Mitsubishi A6M3 HAMP-Tamiya 1/48-Open

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Mitsubishi A6M3 HAMP-Tamiya 1/48-Open

Postprzez jambus » czwartek, 15 października 2009, 13:00

Witam.

Postanowiłem dołączyć do konkursu z modelem A6M3, co prawda ze względu na umiejętności wolałbym klasę standard, ale ten model (1982 r.) złożony tylko z pudła nie spełniałby nawet moich (bardzo skromnych) wymagań.

Oczywiście nie liczę na jakieś dobre miejsce, a raczej na dobrą zabawę i pomoc merytoryczną joko, że będzie to mój pierwszy "japończyk". :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak widać nie ma zbyt wielu elementów w dodatku połowę jednej z ramek zajmuje sześciu facetów bez czapek.

Malowanie przewiduję pudełkowe:
Obrazek


..bo tylko do takiego udało mi się znaleźć zdjęcia.

Budowę zacznę od przerycia linii podziału blach, ponieważ niektóre z nich w tym wszystkie na kadłubie są wypukłe.

Pozdrawiam. :lol:
Pozdrawiam Jarek.
Avatar użytkownika
jambus
 
Posty: 228
Dołączył(a): niedziela, 21 czerwca 2009, 17:23

Reklama

Re: Mitsubishi A6M3 HAMP-Tamiya 1/48-Open

Postprzez jambus » niedziela, 18 października 2009, 19:57

Witam.
Postęp w budowie mizerny, ale zawsze coś.
Udało mi się w miarę prosto przeryć linie podziału blach na skrzydłach.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I można byłoby zacząć nitowanie gdyby nie przyszedł mi do głowy ryzykowny pomysł odtworzenia odkształceń poszycia(chyba za długo gapiłem się na model Gienka). :lol:

Będę to robił pierwszy raz, więc efekty mogą być nieoczekiwane. :mrgreen:

Pozdrawiam Jarek.
Pozdrawiam Jarek.
Avatar użytkownika
jambus
 
Posty: 228
Dołączył(a): niedziela, 21 czerwca 2009, 17:23

Re: Mitsubishi A6M3 HAMP-Tamiya 1/48-Open

Postprzez Stratocaster » niedziela, 18 października 2009, 20:12

jambus napisał(a): I można byłoby zacząć nitowanie gdyby nie przyszedł mi do głowy ryzykowny pomysł odtworzenia odkształceń poszycia(chyba za długo gapiłem się na model Gienka). :lol:


Dla tej skali odkształcenia powierzchni... Skok na głęboką wodę. Tym bardziej życzę powodzenia i trzymam kciuki!
Stratocaster
 
Posty: 656
Dołączył(a): wtorek, 25 września 2007, 08:00
Lokalizacja: Łódź

Re: Mitsubishi A6M3 HAMP-Tamiya 1/48-Open

Postprzez Jaho63 » niedziela, 18 października 2009, 20:56

jambus napisał(a):Udało mi się w miarę prosto

Nie żartuj, dla mnie bomba. :)
Można już połączyć nPWM ze SF. Wcale nie ma wielkiej różnicy!
Avatar użytkownika
Jaho63
 
Posty: 6217
Dołączył(a): niedziela, 22 marca 2009, 00:39

Re: Mitsubishi A6M3 HAMP-Tamiya 1/48-Open

Postprzez lejgo_inc » niedziela, 18 października 2009, 21:14

"W miarę prosto" :)
Wracam do biurka ćwiczyć rycie linii, kurcze blade.
Jestem bardzo ciekaw jaki uda ci się osiągnąć efekt z tym odkształcaniem powierzchni płatowca - trzymam kciuki.
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 10:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mitsubishi A6M3 HAMP-Tamiya 1/48-Open

Postprzez jambus » niedziela, 18 października 2009, 21:30

Dzięki za uznanie, ale najdłuższe linie zrobiła za mnie Tamiya chociaż nie wiedzieć czemu pozostałe były wypukłe.

A co do odkształceń poszycia to mam spore wątpliwości czy efekt nie zniknie po pomalowaniu matowym lakierem. Gdyby powierzchnia była błyszcząca to niewątpliwie byłoby to widoczne, a tak... :?:

Muszę się z tym przespać :-/
Pozdrawiam Jarek.
Avatar użytkownika
jambus
 
Posty: 228
Dołączył(a): niedziela, 21 czerwca 2009, 17:23

Re: Mitsubishi A6M3 HAMP-Tamiya 1/48-Open

Postprzez erkamo » poniedziałek, 19 października 2009, 10:25

jambus napisał(a):Udało mi się w miarę prosto przeryć linie podziału blach na skrzydłach.


"Pic na wode". Przeciez widac, ze calosc to fabryczne trasowanie Tamiyi. (W inbox-ie wypraski biale, a tu szare).
Bujac to my, ale nie nas.
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 22:56

Re: Mitsubishi A6M3 HAMP-Tamiya 1/48-Open

Postprzez jambus » poniedziałek, 19 października 2009, 10:59

erkamo napisał(a):"Pic na wode". Przeciez widac, ze calosc to fabryczne trasowanie Tamiyi. (W inbox-ie wypraski biale, a tu szare).
Bujac to my, ale nie nas.


Napisałem, że długie linie były wykonane przez producenta jako wgłębne resztę musiałem wytrasować. Kolory wyprasek różnią śię być może dlatego, że zdjęcia robione były przy różnym oświetleniu. Jeżeli chcesz to sprawdzić poszukaj tego zestawu i się przekonaj.

A jeżeli podejżewasz mnie o oszustwo to widocznie sam byłbyś gotowy tak zrobić, ja nie mam powodu.
Pozdrawiam Jarek.
Avatar użytkownika
jambus
 
Posty: 228
Dołączył(a): niedziela, 21 czerwca 2009, 17:23

Re: Mitsubishi A6M3 HAMP-Tamiya 1/48-Open

Postprzez dewertus » poniedziałek, 19 października 2009, 11:07

Zazdroszczę linii :mrgreen: , w moim Fiaciuku wprawdzie (w/g mnie) linie zmieniły klasyfikację z rowów mariańskich na rowy melioracyjne :mrgreen: ale nadal są to rowy a nie linie.

Kolega ekramo chyba pracuje w CBA lub też innym CBŚ, bo wszędzie węszy spisek ;o)

pzdr.
Hubert
Pzdr. Hubert
Jeśli istnieje rozwiązanie martwić się nie ma po co,
jeśli nie ma rozwiązania martwić się nie ma sensu
Avatar użytkownika
dewertus
 
Posty: 3896
Dołączył(a): piątek, 26 czerwca 2009, 00:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mitsubishi A6M3 HAMP-Tamiya 1/48-Open

Postprzez jambus » poniedziałek, 19 października 2009, 11:45

Rycie linii na płaskiej powierzchni to naprawdę nic trudnego, moje linie też wyglądały jak rowy dopóki nie zacząłem ściśle stosować się do rad zawartych na tym forum, a chyba najważniejsza to bardzo lekko dociskać narzędzie którym się posługujemy.

Pozdrawiam. :)
Pozdrawiam Jarek.
Avatar użytkownika
jambus
 
Posty: 228
Dołączył(a): niedziela, 21 czerwca 2009, 17:23

Re: Mitsubishi A6M3 HAMP-Tamiya 1/48-Open

Postprzez bartek piękoś » poniedziałek, 19 października 2009, 11:56

Ładnie idzie. Będę obserwował.
Dajesz z tym poszyciem! Ja na pewno też spróbuję w tej skali.
Będziesz scratchował? Jeśli tak to co?
..."a gdzie będziesz trzymał ten embrion, w pudełku?!"...
Avatar użytkownika
bartek piękoś
 
Posty: 800
Dołączył(a): wtorek, 6 maja 2008, 20:20
Lokalizacja: Radom

Re: Mitsubishi A6M3 HAMP-Tamiya 1/48-Open

Postprzez erkamo » poniedziałek, 19 października 2009, 12:09

jambus napisał(a):A jeżeli podejżewasz mnie o oszustwo to widocznie sam byłbyś gotowy tak zrobić, ja nie mam powodu.


Jesli masz na mysli taki maly szwindel w celu osiagniecia zwyciestwa w konkursie, to kto wie. Moze bym i sprobowal.(Tu wstawic pasujacy emotikon)

Niestety emotikony u mnie nie dzialaja (nie wiem dlaczego, bo dotad bylo wszystko O.K.). Gdybym je zasosowal, nie bylbys tak zgorszony moim postem. Widze, ze jestes smiertelnie powazny jesli chodzi o modelarstwo.
Ad rem. Twoje linie moga stanowic pokaz dla innych kolegow, probujacych dokonywac podobnych przerobek.

dewertus napisał(a):Kolega ekramo chyba pracuje w CBA lub też innym CBŚ, bo wszędzie węszy spisek


Wolalbym CIA albo BND, bo tam chyba lepiej placa (ale pewien to nie jestem)
Pozdrawiam

erkamo.

"...Protest Chin przyczyną rozwiązania ONZ, zadłużenie USA..., sprzedaż Alaski dla..." - Juliusz Machulski - wizjoner czy fantasta?
erkamo
 
Posty: 690
Dołączył(a): niedziela, 2 marca 2008, 22:56

Re: Mitsubishi A6M3 HAMP-Tamiya 1/48-Open

Postprzez jambus » poniedziałek, 19 października 2009, 23:15

erkamo napisał(a):Niestety emotikony u mnie nie dzialaja (nie wiem dlaczego, bo dotad bylo wszystko O.K.). Gdybym je zasosowal, nie bylbys tak zgorszony moim postem. Widze, ze jestes smiertelnie powazny jesli chodzi o modelarstwo.
Modelarstwo traktuję jako hobby i sposób na stres. Dzisiaj gdy wróciłem z frontu tzn. z pracy lekko podminowany i chciałem się odstresować wchodząc na moje ulubione forum, przeczytałem posta w którym bez jednego uśmieszku czy przymrużenia oka atakowano moją kryształową uczciwość. ;o)
Niewiele myśląc napisałem odpowiedź i...wyszedłem na faceta bez poczucia humoru który nie potrafi rozpoznać żartu. :oops:
W dodatku muszę zmienić cały plan budowy. Miałem zamiar kupić żywiczny silnik, kilo blach do kabiny, zgrabnie to zmontować, pomalować i napisać, że wszystko zrobiłem od podstaw "tymi ręcami".Teraz jestem podejrzany i z przekrętu nici. :mrgreen:
bartek piękoś napisał(a):Dajesz z tym poszyciem! Ja na pewno też spróbuję w tej skali.



Niestety w tym modelu odkształcenie poszycia muszę sobie odpuścić. Wczoraj zrobiłem próbę na kawałku plastiku i niestety po pomalowaniu efekt prawie całkowicie zniknął, być może za płytko wydrapałem materiał bo nierówności widać tylko podczas patrzenia na powirzchnię pod bardzo ostrym kątem.
Po drugie samolot miał gęstą siatkę nitów i stwierdziłem, że na razie jestem "za cienki Bolek" żeby zaczynać taką zabawę.

Pozdrawiam. :)
Ostatnio edytowano wtorek, 20 października 2009, 21:14 przez jambus, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam Jarek.
Avatar użytkownika
jambus
 
Posty: 228
Dołączył(a): niedziela, 21 czerwca 2009, 17:23

Re: Mitsubishi A6M3 HAMP-Tamiya 1/48-Open

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » poniedziałek, 19 października 2009, 23:32

Podziwiam robotę. Zastanawiam się tylko czy zamiast ryć linie i być posądzanym ( ;o) ) nie lepiej było dorzucić trzy dychy i kupić Hasegawę tym bardziej, że wydajesz na żywicę i blachy ? Mam wyjątkową słabość do Hampa z Tamki bo to był mój pierwszy model po pierwszym powrocie do modelarstwa (zakupiony w Szwecji za ciężko zarobione dewizy) więc jestem ciekawy co z tego wyjdzie. Śledzę wątek z zaciekawieniem i mam pytanie czy nie warto zmierzyć się z arcyciekawym malowaniem z wieka pudełka? Istnieje spora ilość interpretacji tego malowania i jestem ciekawy, którą byś wybrał no i jaka ciekawa dyskusja w tym temacie się zrodzi.
Avatar użytkownika
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 3226
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 16:29

Re: Mitsubishi A6M3 HAMP-Tamiya 1/48-Open

Postprzez jambus » piątek, 30 października 2009, 14:48

Witam. :)

Ostatnio nie miałem zbyt dużo czasu, więc postęp niewielki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mariusz Jarzyna ze Szczec napisał(a):mam pytanie czy nie warto zmierzyć się z arcyciekawym malowaniem z wieka pudełka?

Owszszem malowanie ciekawe. Jest tylko jeden problem, nie mam żadnego zdjęcia orginału w takim kamuflażu.
Ale do malowania jeszcze daleko i jeżeli znajdę jakieś materiały na ten temat to może się skuszę.

Pozdrawiam. :lol:
Pozdrawiam Jarek.
Avatar użytkownika
jambus
 
Posty: 228
Dołączył(a): niedziela, 21 czerwca 2009, 17:23

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości