PZL.37B - Łoś B | Fly 1:72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: PZL.37B - Łoś B | Fly 1:72

Postprzez Arcturus » wtorek, 21 sierpnia 2018, 20:52

Masz zdrowie :lol:
Avatar użytkownika
Arcturus

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 2074
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2010, 20:07
Lokalizacja: Chrobacya

Reklama

Re: PZL.37B - Łoś B | Fly 1:72

Postprzez HK1885 » wtorek, 21 sierpnia 2018, 21:26

Szacun... :shock:
Avatar użytkownika
HK1885
 
Posty: 1912
Dołączył(a): wtorek, 25 czerwca 2013, 13:14

Re: PZL.37B - Łoś B | Fly 1:72

Postprzez HubertKendziorek » środa, 22 sierpnia 2018, 10:02

E tam, nawykły jestem, kilka shortów w życiu zrobiłem :)
Niemniej dzięki za słowa wsparcia, może nie trzasnę nim o ścianę.

Na razie przykleiłem górne części skrzydeł, wstępnie poszpachlowałem łączenia, poza tymi przejściami skrzydło / kadłub, gdzie tylko przyciąłem krawędzie spływu do dolnej części skrzydeł, szczególnie w rejonie przejścia skrzydeł w kadłub. Same szpary wypełnię wstępnie plastikiem, reszty dopełni płynna szpachla od Gunze wyrównana patyczkiem higienicznym nasączonym LT.

Być może remedium byłoby klejenie w innej kolejności, najpierw górne części skrzydeł do kadłuba, potem dół pasować do góry. Oczywiście bez gwarancji, że to będzie leżeć w planach i że gdzie indziej nie wyjdzie szpara.
Właśnie te górne połówki kładzione na planach wyglądały zjawiskowo źle, więc zapewne i tak by się nie chciało to wszystko zejść do kupy.

Nie mam niestety punktu odniesienia, więc nie wykluczam że tylko u mnie tak wyszło. Szkoda, że koledzy (i może koleżanki?) którzy pracują nad tym modelem, jakoś nie pokazują nic w warsztacie.
Czekam w emocjach na pasowanie oszklenia, przeczuwam przygód ciąg dalszy :mrgreen:

Z pozdrowieniami
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: PZL.37B - Łoś B | Fly 1:72

Postprzez HubertKendziorek » sobota, 1 września 2018, 09:22

Wstępnie połatany i poszpachlowany - ale to dopiero początek, druga sesja ze szpachlą będzie niezbędna. Jeżeli nie trzecia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Każda kolejna część ujawnia kolejne problemy ze spasowaniem. Tu do siebie nic nie pasuje, wszystko trzeba szlifować, przycinać, sztukować.
Lotki nie pasują do otworu na nie, trzeba wklejać kliny z plastiku. Usterzenie i stateczniki pionowe nijak nie chcą wejść na swoje miejsce, trzeba będzie powiększyć otwory w nich albo pocienić końcówki stateczników poziomych.

Powiem szczerze, coraz mniej mi się chce go kończyć. Ale chyba zacisnę zęby.

Z pozdrowieniami
Hubert
Ostatnio edytowano sobota, 1 września 2018, 16:46 przez HubertKendziorek, łącznie edytowano 1 raz
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: PZL.37B - Łoś B | Fly 1:72

Postprzez iras67 » sobota, 1 września 2018, 11:18

Bardzo ładnie Ci idzie. Trudny sukinkot ale jak go skończysz satysfakcja gwarantowana :-). Ja sklejam powoli, mam jeszcze kilka na warsztacie innych . Najlepeiej chyba całość przed sklejaniem połączyć taśmą i dobrze się zastanowić gdzie ująć a gdzie dodać materiału. Projekt skrzydeł nadawał by się do wtryskowej technologii i wysokiej jakości form. Do Szorta takie ekstrawagancje to nieporozumienie.
Avatar użytkownika
iras67
 
Posty: 2704
Dołączył(a): środa, 19 marca 2008, 01:55
Lokalizacja: Dębica

Re: PZL.37B - Łoś B | Fly 1:72

Postprzez HubertKendziorek » sobota, 1 września 2018, 16:41

Masz rację, przekombinowali. W ogóle, shortruny w tej skali to przy moich umiejętnościach słaby pomysł, w 1:48 idzie mi z nimi znacznie lepiej, przynajmniej tak myślę.

Ja go taśmą lepiłem, przymierzałem, nie wyglądało tak źle.

Żeby nie było, ten model to nie samo zło. Inspiruje, wchodzi na ambicję cholera. Odebrałem właśnie wersję A z Fly. Spróbuję zmienić nieco kolejność klejenia, zacząć od trudnych miejsc, a męczyć się ze szpachlą tam, gdzie łatwiej dojść z narzędziami.

Do tego - o zgrozo - postanowiłem jeszcze raz podejść do Łosia od Mirage Hobby. Pierwszy, zrobiony z pięć lat temu, "zdobi" moje biuro i od tego czasu chodzi za mną, żeby go wziąć jeszcze raz na warsztat, wsadzić co tylko się da z blach i żywic (Aber, S-Model, Vector, Yahu) i sprawdzić, czy potrafię lepiej. No więc sprawdzę. Jak części dojadą, założę kolejny warsztat albo dwa, a co tam.

Pozdrawiam
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: PZL.37B - Łoś B | Fly 1:72

Postprzez portalus » niedziela, 2 września 2018, 15:43

Podglądam bo ze swoim jestem za kolegą. Czy wnęki komór bombowych nie powinny być srebrne jak wnęki podwozia? Jestem aktualnie na etapie kolorowania wnętrza co by móc zamknąć kadłub i ogarniać płatowiec.
Avatar użytkownika
portalus
 
Posty: 2963
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:52
Lokalizacja: Swarzędz

Re: PZL.37B - Łoś B | Fly 1:72

Postprzez HubertKendziorek » niedziela, 2 września 2018, 16:05

portalus napisał(a):Czy wnęki komór bombowych nie powinny być srebrne jak wnęki podwozia?

Powinny. Wnęki komór będą w kolorze aluminium, na razie są tylko pryśnięte czarnym podkładem.

Jak już będziesz na etapie klejenia połówek kadłuba, to może spróbuj przymierzyć, jak pasują górne połówki skrzydeł; mam wrażenie że gdyby nie kleić burt kadłuba do podłogi na całej długości, tylko tak punktowo złapać gdzieś z przodu, to udało by się uniknąć choć częściowo problemu z dopasowaniem skrzydeł - kadłub zachowa więcej sprężystości, można będzie ratować się rozpórkami, etc. Tak będę próbować w Łosiu A.

Pozdrawiam
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: PZL.37B - Łoś B | Fly 1:72

Postprzez HubertKendziorek » czwartek, 6 września 2018, 11:42

Poszpachlowany, teraz polerowanie, odtworzenie linii podziału i będzie można iść dalej.

Jak się okazuje, można było tego w większości jednak uniknąć...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: PZL.37B - Łoś B | Fly 1:72

Postprzez HubertKendziorek » poniedziałek, 17 września 2018, 09:25

Powoli do przodu. Usterzenie i stateczniki pionowe na miejscu, zmodyfikowane do budowanej wersji B Łosia - w pudle jest tylko A bis.
Trzeba będzie jeszcze trochę poprawić, szczególnie miejsce łączenia statecznika ze sterem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z pozdrowieniami
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: PZL.37B - Łoś B | Fly 1:72

Postprzez GrzeM » poniedziałek, 17 września 2018, 17:46

Dobrze jest!
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: PZL.37B - Łoś B | Fly 1:72

Postprzez HubertKendziorek » środa, 19 września 2018, 09:30

GrzeM napisał(a):Dobrze jest!

Dzięki! Optymizm to grunt :).

Dłubania ciąg dalszy, wczoraj trochę drobnicy: osłony silników, wydechy, wloty powietrza pod silnikami, płoza ogonowa - wszystko wymaga obróbki, usuwania śladów łączenia form. Dokleiłem też światła pozycyjne, jak dobrze wyschnie będzie trzeba doszlifować.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zacząłem przymiarki podwozia, kolejne chmm.... no nie wiem, ale na rysunkach w instrukcji wygląda to jakoś inaczej, niż na ramce, zarówno na żywo, jak i na schemacie w instrukcji - chodzi mi o siłowniki.

Obrazek

Obrazek

Trzeba będzie coś pokombinować...
Co jeszcze, Fly, co jeszcze?

Z pozdrowieniami
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: PZL.37B - Łoś B | Fly 1:72

Postprzez HubertKendziorek » sobota, 22 września 2018, 23:41

Przymiarki oszklenia. Szczerze, kto z Was myślał, że będzie pasować?

Obrazek

Wiatrochron nie pasuje do wycięcia w kadłubie, powstaje też szpara pomiędzy dolną jej krawędzią, a powierzchnią kadłuba. Trzeba to jakoś dopasować. Owiewka - za wysoka i za długa, po milimetr w każdą stronę. Trzeba ją obniżyć oraz nieco poszerzyć miejsce w kadłubie.

Osłona kabiny górnego strzelca - około milimetr za wysoka. Nieźle, postarali się.

Na szczęście to nie są sprawy nie do poprawienia. Gdy to piszę, w zasadzie poza wiatrochronem sytuacja jest opanowana, po weekendzie wrzucę foty.

Co ciekawe, osłona kabiny bombardiera / przedniego strzelca chyba będzie pasować najlepiej, muszę ją tylko skleić i jeszcze raz przymierzyć, ale tu powinno być w miarę git.

Z pozdrowieniami
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: PZL.37B - Łoś B | Fly 1:72

Postprzez HubertKendziorek » niedziela, 23 września 2018, 23:00

Obiecane zdjęcia po dopasowaniu większości oszklenia i przeszklony nos - na razie nie klejone do kadłuba, ale będzie OK. Chcę najpierw prysnąć aluminium w komorach bombowych, nie chcę żeby jakąś szczeliną odkurz zepsuł oszklenie od środka, a po prostu nie było przez weekend czasu rozłożyć się z malowaniem. Wszystko musi więc trochę poczekać.

Doszło tymczasem podwozie, trochę było z nim gimnastyki - słabe dojście, łączenia w zasadzie na styk.
Dokleiłem od razu pokrywy podwozia, pocienione na krawędziach, żeby trochę zmniejszyć wrażenie ich grubości.
Starannego dopasowania wymagają zwłaszcza pokrywy w tylnej części gondoli, prosto z pudła są po prostu za duże.

Dorobiłem też drzwiczki stanowiska dolnego strzelca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mam nadzieję, że widać światełko w tunelu.

Z pozdrowieniami
Hubert
Zapraszam na mój blog modelarski: Kendzior's Way
Avatar użytkownika
HubertKendziorek

Ukraina
 
Posty: 2121
Dołączył(a): wtorek, 19 sierpnia 2008, 09:23
Lokalizacja: Kraków

Re: PZL.37B - Łoś B | Fly 1:72

Postprzez Łukasz_K » poniedziałek, 24 września 2018, 10:08

Jakby nie śledzić całego warsztatu, to w tym momencie można by powiedzieć że piękny model z tego FLYa.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4806
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 13:58
Lokalizacja: Bstok

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości