Fiat G.50 bis 1/72 SBS

Fiat G.50 bis 1/72 SBS

Postprzez Artur Rzepka » wtorek, 7 listopada 2023, 18:08

Doczekałem się przesyłki, więc populacja makaroniarzy (przynajmniej w wątku warsztatowym :mrgreen: ) zwiększa się.

Gdybym kierował się sercem (czytaj okładką) to brałbym to:
Obrazek

ale jednak stanęło na czymś, co w teorii powinno być klockami lego. Nawet i dwoma zestawami klocków, bo fińskiego koleżkę zakupiłem kilka lat temu na Babarybie. Tutaj będzie występował w roli zdjęciowego towarzysza, zapewne do momentu ostatecznego zagruntowania - gdzie drogi dwóch zestawów się rozejdą. A więc oto Ci one:

Obrazek

Malowanie będzie pudełkowe, nie mogę się oprzeć tej żółtej mordce:
Obrazek

Dla uzupełnienia kwestii formalnych, jak wygląda nieruszone wnętrze:
Obrazek

Obrazek

Malowanie zostało otagowane taką miejscowością, ewidentnie znajduje się w Afryce:
Obrazek

Teraz czas pogrzebać trochę w internetach, bo nie mam zielonego pojęcia jak malować wnętrze, a potem będzie też zabawa które dokładnie farby MRP dobrać na kamuflaż, żeby odcienie mi się wizualnie podobały :P

Może tym razie się uda dowieźć, bo poprzednie projekty to do tej pory nie zostały ukończone. Łudzę się, że tym razem będzie inaczej. Z pewnością. :P
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Reklama

Re: Fiat G.50 bis 1/72 SBS

Postprzez Artur Rzepka » czwartek, 9 listopada 2023, 23:01

Klocki wlewowe powoli się odcinają, trochę szlifowania. Generalnie wygląda na to, że te klocki lego to może są, ale chyba w ujęciu "jak na żywicę" :P . Ale też nie ma tragedii, w sumie geneza wszystkich wychwyconych problemów ma swój punkt wspólny w postaci kadłuba.

Natomiast, dwie sprawy, dobrze że jeszcze niczego nie zamawiałem z farb, bo już mnie ręka świerzbiła do klikania zamówienia z zieloną farbą antykorozyjną, tak jak na tej grafice i w 95% sklejonych fiatów w internecie:
Obrazek

Szkoda tylko, że trochę nie współgra to z taką informacją:
NOTE: Regarding Fiat G.50 Interiors (Riccardo Trotta):
"? in the magazine Aerofan 1/1981 there is an article which reports some parts of the official book "Istruzioni e norme per il montaggio, la regolazione e la manutenzione" C.A. 381 referring to the Fiat G50 2° series CMASA, May 1940 (practically a maintenance manual) so before the issue of Tavola 10, and about the internal side of the fuselage, it says " Tutte le parti interne della fusoliera sono verniciate con vernice antiruggine grigia" ... the translation is: "All the internal fuselage parts are painted with grey anticorrosion painting"; I don't know if this grey is the same as Grigio Azzurro Chiaro, but it is surely a grey"

żródło: https://www.stormomagazine.com/RegiaAer ... WII_3a.htm

Kolejną rzeczą jest same malowanie, dla maszyny 353-9. Nigdzie w internetach nie znalazłem zdjęcia, na którym by miała zostać uwieczniona. W książce, która właśnie do mnie dotarła, również go nie ma. Może by się znalazło w tej: https://www.bancaero.it/en/il-20-gruppo-caccia.html ,ale zakup sobie chyba daruję, biorąc pod uwagę że włoskiego nie umiem, a dla samych obrazków to trochę drogo z kosztami sprowadzania z ziemi włoskiej do Polski. :lol:

Mam pewną hipotezę, że malowanie zestawowe powstało bazując na tej grafice, która jest dostępna w necie:
Obrazek
booo... na kalkomanii jest taki sam serial z końcówką XX :mrgreen:

No dobrze, szukając kandydata, który by był ewentualnym zamiennikiem i spełniał warunek żółtej mordki oraz układu plam na kadłubie + afrykańskiej lokalizacji, stanęło na rozważaniu 352-4. Plusem to, że obfotografowywany z dwóch stron, minusem że wtedy będę potrzebował znaleźć magika od wycinania masek. A powodów do jego znalezienia może być trochę więcej, ale to pokażę jak będę robił foty co tam urzeźbiłem do tej pory.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano niedziela, 12 listopada 2023, 13:06 przez Artur Rzepka, łącznie edytowano 1 raz
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Fiat G.50 bis 1/72 SBS

Postprzez Maciej R » piątek, 10 listopada 2023, 22:20

Obserwuję i kibicuję.
Osobiście nie znam zdjęć zestawowego malowania. Jeśli chodzi o poszukiwanie fotografii to polecam stronę Archivio Centrale dello Stato.
https://tecadigitaleacs.cultura.gov.it/ ... SC&nris=24
Ponad 40 tyś fotografii może przerażać ale są to obrazy z lat 1869-1961, wiele obiektów cywilnych. Otagowanych FRONTE AFRICA SETTENTRIONALE jest 3647. Zdjęcia są świetnej jakości, można wypatrzyć naprawdę wiele szczegółów.
Jakbyś potrzebował pomocy to pomogę.
Jest jeszcze strona Archivio Storico Istituto Luce
https://www.archivioluce.com/
Niestety tam zdjęcia często mają znak wodny i są w małej rozdzielczości.
Maciej R
 
Posty: 23
Dołączył(a): wtorek, 28 września 2021, 20:09

Re: Fiat G.50 bis 1/72 SBS

Postprzez Artur Rzepka » sobota, 11 listopada 2023, 14:09

Dzięki, w wolnych chwilach poprzeglądam sobie. :) Na szczęście niezależnie od wybranej opcji, konfiguracja płatowca jest wciąż taka sama.

Zestaw włoski prawie gotowy do malunków wnętrza, tylko jeszcze poświęcić kilka chwil uwagi na miejsce pod zagłówkiem. Niestety, porównałem sobie z finem i jakościowo stoi on wyżej jeśli chodzi o kadłub i ilość artefaktów do usunięcia. Tutaj było niestety już trochę zabawy.

Obrazek

Fikuśny kształt fotela poprawia mi nastrój. Zwłaszcza że w zestawie jest w jednym kawałku. :P
Obrazek

Wsadzone wnętrze na sucho
Obrazek

Obrazek

Intencjonalnie nie sugerowałem się instrukcją montażu i wkleiłem element pozycjonujący do górnego fragmentu kadłuba. Zgranie kształtów na tym zyskało, choć lekkie naginanie z lewej strony i tak będzie potrzebne:
Obrazek

Obrazek
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Fiat G.50 bis 1/72 SBS

Postprzez Murek » sobota, 11 listopada 2023, 14:42

Ciekawy temat, będę podglądał zwłaszcza, że mam oba te modele SBSu oraz jeden z FLYa. Niestety węgierski producent nie podaje kolorów do wnętrza i trzeba szukać samemu. Ciekaw jestem jak pójdzie budowa bo w pudełkach (woreczkach) modele wyglądają smakowicie... :P
Aha, może to nieco pomoże:
Obrazek
Fotka ze strony sklepu (Fiat G.50 bis FLY): https://www.mojehobby.pl/products/Fiat- ... 13413.html
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3017
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Fiat G.50 bis 1/72 SBS

Postprzez Artur Rzepka » sobota, 11 listopada 2023, 15:58

Te mr hobby 312 to nawet mam bo kiedyś robiłem przymiarkę do kolorów:
Obrazek

potem planowałem to:
Obrazek

ale bazując na wcześniej wklejonym opisie, to by oscylowało wokół tego, ew. trochę jaśniejszy odcień?
Obrazek

tutaj też jest mowa o szarym:
https://www.britmodeller.com/forums/ind ... -machines/

To summarise, before the introduction of the "Tavola 10" regulations in 1941, there was no officially sanctioned colours and companies followed their own internal procedures. In general the surfaces were first coated with a primer and then the final colour was applied, although the various steps depended on the material to be covered.

It is known that there were both greenish and grey primers and also different colours were used in the cockpits. the G.50 entered production well before the Tavola 10 was issued and it is known that Fiat painted their fighters in a light grey. The use of light grey is explicitly mentioned in the assembly and maintenance manual for the type, even for the early series. This kind of manual were prepared by the manufacturer, so we can assume that light grey was the colour used during production. The only surviving G.50 also has the cockpit in a light grey.


a tu z muzeum w Belgradzie:

Obrazek

ciężko cokolwiek powiedzieć o kolorze, ale zielonego to nie widać. :mrgreen:
Ostatnio edytowano sobota, 11 listopada 2023, 20:02 przez Artur Rzepka, łącznie edytowano 1 raz
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Fiat G.50 bis 1/72 SBS

Postprzez Murek » sobota, 11 listopada 2023, 17:49

Z tym Interior Green 312 to zgadza się nazwa, odcień zbyt zielony, raczej ten drugi z MRP. Wnętrza włoskich samolotów były malowane kolorem podobnym do brytyjskiego IG ale nie jestem ekspertem i możliwe, że były też inne, bardziej szare odcienie...
Avatar użytkownika
Murek
 
Posty: 3017
Dołączył(a): wtorek, 9 października 2007, 23:12
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Fiat G.50 bis 1/72 SBS

Postprzez Artur Rzepka » sobota, 25 listopada 2023, 00:03

Plany były ambitne by robić dwa Fiaty równocześnie, ambicji skończyło się na jednej sztuce w ramach angażującej walki z nową materią, żywicą. W tym tygodniu przyszła maska z filtrami, więc można wrócić do roboty - tym razem w sposób bezpieczny dla własnego organizmu. :P

Muszę po relokacji wymyślić coś jeśli chodzi miejsce do malowania, ale w międzyczasie coś się udało popryskać. Poszła kolejka malowania kokpitów Hurri/109/Fiat i z tego ostatniego jestem najmniej zadowolony z jakości powłoki. Może dlatego, że nie kładłem sreberka na czarny połysk; może dlatego, że teraz zaczęły wychodzić artefakty związane z żywicą - nie wiem. Korci mnie żeby zmyć całość i nie powiem, jestem temu bliski. Gorzej, jak pomaluję drugi raz a efekt będzie taki sam. A przecież i tak na to zaraz pójdzie (jakiś) szary.

Obrazek

Nooo, może odpuszczę zmywanie farby z kadłuba, gdzie schnie właśnie surfacer pod zagłówkiem. Jednak nie było ładnie wyprowadzone to miejsce.
Obrazek

Tutaj w ramach ciekawostki, może tutaj niekoniecznie warto szlifować bo i tak będzie niewidoczne, ale da się znaleźć miejsca (mało nachalnie) wskazujące na drukowe pochodzenie.
Obrazek

Uważni obserwatorzy zauważą pewną zmianę na siedzisku. Tzn. nie chodzi mi o to, że coś nowego się pojawiło (uznałem, że lepiej teraz wkleić resztę tej włoskiej konstrukcji do zatrzymania pilota w fotelu), ale raczej o to co znikło. Nie dawało mi spokoju jak te pasy mają niby działać (w producenckim wydaniu). Pogrzebałem w internecie i odnalazłem coś takiego:

Obrazek

Obrazek

i do takowego stanu swoją konstrukcję doprowadziłem.
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Fiat G.50 bis 1/72 SBS

Postprzez Artur Rzepka » środa, 29 listopada 2023, 01:06

Dzisiaj udało się doprowadzić miejsce pod zagłówkiem do stanu akceptowalnego przez mojego wewnętrznego krytyka :P Srebrzanka położona, zdjęcia będą po docelowym kolorze (to w ogóle temat na oddzielny post).

Ale, piszę z innego powodu. Oczywiście dopiero teraz musiało wyjść co wyszło, trudno, nie będę tego poprawiał, jak ktoś kiedyś natrafi na ten wątek to będzie miał podane na tacy.

Wszystko rozbija się o dzisiejsze wieczorne grzebanie w tym archiwum:
https://tecadigitaleacs.cultura.gov.it/ ... SC&nris=24

Z plusów, doszło kolejne zdjęcie czwórki, nic prawie nie widać, prawie nic...:
Obrazek

ale kilku minut wcześniej znalazłem takie zdjęcie, więc wychwyciłem od razu ten szczegół:
Obrazek

tak więc, jak ktoś nie chce się napracować przy szlifowaniu miejsca pod zagłówkiem (jeśli w ogóle trzeba, bo mój drugi starszy wypust jest perfekto) to cyk, zapraszam do rzeźbienia płyty pancernej. Sam jednak już sobie daruję, bo wypadałoby w końcu ruszyć z tematem do przodu.
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Fiat G.50 bis 1/72 SBS

Postprzez Artur Rzepka » piątek, 1 grudnia 2023, 18:46

Faza o kryptonimie kokpit prawie ukończona, jeszcze tylko tablica przyrządów. A więc pytacie się, skąd takie kolory, a nie inne? Już odpowiadam. :P Skoro istnieje jedyny egzemplarz w agonalnym stanie:

Obrazek

zdjęć wykopków w zasadzie też brak, to przerzuciłem się na starszego brata.

Mamy więc dostępne chyba trzy sztuki FIata CR 42.
- we Włoszech, rekonstrukcja z wykorzystaniem oryginalnych komponentów (60%), więc niby fajnie, ale...
Obrazek

- Włoch na wakacjach w Szwecji, ten czerwony kolor podkładu to nie wiem skąd, nic mi się na Stormo! nie rzuciło, więc znowu trochę mojego marudzenia:

Obrazek


- ostatnia sztuka, która lądowała z wizytą po drugiej stronie kanału. Tutaj nie znalazłem żadnych ale :lol: , ciekawie się kolor zachowuje w zależności od ujęcia:
Obrazek

Obrazek

Tak więc bazują na ostatnim przykładzie, powstało sobie takie cóś:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Fiat G.50 bis 1/72 SBS

Postprzez Krzysiek Kowalik » sobota, 2 grudnia 2023, 10:21

Bardzo ładnie. Ciekawie się temat zapowiada.
Avatar użytkownika
Krzysiek Kowalik

100-lecie Niepodległości
 
Posty: 954
Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 10:12
Lokalizacja: Zabierzów

Re: Fiat G.50 bis 1/72 SBS

Postprzez Artur Rzepka » sobota, 2 grudnia 2023, 23:50

Wnętrze wklejone, pasy spięte (ciekawe jak to będę później zabezpieczał przed malowaniem...):
Obrazek

Tablica zawitała na swoim miejscu. Co prawda dolna część z drobnymi przygodami (gdybym tylko pomyślał przed uprzednim wklejeniem wnętrza), ale ostatecznie i ona zagościła:
Obrazek

Zacząłem się przyglądać jak tam zgrywa się skrzydło z kadłubem. Dokonana ekspertyza wykazała, że coś jest mocno nie halo i zaczęło się przycinanie tu i ówdzie skrzydła, aby zgrać się z jedną magiczną linią z przodu. W końcu się udało, ale z samą szparą to chyba nic nie zrobię do momentu wklejenia - i tak nie jest tragicznie, lepiej na pewno niż na samym początku. Górną nakładaną część muszę ewidentnie zmusić do przesunięcia o te ćwierć milimetra w tył.
Obrazek
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Fiat G.50 bis 1/72 SBS

Postprzez Artur Rzepka » niedziela, 10 grudnia 2023, 14:11

Kadłub dostał dodatkowe elementy, użycie suszarki przeze mnie wzrosło w tym kwartale kilkukrotnie. Dzięki temu podczas nakładania na skrzydła jest charakterystyczny klik i wystarczy zapewne niewielka ilość kleju, którą nałożę od środka. Dodatkowo popracowałem trochę nad wycięciem w kadłubie, żeby szpara między nim a sekcją ze skrzydłami miała w miarę regularną szerokość na całej długości.

Obrazek

Obrazek

To teraz przejście do jednego z gorętszego typu tematu na tym forum, czyli "zdrada producenta i bolączka modelarza". 8-)
Oszklenie wygląda na takie, które będzie wymagało dużo czułości, zwłaszcza w kontekście zbierania materiału ze środka
Obrazek

Tył kadłuba zazna gniewu pilnika i papieru ściernego. Nie wiem czym to spowodowane, może to kwestia użycia innej żywicy do odlewu? Ewidentnie element jest przeskalowany.
Obrazek

Obrazek

Wątpię żeby w kolejnym tygodniu dostał komplet farb (brakuje dwóch farb Bilmodela, akurat jednej kluczowej w obecnym momencie), więc może silnikiem dalej się nie zajmę, ale podwozie to idealny kandydat do ogarnięcia.
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Re: Fiat G.50 bis 1/72 SBS

Postprzez xmen » niedziela, 10 grudnia 2023, 14:40

Fajna relacja z budowy.
Będzie gdzie zajrzeć gdy zacznę swoje Fiaciki.
Avatar użytkownika
xmen

Animal Planet
 
Posty: 1173
Dołączył(a): sobota, 2 grudnia 2017, 11:02

Re: Fiat G.50 bis 1/72 SBS

Postprzez Artur Rzepka » niedziela, 10 grudnia 2023, 19:49

Dzięki, w takim razie uszczknę dla potomnych dwie rzeczy które bym zrobił na ten moment inaczej (a na pewno w drugim egzemplarzu tak zrobię). ;o)

1. Metalowy pas z tyłu za fotelem mógłby być wklejony ciutkę wyżej:
Obrazek

2. Ta nakładana góra kadłuba, teraz czeka mnie trochę szpachlowania przy kokpicie tylko dlatego, że wpadłem na pomysł wklejania wzmocnienia oraz tablicy przyrządów przy użyciu ściskania. Może w przypadku innych miejsc w kadłubie koncept był właściwy, tak tutaj chyba producent nie zakładał że ktoś będzie o te elementy opierał geometrię tej części. Następnym razem zostawię ten element na sam koniec i suszarka będzie punktem wyjścia (jeśli w ogóle będzie potrzebna).

W ogóle, w tym kontekście składania okolic kadłubowych jestem nawet trochę ciekaw tego specjalnego wydania z I serią, gdzie już zupełnie inaczej pocięto kadłub.
https://www.hyperscale.com/2023/reviews ... ewgc_1.htm

Z ciekawostek, na niektórych zdjęciach drzwiczki wydają się być jasne, na niektórych trochę ciemniejsze. Wprowadziło mi to trochę zamieszania w kolorystycznych rozważaniach w kontekście kokpitu. Ostatecznie przyjąłem wersję jaką przyjąłem, natomiast - proszę sobie spojrzeć tu na drzwiczki i ładnie oświetlone wnętrze:

Obrazek

oraz tutaj proszę zajrzeć na prawą burtę, drzwiczki i wszystko dookoła nich :mrgreen:

Obrazek

co tu się wyprawia, nie wiem. ;o)

natomiast odnośnie następnej próby, to sugerując się tym:
https://www.youtube.com/watch?v=3qQkEVy ... =silvan500

dokładnie tym kadrem, gdzie nie widzę różnicy pomiędzy zabezpieczeniem na zewnątrz i wewnątrz:

Obrazek

to dla Fina pewnie wezmę taki kolorek:
Obrazek
~W Internecie bądź sobą. Chyba że jesteś chamem. Wtedy bądź kimś innym.
Avatar użytkownika
Artur Rzepka
 
Posty: 935
Dołączył(a): sobota, 7 czerwca 2008, 15:02
Lokalizacja: W-wa

Następna strona

Powrót do Afryka - warsztat konkursowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości