Mitsubishi A6M2 Zero, Tamiya 1/72

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Mitsubishi A6M2 Zero, Tamiya 1/72

Postprzez Dominik » sobota, 9 kwietnia 2016, 14:05

Pierwszy skończony w tym roku model. Ponownie Mitsubishi Zero, tym razem A6M2b (chyba wpadłem w jakiś ciąg). Model prosto z pudła. Malowany Gunziakami C i H. Kalki tamijowskie (tfu) i Rising Decals (cacy). Pas na stateczniku malowany.
wystawiłem go na Wrocław Model Show, gdzie został pozytywnie odebrany przez sędziów (dwie pieczątki - z wałkiem i piórkiem).

Na razie chwila odpoczynku od Zerówek będzie. Trza skonczyć Ofulszmita i Spitfire'a.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam

Dominik
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 16:16

Reklama

Re: A6M2 Tamiya 1/72

Postprzez dzejo » sobota, 9 kwietnia 2016, 16:02

Bardzo ładna zeróweczka.
Uchyl rąbka "tajemnicy" czy główny kolor kamo to jakaś mieszanka czy konkretna farbka?
pozdrawiam
Andrzej
dzejo
 
Posty: 395
Dołączył(a): poniedziałek, 17 grudnia 2007, 19:21
Lokalizacja: Koło

Re: A6M2 Tamiya 1/72

Postprzez tommyk » sobota, 9 kwietnia 2016, 20:02

Widziałem na żywo. Bardzo zacny.
Też ponawiam pytanie o kolory.
ObrazekObrazek ObrazekObrazek
tommyk

Zimna Wojna 3
 
Posty: 451
Dołączył(a): niedziela, 1 kwietnia 2012, 19:42

Re: A6M2 Tamiya 1/72

Postprzez Marin » sobota, 9 kwietnia 2016, 21:36

Kurcze, pięknie i to w 72. Pytanie o kolory również. Szczególnie mnie interesują wnęki podwozia. Czy to norma że były w kolorze całości czy w wersji M3 już były w niebieskim metaliku? Poza tym bardzo ładnie spasowane oszklenie kabiny, zacnie wygląda.
Marin
 
Posty: 235
Dołączył(a): sobota, 15 lutego 2014, 15:20

Re: A6M2 Tamiya 1/72

Postprzez Dominik » sobota, 9 kwietnia 2016, 22:19

Kolor to mieszanka RLM02 i Hemp 50-50. To najbardziej zbliżony kolor do oryginału. Ewentualnie można dodać odrobinę białego by rozjaśnić. Dodatkowo postanowiłem użyć brązu do preszejdingu gdyż brązowa była farba podkładowa.
Wnęki podwozia to temat rzeka. Osobiście trzymam się wersji podanej mi kiedyś przez Nicka Millmana, który napisał, że samoloty wyprodukowane przez Mitsubishi miały wnęki podwozia malowane na kolor spodu. Niebieski metalik występował w maszynach wyprodukowanych przez Nakajima. Założyłem, że ten konkretny egzemplarz wyprodukowano w Mitsubishi. Ale mogły sie zdarzyć odstępstwa od tej zasady.
Dlatego jak będę budował kolejne Zerówki to będę się trzymał poniższej wersji:
A6M2 - im późniejsze samoloty tym większe prawdopodobieństwo, że zrobione przez Nakajima (znaczy się niebieskie wnęki)...ale i tak dobrze poszukać dokładniejszych informacji i zdjęć z dobrze widocznym kołpakiem;
A6M3 - zawsze będę malował na kolor spodu (cała produkcja to Mitsubishi);
A6M5 (wszystkie odmiany) - trzeba szukać informacji lub dobrych zdjęć.

Pozdrawiam
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 16:16

Re: A6M2 Tamiya 1/72

Postprzez HK1885 » poniedziałek, 11 kwietnia 2016, 15:47

Dominik napisał(a):Kolor to mieszanka RLM02 i Hemp 50-50

Kolor wygląda fajnie na fotkach, za chwilę czeka mnie malowanie Zero więc przetestuję.
Avatar użytkownika
HK1885
 
Posty: 1912
Dołączył(a): wtorek, 25 czerwca 2013, 12:14

Re: A6M2 Tamiya 1/72

Postprzez Dominik » poniedziałek, 11 kwietnia 2016, 17:31

HK, tylko jedna uwaga. Po nałożeniu kolor jest jaśniejszy. To co widać na zdjęciu to efekt łosia po całości a la KFS. Użyłem dark browna z Tamiya plus kilkanaście minut powolnego ścierania.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 16:16

Re: A6M2 Tamiya 1/72

Postprzez marco2607 » wtorek, 12 kwietnia 2016, 11:33

Dominik napisał(a):To co widać na zdjęciu to efekt łosia po całości a la KFS. Użyłem dark browna z Tamiya plus kilkanaście minut powolnego ścierania.


I TYM CHYBA PRZESADZIŁEŚ, raczej jakieś szarości lub wypłowienia.
Ogólnie bardzo fajna zeróweczka , a z kolorem wnęk podwozia to pozwolisz że się nie zgodzę. Jest bardzo dużo zdjęć wczesnych a6m2, lub a6m3 gdzie wyraźnie widać ciemniejszy odcień wnęk od reszty malowania. Może źle zrozumialeś i chodziło o wewnętrzną stronę pokrywy podwozia :?:
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Avatar użytkownika
marco2607

Animal Planet
 
Posty: 3290
Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2009, 17:25
Lokalizacja: Białystok

Re: A6M2 Tamiya 1/72

Postprzez Murek » wtorek, 12 kwietnia 2016, 12:13

Model wygląda całkiem fajnie, zwłaszcza, że to 1/72. Więc jeśli chodzi o malowanie to jestem na tak, natomiast jeśli chodzi o techniczne aspekty to niestety na modelu, na spodzie i górze kadłuba przed ogonem widać miejsce łączenia połówek :-/
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: A6M2 Tamiya 1/72

Postprzez Dominik » wtorek, 12 kwietnia 2016, 18:04

marco2607 napisał(a):I TYM CHYBA PRZESADZIŁEŚ, raczej jakieś szarości lub wypłowienia.
Ogólnie bardzo fajna zeróweczka , a z kolorem wnęk podwozia to pozwolisz że się nie zgodzę. Jest bardzo dużo zdjęć wczesnych a6m2, lub a6m3 gdzie wyraźnie widać ciemniejszy odcień wnęk od reszty malowania. Może źle zrozumialeś i chodziło o wewnętrzną stronę pokrywy podwozia :?:

Wiem, że trochę przesadziłem ale ostatecznie wyszło, moim zdaniem oczywiście, ok. Następnym razem zrobię delikatniejszy łoś.
Co do wnęk podwozia to pytałem o "wheel bays" i takiej mi udzielił odpowiedzi.
"Build what you want, the way you want to and, above all, have fun"* (Al Superczynski)
Honour Thy Tamiya for their kits are idiotproof.

IPMS Świdnica
Avatar użytkownika
Dominik
 
Posty: 2615
Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2007, 16:16


Powrót do Lotnictwo - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości