Lotus 56B (MFH 1/20)

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez PiterATS » środa, 21 września 2022, 20:16

Witam w nowej relacji

Tym razem na warsztat trafia Lotus 56B z sezonu 1971. Bolid bardzo nietypowy- było to jedyne auto, jakie wzięło udział w oficjalnych wyścigach Formuły 1, wyposażone w napęd turbinowy, czyli analogiczny do tego jaki posiada chociażby... czołg Abrams. Niezwykłości samochodu dopełnia napęd 4x4- rzecz również nie spotykana w Formule 1 ani wcześniej, ani później, ani obecnie.
Model będzie przedstawiać bolid Emersona Fittipaldiego, którym zajął 8 miejsce w GP Włoch.

Obrazek Obrazek Obrazek

Do budowy użyję zestawu z firmy Model Faktory Hero, w skali 1/20. Czekają mnie więc zmagania z żywicą, białym metalem, blachami fototrawionymi, toczonymi elementami itp.

Obrazek

Zawartość pudełka oraz zdjęcia modelu testowego można zobaczyć chociażby tutaj:

https://www.bluerace24.com/kit/f1-cars/ ... -1-20.html

Póki co zrobiłem podstawowe elementy silnika oraz wannę monokoka. Jak na razie wszystko skleja się bardzo przyjemnie, a poziom detali miażdży wszystkie Tamiye, Hasegawy, Fujimi, Ebbro itp. Oczywiście jest trochę obróbki ale to już taki urok części żywicznych i metalowych. Na szczęście obrabiania elementów jest niewiele, a wszystko jak na razie pasuje co najmniej niż dobrze.

Kadłub silnika:

Obrazek Obrazek Obrazek

Monokok:

Obrazek Obrazek Obrazek

I to na razie tyle, części trafiają do malarni.

Pozdrawiam
PiterATS

Reklama

modele polskich samolotów

Re: Lotus 56B (MFH 1/20)

Postprzez PiterATS » niedziela, 2 października 2022, 15:33

Witam ponownie.
To co skleiłem poprzednio, zostało pomalowane. Dodatkowo dokleiłem do silnika podstawę i kilka elementów osprzętu. W zasadzie nie ma co więcej pisać, bo na razie wszystko pasuje do siebie bardzo dobrze i nie napotykam na żadne trudności w montażu. Sam też nie dodaję od siebie żadnych elementów, bo producent odwzorował wszystko to co w prawdziwym samochodzie.

Silnik:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Monokok:

Obrazek Obrazek

Wszystko razem:

I jeszcze porównanie wielkości do zwykłej zapalniczki:

Obrazek

Następny etap to budowa przedniej sekcji monokoku wraz z zawieszeniem i przeniesieniem napędu na przednie koła.

Pozdrawiam
PiterATS

Postprzez PiterATS » niedziela, 20 listopada 2022, 12:06

Witam ponownie

Budowa trwa, choć powoli. Skleiłem przednią część monokoka, wraz z węzłami zawieszenia, układem hamulcowym, przednim dyferencjałem oraz pedałami gazu i hamulca (jako że auto miało napęd turbinowy, nie potrzebowało skrzyni biegów i sprzęgła do ich zmiany).
Boczne części posiadają już docelowy złoty kolor nadwozia. Do jego uzyskania standardowo użyłem chemii Mr. Hobby i tak też będzie pomalowana cała "karoseria":
- podkład, w tym przypadku Mr. Metal Primer
- podkład pod kolor docelowy C002 Gloss Black
- kolor docelowy C009 Gold
- lakier GX100

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Przymiarka całości:

Obrazek Obrazek

W tej chwili kończę już montaż przedniego zawieszenia, więc niedługo kolejna aktualizacja.

Pozdrawiam
PiterATS

Postprzez piotr dmitruk » niedziela, 20 listopada 2022, 14:55

Ślicznota, ale kurde 1000 zł :shock:
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości

Postprzez Marcin_Matejko » czwartek, 24 listopada 2022, 06:55

Fajne to będzie :D
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Marcin_Matejko

Postprzez Pashal » czwartek, 24 listopada 2022, 16:51

"Nieno" tak dalej nie może być.
Miał być Lotus - jest Harrier.
Miało być sklejanie modelu - jest pokazywanie renderów.
:mrgreen:

Rewelacyjnie to się prezentuje - przy tej cenie za model plus akcesoria to nawet nie chcę myśleć co można poczuć, gdy coś grubo pójdzie nie tak :roll:
Pashal

Postprzez PiterATS » czwartek, 24 listopada 2022, 22:57

Z tym Harierem, to bym nigdy nie wpadł na takie porównania, ale jak tak patrzę to coś jest na rzeczy :)

Co do akcesoriów to tutaj nic nie trzeba dokupywać. Wszystko jest w zestawie, nawet takie bzdety jak toczone wentyle kół.

Generalnie, pomijając już ceny białego metalu i żywic, które w Japonii są wysokie i że to model niskonakładowy, rozumiem już dlaczego zestawy MFH są takie drogie. Nie dość że w pudełku dostajemy absolutnie wszystko do budowy modelu i nic już nie trzeba kupować, to jeszcze poziom detali, jakość części i przede wszystkim fenomenalnie przemyślany sposób budowy modelu, rewelacyjna instrukcja i doskonałe spasowanie, sprawia że za taki zestaw warto dać takie pieniądze. No nie oszukujmy się- poziom przygotowania modelu, dodatków i instrukcji pozostawia daleko w tyle modele wtryskowe.

A wracając do modelu, zamontowałem zawieszenie (wahacze, piasty, tarcze hamulcowe z zaciskami, półosie napędowe, drążki reakcyjne i amortyzatory):

Tym samym ta sekcja modelu jest gotowa, a ja przenoszę się jeszcze bardziej na przód, gdzie znajdują się zbiorniczki płynu hamulcowego oraz przede wszystkim stelaż pod akumulator i gaśnice systemu p-poż.

Pozdrawiam :)
PiterATS

Postprzez Pashal » sobota, 26 listopada 2022, 08:41

Tak cena wygląda w tej walucie :
https://www.hiroboy.com/120_Lotus_56B_Dutch_British_GP_Full_detail_MultiMedia_Model_Kit--product--6483.html
Noooo to pocieszająca informacja, że otrzymujemy zestaw do którego nic już nie trzeba kupować, ale cena za model robi wrażenie.
Z tym Harrierem to głównie miałem na myśli ten detal vs podobny w modelu :P :
http://www.grubbyfingersshop.com/walkaround_galleries/Hawker_AV-8C_Harrier_158387_USMC_Miramar_Walkaround/content/Hawker_AV-8C_Harrier_158387_USMC_Miramar_Walkaround_046_GrubbyFingers_large.html
Pashal

Postprzez PiterATS » sobota, 26 listopada 2022, 11:43

Tak, wiem o jaki detal Harriera chodzi i jak pierwszy raz o nim wspomniałeś, to też od razu pomyślałem o tych dyszach ;o)

Co do sklepu Hiroboy, to ja bym się nim nie sugerował. To jeden z najdroższych sklepów dla samochodziarzy. Ceny są tam średnio od 10 do 30% wyższe niż gdzie indziej, choć fakt- asortyment mają świetny i czasem można trafić dobre promocje.
PiterATS

Postprzez Pashal » sobota, 26 listopada 2022, 12:37

Nawet przez chwile nie miałem żadnych wątpliwości, że wiesz o jaki element konstrukcji Harriera chodzi - to była informacja dla tych, którzy akurat mogli nie wiedzieć co miałem na myśli.
Sklep to tylko przykład na to jakie ceny mają takie modele.
To tyle ode mnie wyjaśnień - teraz czekam z niecierpliwością na kolejne odsłony tego modelarskiego spektaklu :idea:
Pashal

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat