Sherman Vc Fierfly (UM) 1DPanc

Budujesz modele w 'małej' skali, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: xenomorph

Sherman Vc Fierfly (UM) 1DPanc

Postprzez Archelaos » sobota, 26 października 2013, 19:11

No i stało się, zaczynam swojego Shermana Fierfly. Mam nadzieję, że uda mi się go skończyć w sensownym czasie.
Na grudziądzki konkurs raczej nie zdążę (sorry Axel1st :( ) ale może na Bytom? :mrgreen:

Mam ten zestaw:

Obrazek
Inbox:
http://www.172shermans.com/kitreviews/UM/FireflyVCprev.htm

Planuję oczywiście zbudować go w polskim malowaniu.

Do czołgu mam kalki z zestawu Toro - do czołgu nr T228699 z 3 szwadronu pierwszego pułku 1 DPanc.

Podejrzewam, że są jakieś zdjęcia tego wozu (skoro są kalki), niestety nie dotarłem do żadnych, mam nadzieję, że pomożecie?
Archelaos
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 23:54

Reklama

Re: Sherman Vc Fierfly (UM) 1DPanc

Postprzez Sherman » sobota, 26 października 2013, 22:48

Cześć,

Model UMa jest jaki jest, czeka Cię z nim trochę zabawy i poprawek.

Pytanie za 100pkt. Chcesz robić tego konkretnego FF bo Ci się podoba, czy dlatego że jest to jedyny na tym zestawie kalkomanii? Bo jak coś to z tego zestawu można pokombinować jakiegoś ciekawszego czołga ;o) i też ciut bardziej dopasować do modelu.

Pytanie techniczne, jak się mają wózki u Ciebie? Są dobrze odlane czy mają jamki skurczowe na korpusach (czasem się to niestety zdarza w UMach).
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Sherman Vc Fierfly (UM) 1DPanc

Postprzez Archelaos » sobota, 26 października 2013, 23:28

To jedyny FF w tych kalkach :D Nie jestem do niego jakoś specjalnie przywiązany, po prostu chcę zrobić porządnego polskiego FF, więc chętnie pokombinuję.

Wózki wyglądają w miarę dobrze. Na jednej ramce widać delikatne zapadnięcia jakiś milimetr poniżej górnej krawędzi. Koła mam pełne z sześcioma szprychami i pięcioszprychowe z otworami.
Archelaos
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 23:54

Re: Sherman Vc Fierfly (UM) 1DPanc

Postprzez Sherman » sobota, 26 października 2013, 23:42

Więc koła masz dobre ;o) Jak chodzi o wózki, mogę popatrzeć czy nie będę miał dobrych na zbyciu, ale daj mi na to chwilę ;o) Oczywiście jeśli uznasz że swoje chcesz wymieniać.

Jak napisałem, z tego zestawu da się coś poskładać i zrobić inny wóz. Większość V i Vc z 1.DPanc miała gąsienice t62, z innym wzorem niż te z zestawu UMa (które pomijając fakt że całe są skopane) mają szewron gumowy, więc są to t48. Na pewno jest zdjęcie FF z takimi gąsienicami z 24. Pułku Ułanów, 3ciego co do starszeństwa pułku 1.DPanc. Sęk w tym że znane mi zdjęcia tego wozu są już z Holandii i jest on cały obspawany zapasowymi ogniwami gąsienic.
Obrazek
Facebook via https://www.facebook.com/czolgsrednim4
Można mu zrobić teoretyczną konfigurację sprzed obspawania ;o) albo szukamy innego, ale to za chwilkę. Jest jeszcze opcja że ktoś będzie miał na zbyciu Dragonowe DSy t62 ze swojego modelu... Ja popatrzę, ale nie wiem czy będę miał jakieś wolne, chociaż może? Nigdy też nie sprawdzałem czy pasują do modelu UMa.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Sherman Vc Fierfly (UM) 1DPanc

Postprzez Archelaos » niedziela, 27 października 2013, 00:20

Myślę, że dam radę poprawić swoje wózki, problem wydaje się minimalny, ale jak masz na zbyciu lepsze, to chętnie przyjmę :D

Jeśli chodzi o gąski, to na jakich jeździły polskie Achillesy? Jeśli na innych niż T48, to mam w zapasie całe pudełko (mam Achillesa z UM w szafie) i wtedy można by zaszaleć z obspawanym i zrobić według zdjęcia (wystarczy ich?).

Oczywiście jakbyś miał niepotrzebne dragonowskie, byłoby super!
Archelaos
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 23:54

Re: Sherman Vc Fierfly (UM) 1DPanc

Postprzez Sherman » niedziela, 27 października 2013, 03:52

Ze względu na te szczebelki na korpusie wózka nie do końca wydaje mi się to takie łatwe, przynajmniej patrząc na to jak wyglądają u mnie te gorzej odlane ramki.
Korekty czekają Cię też w okolicy włazów kadłubowych i wieży.

Zacznijmy od kadłuba. UM daje jakieś takie zaoblone klocki które nie przypominają niczego co występowało na Shermanach :lol: na szczęście w M4A4 będziesz mieć "szerokie" stanowiska, więc da się je wyciosać z tego co daje UM.
Obrazek
Z detali które są typowe dla M4A4 będzie też trzeba dodać małe płytki przy listwie osłaniającej podstawę wieży
Obrazek
Najgorzej w UMie wyglądają wentylatory na górze kadłuba, ale nie bardzo jest z czego je dorobić :/
Co do reszty oglądnij tą stronkę (genialna jeśli chodzi o Shermany i ich warianty produkcyjne)
http://the.shadock.free.fr/sherman_minutia/manufacturer/m4a4/m4a4_variants.html

Wieża ma dwa słabe punkty, pierwszym jest tył czyli nisza na radiostację. W modelu UMa wieża kończy się takim równo pościnanym bloczkiem, brak jej zaobleń odlewu
Obrazek
Drugi ważny feler to kiepsko zrobiony pistol port
Obrazek
Poprawki wymaga też profil odlewu dzwonu wieży pod włazem dowódcy jak i sam właz.
Obrazek
W Firefly będziesz też musiał dorobić wieży policzek o którym UM zapomniał
Obrazek

Mam nadzieję że ta porcja zdjęć Cię nie zniechęciła. Ile z tego zdecydujesz się poprawić w swoim modelu sam zdecydujesz. Ja Cię będę dopingował do poprawienia jak największej ilości tych detali ;o)

Natomiast wracając do tego FF ze zdjęcia które wkleiłem wcześniej, gąsienice użyte do dopancerzenia wozu to głównie t62 i t54e2 więc nic czym w tej chwili dysponujesz (Dragon, Extratech/Eduard). Po wstępnym "przeleceniu w głowie" mojej listy M4A4 mogę mieć jakieś wolne kapcie od Dragona, ale jeszcze sprawdzę ;o) Jak znajdę to dostaniesz, pewnie jeszcze coś tam uskrobię i dorzucę.

Acha, bodaj RB robi fajną lufę do 17pdr, warto wymienić tą od UMa.

Zdjęć polskich jeszcze poszukam, ale to już jutro ;o)
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Sherman Vc Fierfly (UM) 1DPanc

Postprzez Archelaos » niedziela, 27 października 2013, 15:03

Miałbym się zniechęcić? Chcę zbudować Firefly od czasów kiedy zbierałem Matchboxy :D
Pluję sobie tylko w brodę, że nie zrobiłem zapasów dragonów, kiedy jeszcze były. Swoją drogą, nie rozumiem dlaczego przestali je produkować...

Lufę RB mam w planie.

Coś tam zacząłem już działać. Osłona transmisji wymagała sporo przeróbek żeby dało się ją skleić. Poszpachlowałem jamki skurczowe na burtach, wokół kadłubowych włazów i skleiłem wannę.

Z niecierpliwością czekam na fotki.
Archelaos
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 23:54

Re: Sherman Vc Fierfly (UM) 1DPanc

Postprzez Sherman » niedziela, 27 października 2013, 19:05

FF na Vtce z Dragona było bardzo mało, w PL Dream ściągnął tylko jedną partię o ile wiem. Sam mam tylko jednego, kupionego z drugiej ręki.

Będziesz coś próbował przerabiać z tych rzeczy które Ci wskazałem?
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Sherman Vc Fierfly (UM) 1DPanc

Postprzez Axel1st » niedziela, 27 października 2013, 19:59

Archelaos napisał(a):Pluję sobie tylko w brodę, że nie zrobiłem zapasów dragonów, kiedy jeszcze były..


Ja też... :evil:
A tak niestety trzeba albo kombinować z UM ( Sherman wie, co mam w planach :mrgreen: ), albo polować na alledrogo.. :-/
Maciej, dopinguję, rób go porządnie na Bytom, pojedzie razem z moją "krową" ;o)
Warsztat: Szyłka 1:35, T-55AM 1:35
Pozdrawiam Paweł Koseda
http://www.plasticscalemodels.blogspot.com

Grupa Modelarska Valkyria Grudziądz
https://web.facebook.com/grupamodelarskavalkyria/
Avatar użytkownika
Axel1st
 
Posty: 606
Dołączył(a): poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 13:02
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Sherman Vc Fierfly (UM) 1DPanc

Postprzez Sherman » niedziela, 27 października 2013, 20:13

No to wieści z frontu są takie. Po przeglądnięciu notatniczka stwierdzam że powinienem mieć jeden komplet t62 wolny, jak namierzę jakieś w pudełku będą dla Ciebie. Dorzucę Ci też jakieś coś, jak wygrzebię :P

Jeszcze poprzeglądam książki u siebie bo na pewno zdjęć jest więcej, na szybko masz takie cosie
Obrazek
z forum odkrywcy
Obrazek
z forum kartonwork
Na obu zdjęciach są wozy 24. Pułku Ułanów. Co ciekawe ten drugi nie ma listew mocujących osłony przeciwpyłowe, ma natomiast, podobnie jak ten wcześniej wklejany brytyjski zaczep do holowania zamocowany na resorze piórowym. Dla odmiany ten na kolorowanym zdjęciu ma nkm na wieży co było rzadkością na polskich FF. Oba mają kapcie t62.
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Sherman Vc Fierfly (UM) 1DPanc

Postprzez Archelaos » niedziela, 27 października 2013, 21:17

Sherman napisał(a):Będziesz coś próbował przerabiać z tych rzeczy które Ci wskazałem?

Jasne że będę przerabiał. Chcę też spróbować zrobić spawy
Archelaos
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 23:54

Re: Sherman Vc Fierfly (UM) 1DPanc

Postprzez Sherman » niedziela, 27 października 2013, 23:04

Spawy na UMach się nienajgorzej robi ;o)
Ja robiłem z rozciągniętej nad ogniem ramki, traktowanej acetonem i dziabenej nożykiem.
Obrazek
Obrazek
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Sherman Vc Fierfly (UM) 1DPanc

Postprzez Axel1st » poniedziałek, 28 października 2013, 21:58

Sherman napisał(a):W Firefly będziesz też musiał dorobić wieży policzek o którym UM zapomniał


Mam chyba taki, pozostałość po Firefly'u od Dragona :)
Warsztat: Szyłka 1:35, T-55AM 1:35
Pozdrawiam Paweł Koseda
http://www.plasticscalemodels.blogspot.com

Grupa Modelarska Valkyria Grudziądz
https://web.facebook.com/grupamodelarskavalkyria/
Avatar użytkownika
Axel1st
 
Posty: 606
Dołączył(a): poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 13:02
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Sherman Vc Fierfly (UM) 1DPanc

Postprzez Sherman » poniedziałek, 28 października 2013, 22:01

Axel1st napisał(a):
Sherman napisał(a):W Firefly będziesz też musiał dorobić wieży policzek o którym UM zapomniał


Mam chyba taki, pozostałość po Firefly'u od Dragona :)

Dragonowy mało co przypomina niestety. Jest słabo spasowany z wieżą i prawie dwa razy za duży ;o)
W malinowym chruśniaku.
Avatar użytkownika
Sherman
 
Posty: 3021
Dołączył(a): środa, 26 września 2007, 22:05

Re: Sherman Vc Fierfly (UM) 1DPanc

Postprzez Axel1st » poniedziałek, 28 października 2013, 22:47

a to szkoda... :evil:
Warsztat: Szyłka 1:35, T-55AM 1:35
Pozdrawiam Paweł Koseda
http://www.plasticscalemodels.blogspot.com

Grupa Modelarska Valkyria Grudziądz
https://web.facebook.com/grupamodelarskavalkyria/
Avatar użytkownika
Axel1st
 
Posty: 606
Dołączył(a): poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 13:02
Lokalizacja: Grudziądz

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe w skali 1:72 i mniejsze - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości