Różnica w farbach firmy Hataka

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Różnica w farbach firmy Hataka

Postprzez jery » poniedziałek, 24 września 2018, 07:24

Witam

Przepraszam z góry że pytam ale jaka jest różnica między linią farb hataka orange line od blue line?? Niewiem czy się dobrze doczytałem ale hataka blue line są chyba akrylowe, natomiast orange line wymaga rozcieńczalnika laquer thinner. Czy to oznacza że orange line są olejne albo celulozowe??? Słyszałem wiele dobrego na temat orange line.

I widze że jeszcze jest red line. A te to jakie?
jery
 
Posty: 35
Dołączył(a): sobota, 1 września 2018, 20:37

Reklama

Re: Różnica w farbach firmy Hataka

Postprzez Łukasz_K » poniedziałek, 24 września 2018, 09:21

blue line - to akryle dedykowane pod pędzel
red line - to akryle dedykowane pod aero (bardziej rozcieńczone??? coś jak valejo air)
orange line - lakiery dedykowane do aero

cytując za http://www.armahobby.pl/blog/orange-line-najwyzsza-polka-z-hataka-hobby.html

Akryle to farby wodne, z gruboziarnistym pigmentem zanurzonym z żywicy. Ich zaletą jest brak zapachu i rozcieńczanie wodą. Wadą – to że wymagają grubszej warstwy do pokrycia kolorem.

Lakiery to farby rozcieńczanie rozcieńczalnikiem celulozowym. Mają drobny, pigment. Doskonale płyną przez aerograf i pozwalają na precyzyjne nakładanie cienkich, kryjących warstw. Lakiery Hataki są polecane wyłacznie do malowania aerografem.
Obrazek Obrazek Obrazek
..bo zawsze są i głupsi w społeczności...
Avatar użytkownika
Łukasz_K

Zimna Wojna 1
 
Posty: 4778
Dołączył(a): piątek, 29 kwietnia 2016, 12:58
Lokalizacja: Bstok

Re: Różnica w farbach firmy Hataka

Postprzez jery » poniedziałek, 24 września 2018, 09:35

OK dzięki ci bardzo.
jery
 
Posty: 35
Dołączył(a): sobota, 1 września 2018, 20:37

Re: Różnica w farbach firmy Hataka

Postprzez Krzysiek Kowalik » poniedziałek, 24 września 2018, 18:28

Nabyłem kiedyś jeden z czerwonych zestawów, akryl do polskiego lotnictwa międzywojennego. Niby jest dedykowany pod aerograf a żeby mi się dobrze malowało cienką warstwą musiałem go sporo jeszcze rozcieńczyć. Automatycznie słabiej kryło.
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Różnica w farbach firmy Hataka

Postprzez Telamon » wtorek, 25 września 2018, 18:57

Mam sześć zestawów. Czerwonych. Farby kryją, schną i wymagają rozcieńczenia niestety w różny sposób. Podobają mi się rzadkie kolory (francuskie czołgi i lotnictwo) ale entuzjastą nie jestem.
Telamon
 
Posty: 38
Dołączył(a): piątek, 8 lutego 2013, 15:25

Re: Różnica w farbach firmy Hataka

Postprzez potez » wtorek, 25 września 2018, 20:02

Pomarańczowe do aerografu. Niebieskie pod pędzel. O czerwonych zapominamy.
Cała instrukcja użytkowania.
tak, jestem #ponurymodelaż
Avatar użytkownika
potez
 
Posty: 4681
Dołączył(a): środa, 28 listopada 2007, 11:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Różnica w farbach firmy Hataka

Postprzez martinezol » środa, 26 września 2018, 07:03

tak jak pisza koledzy ORANGE - super do aerografu a BLUE pod pedzel niestety i jak sie skusilem na RED do aero i tragedia to sport dla masochistow wiec unikaj ich a szkoda bo maja fajne zestawy nic trzeba bedzie poczekac az powtorza je w serii ORANGE wiec to tyle o Hatace acha sa jeszcze pojedyncze kolory poza zestawami z serii ORANGE maja przed numerem literke C ;o)
Avatar użytkownika
martinezol
 
Posty: 38
Dołączył(a): piątek, 13 lutego 2015, 19:11
Lokalizacja: Zombky

Re: Różnica w farbach firmy Hataka

Postprzez Krzysiek Kowalik » środa, 26 września 2018, 19:31

Co do wcześniejszych dwóch wypowiedzi. Nie jestem jakoś mega doświadczony bo z aero malowałem tylko Vallejo color i air oraz Hataką Red tym jednym zestawem- ogólnie akrylami. Hataka mnie jakoś nie przeraziła tym, że mimo dedykacji pod aerograf musiałem ją dodatkowo sporo rozcieńczyć. Po wypowiedziach mam wrażenie, że jak przejdę na orange to zostanę bogiem Aerografu :) Chyba kupie buteleczkę bo ja to straszny niedowiarek jestem :D
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 948
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 09:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Różnica w farbach firmy Hataka

Postprzez Atlis » środa, 26 września 2018, 20:41

Dobre aerografy i farby z Ciebie Boga aerografii nie zrobią. Będziesz tylko posiadaczem tych narzędzi. Ale na pewno życie stanie się prostsze.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Różnica w farbach firmy Hataka

Postprzez martinezol » czwartek, 27 września 2018, 11:09

niekoniecznie Orange robi bogiem aero ;o) umiejetnosci i cwiczenie to juz bardziej pomoze :D poprostu Gunze, Tamiya i wlasnie nasza rodzima Hataka Orange to jest dobry wybor pod aero bo nie tworza tyle problemow przy uzywaniu i nie wymagaja samozaparcia przy checi korzystania z aero ja niedowierzalem i kuplem Red Hataki - uzylem nie podeszlo mi choc pomalowalem model wiec nie uzyje Red ponownie :(
Avatar użytkownika
martinezol
 
Posty: 38
Dołączył(a): piątek, 13 lutego 2015, 19:11
Lokalizacja: Zombky

Re: Różnica w farbach firmy Hataka

Postprzez jery » wtorek, 2 października 2018, 16:05

Jeszcze się chciałem dopytać co do tej serii orange. W jakich proporcjach rozcieńczać te farby przy pomocy tego oryginalnego rozcieńczalnika(thinnera)??? Ile farby a ile thinnera?
jery
 
Posty: 35
Dołączył(a): sobota, 1 września 2018, 20:37

Re: Różnica w farbach firmy Hataka

Postprzez Atlis » wtorek, 2 października 2018, 16:44

W takich, by się dobrze malowało.
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Re: Różnica w farbach firmy Hataka

Postprzez CzarekB » wtorek, 2 października 2018, 17:26

O, piękna i fachowa odpowiedz.

Jery, z tym jest jak z kobietami, każdemu z nas idzie to trochę inaczej.
Zacznij moze od 2/3 farby i 1/3 rozcieńczalnika. Pomaluj coś na boku, plastikowa biała łyżeczkę na przykład, zobacz jak kryje. Jak bedziesz zadowolony to zostaw jak jest, jak nie to po prostu zrób kilka eksperymentów aż dojdziesz do proporcji które Ci odpowiadają. Ogólnie sprawy ujmując, Hataka Orange wymaga dwóch, trzech warstw do dobrego pokrycia.
Czasami do czegoś trzeba dojść samemu, bez złośliwości oczywiście.
Czarek.
Avatar użytkownika
CzarekB
 
Posty: 1205
Dołączył(a): niedziela, 14 października 2007, 22:30
Lokalizacja: Naples, FL.

Re: Różnica w farbach firmy Hataka

Postprzez jery » wtorek, 2 października 2018, 17:39

Dwie, trzy warstwy. OK bede pamiętał. Ostatnio malowałem przy pomocy aerografu farbami vallejo mr.color no i tam potrzeba fifty fifty, pół na pół i jeszcze koniecznie retarder, no i przed całą procedurą dokładnie wymieszać farbe w buteleczce vallejo.

Ogólnie lepiej się zapytać, chociaż niemiło się czyta czyjeś złośliwosci.
jery
 
Posty: 35
Dołączył(a): sobota, 1 września 2018, 20:37

Re: Różnica w farbach firmy Hataka

Postprzez Atlis » wtorek, 2 października 2018, 18:26

Dwie czy trzy warstwy przydadzą Ci się do niczego jery.

Wszystko zależy od tego co będziesz malować i jak.

Jeśli będziesz malować farbę bazową black-basingiem, będziesz robić nawet dziesięć warstw na siebie nakładających się. I inaczej będzie rozcieńczona farba pod marmurek (~2:1 przykładowo), inaczej do pod blending (nawet 10:1). Ale z drogiej strony może być, że będziesz malować drobny element jednolitą warstwą i wystarczy ciut bardziej gęsta farba - 1:1 lub 1.5:1.

I nikt Ci nie zapewni, że wszystkie farby tak samo rozcieńczone w butelce. Nawet różne odcienie mają różne ziarno więc maluje się nimi inaczej.

Do tego inaczej się maluje przy 10PSI a inaczej przy 17PSI. Inaczej 0.2 Ultrą, inaczej Sparmaxem 0.35...
Avatar użytkownika
Atlis
 
Posty: 2593
Dołączył(a): piątek, 25 marca 2016, 13:39
Lokalizacja: Rostock / Szczecin / Sliač

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości