PZL 65 IRBIS Master craft+złom 1:72-NA FINISZU!!!!!!!!!!!

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

PZL 65 IRBIS Master craft+złom 1:72-NA FINISZU!!!!!!!!!!!

Postprzez SOPOL73 » wtorek, 7 kwietnia 2009, 12:30

Witam!!! Model z cyklu SF opis hipotetycznego rozwoju konstrukcji umieszczę w galerii modeli gotowych. Przedstawiam wersję roboczą modelu samolotu który mógł istnieć gdyby losy nasze we wrześniu 39 potoczyły się inaczej. Zestaw to Łoś mastercraft 1/72 i złom.Napęd czyli gondole silników plus śmigła czterołopatowe zaadoptowane zostały z zestawu Matchbox Tempesta.Napęd potęga bo około 2500 kM.Zmieniłem obrys skrzydeł jak i Stateczników pionowych oraz zmieniłem geometrię statecznika poziomego.Przedstawiam wstępną bryłę na etapie prac jak widać. Planowane uzbrojenie to: 4 kaemy + działo kaliber może 75mm widoczna rurka metalowa na fotkach, to wszystko będzie z przodu nieruchomo. Następnie mam w planach zrobić górne stanowisko obrotowe z 2 kaemami kal.? może 7,9mm i dodatkowo w opuszczanym sponsonie pod spodem kadłuba w miejscu starego stanowiska po Łosiu. Sam kadłub został zmieniony i jest 10mm dłuższy niż w Łosiu.Zmianie ulegnie też podwozie lecz pozostawię bliżniacze koła.Śmigła ich średnica zostanie troszkę pomniejszona co by nie przycierały kadłuba.

Co do przeznaczenia samolotu to wymyśliłem jako ciężki samolot szturmowy lub niszczyciel czołgów.Będzie posiadał węzły do podwieszania bomb itp. takie plany.
Do wszystkich modelarzy zadaję pytania i proszę o podpowiedzi i sugestie oto lista pytań:

1. Nazwa i przeznaczenie samolotu( czy ma to być kolejne wcielenie Łosia może wersja rozwojowa pzl49 MIŚ czy tak jak to wymyśliłem PZL 6? IRBIS)?!

2.Malowanie samolotu!!!? trzy koncepcje- standard khaki czy plamy geometryczne jak na nielicznych p11c( nie wiem jakie to były kolory), czy malowanie jak w wersji lądowej Lublina XII.Może inne malowanie czekam na podpowiedzi.

3. Sprawa uzbrojenia nie wiem czy taki kaliber może być odpowiedni jako altyleria z przodu, mogę alternatywnie zastosować 8 kaemów.?!!!

Oto wynik prac.
--- Ciach --- obrazki wstawione niezgodnie z regulaminem!


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


--- Ciach --- obrazki wstawione niezgodnie z regulaminem!


Pomysł na budowę czegoś takiego przyszedł gdy zobaczyłem kilka takich ciekawych prac na tym forum.Rok powstania konstrukcji strzelam to 1940-41. Mam nadzieję że nie rozzłoszczę tej części modelarzy która nie przepada za taką fikcją.
Budowa modelu jest w toku może się uda zakończyc przed wystawą modeli w Inowrocławiu , czekam na opinie i podpowiedzi. ;o) :!: :?:
Ostatnio edytowano poniedziałek, 20 kwietnia 2009, 19:44 przez SOPOL73, łącznie edytowano 6 razy
SOPOL73
 

Reklama

modele polskich samolotów

Re: PZL 65??? IRBIS Master craft+złom 1:72

Postprzez wojtek_fajga » wtorek, 7 kwietnia 2009, 12:35

SOPOL73 napisał(a):...czekam na opinie i podpowiedzi.


Popraw proszę szybciutko sposób umieszczenia obrazków. Miniaturki powinny prowadzić do plików graficznych (*.jpg), a nie do stron html. Paza tym część z nich jest umieszczona z błędnym kodem i nie wyświetla się.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: PZL 65??? IRBIS Master craft+złom 1:72

Postprzez SOPOL73 » wtorek, 7 kwietnia 2009, 12:38

:? :!: Już jest lepiej :?: :!: Troszkę jest kombinacji z fotosikiem.
Ostatnio edytowano wtorek, 7 kwietnia 2009, 13:09 przez SOPOL73, łącznie edytowano 1 raz
SOPOL73
 

Re: PZL 65??? IRBIS Master craft+złom 1:72

Postprzez lejgo_inc » wtorek, 7 kwietnia 2009, 13:08

Podoba mi się pomysł na tak dalekie odejście od realiów historycznych :).
Sugestia - może pokusisz się o zmniejszenie owiewek na przejściu skrzydło-kadłub (w tylnej części skrzydeł) - to by zbliżyło sytuację do realiów historycznych (taaaaa :D:D). Taka modyfikacja miała być wprowadzana na Misiu - uproszczenie konstrukcji bez strat na aerodynamice. Kombinując - jeżeli założyć że jest to dalszy rozwój Łosia/Misia - to a nuż konstruktorzy PZL-65 poszli tym tropem?
Btw - może jeszcze jakiś radar, alboco :D ?
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
Avatar użytkownika
lejgo_inc
 
Posty: 1238
Dołączył(a): wtorek, 16 grudnia 2008, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: PZL 65??? IRBIS Master craft+złom 1:72

Postprzez SOPOL73 » wtorek, 7 kwietnia 2009, 13:17

Radar nie bo to nie te lata tak daleko nie wybiegam. Co do kolejki numerologicznej - dlatego pzl 65 bo to nowy samolot nowe przeznaczenie oparty na aerodynamice i układzie z Łosia>>>Misia >>>i doświadzczeniach przy Lampartach.Spływowe łagodne przejście kadłub skrzydło pozostanie wydaje mi się że gwarantuje mniejsze obciążenie powierzchni nośnej.
SOPOL73
 

Re: PZL 65??? IRBIS Master craft+złom 1:72

Postprzez net_sailor » wtorek, 7 kwietnia 2009, 13:31

Kilka luźnych uwag natury konstrukcyjnej:
- propopnuję obciąć eliptyczne końcówki skrzydeł zmieniając obrys z eliptycznego na trapezowy (zostawić 1-2 mm margines na zewnątrz lotki na zawias) zwiększy się nieco obciążenie pow. nośnej na ciut bardziej myśliwskie (przypatrz się jak to miały np. "niskościowe" Spitfire)
- stery kierunku trzeba odciążyć masowo albo aerodynamicznie, proponuję klapki Flettnera na krawędzi spływu jako najłatwiejsze do wykonania
- jako uzbrojenie główne proponuję armatę automatyczną kal. 37-40 mm (może być nasz Boforsik plot strzelający osłabionym nabojem 8-) ) umieszczoną w pustej komorze bombowej i lufą wyprowadzoną pod nosem. Armata byłaby doładowywana wymiennymi magazynkami przez strzelca.
- uzbrojenie pomocnicze do wstrzeliwania się w cel to jakieś 2-4 km-y w górnej części nosa (zależy ile zmieścisz). Wysunięcie luf moża zróżnicować aby zasugerować, że sąsiadujące skrzynki amunicyjne sobie nie przeszkadzały (popatrz na Bf 110 czy P-38)
- podkadłubowe stanowisko bym sobie darował i zasklepił otwór lub zobił tam "kratkę wentylacyjną" na ujście gazów prochowych z działka (inaczej wszyscy się potrują) , ale jak tam sobie chcesz...

Oznaczenie to może PZL 137, a nazwa własna "Szczupak" (po linii naszych bomowych rybek: Karasia i Suma) ?
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: PZL 65??? IRBIS Master craft+złom 1:72

Postprzez wojtek_fajga » wtorek, 7 kwietnia 2009, 13:38

SOPOL73 napisał(a)::? :!: Już jest lepiej :?: :!: Troszkę jest kombinacji z fotosikiem.


Wcale nie jest lepiej. Miniaturki prowadzą nadal do stron html, a nie do plików graficznych. Poprawiłem Tobie pierwszą miniaturkę, abyś zobaczył jak to powinno być prawidłowo zrobione.
Avatar użytkownika
wojtek_fajga

Master od Tin
 
Posty: 2748
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 14:22
Lokalizacja: EPBY

Re: PZL 65??? IRBIS Master craft+złom 1:72

Postprzez Tomasz Dzieciątkowski » wtorek, 7 kwietnia 2009, 20:09

net_sailor napisał(a):- jako uzbrojenie główne proponuję armatę automatyczną kal. 37-40 mm (może być nasz Boforsik plot strzelający osłabionym nabojem 8-) ) umieszczoną w pustej komorze bombowej i lufą wyprowadzoną pod nosem. Armata byłaby doładowywana wymiennymi magazynkami przez strzelca.

A czemu nie iść podobną drogą jak Amerykanie w Mitchellu? Przecież zastosowali w nim modyfikację armaty Schneidera wz. 1897. Mieliśmy ich na stanie od cholery i trochę, więc dlaczego by nie?
If on my journey, should I encounter God, God will be cut...
Avatar użytkownika
Tomasz Dzieciątkowski
 
Posty: 988
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 20:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: PZL 65??? IRBIS Master craft+złom 1:72

Postprzez SOPOL73 » wtorek, 7 kwietnia 2009, 20:41

Cenne porady i ciekawe propozycje - dzięki wielkie.Właśnie myślałem o opcji większego kalibru opierając o modyfikację artylerii kalibru 75mm.Wielkośc samolotu na to hipotetycznie pozwala.Tą drogą poszli nie tylko Hamerykanie ale też japońcy i jakies eksperymenty włoskie.
Przemyślałem kwestię stanowiska dolnego i faktycznie przy takiej artylerii głównej warto zastosować systemm wentylowania (forma lotniczego przedmuchiwacza)- koncepcja zastosowania w miejscu stanowiska dolnego strzelca wlotu i wylotu powietrza.Rozmiar lufy widoczny na zdjęciach może zmylić co do wielkości kalibru ale sam otwór - wylot lufy jest odpowiedni do tej skali agrubośc zewnętrzna lufy to np. system chłodzenia lub wyrafinowany oporopowrotnik takie pomysły mi już sugerowano. :roll: ;o)
Sprawa stanowiska górnego podobnego chowanego elektrycznie jak w Misiu to temat otwarty jeśli chodzi o uzbrojenie mogę zrobić coś podobnego do Oerlikona 20mm lub dwa wkm 12,7 lub dwa km 7,9mm.chcę już dzisiaj pchnąc pracę do przodu :!: :?
Jeszcze pytanie- artyleria główna czyli działo 75mm umieścić centralnie z przodu czy jak podpowiedzają niżej i asymetrycznie czy w lini środkowej :!: :?: :roll:
SOPOL73
 

Re: PZL 65??? IRBIS Master craft+złom 1:72

Postprzez net_sailor » wtorek, 7 kwietnia 2009, 20:59

Tomasz Dzieciątkowski napisał(a):A czemu nie iść podobną drogą jak Amerykanie w Mitchellu? Przecież zastosowali w nim modyfikację armaty Schneidera wz. 1897. Mieliśmy ich na stanie od cholery i trochę, więc dlaczego by nie?

Można i tak, ale czy my potrzebujemy armaty do topienia okrętów czy raczej coś ppanc?
SOPOL73 napisał(a):Jeszcze pytanie- artyleria główna czyli działo 75mm umieścić centralnie z przodu czy jak podpowiedzają niżej i asymetrycznie czy w lini środkowej

Tak zupełnie centralnie to chyba nie, bo zawadzałoby o stanowisko pilota. Jest sporo miejsca w komorze bombowej.

SOPOL73 napisał(a):Sprawa stanowiska górnego podobnego chowanego elektrycznie jak w Misiu to temat otwarty jeśli chodzi o uzbrojenie mogę zrobić coś podobnego do Oerlikona 20mm lub dwa wkm 12,7 lub dwa km 7,9mm.chcę już dzisiaj pchnąc pracę do przodu

Chowane stanowiska się nie sprawdziły to dajmy mu stałe. Oerlikona nie bierz, chyba że strzelec ma walczyć z napastnikami i wymiennymi bębnami - lepsze będzie nasze wz. 38 zasilane z taśmy. W okresie, o którym piszesz powinno być już dostępne w większej ilości.
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: PZL 65??? IRBIS Master craft+złom 1:72

Postprzez Tomasz Dzieciątkowski » środa, 8 kwietnia 2009, 02:13

net_sailor napisał(a):
Tomasz Dzieciątkowski napisał(a):A czemu nie iść podobną drogą jak Amerykanie w Mitchellu? Przecież zastosowali w nim modyfikację armaty Schneidera wz. 1897. Mieliśmy ich na stanie od cholery i trochę, więc dlaczego by nie?

Można i tak, ale czy my potrzebujemy armaty do topienia okrętów czy raczej coś ppanc?

Jedno nie wyklucza drugiego :D Niemcy w swoich samolotach też montowali 75 mm przeciwko czołgom. Poza tym Polska przed wojną była jedynym producentem pocisku p-panc do Schneidera...
Jestem za Schneiderem umieszczonym w komorze bombowej w osi samolotu. Nad działem 4 km-y i 2 km-y w obrotowej, niechowanej wieżyczce.
Pomysł z trapezoidalnymi końcówkami skrzydeł też jest fajny ;o)
If on my journey, should I encounter God, God will be cut...
Avatar użytkownika
Tomasz Dzieciątkowski
 
Posty: 988
Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 20:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: PZL 65??? IRBIS Master craft+złom 1:72

Postprzez SOPOL73 » środa, 8 kwietnia 2009, 07:42

Właśnie postanowiłem taki zestaw zrobić >>75mm+4xkm+2xkm ;o) :D
SOPOL73
 

Re: PZL 65??? IRBIS Master craft+złom 1:72

Postprzez net_sailor » środa, 8 kwietnia 2009, 08:34

Polecam jeszcze poczytać tą dyskusję - może coś Ci jeszcze podpasuje. Koledzy nieźle popuścili wodze fantazji:
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=5 ... B&start=25
Avatar użytkownika
net_sailor
 
Posty: 1809
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:01
Lokalizacja: Elbląg

Re: PZL 65??? IRBIS Master craft+złom 1:72

Postprzez spiton » środa, 8 kwietnia 2009, 10:38

Czekając na poprawienie fot podaje link, do galerii, w której pokazany jest taki "super łoś" mojego wynalazku :-))
http://modelwork.pl/viewtopic.php?t=473 ... er+%B3o%B6
i jeszcze wcześniejsza wersja, dostosowana do bombardowania z lotu nurkowego.
http://modelwork.pl/viewtopic.php?t=407 ... ht=%B3o%B6
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: PZL 65??? IRBIS Master craft+złom 1:72

Postprzez siara1939 » środa, 8 kwietnia 2009, 11:10

Spiton- pamietam tego Losia. Bardzo mi sie podoba- moze dlatego, ze przypomina mi troche 110. :D
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości