T-34/76 ver.1942 TAMIYA 1/35

Właśnie skończyłeś model, chciałbyś go zaprezentować - poddaj go tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Moderator: xenomorph

T-34/76 ver.1942 TAMIYA 1/35

Postprzez dewertus » wtorek, 1 sierpnia 2017, 23:16

To mój drugi model pancerny w 1/35 - miał być "RUDY 102" ale wobec braku jednoznacznych dowodów czy studziankowy "RUDY" był w wersji 1942 czy 1943 (myszka miki) wybrałem inny egzemplarz z tej samej jednostki - Rudego zrobię jako Myszkę Miki...

Rys historyczny
W dniach 9–16 sierpnia 1944 roku stoczono bitwę pancerną pod wsią Studzianki pomiędzy oddziałami 8. Armii Gwardii z przydzieloną do niej polską 1. Brygadą Pancerną im. Bohaterów Westerplatte a 45. Dywizją Grenadierów oraz elementami niemieckiej 1. Dywizji Pancerno-Spadochronowej Hermann Göring i 19. Dywizji Pancernej. Dla 1 Brygady była to pierwsza i jak się później okazało największa bitwa.

1 sierpnia wojska 1. Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej przeprawiły się przez Wisłę w rejonie Mniszewa i Ryczywołu i opanowały przyczółek warecko–magnuszewski. 3 sierpnia żołnierze z sowieckiego 101. pułku z 35. Dywizji Gwardii z 4. Korpusu Gwardii zajęli Studzianki i dotarli w rejon Głowaczowa. 6 sierpnia w kierunku przyczółka wyruszyły polskie jednostki: 1. Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte, 3. Dywizja Piechoty im. Romualda Traugutta, i 2. Dywizja Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego. Pierwsze czołgi przeprawiły się przez Wisłę w dniu 9 sierpnia i z marszu weszły do walki która nieprzerwanie trwała do 11 sierpnia (wyparcie Niemców ze wsi i folwarku Studzianki). Bitwa zakończyła w 16 sierpnia po zlikwidowaniu sił niemieckich zamkniętych w kotle utworzonym dwa dni wcześniej po udanym ataku wzdłuż tzw. Grobli. Nowsze publikacje podają, że podczas bitwy pod Studziankami (nie należy mylić z całymi działaniami na przyczółku) 1 Brygada uszczupliła stan posiadania Niemców o 10 czołgów, 16 dział i moździerzy, 6 transporterów opancerzonych oraz baterię armat. Straty wyniosły 18 czołgów zniszczonych i 9 uszkodzonych. Opracowania pamiętające jeszcze PRL podają nieco inne dane: 40 pojazdów zniszczonych (6 Tygrysów, 1 Panterę, 16 Panzer IV, 1 Panzer III, 13 Ferdynandów (sic!) i 3 ArtSturm (pewnie Brumbar) przy stracie 26-28 T-34/76...

W wyniku dużych strat w okresie 18 sierpnia - 11 września Brygada przeszła reorganizację i z formy pułkowej (2 pułki) przeszła do formy batalionowej (3 bataliony). Od 14 września poszczególne bataliony brały udział w wyzwoleniu warszawskiej Pragi gdzie współdziałały z oddziałami AK (grupa ppor. Józefa Polaka) które to oddziały osłaniały czołgi oraz wskazywały drogę. W październiku 1 Brygada walczyła w rejonie Jabłonny, a w styczniu wzięła udział w wyzwalaniu lewobrzeżnej Warszawy.

Model
Model wykonany z zestawu TAMIYA w skali 1/35 przedstawia jeden z wozów 1 Pułku 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte z okresu walk pod Studziankami i wyzwalania warszawskiej Pragi (sierpień-wrzesień 1944). Jak podkład posłużył Humbrol 173, na to poszedł "lokalnie" specyfik MiG'a "Worn Effects" i finalnie sowiecki "zielony polowy" z palety akryli Agamy. Brudzenie to także produkty ze stajni MiG'a: Dark Wash, i Nature Effects (Dust, Fresh Mud i Earth). Z dodatków to wymieniłem lufę na metalową RB i dałem kalki od Toro. Budowa teciaka sprawiła mi mnóstwo frajdy a zabawa w brudzenie specyfikami MIG'a była zwyczajnie przednia (zwłaszcza gdy połapałem się jak wdzięcznym narzędziem jest ..... kawałek gąbki). :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Reklama

Re: T-34/76 ver.1942 TAMIYA 1/35

Postprzez Murek » środa, 2 sierpnia 2017, 08:46

Bardzo fajny model i "rysa" historyczna :D Czołg może ciut za ciemny (wina zdjęć?).
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: T-34/76 ver.1942 TAMIYA 1/35

Postprzez Michal » środa, 2 sierpnia 2017, 16:52

Rzeczywiście ciut ciemny, ale to może być kwestia fotek. Akurat na rocznice bitwy model gotowy. Fajnie wyszedł, ja mam tylko dwie uwagi:
1) okopcenia wydechów wskazane (jak W-2 nie pluje olejem to należy natychmiast dolać oleju bo się silnik zatrze!)
2) wskazana belka do wyciągania z błota.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 893
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 16:51
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Pojazdy wojskowe - galeria ukończonych modeli

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości