P-51B Mustang Tamiya 1:48 - open

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

P-51B Mustang Tamiya 1:48 - open

Postprzez Seweryn » niedziela, 25 maja 2008, 21:20

Witam wszystkich w dziale lotniczym. Postanowiłem odpocząć trochę od samochodów w skali 1-24 i powrócić po 10ciu latach do jedynej słusznej skali 1-48 :)
Będę budował model Mustanga w wersji B z 357 Grupy Myśliwskiej na bazie modelu Tamiyi (kiedys skleiłem ich chyba 5). Do modelu dokupiłem blaszki Parta, zoom Edka, kołpak śmigła i łopaty Ultracast, kalki Eagle oraz maski Montexu. Model będzie w malowaniu 357 FG, 362FS G4*D Lt Lloyd Mitchel, czyli OD/NG z pełnymi pasami inwzyjnymi, samolot o nazwie własnej Miss Marvel. Całe malowanie będzie przy użyciu masek.
Obrazek

Zestaw farb Gunze do tego projektu:
Obrazek

Wnętrze zostało pomalowane jednak farbą Pactra A35 bo interior green Gunze na białym podkładzie wychodzi żółty.

Budowę rozpocząłem oczywiście od kabiny pilota, została wzbogacona o blaszki Parta i trochę własnej inwencji na podstawie dostępnej (tej którą posiadam ;o) ) dokumentacji. Przewód tlenowy zrobiłem od podstaw, fotel pocieniowany, wszelkie ślady po wyciananiu z ramek widoczne na zdjęciach usunięte. Zastanawiam sie nad podłogą czy zrobić drewnianą czy zostawić metalową. Na prawej burcie widać przewód który będzie przykryty kolorową blaszką Edka.
Obrazek
Obrazek

Z blaszki Edka użyję tylko kolorowej tablicy bo mi sie podoba :) oraz pasy.

Model zgłoszony do konkursu, ale tak żeby zaznaczyć udział, nie liczę na jakieś rewelacje :)
Kabina została pomalowana podkładem Tamiyi szarym, ale z aero, potem zrobiłem preshading czarnym półmatowym Gunze i na końcu A35 Pactry rozcieńczony żółtym thinnerem Gunze :mrgreen: Nie lubiałem farb Pactry, ale połącznie z Gunze daje fajne efekty. Fotki pomalowanej kabiny jutro bo już jest ciemno.

To ma być model na przetarcie w 1-48 i może dłuższy romans ;o) zakupiłem B-17 który zawsze w tej skali chciałem mieć.
Proszę o rady, sugestie, techniki bo nie znam sie na letadłach. Aktualnie mam kabinę pomalowaną i ładnie wyszedł ten preshading. Co mam teraz zrobić żeby złoszować kabine, pomalować błyszczącym Gunze starczy? Jak malujecie różne skrzynki itp w kabinie - suchy pędzel czy jak?
Seweryn
Avatar użytkownika
Seweryn
 
Posty: 2078
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:05
Lokalizacja: Ustroń

Reklama

Re: P-51B Mustang Tamiya 1:48 - open

Postprzez Marcin A. » poniedziałek, 26 maja 2008, 15:30

Cześć

Parę minut temu kupiłem ten model, i też niedługo zamierzam zabrać się za niego.

Fajne malowanie wybrałeś, chociaż osobiście podoba mi się bardzo ten z żółto czarnym nosem.

Seweryn napisał(a):Zastanawiam sie nad podłogą czy zrobić drewnianą czy zostawić metalową.


Niemasz żadnych materiałów apropo tego konkretnego samolotu czy informacji na temat maszyn latających w 362 FS? Ja bym dał całą metalową.

Pozdro, dopinguję :)
Marcin A.
 

Re: P-51B Mustang Tamiya 1:48 - open

Postprzez Wojciech Perkowski » poniedziałek, 26 maja 2008, 16:24

Marcin A. napisał(a):....Ja bym dał całą metalową...


Zdecydowanie należałoby wykomnać drewnianą, o ile przykładamy znaczenie do tego detalu.
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 713
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 14:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Re: P-51B Mustang Tamiya 1:48 - open

Postprzez Seweryn » poniedziałek, 26 maja 2008, 17:36

Wojciech Perkowski napisał(a):
Marcin A. napisał(a):....Ja bym dał całą metalową...


Zdecydowanie należałoby wykomnać drewnianą, o ile przykładamy znaczenie do tego detalu.

Też skłaniam sie ku drewnianej, metalowa chyba do wersji D bardziej sie nadaje.
Tak wygląda pomalowana kabina kolorem podstawowym, kolor trochę przekłamany na zdjęciu. Teraz musze sie zabrać za wash i malowanie detali. Chyba pomaluję błyszczącym lakierem Gunze najpierw.
Obrazek
Seweryn
Avatar użytkownika
Seweryn
 
Posty: 2078
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:05
Lokalizacja: Ustroń

Re: P-51B Mustang Tamiya 1:48 - open

Postprzez Deco » poniedziałek, 26 maja 2008, 18:03

Model zapowiada się interesująco . Czekam na dalsze fotorelacje . Jaką techniką wykonałeś przewód tlenowy ??
Ostatnio edytowano poniedziałek, 26 maja 2008, 18:12 przez Deco, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam Dominik Dec!!!:D
Obrazek
Avatar użytkownika
Deco
 
Posty: 222
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:01
Lokalizacja: Sokołów Małopolski

Re: P-51B Mustang Tamiya 1:48 - open

Postprzez Seweryn » poniedziałek, 26 maja 2008, 18:42

Przewód tlenowy jest wykonany nastepująco:
-jakiś przewód wielożyłowy, chyba od telefonu
-wyciągniety jeden drucik, który następnie został zamocowany naprężony jak struna
-drugi drucik na ciasno nawijany, tak co 2-3 cm zwój jest ściskany za pomocą pęsety bo nie dasz rady ręcznie tak na caisno nawijać

Cała filozofia, miejscami kropelka gluta dla sztywności i scaleniu zwojów.

Trzeba robić to delikatnie bo drucik lubi sie urwać, a jak sztukujesz to potem widać na zwojach.
Seweryn
Avatar użytkownika
Seweryn
 
Posty: 2078
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:05
Lokalizacja: Ustroń

Re: P-51B Mustang Tamiya 1:48 - open

Postprzez Deco » poniedziałek, 26 maja 2008, 18:43

Seweryn napisał(a):Przewód tlenowy jest wykonany nastepująco:
-jakiś przewód wielożyłowy, chyba od telefonu
-wyciągniety jeden drucik, który następnie został zamocowany naprężony jak struna
-drugi drucik na ciasno nawijany, tak co 2-3 cm zwój jest ściskany za pomocą pęsety bo nie dasz rady ręcznie tak na caisno nawijać

Cała filozofia, miejscami kropelka gluta dla sztywności i scaleniu zwojów.

Trzeba robić to delikatnie bo drucik lubi sie urwać, a jak sztukujesz to potem widać na zwojach.


Dziękuję Ci . Przyda sie mi na pewno !!
Pozdrawiam Dominik Dec!!!:D
Obrazek
Avatar użytkownika
Deco
 
Posty: 222
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:01
Lokalizacja: Sokołów Małopolski

Re: P-51B Mustang Tamiya 1:48 - open

Postprzez Wojciech Perkowski » poniedziałek, 26 maja 2008, 18:44

Seweryn napisał(a):... metalowa chyba do wersji D bardziej sie nadaje...


Nie. Metalowa podłoga (górna powierzchnia centropłata w rzeczywistości) - tylko we wczesnych Mustangach napedzanych Alissonem. Póżniejsze Mustangi (B, C, D) napędzane Merlinami posiadały wyższy kadłub w okolicy kabiny - pilot siedział wyżej i stąd (coby mu nóżki nie wisiały w powietrzu) pojawiła się sklejkowa nakładka z wycięciami na wskaźniki paliwa, drażek sterowy itd.
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 713
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 14:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Re: P-51B Mustang Tamiya 1:48 - open

Postprzez Seweryn » poniedziałek, 26 maja 2008, 18:49

Wojciech Perkowski napisał(a):
Seweryn napisał(a):... metalowa chyba do wersji D bardziej sie nadaje...


Nie. Metalowa podłoga (górna powierzchnia centropłata w rzeczywistości) - tylko we wczesnych Mustangach napedzanych Alissonem. Póżniejsze Mustangi (B, C, D) napędzane Merlinami posiadały wyższy kadłub w okolicy kabiny - pilot siedział wyżej i stąd (coby mu nóżki nie wisiały w powietrzu) pojawiła się sklejkowa nakładka z wycięciami na wskaźniki paliwa, drażek sterowy itd.

Dziękuję za tę cenną uwagę, właśnie przeglądam D&S i widzę że P-51A ma metalową podłogę. Masz jakis pomysł jak zrobić drewno na podłodze, wydrukować kalkę i nakleić?
Seweryn
Avatar użytkownika
Seweryn
 
Posty: 2078
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:05
Lokalizacja: Ustroń

Re: P-51B Mustang Tamiya 1:48 - open

Postprzez Wojciech Perkowski » poniedziałek, 26 maja 2008, 19:08

Podłoga sklejkowa była malowana na czarno (ze środkiem antyposlizgowym) więc wykonanie "drewna" niepotrzebne.
Wojtek
Wojciech Perkowski
 
Posty: 713
Dołączył(a): sobota, 13 października 2007, 14:07
Lokalizacja: okolice Białegostoku

Re: P-51B Mustang Tamiya 1:48 - open

Postprzez Jacek Bzunek » poniedziałek, 26 maja 2008, 21:55

Wojciech Perkowski napisał(a):Podłoga sklejkowa była malowana na czarno (ze środkiem antyposlizgowym) więc wykonanie "drewna" niepotrzebne.

Zdaje się że była to jakaś smołopodobna substancja.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Avatar użytkownika
Jacek Bzunek
 
Posty: 5875
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 18:35
Lokalizacja: Szczecin

Re: P-51B Mustang Tamiya 1:48 - open

Postprzez Marcin A. » poniedziałek, 26 maja 2008, 22:40

Cześć

Jacek Bzunek napisał(a):Zdaje się że była to jakaś smołopodobna substancja.


Też mi się tak wydaje.
W czasie eksploatacji wycierała się i widac było drewno pod spodem.

Pozdro :)
Marcin A.
 

Re: P-51B Mustang Tamiya 1:48 - open

Postprzez Seweryn » niedziela, 15 czerwca 2008, 19:38

Powoli wracam do Mustanga. Czy ta podłoga drewniana była całkiem płaska, czy miała jakieś elementy przykręcone od góry? Zastanawiam sie nad zeszlifowaniem podłogi fabrycznej i pomalowaniem jej na czarno.
Seweryn
Avatar użytkownika
Seweryn
 
Posty: 2078
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:05
Lokalizacja: Ustroń

Re: P-51B Mustang Tamiya 1:48 - open

Postprzez Marcin A. » poniedziałek, 16 czerwca 2008, 12:45

Seweryn napisał(a):Zastanawiam sie nad zeszlifowaniem podłogi fabrycznej i pomalowaniem jej na czarno.


Nic nie szlifuj,pomaluj na czarno elementy podłogi, a te przykręcane na interior green.

Nie wiem jak Ci to wytłumaczyć, nie masz żadnej dokumentacji(zdjęć)?
Marcin A.
 

Re: P-51B Mustang Tamiya 1:48 - open

Postprzez Seweryn » poniedziałek, 16 czerwca 2008, 17:17

Marcin A. napisał(a):
Seweryn napisał(a):Zastanawiam sie nad zeszlifowaniem podłogi fabrycznej i pomalowaniem jej na czarno.


Nic nie szlifuj,pomaluj na czarno elementy podłogi, a te przykręcane na interior green.

Nie wiem jak Ci to wytłumaczyć, nie masz żadnej dokumentacji(zdjęć)?

Dokumentację mam, teraz już wszystko rozumiem, dzięki.
Seweryn
Avatar użytkownika
Seweryn
 
Posty: 2078
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:05
Lokalizacja: Ustroń


Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości