Kalkomannie w pasażerach

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Kalkomannie w pasażerach

Postprzez Mac Eyka » poniedziałek, 10 września 2018, 13:32

Powoli kończę Super Constellation z Minicrafta.

Obrazek

Zbliżam się do fazy naklejania kalkomanii i zaczynają mi sie nasuwać pytania.
Jakie są wasze doświadczenia z kalkami tego producenta. Czy stwarzają problemy przy kładzeniu
Podstawowa kalka z oknami i napisem nad ich linią jest dość spora, kilkanaście cm.
Zapewne będzie trzeba ją podzielić, myślałem o 3 częściach.
No i powstaje kolejne pytanie.
Czy kalkę podzielić przecinając po oknach, ułatwiło by to "skalibrowanie" poszczególnych kawałków, łatwiejsze dopasowanie gdy ma się dwie polówki kwadraciku okna. Ale problem może powstać gdy kalka zacznie się marszczyć czy za mocno na siebie zajdzie. Nawet milimetrowe zmiany w szerokości okna będą widziane.

Czy są jakieś metody na równe położenie dość długiej linii okien, żeby nie powstała "fala"
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3023
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso

Reklama

Re: Kalkomannie w pasażerach

Postprzez piotr dmitruk » wtorek, 11 września 2018, 09:13

Kilkanaście cm to nie taka długa.
Tyle to lepiej nałożyć w całości.
Moczysz dobrze kalkę, żeby się swobodnie poruszała po papierku.
Zsuwasz trochę z jednego końca, przykładasz do modelu, przytrzymujesz paluchem na właściwym miejscu, a drugą ręką wysuwasz papierek spod kalki wzdłuż linii. Powinna w miarę siedzieć.
Jeśli jest krzywa, to na modelu podlewasz ją kilkoma kropelkami wody i przesuwasz wilgotnym patyczkiem do uszu.
Nie susz, niech sama wyschnie, ewentualnie do kropelek przyłóż delikatnie płatek chusteczki higienicznej- niech sam wciągnie wodę. Jeśli potrzeba, to jak już będzie w miarę stabilnie, to w odpowiednich miejscach daj trochę płynu do kalkomanii.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9932
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kalkomannie w pasażerach

Postprzez Mac Eyka » środa, 19 września 2018, 09:46

No udało się

Obrazek

Na jednej stronie próbowałem położyć w całości. Niestety w najwęższych miejscach popękały. Ale jakoś udało się zebrać w całość. Po drugiej stronie zrobiłem to w sposób bardziej kontrolowany i kalkę podzieliłem na 3 części.

Całość kładłem z dużą ilością wody i mocno namoczone. Po modelu przesuwałem mokrym wacikiem do uszu.
Pozwoliłem samoistnie wyschnąć. Teraz mam w planach płyn Sol aby kalka wniknęła w strukturę modelu
Z pozdrowieniami Samozwańczy Prezes Gildii Kręcących się Śmigiełek Maciek Poniatowski
Avatar użytkownika
Mac Eyka

Zimna Wojna 2
 
Posty: 3023
Dołączył(a): sobota, 22 września 2007, 21:08
Lokalizacja: Ouagadougou w Burkina Faso


Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 13 gości