FORD FOCUS RS WRC '01 JANUSZ KULIG

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: FORD FOCUS RS WRC '01 JANUSZ KULIG

Postprzez woocasch » sobota, 14 lutego 2015, 16:00

Podziwiam za brudzenie podłogi i jestem ciekaw jak będzie wyglądał ukończony model, chociaż ilość "błota i brudy" bardziej mi pasuje do rajdu szutrowego, ale to nie jest żaden zarzut tylko luźna uwaga :)
Jak dla mnie to bardziej rzucają się w oczy niewłaściwe opony, bo taki bieżnik to w rajdach pojawił się kilka lat temu, a nie w czasach gdy startował Janusz. A druga sprawa to ta blacha we wnętrzu, jakoś mi to do WRC nie pasuje :)
woocasch
 
Posty: 62
Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 12:12

Reklama

Re: FORD FOCUS RS WRC '01 JANUSZ KULIG

Postprzez szpaku86 » sobota, 14 lutego 2015, 19:21

Witam !

Zawieszenie i hamulce wyglądają rewelacyjnie aczkolwiek felgi są niestety inne niż w Focusie Janusza - tamte nie miały ''głębi'' a mocowanie było tylko na 4 śruby a nie 5 jak te których użyłeś... Jeśli chodzi o blachy we wnętrzu modelu to widziałem takie w escorcie z lat 70 - siatych... Trochę ni jak pasują do auta klasy WRC gdzie dominował karbon i kewlar a całość miała ważyć jak najmniej... Mogę się oczywiście mylić wiec jak masz jakieś foty potwierdzające stosowanie takich balach chętnie bym je zobaczył bo w przyszłości również planuje budowę podobnego modelu.

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 18:59

Re: FORD FOCUS RS WRC '01 JANUSZ KULIG

Postprzez 2004tomek » sobota, 14 lutego 2015, 22:55

MesserDesign napisał(a):To musiał być bardzo brudny oes :mrgreen: A tak na serio - bardzo fajnie, ze smakiem :)
Napisz proszę, co to za drut którego użyłeś do zbudowania klatki ( średnica, co to za materiał, gdzie ewentualnie można to zakupić ).

Pozdrawiam
MesserDesign


Witam, drut jakiego użyłem to stal galwanizowana kupiony w castormie.

Obrazek

Tylko ja użyłem średnicy 1,3mm. Ten na zdjęciu jest inny.

W wątku z budowy subaru opisywałem różne próby ze zrobieniem takiej klatki.
Robiłem z drutu miedzianego próbowałem to lutować, aby uzyskać efekt spawów. Niestety nie wyszło to dobrze.
Poniżej zdjęcie z tamtego tematu

Obrazek
Obrazek
2004tomek
 
Posty: 171
Dołączył(a): wtorek, 7 sierpnia 2012, 14:07

Re: FORD FOCUS RS WRC '01 JANUSZ KULIG

Postprzez 2004tomek » sobota, 14 lutego 2015, 23:21

woocasch napisał(a):Podziwiam za brudzenie podłogi i jestem ciekaw jak będzie wyglądał ukończony model, chociaż ilość "błota i brudy" bardziej mi pasuje do rajdu szutrowego, ale to nie jest żaden zarzut tylko luźna uwaga :)
Jak dla mnie to bardziej rzucają się w oczy niewłaściwe opony, bo taki bieżnik to w rajdach pojawił się kilka lat temu, a nie w czasach gdy startował Janusz. A druga sprawa to ta blacha we wnętrzu, jakoś mi to do WRC nie pasuje :)


Ukończony model ma być identyczny jak na zdjęciu, które zamieściłem na początku wątku. Z brudzeniem to miałem poważną zagwozdkę. Rajd był generalnie asfaltowy mało było miejsc szutrowych, część odcinków była częściowo sucha a częściowo mokra. Widać to dokładnie w relacjach na youtube.
Miejsce w którym zrobiono to zdjęcie wyglądało dokładnie tak:
Trasa idzie przez las gdzie było bardzo mokro, na ciętych zakrętach sporo wyrzuconego błota które siłą rzeczy musiało zostać na podwoziu. Na zdjęciu przy tylnym kole widzimy jeszcze resztki mokrego błota.
Wyjście z lasu już sucho potem przez mostek i zakręt w prawo. Co ciekawe na tej drodze jest asfalt.
To co widzimy na zdjęciu to szuter naniesiony z ciętego zakrętu przez inne załogi.
Informacje te z pierwszej ręki od znajomego, który tam był i stał w tym miejscu.

Przyznam szczerze, że sam do końca nie wiedziałem jak powinno wyglądać to brudzenie.

Niestety jeśli chodzi o opony i felgi to są zbliżone wyglądem. Nie udało mi się kupić identycznych.

Nie mam zdjęć z wnętrza dokładnie tego Forda Janusza. Szukając w google są różne fotki z różnymi wnętrzami tych aut.
Boczki i deska rozdzielcza w niektórych jest pokryta carbonem, a w innym wymalowana na czarny połysk. (też nie wiem którą wersję wybrać)
Jeśli chodzi o podłogę i tą blachę to po prostu mój wymysł. Pomyślałem, że przez ten dodatek będzie ciekawiej wyglądał.
Ale nie mam pojęcia czy naprawdę tam była.

Czekam obecnie na zdjęcia z tego rajdu od znajomych, którzy tam byli, może dowiem się czegoś więcej.

Oczywiście jeśli macie jakieś fotki to podsyłajcie na pewno z nich skorzystam.

Pozdrawiam
Tomek
2004tomek
 
Posty: 171
Dołączył(a): wtorek, 7 sierpnia 2012, 14:07

Re: FORD FOCUS RS WRC '01 JANUSZ KULIG

Postprzez posejdon » niedziela, 15 lutego 2015, 01:35

Też mnie zastanowiła ta podłoga z blachy ryflowanej ale nie widziałem tego auta nigdy na żywo więc pomyślałem, może coś takiego tam było. Lepiej jednak, żebyś się tego pozbył bo tam powinna raczej być zwykła blacha pomalowana pewnie na biało. Deska w życiu nie oklejona żadnym karbonem ani pomalowana w czarny połysk tylko flokowana - ciemno szara, prawie czarna albo czarna.
Akurat na tym oesie, przed miejscem gdzie zrobiono zdjęcie z Twojego postu, nie ma żadnego lasu. To jest miejscowość Idzików - poszukaj na mapie. Oes to bodaj Wilkanów-Srebrna Góra. Szuter naniesiony na asfalt nie pochodzi z cięcia tylko z podwórka, przez które chwilę wcześniej przejeżdżało auto. Ciekawe, że w 2002 Janusz zawadził tyłem o ten mostek i trochę mu barierkę przestawił :D . Ale i tak wygrał o 12 minut :twisted:
A co do opon to wrzuciłem wcześniej fotkę już po dzwonie, na której widać bieżnik. Takie gumy kupisz na Mf-zone.

Dobrze idzie ale tego gliniastego brudu może mu już oszczędź jeśli ma być taki jak na zdjęciu.
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 16:05
Lokalizacja: Bródno

Re: FORD FOCUS RS WRC '01 JANUSZ KULIG

Postprzez szpaku86 » niedziela, 15 lutego 2015, 11:27

Posejdon Napisał:

Deska w życiu nie oklejona żadnym karbonem ani pomalowana w czarny połysk tylko flokowana - ciemno szara, prawie czarna albo czarna.


Pulpit czy jak kto woli deska to kombinacja floku i karbonu. Oto zdjęcie auta Janusza:

Obrazek

Na zdjęciu zauważyć tez można ze podstopnica i panele podłogowe pod nogami kierowcy i pilota są karbonowe. Jeśli zwrócisz uwagę na kanał na powyższym zdjęciu zauważysz ze nie jest pokryty termoizolacja jak w Twoim modelu.
Jeszcze jedno zdjęcie tym razem fabrycznego auta z drugiej strony:

Obrazek

Mam nadzieje ze foty pomogą w budowie i rozwieją pewne wątpliwości...

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 18:59

Re: FORD FOCUS RS WRC '01 JANUSZ KULIG

Postprzez 2004tomek » niedziela, 15 lutego 2015, 14:55

Wielkie dzięki Panowie teraz to się dopiero porobiło. Szkoda, że wcześniej nie podesłaliście mi tych informacji i zdjęć. Straciłem tylko czas, ale jak to się mówi co się odwlecze to nie uciecze.
Tak więc usuwam błoto z zawieszenia, blachy z wnętrza itd.
Jeśli macie fotki z wnętrza samochodu ale tylnej części to podeślijcie.
Wybiegając już nieco w przyszłość może znacie jakiś sposób na napis FOCUS na atrapie zderzaka ?

Pozdrawiam
Tomek
2004tomek
 
Posty: 171
Dołączył(a): wtorek, 7 sierpnia 2012, 14:07

Re: FORD FOCUS RS WRC '01 JANUSZ KULIG

Postprzez szpaku86 » niedziela, 15 lutego 2015, 16:10

2004tomek napisał
Jeśli macie fotki z wnętrza samochodu ale tylnej części to podeślijcie.


Mówisz i masz:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Co do napisu są dwa sposoby- jeden to naklejka i nakładanie jej za pomocą bardzo gorącej wody albo namalowanie napisu do czego przydał by się szablon.

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 18:59

Re: FORD FOCUS RS WRC '01 JANUSZ KULIG

Postprzez posejdon » niedziela, 15 lutego 2015, 17:01

Do nałożenia kalkomanii na grillu czy tam innej siatce ja zamiast gorącej wody używam suszarki. Kładę kalkę tam gdzie trzeba, delikatnie dociskam, czekam aż wyschnie i będzie się dobrze trzymać a potem grzeję suszarką i dociskam papierem albo wacikiem. Ładnie się układa i można wielokrotnie powtarzać aż do uzyskania tego co się chce uzyskać.
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 16:05
Lokalizacja: Bródno

Re: FORD FOCUS RS WRC '01 JANUSZ KULIG

Postprzez 2004tomek » czwartek, 26 lutego 2015, 19:55

Panowie dziękuję za zdjęcia i podpowiedzi poniżej kolejny etap prac.

Podłoga pokryta folią carbon na rogach nity.
Na podstopnicy kierowcy i pilota zrobiłem napis FOCUS wydrukowany na czystym arkuszu kalkomanii.
Chropowaty element podstopnicy to papier ścierny czarny o gradacji 220 wygląda naprawdę dobrze.
Dołożyłem okablowanie na klatce bezpieczeństwa przymocowałem je spinkami.
Gaśnicę musiałem wyciąć z podłogi ponieważ była jej elementem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Deska rozdzielacza też przerobiona starałem się wykonać taką jak w Fordzie Janusza. Poniżej zdjęcie przed flokowaniem.
Problem miałem ponieważ na naklejce od producenta auto było na postoju literka N na desce rozdzielczej.
Nakleiłem w to miejsce białą kalę i cyfrę 2 i domalowałem delikatnie czerwoną skalę.
Przynajmniej teraz się porusza :)

Obrazek

Pozdrawiam
Tomek
2004tomek
 
Posty: 171
Dołączył(a): wtorek, 7 sierpnia 2012, 14:07

Re: FORD FOCUS RS WRC '01 JANUSZ KULIG

Postprzez posejdon » czwartek, 26 lutego 2015, 22:19

Już się martwiłem, żeśmy Cię zniechęcili tymi naszymi uwagami ale na całe szczęście robota idzie dalej :D. Bardzo dobrze to wygląda.
Nie wiem czy ten karbon był na całej podłodze czy to nie przypadkiem tylko kuwety na nogi?

A ten lewarek to z zestawu?
Avatar użytkownika
posejdon
 
Posty: 876
Dołączył(a): środa, 15 grudnia 2010, 16:05
Lokalizacja: Bródno

Re: FORD FOCUS RS WRC '01 JANUSZ KULIG

Postprzez 2004tomek » czwartek, 26 lutego 2015, 23:11

Nie jest tak źle.
Wasze uwagi nie zniechęciły mnie, a wręcz odwrotnie. (chyba o to chodzi w modelarstwie :) )

Generalnie problem z tym modelem jest taki, jak dotąd jedyną rzeczą której nie przerabiałem to fotele :) .
Klatka jest zamontowana na aucie co też utrudnia pracę wewnątrz.

Myślę, że ten karbon zostawię już na całej podłodze.

Tak lewarek z zestawu, ale też go delikatnie przerabiałem.

Pozdrawiam
Tomek
2004tomek
 
Posty: 171
Dołączył(a): wtorek, 7 sierpnia 2012, 14:07

Re: FORD FOCUS RS WRC '01 JANUSZ KULIG

Postprzez szpaku86 » piątek, 27 lutego 2015, 11:10

No i GIT !! Teraz to naprawdę fajnie wygląda ! Cieszę się ze foty się przydały.

Pozdrawiam
Krzysztof
Avatar użytkownika
szpaku86
 
Posty: 347
Dołączył(a): środa, 8 lutego 2012, 18:59

Re: FORD FOCUS RS WRC '01 JANUSZ KULIG

Postprzez MesserDesign » sobota, 28 lutego 2015, 11:16

Ostatnie przeróbki wyszły na duży + :D
Tak 3mać :!: :mrgreen:

Pozdrawiam
MesserDesign
Avatar użytkownika
MesserDesign

Animal Planet
 
Posty: 1198
Dołączył(a): wtorek, 2 listopada 2010, 22:40

Re: FORD FOCUS RS WRC '01 JANUSZ KULIG

Postprzez 2004tomek » czwartek, 5 marca 2015, 23:32

Dziękuję Panowie, poniżej dalszy ciąg prac.

Deska rozdzielcza i fotele już po flokowaniu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Załoga już powoli się kształtuje, musiałem odpowiednio ułożyć ręce kierowcy ponieważ nie pasowały dobrze.
Prawa noga kierowcy została przerobiona tak aby naciskała pedał gazu.
Figurki pochodzą z zestawu Tamiya niestety są gumowe i mają odlane pasy bezpieczeństwa na sobie :evil: Praca z nimi wymaga dużo cierpliwości.

Obrazek

Karoseria już pomalowana podkładem. Z przodu zamontowałem zwykłe diody. Na tył udało mi się kupić bardzo małe diody SMD są małe i płaskie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejne aktualizacje niebawem

Pozdrawiam
Tomek
2004tomek
 
Posty: 171
Dołączył(a): wtorek, 7 sierpnia 2012, 14:07

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości