji jak Kuba - stary wyga.
Co do linki, zwykła ramka wyciągnięta nad podgrzewaczem najcieniej jak tylko można.
raptorf22
 
Posty: 482
Dołączył(a): niedziela, 5 października 2008, 21:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Bf 109 G6 żółta "5" z Kassel Eduard 1/48

Postprzez witox » piątek, 3 lipca 2015, 15:07

Bardzo fajnie wykonany, no i pięknie pomalowany model. Taka 109-tka cieszy oko. :)
witox
 
Posty: 841
Dołączył(a): wtorek, 9 czerwca 2015, 00:24

Re: Bf 109 G6 żółta "5" z Kassel Eduard 1/48

Postprzez Daniel iceman Gronowski » piątek, 3 lipca 2015, 20:09

Świetny Niemiec Ci wyszedł. Bardzo mi się podoba! Gratuluję :)
Avatar użytkownika
Daniel iceman Gronowski

BoB 1 miejsce
 
Posty: 1347
Dołączył(a): poniedziałek, 1 października 2007, 09:23
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Bf 109 G6 żółta "5" z Kassel Eduard 1/48

Postprzez raptorf22 » piątek, 3 lipca 2015, 21:14

Dzięki Panowie, Ajs Twoje modele działają motywująco! :D
raptorf22
 
Posty: 482
Dołączył(a): niedziela, 5 października 2008, 21:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Bf 109 G6 żółta "5" z Kassel Eduard 1/48

Postprzez Kuba P. » sobota, 4 lipca 2015, 08:57

raptorf22 napisał(a):Z tym sterem kierunku, to na moje oko był ok


Już wyjaśniam o co chodzi.
Model ma ster kierunku wyglądajacy jak wczesny wysoki ster o konstrukcji metalowej i kryty płótnem. Dolna krawędź zaokrąglona jak w normalnym niskim sterze, klapka wyważająca + blaszka pod nią tak jak było dawniej. I taki ster faktycznie b ył produkowany.
Obrazek



Twój oryginał natomiast miał już późniejszy wariant wysokiego steru: uproszczony, drewniany (kryty sklejką) z prostą dolną krawędzią i kantem pod lampką, bez blaszek wyważających jedynie z klapką i to z bliska wyglądało tak:
Obrazek

Dla zainteresowanych polecam tekst "Tall Tail Tale" zamieszczony na stronie 109lair.com (zakładka technical reference, structures, empennage, tall tail). Zdjęcia wziąłem z tej strony już dla wygody.
Jeśli zestaw Edka ma też ten właściwy ster to myślę, ze przy tym tak wysokim poziomie wykonania modelu warto go podmienić.

Model jak pisałem - rewelacja!
Avatar użytkownika
Kuba P.
 
Posty: 9398
Dołączył(a): sobota, 10 listopada 2007, 23:07
Lokalizacja: Warszawa/Wodzisław Śl.

Re: Bf 109 G6 żółta "5" z Kassel Eduard 1/48

Postprzez net_sailor » sobota, 4 lipca 2015, 10:37

Kuba, powtarzam, co napisałem powyżej - Edek nie daje alternatywnego późnego steru tylko jeden wczesny, który przy odrobinie wysiłku można przerobić na późny. Na tym etapie ja bym już po prostu odpuścił, bo roboty jest jednak trochę a efekt w porównaniu do odbioru całości żaden (kto jeszcze poza nami dwoma zauważy bardziej lub mniej kanciaty narożnik steru?).
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 12:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: Bf 109 G6 żółta "5" z Kassel Eduard 1/48

Postprzez Georg01 » sobota, 4 lipca 2015, 11:38

Nie wiem czy było, ale osłona silnika na modelu jest pomieszaniem Mtt i Erla. "Bańka" dodatkowa na prawej burcie przy dużym bąblu jest z Erla, obrys linii wokół rynienek MG 131 jest z Mtt./WNF. Eduard niestety nie dał osłon Erla w dotychczasowych wydaniach modelu.
Malowanie oryginału wygląda mi na standardowy w końcu wojny RLM 81/RLM 75 od góry, przy czym wariant RLM 81 zastosowany w tym przypadku jest raczej brązowooliwkowy, a nie zielony. To jest jednak sprawa jakości zdjęcia i jego interpretacji.
Czarny pas na kadłubie - samolot pochodził z JG 53.

Wykonanie pierwsza klasa i chylę czoła. Bardzo dobra robota, jedynie we wnękach podwozia dałbym kolor spodu, a nie RLM 02.
Gratulacje i życzę następnych równie pięknych modeli :)
Avatar użytkownika
Georg01
 
Posty: 1034
Dołączył(a): czwartek, 19 czerwca 2008, 12:03

Re: Bf 109 G6 żółta "5" z Kassel Eduard 1/48

Postprzez PawelG. » sobota, 4 lipca 2015, 12:47

Podoba mnie się, a spód jeszcze bardziej :!:
eSeF-FloreSef
Avatar użytkownika
PawelG.
 
Posty: 356
Dołączył(a): wtorek, 18 marca 2014, 13:56

Re: Bf 109 G6 żółta "5" z Kassel Eduard 1/48

Postprzez raptorf22 » sobota, 4 lipca 2015, 15:39

Panowie, wszelkie Wasze uwagi przyjmuję z pokorą i bije się w pierś.

Kuba i Georg jak zawsze wpomagacie cenną wiedzą, ster kierunku mogę poprawić do oryginalnego kształtu. Następny model "Mietka" postaram się bardziej ogarnąć przy pomocy literatury. Kiedyś strasznie marudziłem na kolejny Bf-109 w galerii, ale wkręciłem się takie malowania i ten samolot.
Co do uwagi Georga odnośnie komór, masz rację ,w tym etapie wojny było to bardziej prawdopodobne niż RLM 02.
Tak jeszcze w sprawie malowania, jeżeli chce się to zrobić w miarę dobrze to zajmuje bardzo dużo czasu.W tym modelu nie użyto do tych okopceń i zacieków farb olejnych tylko sam aero. Malowanie krestką 1 mm jest pracochłonne w dodatku zawsze brakuje czasu. Pod każdym względem cierpliwość wskazana w dużej ilości, nie mówie tutaj o poprawkach, bo w sumie wyszło prawie za pierwszym razem.
W poczekalni jest teraz Fw-190 D9 i Spitfire więc coś tam jeszcze sie zmaluje. Tak czy siak , cieszę się że ktoś widzi ten model wskazuje babole , będzie też wiedza dla innych na przyszłość.
raptorf22
 
Posty: 482
Dołączył(a): niedziela, 5 października 2008, 21:04
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości