Malowanie samolotów PZL na XV Salonie, 1936

Jeśli chcesz porozmawiać o prawdziwych latających maszynach lub szukasz dokumentacji do swojego modelu - napisz o tym tutaj.

Malowanie samolotów PZL na XV Salonie, 1936

Postprzez KayFranz » wtorek, 17 listopada 2020, 21:55

Witajcie...


9 sekund przerwy i zadaję pytanie: czy ktoś może podrzucić (albo podać adres) dobrej jakościowo foty, pokazującej stoisko PZL na paryskim Salonie w 1936? Myślałem, że jest w NAC-u, ale nie wyszukuje.

To:

Obrazek
Ostatnio edytowano sobota, 19 grudnia 2020, 15:27 przez KayFranz, łącznie edytowano 3 razy
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 16:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Reklama

Re: Stoisko PZL na salonie, 1936

Postprzez kojot69 » wtorek, 17 listopada 2020, 22:15

W tej rozdzielczości wygląda lepiej ;o)

Obrazek
Avatar użytkownika
kojot69
 
Posty: 832
Dołączył(a): niedziela, 8 września 2019, 19:33

Re: Stoisko PZL na salonie, 1936

Postprzez KayFranz » wtorek, 17 listopada 2020, 22:25

Dziękujemy.

Jakiego koloru wydają się być rejestracje Karasia i Dwa-Czwórki? Na kadłubie jest znaczek czerwonego krzyża na białym tle.
I drugie - napisy na ogonkach były ponoć czarne. Mogły być czerwone?
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 16:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Re: Stoisko PZL na salonie, 1936

Postprzez Grzegorz Stróżek » środa, 18 listopada 2020, 00:15

Rejestracje obstawiłbym, że są srebrne tak jak na cywilnych samolotach.
Na końcu hali jest radziecka rejestracja i chyba na pewno biała.
Nazwa na ogonie Karasia na pewno nie jest czarna, a więc czerwona.
A z P-24 to na dwoje babka wróżyła - może jest jakieś inne ujęcie z tej imprezy.
Żeby tak mi się chciało, jak mi się nie chce.
pzdr. Grzegorz
Na warsztacie; P.11c___________, Bf 109B, Whirlwind
Avatar użytkownika
Grzegorz Stróżek
 
Posty: 364
Dołączył(a): czwartek, 1 maja 2008, 14:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Stoisko PZL na salonie, 1936

Postprzez GrzeM » środa, 18 listopada 2020, 15:40

Rzeczywiście - srebrny jest bardzo prawdopodobną opcją.
Avatar użytkownika
GrzeM
 
Posty: 3102
Dołączył(a): poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:39

Re: Stoisko PZL na salonie, 1936

Postprzez KayFranz » środa, 18 listopada 2020, 17:21

Dzięki za posty, tudzież za maile na priva.

Wszystko wskazuje ma to, że dotychczas obowiązujący schemat malowania tego samolotu, podany w monografii (a właściwie monografiach) Andrzeja Glassa jest błędny. Zarówno kolorystycznie, ale i także w kwestii geometrii liter.

Ponadto do rozważenia jest sprawa koloru, jakim wykonano logo i opis typu na ogonku. Próbowałem cokolwiek wydobyć z pliku, ale w tym miejscu jest taka kaszanka makrobloków, że nic nie da się określić. O wiele lepiej jest na ogonku Karasia i tu odcień sugeruje mi, że raczej nie jest to kolor czarny, bo stojący w głębi sowiecki pasażer ma na kadłubie litery znacznie ciemniejsze niż kolor skrzydła wystawianego obok samolotu Czkałowa (ten z numerem N025). Z kolei wiadomo, że Ant-25 miał skrzydła w jedynym słusznym w tamtym kraju kolorku, których to skrzydeł odcień jest bardzo bliski odcieniowi opisów na Karasiu. Co więcej kolor rejestracji Ant-25 wszędzie przedstawiany jest jako biały i także tutaj jest wyraźnie jaśniejszy niż odcień liter rejestracji na polskich samolotach.

Ponieważ p. Glass posługiwał się zapewne odbitkami z kolekcji J.B.Cynka (w każdym razie tak są opisane w książce, a ich jakość sugeruje, że to raczej kopia z kopii), więc nic dziwnego, że przyjął kolor czarny jako barwę tych elementów na ogonie P24. Bo nic tam nie widać. Tyle, że w praktyce to mógł być każdy inny kolor też, byleby dawał na zdjęciu ciemny odcień, zlewający się z tłem. Natomiast porównując kolorystykę stojącego obok Karasia, skłaniałbym się ku tezie, że - ponieważ oba są pomalowane wg tego samego schematu, z takim samym kolorem liter rejestracji, takim samym ich kształtem i rozmiarami, ba, nawet znaki apteczki są na obu podobne - to i logo PZL oraz napis "P 24" na ogonie były czerwone.

Cała ta sprawa wyszła zupełnie przypadkowo, kiedy postanowiłem sprawdzić wymiary i proporcje znaków do projektowanej właśnie kalkomanii do prototypu P24/III. Kolega, na którego prośbę to robiłem, ucieszył się nieziemsko na wieść, że będzie miał jako jedyny "ten słuszny" wzór oznakowania, bo dotąd obowiązywał projekt wykonany w zestawie kalkomanii dołączanym do bodajże drugiego wydania monografii Kagero - czyli na biało. Aczkolwiek zastanawiam się czy uczynić go jedynym szczęśliwcem - wszak "...ci, co się wyróżniają, będą o głowę skróceni". Czy jakoś tak.
Ale to już temat nie na ten wątek, raczej na coś w dziale Giełda.

A jeśli już tak nam dobrze poszło - jakieś pomysły (uzasadnione!) na kolorystykę logotypu Letov na łopatach śmigła?
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 16:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Re: Stoisko PZL na salonie, 1936

Postprzez Peter_D » środa, 18 listopada 2020, 19:52

Moim zdaniem kolor to biały mat. Gdyby był srebrny to mieniłby się tak jak łopaty samolotu po lewej stronie. Tu nie ma takiego efektu. Nie patrzę przez pryzmat tego jak były oznakowane cywilne samoloty, bo nie mam takiej wiedzy. Patrze tylko pod kątem wizualnym i jak zachowuje się dana farba pod różnym kątem ułożenia i naświetlenia.
Avatar użytkownika
Peter_D
 
Posty: 363
Dołączył(a): środa, 27 lutego 2008, 10:24

Re: Stoisko PZL na salonie, 1936

Postprzez piotr dmitruk » środa, 18 listopada 2020, 20:42

Nie, biały nie, na obu kadłubach są białe oznaczenia apteczek i są zdecydowanie jaśniejsze.
Poza tym jaki mat? Na skrzydłach farba błyszczy się jak psu...
W zasadzie jeśli nie srebrny, to pozostaje tylko żółty.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9944
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Stoisko PZL na salonie, 1936

Postprzez Bogdan Stanek » środa, 18 listopada 2020, 20:51

Kolor biały można wykluczyć, bo znaczek na apteczce był biały.
Wg mnie P-23 i P-24 są tak samo pomalowane i oznakowane /kolor/.
Jeżeli tak przyjąć, to czy srebrny w oznakowaniu Karasia, na lewym skrzydle, nie powinien inaczej kontrastować z farbą góry skrzydła w tym doświetlonym miejscu?, wygląda jakby oba te kolory były błyszczące.
A tak w ogóle, to kolor liter na obu samolotach , jest zbliżony do koloru pomostu ze schodami, patrząc na nieoświetlone jego elementy.
P.S.
Piotr mnie ubiegł ale co tam, wysyłam :)
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: Stoisko PZL na salonie, 1936

Postprzez kojot69 » środa, 18 listopada 2020, 21:10

Fotka z drugiej strony. Błyszczy się?

Obrazek
Avatar użytkownika
kojot69
 
Posty: 832
Dołączył(a): niedziela, 8 września 2019, 19:33

Re: Stoisko PZL na salonie, 1936

Postprzez Jostein » środa, 18 listopada 2020, 21:54

piotr dmitruk napisał(a):Nie, biały nie, na obu kadłubach są białe oznaczenia apteczek i są zdecydowanie jaśniejsze.
Poza tym jaki mat? Na skrzydłach farba błyszczy się jak psu...
W zasadzie jeśli nie srebrny, to pozostaje tylko żółty.


A czy nie mógłby to być szarobłękitny? Taki, jaki malowano tła godeł i numery boczne?
Avatar użytkownika
Jostein
 
Posty: 1309
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 20:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Stoisko PZL na salonie, 1936

Postprzez KayFranz » czwartek, 19 listopada 2020, 13:58

Jo...
Wczoraj, w pozaforumowach pogawędkach pojawiła się hipoteza, że samoloty pokazowe PZL były malowane tylko dwoma kolorami: ciemnym i jasnym. Prawdopodobnie oliwkowym oraz jasnoszarobłękitnym. A znaki rejestracyjne były w kolorach rewersu. Jedna z fotografii Karasia -BCP z wystawy w Sztokholmie pokazuje tuż obok siebie bok gondoli i rejestrację, obie powierzchnie są pod tym samym kątem do obiektywu. I obie są, jeśli nie w takim samym odcieniu, to bardzo podobnym. Oczywiście - wiadomo: parametry obróbki oryginału, parametry skanowania itp., ale w zasadzie czemu by nie tak? Takie dwukolorowe malowania dekoracyjne były już od PZL-1.
Tym bardziej, że teraz patrzę na foty -ATO z testów w Grecji - i garnitury facetów w cylindrach są znacznie ciemniejsze niż litery rejestracji pod skrzydłem.

Obrazek

Rejestracja na boku -ATO wygląda dziwnie ciemno, jak na srebrną, ale na pewno nie jest biała.

Obrazek

Oczywiście - to nie jest samolot z Salonu'36, więc może też z tych obrazków nie wynikać nic wspólnego z malowaniami późniejszymi.
Obrazek
Avatar użytkownika
KayFranz
 
Posty: 404
Dołączył(a): czwartek, 5 lutego 2009, 16:53
Lokalizacja: Pyrowe dwa dni do piątku

Re: Stoisko PZL na salonie, 1936

Postprzez greatgonzo » czwartek, 19 listopada 2020, 15:23

Obrazek

Jeden pasek na skrzydle wykonany próbką z litery, a drugi próbką z garnituru.
Pasek przy garniturze wykonany próbką ze skrzydła.
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4054
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: Stoisko PZL na salonie, 1936

Postprzez Bogdan Stanek » czwartek, 19 listopada 2020, 15:44

Może istnieje lepsze takie zdjęcie?
Obrazek
Te litery nie są za czarne, pomimo, że w cieniu.
Bogdan Stanek
 
Posty: 747
Dołączył(a): sobota, 17 września 2016, 16:07

Re: Stoisko PZL na salonie, 1936

Postprzez RAV » czwartek, 19 listopada 2020, 16:26

Takie coś mi się przypomniało:
Obrazek
Uczy pokory przy określaniu kolorów wg zdjęcia.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3298
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - rzeczywiste

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości