W kwestii zdjęć

Coś nie działa tak jak trzeba ? Czegoś brakuje ? Planowane przerwy w działaniu forum.

Re: W kwestii zdjęć

Postprzez Dorotka » poniedziałek, 15 grudnia 2014, 13:23

:)

Rozumiem intencje (dobre) Administracji... Rozumiem różne "komplikacje" natury prawnej związane z takimi działaniami... Nie rozumiem natomiast czegoś, co określiłbym "mieniem gdzieś" dobrego obyczaju, który chyba nakazuje zapytać zanim coś - co nasze nie jest - gdzieś się wrzuci w sieć, choćby z najczystszymi intencjami...

:)
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Reklama

Re: W kwestii zdjęć

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 15 grudnia 2014, 13:31

Kiedy pacjent przychodzi do lekarza, jest domniemanie zgody na leczenie.
Kiedy użytkownik upowszechnia zdjęcia- nie ma domniemania zgody na ich publikację?
Wymiana PW z każdym kandydatem praktycznie zabija ten proceder.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9985
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: W kwestii zdjęć

Postprzez rotpol13 » poniedziałek, 15 grudnia 2014, 13:36

Dorotka napisał(a):
Nie rozumiem natomiast czegoś, co określiłbym "mieniem gdzieś" dobrego obyczaju, który chyba nakazuje zapytać zanim coś - co nasze nie jest - gdzieś się wrzuci w sieć, choćby z najczystszymi intencjami...



Masz zgodę na wrzucenie do sieci tego obrazka :mrgreen:
Obrazek
Pozdrawiam,
Kamil
Avatar użytkownika
rotpol13
 
Posty: 4411
Dołączył(a): niedziela, 11 sierpnia 2013, 10:28
Lokalizacja: Wrocław/Edinburgh

Re: W kwestii zdjęć

Postprzez RAV » poniedziałek, 15 grudnia 2014, 13:40

piotr dmitruk napisał(a):Kiedy pacjent przychodzi do lekarza, jest domniemanie zgody na leczenie.

Kiedy pacjent przychodzi do lekarza z bólem gardła, nie ma domniemania zgody na amputację nogi.

piotr dmitruk napisał(a):Kiedy użytkownik upowszechnia zdjęcia- nie ma domniemania zgody na ich publikację?

Jeśli umieszczam zdjęcie na swoim serwerze i podaję link na Twoim forum, to nie daje Ci to prawa do rozporządzania zdjęciem. Możesz co najwyżej coś zrobić z linkiem.

piotr dmitruk napisał(a):Wymiana PW z każdym kandydatem praktycznie zabija ten proceder.

Więc do diabła z tym procederem. Komu on jest potrzebny?
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3300
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: W kwestii zdjęć

Postprzez Dorotka » poniedziałek, 15 grudnia 2014, 13:42

piotr dmitruk napisał(a):Kiedy pacjent przychodzi do lekarza, jest domniemanie zgody na leczenie.
Kiedy użytkownik upowszechnia zdjęcia- nie ma domniemania zgody na ich publikację?
Wymiana PW z każdym kandydatem praktycznie zabija ten proceder.


Piotr!

Nie ma się co denerwować... Ja mogę swoje zdjęcia wrzucać, gdzie chce, jak chce i kiedy chce. Mogę je ciąć, przetwarzać i Bóg wie co jeszcze. Ale mogę to robić, bo zdjęcia te stanowią moją własność. Fakt ich publikacji przeze mnie gdziekolwiek nie oznacza, że pozbyłem się do nich praw (chyba że je przeniosłem na kogoś innego). "Domniemaniem zgody na publikacje" możesz się tłumaczyć w sądzie, jak znajdzie się jakiś nadgorliwy kretyn, który tam poleci (choć nie sądzę). Wpisz do regulaminu stosowny punkt o możliwym niekomercyjnym wykorzystaniu materiałów publikowanych na forum (z zastrzeżeniem, że jak się ktoś nie zgadza to niech to zastrzeże) i masz ten burdel z głowy...

:)
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: W kwestii zdjęć

Postprzez Panzer » poniedziałek, 15 grudnia 2014, 13:45

piotr dmitruk napisał(a):Wymiana PW z każdym kandydatem praktycznie zabija ten proceder.


Tutaj to bym się Piotrze kłócił. Mnie Radek Pituch grzecznie zapytał, czy może korzystać ze zdjęć na moim fanpage'u na FB, na co mu z radością zgody udzieliłem. Widać nie byłem wyjątkiem w tej materii. Biorąc pod uwagę ilość zdjęć jakie wrzuca się na MiP to jakoś dają radę jak widać to ogarnąć. Nikt nie każe Ci się o każde zdjęcie pytać. Wystarczy, że zapytasz, czy teraz i w przyszłości możesz wrzucać zdjęcia tego to a tego użytkownika.
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2410
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 16:50
Lokalizacja: Tychy

Re: W kwestii zdjęć

Postprzez Dorotka » poniedziałek, 15 grudnia 2014, 13:46

Panzer napisał(a):
piotr dmitruk napisał(a):Wymiana PW z każdym kandydatem praktycznie zabija ten proceder.


Tutaj to bym się Piotrze kłócił. Mnie Radek Pituch grzecznie zapytał, czy może korzystać ze zdjęć na moim fanpage'u na FB, na co mu z radością zgody udzieliłem. Widać nie byłem wyjątkiem w tej materii. Biorąc pod uwagę ilość zdjęć jakie wrzuca się na MiP to jakoś dają radę jak widać to ogarnąć. Nikt nie każe Ci się o każde zdjęcie pytać. Wystarczy, że zapytasz, czy teraz i w przyszłości możesz wrzucać zdjęcia tego to a tego użytkownika.


Ale po co ma pytać i dokładać sobie pracy???? Załatwia całość jednym zapisem w regulaminie i to wszystko...
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: W kwestii zdjęć

Postprzez Panzer » poniedziałek, 15 grudnia 2014, 13:51

Dorotka napisał(a)::)

Rozumiem intencje (dobre) Administracji... Rozumiem różne "komplikacje" natury prawnej związane z takimi działaniami... Nie rozumiem natomiast czegoś, co określiłbym "mieniem gdzieś" dobrego obyczaju, który chyba nakazuje zapytać zanim coś - co nasze nie jest - gdzieś się wrzuci w sieć, choćby z najczystszymi intencjami...

:)
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Avatar użytkownika
Panzer

Animal Planet
 
Posty: 2410
Dołączył(a): poniedziałek, 31 marca 2008, 16:50
Lokalizacja: Tychy

Re: W kwestii zdjęć

Postprzez greatgonzo » poniedziałek, 15 grudnia 2014, 13:51

Wymiana PW z każdym kandydatem praktycznie zabija ten proceder.

Toteż wystarczy dopisać do regulaminu, że redakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania zamieszczonych zdjęć do reklamowania portalu. Choćby dla spokoju w niedzielne wieczory.

Zdjęcia wykorzystane przed tą zmianą kasować na prośbę użytkownika, o ile nie są zamieszczone w taki sposób, że on sam może to zrobić.


Odkąd ktoś wpadł na pomysł by oficjalnie połączyć słowa prawo i autor w jedną frazę ludziom się w głowach pomieszało.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 15 grudnia 2014, 13:53 przez greatgonzo, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
greatgonzo
 
Posty: 4057
Dołączył(a): czwartek, 4 września 2008, 16:23
Lokalizacja: Giżycko

Re: W kwestii zdjęć

Postprzez ewpiga » poniedziałek, 15 grudnia 2014, 13:52

RAV napisał(a):Publikowanie zdjęcia z uzasadnieniem w rodzaju "patrzcie, jakie fajne zdjęcie znalazłem!" (a tak jest w tym przypadku) i podpieranie się przy tym powyższym punktem uważam za nadużycie.

Do ustawodawcy takiego prawa musiałbyś wystosować list:
Skarżący podkreśla.. nie podoba mi się takie prawo i to, że ustawodawca nie uwzględnił okoliczności, iż ktoś inny mógłby wykorzystać fotografie w celu krytyki dzieła sztuki na nim zawartą.. na przykład.
RAV napisał(a):Otóż to. Facebook rości sobie prawa do utworów w zakresie, który autor może uznać za godzący w jego interesy. Publikując cudze zdjęcie na FB osoba nie mająca na to zgody autora daje FBowi prawo do komercyjnego wykorzystania zdjęcia, chociaż sama takiego prawa nie ma. Tym samym ściąga na siebie potencjalne kłopoty prawne.

Oczywiście powinny panować "dobre obyczaje" to próbuj z tym walczyć. Jak powiedziałem, to jest bardzo płynna kwestia – nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Możliwe jest, że fb w naszym kraju opiera się na naszym „prawie cytatu” Z tego, co obserwuję..np., na MiP wklejane tam fotografie innych użytkowników nie zmieniają sposobu, który zupełnie zmienia odbiór i znaczenie tych zdjęć. Dopiero „edycja” tych zdjęć-wszelkie przeróbki, retusz itp. to już pewien rodzaj opracowania, to wkraczanie w zakres utworu innej osoby i jego deformacja. Brak zgody pociąga za sobą dość poważne konsekwencje /zależne od zachowania autora utworu pierwotnego/ Kto edytował przed wklejeniem fotki Cichociemnego?..a nawet, ktoś inny próbował będzie uzasadnić tym, że chodzi o granicę między opracowaniem, a inspiracją. Granicę, którą niekiedy trudno określić /moim zdaniem w ogóle jednoznacznie nie da się tego ustalić/ Cichociemnemu lub Tobie nie psuje.. to wyjście jest jedno - nie wklejać do netu jakiejkolwiek swojej fotografii począwszy od tego forum.
Avatar użytkownika
ewpiga

rpm1+mod
 
Posty: 3291
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 22:12
Lokalizacja: Słubice

Re: W kwestii zdjęć

Postprzez Dorotka » poniedziałek, 15 grudnia 2014, 13:55

Ależ Wy lubicie bić pianę... Kilka dorosłych osób będzie teraz trzepać posty o interpretacji prawa autorskiego a wszystko może załatwić jeden wpis do regulaminu Forum....

:cry:
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: W kwestii zdjęć

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 15 grudnia 2014, 14:00

Dorotka napisał(a):
Panzer napisał(a):
piotr dmitruk napisał(a):Wymiana PW z każdym kandydatem praktycznie zabija ten proceder.


Tutaj to bym się Piotrze kłócił. Mnie Radek Pituch grzecznie zapytał, czy może korzystać ze zdjęć na moim fanpage'u na FB, na co mu z radością zgody udzieliłem. Widać nie byłem wyjątkiem w tej materii. Biorąc pod uwagę ilość zdjęć jakie wrzuca się na MiP to jakoś dają radę jak widać to ogarnąć. Nikt nie każe Ci się o każde zdjęcie pytać. Wystarczy, że zapytasz, czy teraz i w przyszłości możesz wrzucać zdjęcia tego to a tego użytkownika.


Ale po co ma pytać i dokładać sobie pracy???? Załatwia całość jednym zapisem w regulaminie i to wszystko...


Taki plan jest.
Co do MIP, to wywołałem ten fanpage, bo do mnie nie było skierowanego pytania. Nie jest to żaden zarzut (dla mnie to tylko nobilitacja), ale stwierdzenie, że taki jest powszechny sposób postępowania, chociażby przycisk "udostępnij" przy zdjęciach i filmach na FB.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9985
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: W kwestii zdjęć

Postprzez RAV » poniedziałek, 15 grudnia 2014, 14:04

greatgonzo napisał(a):wystarczy dopisać do regulaminu, że redakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania zamieszczonych zdjęć do reklamowania portalu.

Prawo (także wyrażone w regulaminie) nie może działać wstecz, więc taka zasada nie powinna dotyczyć zdjęć zamieszczonych wcześniej. Ja zaś deklaruję, że jeśli taka zasada się pojawi, to już żadnego zdjęcia więcej tu nie zamieszczę. Zastanówcie się, czy bardziej zależy Wam na aktywności użytkowników wewnątrz forum, czy na reklamowaniu forum na zewnątrz.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
Avatar użytkownika
RAV
 
Posty: 3300
Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: W kwestii zdjęć

Postprzez Dorotka » poniedziałek, 15 grudnia 2014, 14:05

Piotr :)

To sformułuj ten zapis kryjący tyłek, wstaw go do regulaminu (i tak 95% Użytkowników go nie przeczyta) i przestań się bawić w demokrację :mrgreen: Inaczej będziesz się tłumaczył wszystkim na raz i każdemu z osobna...

:)
Skończyć nie mogę :)
Obrazek
Avatar użytkownika
Dorotka
 
Posty: 2492
Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 11:31

Re: W kwestii zdjęć

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 15 grudnia 2014, 14:53

RAV napisał(a):Zastanówcie się, czy bardziej zależy Wam na aktywności użytkowników wewnątrz forum, czy na reklamowaniu forum na zewnątrz.

To się poniekąd wiąże. Więcej odwiedzających może wygenerować więcej warsztatów i galerii.
A czy zamiast trzaśnięcia drzwiami, nie możesz zastrzec sobie odmowy zgody na rozpowszechnianie? Przecież nikt na siłę tego nie zrobi.
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
Avatar użytkownika
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości
 
Posty: 9985
Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 19:18
Lokalizacja: Rzeszów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprawy pwm.org.pl

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości