Bristol Beaufighter Mk.X, Airfix 1/72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Bristol Beaufighter Mk.X, Airfix 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » niedziela, 17 czerwca 2018, 21:49

Nawiąże nim do pierwszego modelu samolotu jaki skleiłem po przerwie i publikowałem na forum, nawet na konkurs się załapał :)

Obrazek
http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=13&t=84376

Fw190 był jednym z myśliwców odpierających atak lotnictwa brytyjskiego w tym Beaufighterów na niszczyciel Z-33 oraz kilka okrętów towarzyszących na wodach Norwegii. Pilotujący go Rudi Artner strącił podczas walki dwa Beaufy z dziewięciu jakie podczas tej operacji stracił RAF. Model jaki chcę wykonać pochodził z No. 144 Squadron miał oznaczenie PL-O i numer NE831. Został obfotografowany po lądowaniu bez podwoziu na lotnisku w Dallachy. Z tego co udało mi się znaleźć w internecie moja maszyna najpierw oberwała od flaku a później poprawił jej któryś z Fw, całkiem możliwe że wykonany przeze mnie. Załodze udało się na szczęście dociągnąć maszynę nad teren Brytyjski i bezpiecznie wylądować. Pilot Stan Smith oraz nawigator "Nick" Nicholl przeżyli. I znalezione foty

Obrazek
Stan Smith pozujący na tle uszkodzonego samolotu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dla zainteresowanych, natrafiłem jeszcze w sieci na fotki wykonane z fotokarabinu czy jak się to tam nazywa. Z opisu wynikało że wykonano je podczas opisanego wcześniej ataku

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powoli się będę za niego zabierał. Pierwszy dwusilnikowiec :)

Obrazek

Nie zostały komuś oznaczenie dla Beaufa z tego zestawu
Obrazek
Jak nie zdobędę będę próbował coś z szablonami kombinować, choć przy numerze seryjnym maszyny będzie kłopot.
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Bristol Beaufighter Mk.X, Airfix 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » czwartek, 21 czerwca 2018, 20:08

Kakakabinka

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zielony dosyć jasny wyszedł, mogłem użyć czarnego podkładu. Edek fajnie zdetalował kabinę, sporo busolek i dźwigni.

Na jaki kolor malować lagi tylnego i przedniego podwozia. Chcę skleić połówki kadłuba a trza wkleić kółko ogonowe...
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Bristol Beaufighter Mk.X, Airfix 1/72

Postprzez Łukasz_K » czwartek, 21 czerwca 2018, 21:51

Fajne fajne, blaszki rzeczywiście robią robotę
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Bristol Beaufighter Mk.X, Airfix 1/72

Postprzez Michał Janik » czwartek, 21 czerwca 2018, 23:35

Mogłeś trochę popracować nad krawędziami foteli - mocno są teraz pancerne.

Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy i wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.


Ignacy Daszyński, ok. 1918
Avatar użytkownika
Michał Janik
 
Posty: 1115
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 20:25
Lokalizacja: sRaszyna i Urynowa

Re: Bristol Beaufighter Mk.X, Airfix 1/72

Postprzez dw23890 » piątek, 22 czerwca 2018, 20:38

Krzysiek Kowalik napisał(a):Jak nie zdobędę będę próbował coś z szablonami kombinować, choć przy numerze seryjnym maszyny będzie kłopot.


Jeśli będziesz miał duży problem z serialem, to daj znać, wykroję coś z zestawu seriali Xtradecal X72-157.
https://www.scalemates.com/kits/205045- ... 6-8-and-12
dw23890
 
Posty: 54
Dołączył(a): wtorek, 17 września 2013, 19:41

Re: Bristol Beaufighter Mk.X, Airfix 1/72

Postprzez Atlis » piątek, 22 czerwca 2018, 23:33

Ciekawy kolor wnętrza...
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Bristol Beaufighter Mk.X, Airfix 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » poniedziałek, 25 czerwca 2018, 20:24

Atlis napisał(a):Ciekawy kolor wnętrza...


No wyszedł taki Mr. Bonduelle.

Mam kilka pytań do Beauf fanatyko-miłośników
1. Co to jest? Prowadnice rakiet? Na zdjęciach całego samolotu ich nie widać.

Obrazek

2. Samolot miał karabiny w skrzydłach? Bo na zdjęciach tak jakby były zaślepione. Na zdjęciach chyba Spitów widziałem że były tak jakby zaklejane. O co chodzi?

3. Na dwóch zdjęciach gdzie widać samolot ster kierunku wygląda jakby był w innym kolorze niż ta część przed nim. Na obydwu zdjęciach jest ciemniejszy,nie wygląda jakby na obydwu rzucał cień.

Co o tym myślicie?
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Bristol Beaufighter Mk.X, Airfix 1/72

Postprzez Murek » poniedziałek, 25 czerwca 2018, 20:30

2. Samolot miał karabiny w skrzydłach? Bo na zdjęciach tak jakby były zaślepione. Na zdjęciach chyba Spitów widziałem że były tak jakby zaklejane. O co chodzi?

Otwory wylotów luf karabinów mogły być zaklejane płótnem, Anglicy mieli taki zwyczaj, w Spitach, jak wspomniałeś, Hurricanach... żeby brud nie leciał zapewne.
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 2992
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 22:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Bristol Beaufighter Mk.X, Airfix 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » czwartek, 28 czerwca 2018, 19:07

Szybkie pytanie. Stery wysokości i kierunku na ogonie były blaszane czy płócienne? Wysokości wyglądają na blaszane. Nie wiem czy nitować.
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Bristol Beaufighter Mk.X, Airfix 1/72

Postprzez Sherman » piątek, 29 czerwca 2018, 04:37

Murek napisał(a):
2. Samolot miał karabiny w skrzydłach? Bo na zdjęciach tak jakby były zaślepione. Na zdjęciach chyba Spitów widziałem że były tak jakby zaklejane. O co chodzi?

Otwory wylotów luf karabinów mogły być zaklejane płótnem, Anglicy mieli taki zwyczaj, w Spitach, jak wspomniałeś, Hurricanach... żeby brud nie leciał zapewne.

A nie było przypadkiem tak, że zbrojmistrz zaklejał po naładowaniu? Żeby po prostu było widać czy samolot jest gotowy do lotu?
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 21:05

Re: Bristol Beaufighter Mk.X, Airfix 1/72

Postprzez Radek » piątek, 29 czerwca 2018, 07:32

Krzysiek Kowalik napisał(a):Szybkie pytanie. Stery wysokości i kierunku na ogonie były blaszane czy płócienne? Wysokości wyglądają na blaszane. Nie wiem czy nitować.


W obu przypadkach stateczniki były metalowe, stery kryte płótnem. Widać to dobrze na zdjęciach z początku tego wątku.
Będę zaglądał.
Pozdrawiam.
Radek
Radek
 
Posty: 97
Dołączył(a): czwartek, 22 lipca 2010, 06:58
Lokalizacja: EPWA

Re: Bristol Beaufighter Mk.X, Airfix 1/72

Postprzez greatgonzo » piątek, 29 czerwca 2018, 11:48

Sherman napisał(a):
Murek napisał(a):
2. Samolot miał karabiny w skrzydłach? Bo na zdjęciach tak jakby były zaślepione. Na zdjęciach chyba Spitów widziałem że były tak jakby zaklejane. O co chodzi?

Otwory wylotów luf karabinów mogły być zaklejane płótnem, Anglicy mieli taki zwyczaj, w Spitach, jak wspomniałeś, Hurricanach... żeby brud nie leciał zapewne.

A nie było przypadkiem tak, że zbrojmistrz zaklejał po naładowaniu? Żeby po prostu było widać czy samolot jest gotowy do lotu?


Naklejki (gotowe, lub wykonane 'chałupniczo'), zaślepki, korki itp. zakładano powszechnie we wszystkich wojskach lotniczych. Przyczyn był cały zbiór. Zamarzanie na dużych wysokościach, brud, aerodynamika. Także informacja o gotowości do lotu, ale to miało jakieś znaczenie bardziej na początku wojny. Np we wczesnych Spitfire Browningi musiały być przeładowane na ziemi przez mechanika. Po strzałach ustawiały się same w odpowiedniej pozycji, ale pierwsze przeładowanie było ręczne (z czasem to usprawniono i można było przeładować broń z kabiny). W tej sytuacji człowiek zastanowił się dwa razy, gdy chciał sobie skrócić drogę do kasyna idąc przed frontem zaparkowanych myśliwców, na których skrzydłach zobaczył świeże, czerwone zaślepki, czyli osiem odbezpieczonych trzystatrójek na samolot. To jednak była funkcja wtórna, a nie regulaminowy sygnał o gotowości do lotu.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4052
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 15:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Bristol Beaufighter Mk.X, Airfix 1/72

Postprzez RAV » piątek, 29 czerwca 2018, 12:29

greatgonzo napisał(a):W tej sytuacji człowiek zastanowił się dwa razy, gdy chciał sobie skrócić drogę do kasyna idąc przed frontem zaparkowanych myśliwców, na których skrzydłach zobaczył świeże, czerwone zaślepki, czyli osiem odbezpieczonych trzystatrójek na samolot.

Nie demonizujmy... Wyloty luf karabinów w Spitfire były na wysokości piersi stojącego człowieka i skierowane nieco w górę:
Obrazek
Jeśli ów spacerowicz szedłby nie pod śmigłami, tylko kawałek przed owym "frontem", to trzystatrójki by mu nie zagrażały.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bristol Beaufighter Mk.X, Airfix 1/72

Postprzez Krzysiek Kowalik » niedziela, 8 lipca 2018, 22:33

Podkładzik i będziemy powoli myśleć o docelowym malowaniu

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Bristol Beaufighter Mk.X, Airfix 1/72

Postprzez radoslaw6363 » poniedziałek, 9 lipca 2018, 11:01

Piękniś :) Wygląda dobrze ,ciekawe jak wyjdzie malowanie :lol:
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
radoslaw6363
 
Posty: 2540
Dołączył(a): niedziela, 28 lutego 2010, 12:12
Lokalizacja: W PL Aleksandrów Łódzki, ponadto DK,NL,A,SK,D.

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości