modelarstwo z pasją
Start Artykuły Techniki modelarskie
Odwzorowywanie nitów na powierzchni modeli lotniczych Drukuj Email
Wpisany przez Wojtek Fajga   
Często oglądając modele w czasopismach modelarskich i na forach internetowych odnoszę wrażenie, że czegoś im brakuje. Mimo, że doskonale pomalowane, z perfekcyjnie dorobionymi detalami i ze świetnie wykonanymi śladami eksploatacji, cały czas sprawiają wrażenie plastikowych zabawek.
Nitowanie powierzchni poszycia jest jedną z technik modelarskich, które potrafią zamienić plastikową zabawkę w mały samolocik. Technika jest dosyć prosta i nie wymaga skomplikowanych narzędzi, które można wykonać szybko, we własnym zakresie. Materiały do wykonania narzędzi znajdą się zapewne w warsztacie każdego modelarza.
Więcej…
 
Naciągi i śruby rzymskie Drukuj Email
Wpisany przez Wojtek Fajga   

Dla wielu modelarzy wykonanie naciągów jest sporą barierą w modelowaniu samolotów. W niniejszym artykule przedstawiam metodę, która pozwala na wykonanie naciągów w krótkim czasie (jedno, najwyżej  dwa popołudnia i wieczory). Nie wymaga wiercenia w modelu przelotowych otworów i ich późniejszego szpachlowania i malowania. Tą metodą można wykonać również wszelkiego rodzaju anteny oraz cięgna.

Więcej…
 
Oddzielne powierzchnie sterowe Drukuj Email
Wpisany przez Wojtek Fajga   

Jedną z bardziej rażących rzeczy jakie zdarza mi się obserwować w gotowych, często świetnie wykonanych i pomalowanych modelach, są powierzchnie sterowe stanowiące jedną całość z płatami lub statecznikami. Dziwne, że tak rzadko producenci decydują się na wykonanie lotek,  sterów kierunku i wysokości oraz innych elementów mechanizacji skrzydła w postaci osobnych elementów.  Oto jak w prosty sposób, niskim nakładem pracy i przy pomocy prostych narzędzi i materiałów można wykonać powierzchnie sterowe jako osobne elementy.

Więcej…
 
Nacinanie linii podziału poszycia Drukuj Email
Wpisany przez Wojtek Fajga   

Prawie każdy modelarz spotkał się już z potrzebą nacięcia nowych linii podziału blach poszycia w modelach samolotów. Powody konieczności "przerycia" linii mogą być różne - wypukłe linie w modelu, gdzie od wielu lat producenci przyzwyczaili nas do delikatnych i wklęsłych; błędnie poprowadzone linie w modelu; zatarte linie będące wynikiem nadmiernego wyeksploatowania formy; linie uszkodzone przez modelarza podczas obróbki modelu. W artykule przedstawiłem stosowane przeze mnie narzędzia, materiały i techniki, które stosuję przy nacinaniu nowych i "usuwaniu starych linii podziału poszycia.

Więcej…
 
Odwzorowanie odkształceń poszycia samolotów Drukuj Email
Wpisany przez Wojtek Fajga   

Dążeniem każdego modelarza jest (a może należy tutaj użyć słowa – powinno być) jak najwierniejsze odwzorowanie modelowanego obiektu. Wgłębne linie podziału blach – to już standard. Nitowanie – spotykane już prawie powszechnie, coraz częściej wyręczają nawet nas w tym producenci modeli. Wystające panele, coraz dokładniej odwzorowane kokpity, zestawy żywiczne, elementy fototrawione – można powiedzieć modele są obecnie wszystkomające, jak telefony komórkowe. No prawie. Jedną z technik spotykaną jeszcze dość rzadko jest odwzorowanie na modelu spracowanej powierzchni poszycia.

Więcej…
 
Wykonywanie washa na redukcyjnych modelach lotniczych Drukuj Email
Wpisany przez Robert Wójcik   

Patrząc na nasze hobby trochę „z boku” zauważyć można pewną sezonowość, czy też modę dotykającą modelarskie warsztaty. Jedną z popularniejszych technik, o której dziś mówi się dużo, a która jeszcze kilka lat temu nie wzbudzała wielkich emocji, jest niewątpliwie wykonywanie washa. Istota i opis samej techniki są przedmiotem innego opracowania, ja w swoim artykule postaram się opisać, jak wykonuję wash na swoich modelach (samolotów z okresu II Wojny Światowej w skali 1:72).

Więcej…
 
Zapnij pas ! Drukuj Email
Wpisany przez Bartosz Obara   

Od dawien dawna producenci samochodów zobowiązani są wyposażać je w pasy bezpieczeństwa. Jednak producenci modeli tychże samochodów cywilnych zdają się zupełnie nie brać ich pod uwagę, głównie za sprawą ograniczeń w technologii produkcji jaką jest metoda wtryskowa (czasami jednak spotykane są pasy odlane razem z siedzeniami, co wygląda niezbyt przekonująco). Wnętrze modelu samochodu cywilnego pozbawione pasów bezpieczeństwa wygląda dosyć pusto i niekompletnie. A wzbogacenie owego wnętrza w pasy jest bardzo proste i dlatego powinno być jedną z pierwszych czynności przy waloryzacji modelu.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 3