Dwóch Feldżandarmów, Miniart, 1:35

Właśnie skończyłeś figurkę, chciałbyś ją zaprezentować - poddaj ją tutaj surowej krytyce Użytkowników.

Moderator: xenomorph

Dwóch Feldżandarmów, Miniart, 1:35

Postprzez Mecenas » niedziela, 20 czerwca 2010, 16:29

Witam,
niniejszy wątek jest chyba moim debiutem w dziale figurkowym, przynajmniej w części prezentacji własnych dokonań.

Udało mi się polepić dwie figurki żandarmów niemieckich z zestawu Miniartu. Trochę porzeźbiłem przy nich kozikiem nadając mundurom bardziej normalny wygląd. Paski od puszek i karabinów odlane jako integralna część korpusów pozamieniałem gdzie miało to sens na własnoręcznie docięte z folii aluminiowej lub cieniutkiego plastiku.

Podstawka ma wymiary 5x5cm więc generalnie nie jest to kolos. Malowanie różniste. Kolory dobrałem na oko jako podstawowy traktując Dark Olive z Testorsa. Dla podkreślenia wypukłości mundurów wykonałem washa z farb olejnych. Na kolesiu stojącym z boku farbę rozcieńczyłem w olejku terpentynowym co było wielkim błędem. Za radą kolegów z forum ratowałem się bezbarwnym akrylem. Dało radę ale olej ciągle wychodzi w zagłębieniach. Na tym przybijającym znak użyłem już rozpuszczalnika z Wamodu. Efekt był już o niebo lepszy.

Oceniajcie i komentujcie zatem.

Pierwsze dwa zdjęcia są z fazy "in progress", jeszcze bez finalnej warstwy matu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Reklama

Re: Dwóch Feldżandarmów, Miniart, 1:35

Postprzez spiton » niedziela, 20 czerwca 2010, 16:51

Pomysł fajny.
Ciekaw jestem efektu finalnego.
Avatar użytkownika
spiton
 
Posty: 11473
Dołączył(a): czwartek, 29 listopada 2007, 01:21
Lokalizacja: Kościelisko

Re: Dwóch Feldżandarmów, Miniart, 1:35

Postprzez Mecenas » niedziela, 20 czerwca 2010, 17:55

spiton napisał(a):Pomysł fajny.


Dzięki, ale zainspirował mnie tzw. boxart tego zestawu.

Ciekaw jestem efektu finalnego.


Mnie się wydawało, że już skończyłem i efekt finalny to jest to co pokazałem. Czy coś jeszcze powinienem dodać?
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Dwóch Feldżandarmów, Miniart, 1:35

Postprzez kwes » poniedziałek, 21 czerwca 2010, 08:32

Witam,
wygląda ciekawie ale ja bym się przyczepił do tego:
- pasek na plecach gościa w płaszczu jakoś tak dziwnie się wygiął (mniej więcej w połowie pleców)
- siekierę raczej by trzymał bliżej końca (to jest kwestia dyskusyjna i zależy od osobistych preferencji i doświadczenia)
- zalany kabłąk przy spuście (chyba że taki już był to się ten punkt nie liczy :))
- i tył butów a w zasadzie jednego (prawy pomocnika) tak jak by został tam ślad szwu (może to być wina perspektywy)
tyle jeśli chodzi o to co mi się wydaje że nie pasuje i pamiętaj za parę dni ja pokarzę swoje szkaradztwo to będzie można wytykać mi błędy ale na tym to ma polegać:)

Pozdrawiam
Błędów nie popełnia tylko ten kto nic nie robi.
Avatar użytkownika
kwes
 
Posty: 113
Dołączył(a): środa, 21 października 2009, 18:03
Lokalizacja: Ostrowiec Św

Re: Dwóch Feldżandarmów, Miniart, 1:35

Postprzez Mecenas » poniedziałek, 21 czerwca 2010, 09:01

Dzięki Kwes za uwagi, zgadzam się z nimi całkowicie. Pozwól jednak, że się do nich ustosunkuję i uzasadnię.

1. Pasek na plecach. Dziwnie się wygiął gdyż właśnie w przegubie robiłem połączenie z paskiem odlanym razem z plecami. Musiałem tak zrobić żeby połączyć go z puszką na maskę pgaz w jakiś sensowny sposób. Gdyby ten pasek biegł równo to puszka by musiała równo nad dupą kolesiowi wisieć a tak się jednak tego nie nosiło. Taki wymuszony kompromis pomiędzy modelarstwem w realiami pola walki. Bardziej spierniczyłem pasek z MP-ka, który jest za luźny. MP to jednak kawał żelastwa i pasek powinien być mocno naciągnięty. Zastanawiam się nad poprawieniem tego jeszcze.

2. Siekiera była odlana razem z dłonią, nie chciało mi się tego poprawiać choć jak sam mówisz to kwestia wygody użytkownika jak się ją trzyma. Mnie jednak to aż tak nie raziło więc zostawiłem.

3. Kabłąk Mausera chyba tak był. Generalnie kabłąki nie wyszły w tym zestawie zbyt dobrze bo w drugim Mauserze był niedolany. Nad poprawą tego też się jeszcze zastanawiam, może wystarczy tylko przewiercić z przodu spustu wiertełkiem 0,3mm...

4. Co do szwu na bucie to nie mam logicznego usprawiedliwienia czemu tak jest.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Dwóch Feldżandarmów, Miniart, 1:35

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 21 czerwca 2010, 09:08

Przede wszystkim Niemiaszek walnie sobie w palce, bo nic nie widzi- hełm spadł mu na oczy.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9986
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dwóch Feldżandarmów, Miniart, 1:35

Postprzez Mecenas » poniedziałek, 21 czerwca 2010, 09:12

piotr dmitruk napisał(a):Przede wszystkim Niemiaszek walnie sobie w palce, bo nic nie widzi- hełm spadł mu na oczy.


O tym nie pomyślałem.... :oops:
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Dwóch Feldżandarmów, Miniart, 1:35

Postprzez Jarek Gurgul » poniedziałek, 21 czerwca 2010, 09:14

Nawet jeśli, to w pobliżu jest 'Feldlazarett' i 'Kranken Sammelpunkt' :).

Ciekawa praca - mimo statyki, przyciąga uwagę. Dobrze dobrane proporcje pomiędzy elementami - nie za duża, nie za mała podstawka, taka w sam raz - kompozycja idzie w 'pion', nie rozłazi się na boki.

Jarek
Avatar użytkownika
Jarek Gurgul
 
Posty: 6075
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 13:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dwóch Feldżandarmów, Miniart, 1:35

Postprzez Mecenas » poniedziałek, 21 czerwca 2010, 09:39

Dzięki Jarku za miłą opinię. Jeszcze takie dwa zdjęcia mam obrazujące całość kompozycji, aczkolwiek znowu z fazy "in progress".

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Dwóch Feldżandarmów, Miniart, 1:35

Postprzez el Rozito » wtorek, 29 czerwca 2010, 23:31

A może pyknij jakąś fotkę gdzie by było twarze niemiaszków widac, bo coś widzę, że sprytnie je ukrywasz 8-) .
Pozdrawiam, Michał.
Avatar użytkownika
el Rozito
 
Posty: 464
Dołączył(a): poniedziałek, 15 marca 2010, 18:42
Lokalizacja: Łódź

Re: Dwóch Feldżandarmów, Miniart, 1:35

Postprzez siara1939 » wtorek, 29 czerwca 2010, 23:41

Pare rzeczy mi sie rzucilo w oczy:
-siekiera powinna miec otwor na trzonek, a nie ma,
-kolega obserwator sie swieci, dziwnie to wyglada, bo kolega wbijacz nie,
-znaki drogowe nie wyretuszowane i widac ze to papier naklejony na dewienko (chyba),
-paski helmow zdecydowanie za grube. W rzeczywistosci mialy 16mm- co w skali daje okolo 0,457 mm. Ciekawe ile maja Twoje. :mrgreen:

...dobra, juz odpuszczam. ;o)
Avatar użytkownika
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u
 
Posty: 5061
Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 12:19

Re: Dwóch Feldżandarmów, Miniart, 1:35

Postprzez Mecenas » środa, 30 czerwca 2010, 08:50

Czołem Panowie,

@ El Rozito - nie ukrywam twarzy, po prostu po zmontowaniu nie mam jak ich sfotografować bo z każdej strony zasłania je słup i mi się obiektyw nie mieści :) Znalazłem jednak takie fotki zrobione podczas pracy, conieco na nich widać.

Obrazek

Obrazek

Zapraszam przy okazji do mojego albumu na Photobuckecie ALBUM - jest tam nieco więcej zdjęć obrazujących etap budowy figurek oraz wykonane własnoręcznie przeróbki.


@ Siara - dobre rady zawsze w cenie, dziękuję bardzo. Z większością Twoich uwag zgadzam się całkowicie i przyjmuję z pokorą. Odniosę się jednak do każdej z nich, nie w samoobronie ale aby pokazać skąd się wziął taki efekt.
-siekiera - no tutaj to jak z tym zalanym językiem spustowym mausera - po prostu dałem ciała i nie pomyślałem odpowiednio wcześnie...teraz to mi tylko facepalm pozostaje...
-świecenie kolegi obserwatora na fotkach to efekt użycia olejku terpentynowego jako medium do olejnego washa - pomimo pomalowania mattem ciągle wyłazi lekki połysk a w zagłębieniach to nawet "kałuże" po kilku godzinach. Na tym drugim kolesiu użyłem chyba rozpuszczalnika wamodu i efekt ten już nie występuje bo rozpuszczalnik odparował niemal po sekundzie.
-znaki to papier naklejony na drewienko, dokładnie okleinę. Miniart dołączył je do zestawu. Próbowałem samemu malować, ale efekt był podły. Niestety jakoś wydruku jest gorsza niż z domowej plujki. Czy da się to Twoim zdaniem jakoś jeszcze uratować?
-paski są za szerokie, ewidentnie. Miniart dał je jednak jeszcze szersze. Trochę się bałem jeszcze bardziej je poprawiać żeby nie przedobrzyć i nie zrypać kolesiom twarzyczek. Hełmy Wehrmachtu mam jako tako opanowane. Zgadnij kto zrobił tą figurkę, aczkolwiek na niej też jest trochę byków (foto z 2005 roku) ;P
Obrazek


Jeśli macie jakieś inne uwagi to bardzo proszę, abyście się nimi ze mną podzielili. Prawdziwa cnota krytyk się nie boi :) A tak na serio to są to odpowiednio moje 2 i 3 figurka zrobiona w życiu. Pierwsza wyszła tak:
Obrazek

Cały czas ćwiczę nowe techniki i sztuczki z warsztatu figurkowca więc i efekty trochę dalekie od zamierzonych.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Re: Dwóch Feldżandarmów, Miniart, 1:35

Postprzez Kamil Feliks Sztarbała » środa, 30 czerwca 2010, 11:56

siara1939 napisał(a):-kolega obserwator sie swieci, dziwnie to wyglada, bo kolega wbijacz nie


..a powinno być na odwrót
Kamil Feliks Sztarbała
 

Re: Dwóch Feldżandarmów, Miniart, 1:35

Postprzez el Rozito » środa, 30 czerwca 2010, 12:42

Dzięki za zdjęcia twarzy figurantów, bo moim zdaniem najtrudniejszym elementem są oczy. Jak na 2 i 3 figurkę to bardzo fajne, ciekawe jak będzie wyglądała moja pierwsza (mam zamiar popełnić takową) ;o)
Pozdrawiam, Michał.
Avatar użytkownika
el Rozito
 
Posty: 464
Dołączył(a): poniedziałek, 15 marca 2010, 18:42
Lokalizacja: Łódź

Re: Dwóch Feldżandarmów, Miniart, 1:35

Postprzez Mecenas » środa, 30 czerwca 2010, 15:35

Kamil Feliks Sztarbała napisał(a):
siara1939 napisał(a):-kolega obserwator sie swieci, dziwnie to wyglada, bo kolega wbijacz nie


..a powinno być na odwrót


Pod warunkiem, że mantel jest w wersji gumowej.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Avatar użytkownika
Mecenas

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 4834
Dołączył(a): wtorek, 14 kwietnia 2009, 15:01
Lokalizacja: Bytom/Katowice

Następna strona

Powrót do Figurki - galeria ukończonych figurek

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości