Latecoere 298- Azur 1/48- Open

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Latecoere 298- Azur 1/48- Open

Postprzez Czarny » czwartek, 15 października 2009, 13:42

Ponieważ do Fokkera potrzebuję trochę drobiazgów i muszę je dopiero zamówić, postanowiłem w międzyczasie podłubać, również konkursowo, jeszcze jedna maszynę. Wybór padł na rzecz dość niecodzienną a mianowicie na francuski wodnosamolot torpedowy produkcji Latecoere oznaczony nr 298.

Model w jedynie słusznej podziałce wypuściła na rynek firma Azur. Jest tam kilka baboli i niedokładności ale tym postaram się nie zrażać. Razi też brak pasów ale to można bez problemów dorobić. Będę chciał zrobić kilka rzeczy jakich jeszcze na szeroką skalę nie próbowałem, więc trzymajcie za mnie kciuki i dopingujcie.

Oto mały inboxik:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Model ma bardzo ładną fakturę, delikatne wgłębne linie podziału i niezłe detale, szczególnie burty przedziału zalogi i fotel pilota wyglądają sympatycznie.

Obrazek

Obrazek

Wszystko dopełnia vacu kabinka. Wykonano ją z dość grubego i sztywnego poliestru.

Obrazek
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 13:00
Lokalizacja: Kraków

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Latecoere 298- Azur 1/48- Open

Postprzez hacz » czwartek, 15 października 2009, 14:19

Mam takiego w planach. Na pewno będę odwiedzał wątek.
Avatar użytkownika
hacz

BoB 3 miejsce
 
Posty: 1416
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 18:32
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Latecoere 298- Azur 1/48- Open

Postprzez Czarny » sobota, 17 października 2009, 10:22

Zacząłem go dłubać. Znalazłem gdzieś plany i postanowiłem model przenitować. Jest to w zasadzie mój pierwszy, cały nitowany model, poprzedniego, Salamandry, nie liczę bo tam było zaledwie kilka wręg do odtworzenia.

Najpierw rysuje linię używając blaszki ołowianej i pisaka permanentnego

Obrazek

Później używając kółek z zestawu do nitowania trumpka jeżdżę po liniach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

skleiłem też pływaki, oto zdjęcie porównujące ich wielkość z Moranem 406, który lada dzień pójdzie do lakierni

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 13:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Latecoere 298- Azur 1/48- Open

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » sobota, 17 października 2009, 16:22

Widzę, że to kawał grzmota. Myślałem, że to taki dwuosobowy myśliwiec na pływakach. Nitowanie zmieniło wygląd modelu i zapowiada się miodzio. Oczywiście kibicuję. A skąd kolega ma taką sprytną blaszkę ołowianą ?
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 16:29

Re: Latecoere 298- Azur 1/48- Open

Postprzez hacz » sobota, 17 października 2009, 18:15

A jA tak patrzę i widzę, że chyba nie równo wklejone są łopaty śmigieł w 406. Mam takiego samego w szwajcarskich barwach. No i czemu nie jest otwarta kabina... Wnętrze aż się prosi żeby je wyeksponować.
Avatar użytkownika
hacz

BoB 3 miejsce
 
Posty: 1416
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 18:32
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Latecoere 298- Azur 1/48- Open

Postprzez Czarny » sobota, 17 października 2009, 20:10

Oj jest to kawał grzmota, to fakt. Mariuszu blaszkę ołowiana kupiłem w sklepie z metalami kolorowymi. Mieli dwie grubości- 1mm i 0,5mm, sprzedają na kilogramy. Mogę podać adres takiego sklepu w Krakowie (mają tam w sumie dużo innych ciekawych rzeczy jak np druty miedziane od grubości 0,1mm wzwyż, pręciki, blaszki cuda wianki, no i ceny są śmiesznie niskie)

Hacz, śmigiełka puki co są na wcisk więc mogą być lekko zwichrowane. Bałem się otwierać kabinkę bo to moje pierwsze vacu w życiu i nie chciałem spartolić. Na szczęście jest ona na tyle przejrzysta, że całkiem nieźle można dojrzeć wnętrze. Tak po za tym to modelik AZtowi moim zdaniem się udał choć nie ustrzegli się błędów, jak np z kołami, kilka rzeczy trzeba było przerobić - ja zrobiłem golenie z igieł i od podstaw wydech, ale po za tym, ładna fakturka i generalnie nie najgorsze spasowanie części.
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 13:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Latecoere 298- Azur 1/48- Open

Postprzez caughtinthemiddle » sobota, 17 października 2009, 23:39

Mariusz Jarzyna ze Szczec napisał(a):A skąd kolega ma taką sprytną blaszkę ołowianą ?


W roli przyrządu pomocniczego przy nitowaniu nieźle sprawdzają się małe blaszki z nazwą maszyny, które Edek umieszcza w swoich zestawach ;o)
Tiiiiiime is on my side ;)
Avatar użytkownika
caughtinthemiddle
 
Posty: 1762
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 23:11

Re: Latecoere 298- Azur 1/48- Open

Postprzez Czarny » sobota, 17 października 2009, 23:45

caughtinthemiddle napisał(a):
Mariusz Jarzyna ze Szczec napisał(a):A skąd kolega ma taką sprytną blaszkę ołowianą ?


W roli przyrządu pomocniczego przy nitowaniu nieźle sprawdzają się małe blaszki z nazwą maszyny, które Edek umieszcza w swoich zestawach ;o)


Ale jak ci się przez przypadek zwichruje to już jej tak ładnie nie dotniesz (niskim nakładem sił) a ołów a i owszem. Używam go też przy trasowaniu linii.
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 13:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Latecoere 298- Azur 1/48- Open

Postprzez Mecenas...Kolekcjoner... » poniedziałek, 19 października 2009, 23:27

Czekam na realizacje Twojego projektu. Mam zamiar miec taki samolot w kolekcji.
Avatar użytkownika
Mecenas...Kolekcjoner...
 
Posty: 784
Dołączył(a): poniedziałek, 19 października 2009, 23:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Latecoere 298- Azur 1/48- Open

Postprzez Czarny » środa, 16 grudnia 2009, 23:24

Projekt nie umarł a żyje i ma się powoli do przodu.

Od ostatniego razu po pierwsze zająłem się mocowaniem skrzydeł. Ponieważ nie ma żadnych slotów do ich mocowania, postanowiłem je dorobić i schować za żywicznymi burtami kabiny pilotów. Ot, takie cuś dla wzmocnienia konstrukcji.

Większość czasu od ostatniego updata spędziłem na szukaniu informacji na temat tej maszyny. Niestety z tym jest bardzo kiepsko. Przerzuciłem nawet spore ilości francuskiego Replica, ale nawet tam przy budowie modelu autor nie posiłkuje się niczym nad wyraz pewnym. Namierzyłem jedna monografię, ale puki co jest po za moim zasięgiem. W związku z tym postanowiłem iść dalej.

Zabrałem się za wnętrze:

Oczyściłem i podoklejałem do burt żywice. Zrobiłem fotele i dodałem pasy. Na burtach dodałem troszkę kabli i osprzętu. Niestety brak dokumentacji nie ułatwia sprawy. Nie mam zielonego pojęcia jak np. rozwiązać sprawę KM-u i jego amunicji...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać na fotkach, na wszystko poszedł PanPodkład i zaczęło się malowanie.

Obrazek

Obrazek

Kolory podstawowe to biel zmieszana z ochrą. Na to poszło kilka warstw coraz jaśniejszych, nakładanych tak aby środek i góra paneli była jaśniejsza niż dół.
To posłużyło za bazę do cieniowania filtrowania i brudzenia czego początek widać tutaj:

Obrazek

Obrazek

W realu kolory są bardziej stonowane.
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 13:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Latecoere 298- Azur 1/48- Open

Postprzez Mecenas...Kolekcjoner... » czwartek, 14 stycznia 2010, 23:22

Czy sa jakieś postępy...???
Avatar użytkownika
Mecenas...Kolekcjoner...
 
Posty: 784
Dołączył(a): poniedziałek, 19 października 2009, 23:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Latecoere 298- Azur 1/48- Open

Postprzez Czarny » piątek, 15 stycznia 2010, 16:42

Postępy powolne ale są. Niestety sesja jest pracowita nie tylko dla studentów ( a może przede wszystkim właśnie dla tych co stoją po drugiej stronie barykady) i czasu mało ostatnio.

Pomalowałem do końca wnętrze, planuję w najbliższej przyszłości skleić połówki kadłuba i dokleić resztę. Muszę jeszcze przenitować pływaki.
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 13:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Latecoere 298- Azur 1/48- Open

Postprzez Mecenas...Kolekcjoner... » sobota, 16 stycznia 2010, 00:25

No to powodzenia w czasie sesji. Pływaki na pewno się przydadzą przy "laniu wody"... :)
Avatar użytkownika
Mecenas...Kolekcjoner...
 
Posty: 784
Dołączył(a): poniedziałek, 19 października 2009, 23:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Latecoere 298- Azur 1/48- Open

Postprzez spiton » sobota, 16 stycznia 2010, 01:26

Fajny-nietypowy model.
Melduję, że obserwuję ,-)).
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 00:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Latecoere 298- Azur 1/48- Open

Postprzez Czarny » wtorek, 19 stycznia 2010, 13:36

Mecenas...Kolekcjoner... napisał(a):No to powodzenia w czasie sesji. Pływaki na pewno się przydadzą przy "laniu wody"... :)



To chyba pożyczę moim studentom, bo teraz to już nawet lać wody nie potrafią. Sytuacja prawdziwa z ostatniej sesji letniej: Panienka dostaje pytanie, jej 5 podejście do zaliczenia. Siedzi w milczeniu z ogromnymi maślanymi oczami wygląda jakby była gdzieś daleko. Nagle koleżanka zaczyna ją ciągnąć za rękaw i krzyczeć Monika, Monika* mów coś, no mów, pytają cię...

*imę zostało zmienione
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 1000
Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2008, 13:00
Lokalizacja: Kraków


Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości